Aprīkojums

Apsver termouzlikas Infiray Clip CL 42 iegādi? Kādi ir tās plusi un mīnusi?0

Foto: Linda Dombrovska

Kopš Latvijā atļauts lietot termotēmēkļus, daudzi mednieki nesaprot, ko labāk izvēlēties – nakts redzamības tēmēkli un termokameru novērošanai vai labāk termotēmēkli bez termokameras, varbūt tomēr termouzliku, ar kuru var arī novērot dzīvniekus. Tā kā šīs ierīces nav lētas, ir grūti atrast risinājumu, jo negribas kļūdīties. Tādēļ šovasar nolēmu patestēt vienu no variantiem – termouzlikas, lai saprastu, kā tas viss strādā un cik ērti tādas ir lietot.
Veikals GPSPRO.lv iedeva man izmēģināšanai Infiray Clip CL 42. Neliela, ērta ierīce, kas sver 420 gramus bez baterijām un pārejas. Teikšu uzreiz – tā kā bija jāiegādājas divas specifiskas baterijas CR123, nolēmu izmantot iespēju pieslēgt bateriju banku, kas arī ļoti eleganti ierīci darbināja. Protams, ir vadi un ne pārāk estētisks izskats, toties nebija lieki jātērējas, pērkot baterijas.
Šī ir tā ierīce, kas ir jāpiešauj. Par laimi, veikals man līdzi iedeva arī pāreju, ar kuru uzliku var piestiprināt pie dienas optiskā tēmēkļa. Kad pirmo reizi paņēmu rokā šo ierīci, nopriecājos, cik tā tomēr ir neliela un viegla, jo galīgi nebija vēlmes uzlikt kādu smagu daiktu uz dienas optiskā tēmēkļa un kaut kādā veidā deformēt kronšteinus. Bet, sākot cilāt un skatīties visas līdzi nākošās detaļas un pārejas, sapratu vienu lietu. Aizmirstam par to, ka šo ierīci vienlaikus varētu lietot kā termokameru novērošanai un termouzliku. Atsevišķi – jā un pat ļoti sekmīgi, bet ne vienlaikus medībās.

Tas ir tādēļ, ka, lai vienkārši skatītos, ir nepieciešams speciāls uzgalis jeb pāreja. Lai ierīci uzmontētu uz tēmēkļa, šis uzgalis ir jānoskrūvē, jāpieskrūvē cits, kā arī jāuzmontē pāreja, kas ierīci piestiprinās pie tēmēkļa. Sanāk pārskrūvēt trīs dažādas pārejas, tādēļ tas viss prasīs diezgan daudz laika un medību apstākļos nebūs labākais risinājums. Ir jāpieņem lēmums – skatīties vai šaut. Vērot caur optisko tēmēkli arī var, bet, vai tas ir ļoti ērti, grūti teikt. Tādēļ pie šīs uzlikas varētu komplektā ņemt vai nu nakts redzamības monokli, ar ko vērot, vai arī kādu budžeta klases termokameru, ar ko vienkārši konstatēt, ka redzeslaukā parādījies kāds dzīvnieks. Kā uzlika uz dienas optiskā tēmēkļa šī ierīce dod vairākas priekšrocības. Pirmkārt, to ir samērā viegli uzlikt un noņemt un līdzi nav jānēsā vēl viens tēmēklis, ko tumsā būtu grūti nomainīt, knibinoties ar ātrajiem kronšteiniem. Kad pienāk brīdis, vienkārši uzliec ierīci uz tēmēkļa, ieslēdz, paskaties, lai to sagrieztu taisni, un viss kārtībā. Otrkārt, protams, tai ir papildu bonuss – to var lietot arī kā termokameru, ja to pielāgo. Ar termotēmēkli vienkārši skatīties nav pārāk ērti.

