Cope

Zivīm ir jāaprod ar vāku. Kad pēc ezera aizsalšanas sākas īstā cope?0


Raimonds Kinerts velk.
Raimonds Kinerts velk.
Foto no I. Dzilnas personiskā arhīva

Novembra vidū, laikā, kad Latviju apciemoja pirmais sals, kas ūdenstilpes pārvilka ar olas čaumalas biezuma ledus kārtiņu, braucu gar Lielupi Rīgas virzienā. Pirms Spuņciema, vietā, kur upe pieglaužas gluži klāt ceļam, pamanīju uz ledus tupam trīs zemledus copmaņus. No sākuma sabijos, ka man jau sāk rādīties, bet, ieskatījies vērīgāk, sapratu, ka makšķernieki novietojušies viens aiz otra uz laipas, saurbuši pa malām caurumus un sparīgi ķencē sprīdi garus asarīšus.

Tricināšanas gaidās

Nav ko teikt – viņu izdomas priekšā cepuri nost. Katrā ziņā labāk tā, nekā riskēt ar aukstu peldi, vai, pasarg Dievs, dzīvību dažu asarīšu dēļ. Bet ne jau asarīšos tā sāls, nu nevaram jau nociesties, gaidot, kad makšķeres sardziņš dejos acij tik tīkamo tricināšanas deju, lai zivs ņēmiena brīdī par to informētu tricinātāju.

Jāsaka gan, ka pēdējās ziemas mūs īpaši nelutina un izskatās, ka tikai Ugunīgais Gailis ar savu aso knābi būs atvilcis krietnu aukstumu, kas ūdenskrātuves aizvākos pamatīgi, un ziemas copes kārotāji tiks pie tik tīkamās nodarbošanās. Te gan uzreiz jāteic, ka ne jau visur Latvijā ir tik knapi ar ledu, mūsu mazās zemītes ziemeļu pusē esošais platības ziņā vienpadsmitais lielākais ezers jau teju vai mēnesi priecē ziemas copes tīkotājus.

Alūksnes ezera krapāni

Dalīties savā pieredzē un pastāstīt par Alūksnes ezera īpatnībām un zivīgām vietām aicināju Igoru Dzilnu, azartisku makšķernieku un dabas mīlētāju, kurš uzaudzis netālu no šā ezera un pazīst to kā savus piecus pirkstus.

“Alūksnes ezers ir gana liels un ar iespaidīgiem dziļumiem. Vidējais dziļums ir ap septiņiem metriem. Noteikti daudzi ir dzirdējuši stāstus par Alūksnes lielajiem asariem! Kā lai tādā plašumā tos atrod, kā lai noķer? Pateikšu uzreiz, tas ir grūti! Ja kāds iedomājas, ka var tā vienkārši aizbraukt un pieķert pilnu kasti ar lielajiem, tad droši var nebraukt, būs vilšanās!” stāsta Igors.

Daudzmaz stabili lomi esot zemledus copes fanātiķiem un ezera pazinējiem. Citiem tā ir vairāk laimes spēle! Alūksnes ezers ir īpašs ar to, ka no lielajiem ezeriem tas aizsalst viens no pirmajiem. Pie lieliem mīnusiem to aizrauj ciet visu. Pāris naktis virs mīnus desmit, un jau ir nopietns ledus, kas iztur cilvēka svaru! Diemžēl pēdējo gadu siltās ziemas ievieš savas korekcijas. Bieži vien tas aizsalst nevienmērīgi, ledus biezums ir dažāds. Tāpēc jābūt ļoti uzmanīgiem.

“Nav jau arī jāsteidzas, ezers nav mazs lumpītis, kur labākā cope ir uz pirmā ledus. Alūksnietī zivīm ir jāaprod ar jaunajiem apstākļiem un īstā cope sākas nedēļu divas pēc aizsalšanas,” piebilst Igors.

Otrs fenomens esot ezera tīrais ūdens. “Ja ir uzsalis caurspīdīgais ledus un nav sniega, tad asaris ir ļoti tramīgs! Seklumā tā noķeršana ir veiksme, un tieši ziemas sākumā tas jāmeklē dziļumā. Ja ledus ir salis kopā ar sniega putru, var makšķerēt arī seklākos ūdeņos. Tie ir četri pieci metri. Tagad es tos ķeru astoņu deviņu metru dziļumā, reizēm pat dziļāk. Tā kā pēdējos gadus ziemas pie mums ir siltas, laika apstākļi nepastāvīgi, nelielie aukstumi mijas ar biežiem, ilgstošiem atkušņiem, cope ar bļitkām un šķērsbļitkām ir maz­efektīva! Agrāk bija citādi, bieži uz ledus kāpām novembra beigās. Aukstā laikā asari ļoti labi kodās uz sķērsbļitkām. Mormiškas tika atstātas vēlākam laikam,” pieredzē dalās alūksnietis.

