
Ar milzīgām ovācijām, fantastiskiem iespaidiem un uzvarētāja gavilēm ir noslēdzies 25. Mednieku festivāls Minhauzens. Divās dienās mednieki un vietējie iedzīvotāji ir piedzīvojuši daudz aizraujošu un interesantu momentu.
Apbalvošanas ceremonija izvērtās par patiesi aizkustinošu un pacilājošu pasākumu, jo pēc neatlaidīgas cīņas par uzvaru, teju pastāvīgas piedalīšanās ikvienā no mednieku festivāliem Minhauzens 25 gadu garumā, pirmo vietu beidzot izcīnīja mednieku klubs Salnava.
Salnavas mednieki festivālā piedalās kopš otrā Minhauzena, un varētu teikt, ka šis ir jubilejas gads. Tomēr vīri atklāj, ka trijos festivālos nav piedalījusies. “Kad sākām, festivāls notika Rugājos. Tas ir tepat, gluži vai kaimiņos, tikai 40 kilometri bija jābrauc,” kādā no iepriekšējām intervijām teic komandas vadītājs Andris Čoičs.n“Bijām dzirdējuši atsauksmes par pirmo Minhauzenu, un miera jau vairs nebija – jābrauc. Kāpēc joprojām piedalāmies? Tāpēc, ka festivāls ikreiz notiek citā vietā. Neviens festivāls nav līdzīgs otram. Tāpat tā ir kopābūšana – pa vasaru visi kopā tiekamies retāk. Festivāls ir pasākums, uz kuru brauc kopā ar sievām, bērniem, radiem un draugiem.”
Šajos gados, kopš klubs piedalās festivālā, tā mednieki pa šiem gadiem 15 reizes kāpuši uz goda pjedestāla, taču ne reizes nav bijuši pirmie… Pagājušā gadā – otrie, 2019. gadā – sestie, 2018. gadā un 2017. gadā – trešie, 2014. gadā – ceturtie, 2012. gadā – atkal ceturtie, 2011. gadā – trešie, 2007. gadā – sestie. Plašāk lasiet Pašiem savi Minhauzena bērni. Kā saimnieko un medī Salnavā
Tātad, kopvērtējumā par mednieku festivāla Minhauzens 2025 spēcīgāko komandu tika atzīts Mednieku klubs Salnava, kas ar pārliecinošu sniegumu izcīnīja 1. vietu. Otrajā vietā ierindojās Mednieku sporta klubs Vaiņode, bet 3. vietu godam izcīnīja Mednieku klubs Skrīveri.
1. vieta – Mednieku klubs Salnava
2. vieta – Mednieku sporta klubs Vaiņode
3. vieta – Mednieku klubs Skrīveri
4. vieta – SIA Švēriņi
5. vieta – Mednieku klubs Mētrienas mednieki
6. vieta – Mednieku biedrība Jaktskalniņš
Festivāls uzņem apgriezienus
“Kopumā viss bija ļoti pozitīvi! Divās dienās mēs nedzirdējām praktiski nevienu sūdzību. Ja neskaita tos, kuri bija apmaldījušies Višķu ābeļu dārzos un nevarēja tikt līdz telšu pilsētiņām. Sarunājoties ar festivāla dalībniekiem, mednieku klubu komandu pārstāvjiem, dzirdējām daudz pozitīvu atsauksmju, un kopumā noskaņojums bija ļoti labs. Beidzot Minhauzens sāk atgūties – šogad bija lielāks dalībnieku skaits nekā pagājušā gadā – atgriezās desmit komandas,” norādīja festivāla organizētājas Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks.
Višķi ir neliela pilsēta, un Minhauzena teritorijas plānošanā bija jāpārvar vairāki izaicinājumi. Tomēr lielākās bažas bija saistītas ar nepārvaramajiem apstākļiem, proti, laika prognozi. Pirms festivāla mednieku komandas savā starpā dalījās ar humoristiskiem ziņojumiem, ka līdzi jāņem gumijnieki, piepūšamās laivas un SUP dēļi. Tomēr mednieku dieviete Diāna bija uzklausījusi Minhauzena žēlabas un sūtīja medniekiem fantastiskus laika apstākļus.
Latvijas Staltbriežu piebaurotāju kluba vadītājs un viens no festivāla organizatoriem Oskars Treilihs uzsvēra, ka šogad festivāla sagatavošana norisinājās pavisam citā līmenī: “Galvenais akcents bija uz dalībnieku un viesu informētību. Visur bija salikta informācija ne tikai par Minhauzena norisi un disciplīnām, bet arī par vietu, kur tas notiks, un iespējamiem dabas izaicinājumiem. Līdz ar to visi bija sagatavojušies visām kataklizmām, un, kad ieradās uz festivālu, kur visus sagaidīja pat ļoti neslikti laika apstākļi, tādi sīkumi kā dubļi un paaugstināts ezera līmenis nevienam vairs nelikās biedējoši.”