Bet es vienlaikus atklāju vairākas problēmas, par kurām ir jāpadomā, lietojot šādu un līdzīgas ierīces. Šīs problēmas neattiecas tikai uz šo ierīci, bet jebkuru citu termotēmēkli vai termokameru. Proti, skatoties ar šīm ierīcēm, ir ārkārtīgi grūti noteikt distanci līdz mērķim. Ir grūti saprast – tie ir 150 vai 250 metri. Tāpat praktiski nevar saskatīt šķēršļus, kas ir starp mednieku un mērķi, piemēram, zarus, smilgas, labības skaras. Treškārt, man personīgi bija ļoti grūti psiholoģiski izšaut uz mērķi, it īpaši mazliet tālākās distancēs, jo redzams tikai balts (vai citas krāsas – atkarībā no režīma) siluets. Nakts redzamības tēmēklī medījums kaut kā izskatās dabiskāk. Tās ir lietas, kam jāpievērš ļoti liela uzmanība, lai nekļūdītos. Kamēr vēl gaišs, jānomēra distance līdz dažādām vietām, jāizvēlas kādi atskaites punkti, uz kuriem atsaukties, kad redzeslaukā ir mērķis. Tas mazinās kļūdas iespēju.
Vēl viena lieta, kas nav visai ērta, – man bija grūti aizsniegt uzliku, kad tā uzlikta uz tēmēkļa, bet ierocis jau ir ieplecots. Cilvēkiem ar garākām rokām tā nebūs problēma, bet manā gadījumā bija diezgan tālu jāpastiepjas. Tādēļ arī attiecīgi jāpierod un jāsaprot, kur atrodas visas pogas, lai nepieciešamības gadījumā varētu kaut ko noregulēt.
Jāsaka uzreiz, ka visas funkcijas tā arī nepārbaudīju, man personīgi pietiek ar pašām vienkāršākajām. Uzliki, piešāvi un uz mežu prom. Ļoti uzrunāja tas, ka komplektā nāca līdzi siltie mērķīši piešaušanai, kas atvieglo uzdevumu un ir tāda ļoti jauka nianse.
Kopumā jāsaka – koncepts, ka tiek izmantots nevis termotēmēklis, bet gan termouzlika, man ļoti patika. Tas ir pat ērti un parocīgi. Jo ir viens jau piešauts dienas optiskais tēmēklis, kas nav jāņem nost, jāliek virsū. Uzlika atrisinās arī problēmu tad, ja dienas tēmēklim nav ātro kronšteinu. Tad tas būs lielisks risinājums. Ja runā par termoierīcēm šaušanai kopumā, vienmēr ir jābūt ļoti uzmanīgam un ir jānovērtē adekvāti un objektīvi apkārtējie apstākļi, lai pieļautu pēc iespējas mazāk kļūdu un varētu baudīt medību procesu.

Infiray Clip CL 42
Foto: Linda Dombrovska

Specifikācijas

Izšķirtspēja, pikseļi: 384 x 288
Pikseļu izmērs, um: 17
Kadru ātrums, Hz: 50
Objektīvs, mm: 42
Redzeslauks, grādi: 8,9 x 6,7
Dioptrijas regulēšana: -5D ~ + 5D
Displejs: 1024 x 768 OLED
Baterijas: CR123 x 2
Bateriju darbības laiks, h: 4
Svars (bez baterijām), g: < 420 Izmēri, mm: 154 x 61 x 58 Adaptera gredzena stiprinājums: M52 x 0,75 Noteikšanas diapazons, m (mērķa lielums: 1,7 m x 0,5 m, P (n) = 99%): 1540 Cena: 2960 EUR

Plusi

Neliels un viegls
Ērti lietojams
Pietiekami laba kvalitāte

Mīnusi

Nevar vienlaikus izmantot gan kā uzliku, gan termokameru
Jāpiešauj
Jāpērk baterijas, bet labāk izmantot bateriju banku

Medību likums

Par nelikumīgām medībām atzīst medīšanu, izmantojot šādus aizliegtus medību līdzekļus, rīkus, metodes un paņēmienus – siltumu uztverošos (termālos) tēmēkļus diennakts tumšajā laikā, izņemot mežacūku, lapsu un jenotsuņu medības.
Par medīšanu, izmantojot turpmāk šajā panta daļā norādītus aizliegtus medību līdzekļus un rīkus, piemēro naudas sodu no astoņām līdz simt naudas soda vienībām, nosakot medību tiesību izmantošanas aizliegumu uz laiku līdz vienam gadam vai bez tā:
– siltumu uztveroši (termālie) tēmēkļi diennakts tumšajā laikā, izņemot mežacūku, lapsu un jenotsuņu medības.
Diennakts tumšais laiks – laikposms, kas sākas divas stundas pēc saulrieta un beidzas divas stundas pirms saullēkta.

Medību noteikumi

Medības ar ieročiem diennakts tumšajā laikā, kas sākas divas stundas pēc saulrieta un beidzas divas stundas pirms saullēkta, atļautas tikai no dabiska vai mākslīga paaugstinājuma, kura stāvēšanas vai sēdēšanas platforma nav zemāka par 2,5 metriem un dod iespēju veikt šāvienu uz leju, izņemot aļņu buļļu un staltbriežu buļļu medības laikposmā no 1. septembra līdz 15. oktobrim, kā arī ūdensputnu medības.
Medības ar ieročiem nav atļautas, ja dabiskais apgaismojums neļauj izšķirt mērķi, izņemot mežacūku, lapsu un jenotsuņu medības, ja tiek izmantoti mākslīgie gaismas avoti, nakts redzamības tēmēkļi vai siltumu uztveroši (termālie) tēmēkļi, atrodoties uz dabiska vai mākslīga paaugstinājuma, kura stāvēšanas vai sēdēšanas platforma nav zemāka par 2,5 metriem un dod iespēju veikt šāvienu uz leju.