Arī tagad asara meklēšana notiek klasiski, ar šķērsenes palīdzību. Perspektīvā āliņģī, kur tiek sajusta zivs, ķeršanu Igors turpina ar mormišku. Pēdējos gados viņš pasācis arī nedaudz iebarot ar trīsuļ­odu kāpuriem. Ja kāpuru maz, var izlīdzēties ar šķērseni – cope pieklust, laiž iekšā bļitku un vairākas reizes uzspēlē, tādā veidā atkal piesaucot zivis tuvāk āliņģim. “Vispār jau noķert neaktīvu lielo asari ir grūti. Jāiegulda darbs un pacietība!” nopūšas Igors.

Pieredze un sportiskums

Pēdējā laikā Igors sācis sadarbību ar Raimondu Kinertu. Viņš pēdējos piecus gadus ir viens no labākajiem ziemas sporta makšķerniekiem. Viņiem ir labs tandēms – Igors labi pazīst ezeru, savukārt Raimondam ir sportiska pieeja. Kopā tas dod labu rezultātu.

Igors ar mieru pastāstīt konkrētu gadījumu: “Ātri sapratām, ko un kā darīt! Makšķerēšanu sākām ieplakā starp diviem sēkļiem. Ieplaka vairāk līdzinās grāvim, kur maksimālais dziļums ir deviņi metri. Ar meklēšanas palīdzību atsijājām perspektīvos āliņģus, kur zivju ir vairāk, un līdz ar to vieglāk izprovocēt uz ņēmienu. Protams, ka to ir viegli pateikt, bet grūti izdarīt! Es zivis meklēju ar eholotes palīdzību. Tas man dod skaidrību, vai šim āliņģim ir jēga veltīt laiku vai ne. Izvēlējos svaigu vietu, kur apakšā ir labi asari, Raimonds iesēdās vecajā vietā, pirms nedēļas tur bija smuki strīpaiņi.

Es izvilku pārīti, tad vienu puskilogramnieku. Raimondam nekā, viņš palūdza eholoti, jutīgais aparāts rādīja, ka apakšā ir prāvas zivis, tas deva cerību. Raimonds samazināja mormiškas izmēru, pamainīja spēli, un bija! Īsā laikā noķēra vairākus smukus asarus (250 – 500 g)! Visticamāk, bez eholotes palīdzības mēs sen makšķerētu citos āliņģos, jo sākumā šie klusēja! Tā kā tuvojās Vecgada vakars, nolēmām copēt līdz pusdienlaikam. Es ķēru ar rupjākiem rīkiem un kādu laiku copi nejutu, bet redzēju, ka apakšā zivis ir. Pasaucu Raimondu, lai viņš pamēģina. Iepriekš tur pabakstīju arī motili. Viņam pirmajā cēlienā cope, bet labs asaris atspruka pusūdenī, tad aizgāja vēl viens tāds pats – neko darīt, maza mormiška ar smalku āķīti. Trešo un ceturto asari Raimonds izvilka, parādot īstu meistarklasi! Vietā, kur jau pusstundu es neredzēju ne copi, desmit minūšu laikā četri ņēmieni, tā, lūk!”

“Ja esi atradis zivis, tad pie tās vietas ir jāpiestrādā, ļoti bieži ir tā, ka pirmie ņem mazākie asari. Makšķernieks brīnās, kā tā, vieta laba, bet izmērs klibo. Ir bijis tā, ka paņem divi asarīši (100 – 150 g) un klusums. Tad, kliukt, un puskilo virsū! Sliktā copes dienā lielais domā ilgi, to der ielāgot. Tagad un sevišķi ziemas vidū tā arī būs, pareizā vietā jāierodas jau ar saullēktu. Liela skraidīšana pa ezeru neko nedos, tā būs vajadzīga pavasarī, bet par to citreiz!” – šāds ir alūksnieša padoms, sarunu beidzot.

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Klausies!
Par protokoliem, garām šaušanu un smadzenēm. “Šauj garām!” #74 epizode
Speciālreportāža 18 stundas
ME
Medības
Aprīkojums
Video bloga #28 epizode. Mežonīgais un dusmīgais Ford Ranger Raptor
Ekskluzīvi 2 dienas
ME
Medības
Klausies!
Video ekstra #16. Kristofers Klausens: sāku medīt 11 gadu vecumā
Ekskluzīvi Nedēļa
ME
Medības
Aprīkojums
Video bloga #27 epizode. Pirmie iespaidi par PARD nakts redzamības uzliku
Ekskluzīvi 26. aprīlis, 2021
ME
Medības
Aprīkojums
Video bloga #26 epizode. Gludstobra lode pret krūmiem
23. aprīlis, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par ārējām robežām, Medību likuma grozījumiem un medību pieteikšanu. “Šauj garām!” #73 epizode
Ekskluzīvi 21. aprīlis, 2021
ME
Medības
Pieredze
Gita Strode: “Lūšu aizsardzības stāvoklis ir vērtējams kā labvēlīgs”
Ekskluzīvi 19. aprīlis, 2021
Indulis Burka
Aprīkojums
Praktisks padoms. Pēc vilku taures uz latvāņu audzi
Ekskluzīvi 16. aprīlis, 2021
ME
Medības
Pieredze
Diskusija. Juris Lazdiņš: “Kurš būs atbildīgs par aizlieguma sekām?”
Ekskluzīvi 15. aprīlis, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par lūšiem, pašregulāciju un lēmumu pieņemšanu. “Šauj garām!” #72 epizode
14. aprīlis, 2021
ME
Medības
Pieredze
Diskusija. Danuta Priede: “Jābūt gataviem, ka lūši nāks pagalmos”
Ekskluzīvi 13. aprīlis, 2021
ME
Medības
Pieredze
Diskusija. Haralds Barviks. Par lūšiem jālemj, balstoties uz zinātniskiem faktiem
Ekskluzīvi 12. aprīlis, 2021
ME
Medības
Pieredze
Diskusija. Jānis Baumanis. Lūšu medību aizliegums iznīcinās populāciju?
11. aprīlis, 2021
ME
Medības
Pieredze
Saeimā diskutē par lūšu medību aizliegumu! Komentārs un fragmenti
Speciālreportāža 9. aprīlis, 2021
ME
Medības
Klausies!
Negadījums Lietuvā, pavasara medības, jauna sezona. “Šauj garām!” #71 epizode
7. aprīlis, 2021
ME
Medības
Pieredze
Video bloga #25 epizode. Bebru medības, apstrāde, pagatavošana
6. aprīlis, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par ieroču atļauju digitalizāciju, medību lietotni un konferenci. “Šauj garām!” #70 epizode
Intervija 31. marts, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par optiskajiem tēmēkļiem – kādu izvēlēties? “Šauj garām” #69 epizode
24. marts, 2021
ME
Medības
Aprīkojums
Video bloga #24 epizode. Mednieka auto tests – Mitsubishi L200
Ekskluzīvi 19. marts, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par medību apģērbu un ētiku. “Šauj garām!” #68 epizode
Intervija 17. marts, 2021
ME
Medības
Pieredze
Praktisks padoms. Klabeklis un tāšu taure
Ekskluzīvi 16. marts, 2021
ME
Medības
Aprīkojums
Video bloga #23 epizode. Snaipera cienīgā Delta Stryker 4,5 – 30 x 56 FFP
Speciālreportāža 15. marts, 2021
ME
Medības
Pieredze
Video praktiskais padoms. Ko darīt, ja nomedīta kašķaina lapsa?
12. marts, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par ieroču glabāšanu, beigtiem kaķiem un lūšiem. “Šauj garām!” #67 epizode 3
10. marts, 2021
ME
Medības
Klausies!
#15 video ekstra. Jānis Zandbergs par drošību medības un nevēlēšanos braukt uz šautuvi
Intervija 5. marts, 2021
ME
Medības
Pieredze
Kā nomedīju savu pirmo kuili. Mārtiņa Gabranova medniekstāsts
Speciālreportāža 4. marts, 2021
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Mēris, gripa, vīrusi. Vai pasaules gals?
Speciālreportāža 28. februāris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par pusautomātiem – gludajiem un spicajiem. “Šauj garām!” #65 epizode
24. februāris, 2021
Linda Dombrovska
Klausies!
#14 video extra. Sarunas un receptes svaigā gaisā
22. februāris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Induļa praktiskie padomi. Kā nenosalt medību tornī
20. februāris, 2021

Lasītākie