Saistītie raksti

Mednieka komplekts. Nakts redzamības tēmēklis plus termokamera. Dažādus risinājumus iesaka GPSPRO.lv

Abonē žurnālu Medības 2023. gadam

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Klausies!
Lielākie pārkāpēji – medību vadītāji? “Šauj garām!” #155 epizode
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Klausies!
Jānis Lākuts no GPSPRO.lv par jaunu apģērbu zīmoliem, kā arī nedaudz par dažādu ierīču lietošanu
Ekskluzīvi 25. novembris, 2022
ME
Medības
Pieredze
Kā Jānis Pūtelis un Oskars Treilihs mācīja viens otram baurot! Praktiskais seminārs
Ekskluzīvi 25. novembris, 2022
ME
Medības
Pieredze
Izcila trofeja un medniekstāsts ar daudz morālēm. Kad Diāna dod!
Ekskluzīvi 28. novembris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Kad tavā virzienā izšauj no .30-06… Podkāsta “Šauj garām!” #154 epizode
Ekskluzīvi 23. novembris, 2022
ME
Medības
Pieredze
Ja nav asinis, tas nenozīmē, ka nav trāpīts! Mednieka dienasgrāmata #16
Ekskluzīvi 20. novembris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Medību inspektors Madars Zariņš par biežākajiem pārkāpumiem medībās! “Šauj garām!” ekstra #35
Ekskluzīvi 17. novembris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Par medību bīstamību, sabojātiem biotopiem un protokoliņiem? “Šauj garām!” #153 epizode
Ekskluzīvi 16. novembris, 2022
Kate Šterna
Pieredze
Minējumi apstiprinās. Pie Liepājas parādījušies dambrieži
Speciālreportāža 10. novembris, 2022
ME
Medības
Aprīkojums
Kā strādā Tractive suņu izsekošanas sistēma? Uzinstalējam kopā! Video bloga #58 epizode
Ekskluzīvi 10. novembris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Namejs Vinovskis – cilvēks, kurš spēj iemācīt šaut pat dīvānam! “Šauj garām!” #152 epizode
Ekskluzīvi 9. novembris, 2022
EP
Egils Paņēvics
Pieredze
FOTO un VIDEO. Liepājā māju pagalmus revidē kašķaina lapsa un no cilvēka nebaidās
Ekskluzīvi 8. novembris, 2022
ME
Medības
Pieredze
Svina skrošu aizliegums spēkā stājas 2023. gada februārī. “Šauj garām!” diskutē
Ekskluzīvi 7. novembris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Par klusinātāju spridzināšanu, zosīm un nelikumīgām medībām. “Šauj garām!” #151 epizode
Ekskluzīvi 2. novembris, 2022
ME
Medības
Pieredze
Mīti par svina un bezsvina munīciju. “Šauj garām!” ekstra #34
Ekskluzīvi 31. oktobris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Kā Raivo Strēlis par vilka trofeju nekļuva. “Šauj garām!” #150 epizode
Ekskluzīvi 26. oktobris, 2022
ME
Medības
Pieredze
Meža fakultātes mācību dzinējmedības. Eksperta skola #6 epizode
Ekskluzīvi 27. oktobris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Medību likums jāraksta no jauna un latviešu valodā! “Šauj garām!” #149 epizode
Ekskluzīvi 19. oktobris, 2022
Linda Dombrovska
Pieredze
Vai aļņiem interesē priežu darva? Pārsteigums meža kamerā
Ekskluzīvi 9. oktobris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Par to, kā Jānis Pūtelis “nočakarēja” medības? “Šauj garām!” #147 epizode
Ekskluzīvi 5. oktobris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Kas medību saimniecībā sabojāts pēdējo četru gadu laikā? “Šauj garām!” #146 epizode
Ekskluzīvi 28. septembris, 2022
ME
Medības
Pieredze
FOTO un VIDEO! Nāvējošā riesta cīņa. Kad uzvarētājs nogalina pretinieku
Speciālreportāža 24. septembris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Ko nedarīt pēc šāviena un par briežu medībām riestā. “Šauj garām!” #145 epizode
Ekskluzīvi 21. septembris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Aļņu buļļus nemedīt vienu gadu? “Šauj garām!” #144 epizode
Ekskluzīvi 14. septembris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Par aļņu medībām riestā un par drošību, dzenoties pakaļ kuilim. “Šauj garām!” #143 epizode
Ekskluzīvi 7. septembris, 2022
Linda Dombrovska
Uncategorized
Skaties tiešraidē! Kā izskatās lūša maltīte! UZMANĪBU, NEPATĪKAMI SKATI!
Ekskluzīvi 5. septembris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Lai briežiem labs sekss – par briežu bauri un jauno mednieku zināšanām. “Šauj garām!” #142 epizode
Ekskluzīvi 31. augusts, 2022
ME
Medības
Pieredze
Artis Pabriks: “Gan aizsardzības nozare, gan mednieki dzīvi redz caur tēmēkli”
Ekskluzīvi 30. augusts, 2022
Linda Dombrovska
Pieredze
Kad lāču māte aizsargā savus mazuļus pret lāču tēviņu
Speciālreportāža 28. augusts, 2022
ME
Medības
Klausies!
Āfrikas cūku mēris ir atpakaļ. Vai sekos medību liegumi? “Šauj garām!” #141 epizode
Ekskluzīvi 24. augusts, 2022

Lasītākie