Pateicoties raitai visu iesaistīto organizatoru un darbinieku sadarbībai, visas disciplīnas varēja norisināties pēc plāna. Nu, varbūt ar nelieliem apgrūtinājumiem. Piemēram, šaušanas disciplīnas Minhauzena Lode distance bija pārvērtusies teju par dubļu trasi. Taču dalībnieki to vērtēja kā papildu izaicinājumu jau tā ļoti aizraujošajā gludstobra ložu šaušanas šķēršļu trasē.
Kopā šogad Minhauzenā bija 13 disciplīnas, katra ar savu odziņu
Višķu Acīgais – Buļļu eksperts
Šajā disciplīnā medniekiem, izmantojot binokli, vajadzēja novērtēt staltbriežu ragus, kas atradās apmēram 70 līdz 80 m attālumā. Bija jāvērtē žuburus, simetriju, garumu, svaru.
• 1. vieta – Mednieku sporta klubs Vaiņode (Toms Poškus)
• 2. vieta – SIA Švēriņi (Agris Čibulis)
• 3. vieta – Mednieku klubs Kuldīgas Buki (Mārtiņš Kļava)
Miegainais Sivēns
Šajā disciplīnā jauniešiem (12–18 gadi) ar pneimatisko ieroci bija jāšauj pa kustīgu mežacūkas mērķi no 10 m attāluma. Viena sērija ar 10 šāvieniem. Galvenais ir bērns – Miegainais sivēns.
• 1. vieta – Mednieku klubs Mērdzene (Markuss Melnis)
• 2. vieta – Mednieku klubs Skrīveri (Toms Diks)
• 3. vieta – Mednieku klubs Daibe (Jānis Gaņģis)
Metenis Latgalē!
Īpašā disciplīna pieaugušajiem medniekiem, kur bija jātrāpa ar metamo nazi par mērķi, kas atradās 5–6 m attālumā. Pieci metieni, vērtē trīs labākos. Trīs kārtas, finālā 6 dalībnieki.
• 1. vieta – SIA Švēriņi
• 2. vieta – Mednieku klubs Salnava
• 3. vieta – Mednieku klubs Meža Ziķeri
Višķu Zolīgais
Šis bija tradicionālais Zolītes turnīrs četrās 30 minūšu kārtās, 12 partijas katrā. Klasiskie noteikumi, spēlē bez likmes punktā.
• 1. vieta – Mednieku klubs Bērze (Edgars Gabranovs)
• 2. vieta – Mednieku klubs Lībieši MK (Krišjānis Penka)
• 3. vieta – Mednieku klubs Leimaņi (Jānis Kokins)
Minhauzena Lode
Šaušana ar gludstobru pa 8 mērķiem aiz šķēršļu joslas. Vērtē trāpījumus un laiku, aprēķina “trāpījuma koeficientu”. Šī bija ārkārtīgi interesanta disciplīna, kur salīdzinoši lielā teritorijā bija izvietoti vairāki šķēršļi – puscaurspīdīgi širmi ar vienu šaušanas lūku, pa kuru, ieņemot speciālu pozīciju, medniekam bija jāsašauj mērķis, kas atradās 15 līdz 50 m attālumā.
• 1. vieta – Mednieku klubs Dzilnas (Ričards Tomiņš)
• 2. vieta – Mednieku klubs Salnava (Artis Čoičs)
• 3. vieta – Mednieku klubs Lubānas MRS (Raivis Džigurs)
Minhauzena Zūsu uzļidūjums
Gludstobra šaušana uz 20 šķīvīšiem (10 dupleti). Vienādu rezultātu gadījumā – pāršaude. Šeit šaušana notika pļavā, un lidojošo šķīvīšu trajektorija imitēja ūdensputnu pacelšanos un lidojumu.
• 1. vieta – Piejūras mednieki (Edmunds Jušķēvičs)
• 2. vieta – Mednieku klubs Skrīveri (Einārs Lapiņš)
• 3. vieta – Mednieku klubs Lejasciems – Naglie putni (Lauris Neilands)
Trokous peiļis Latgolā
Gludstobra šaušana uz 25 šķīvīšiem. Šī šaušanas disciplīna bija vairāk atpazīstama un līdzinājās šķīvīšu šaušanai tradicionālā veidā, ar to izņēmumu, ka bija jāsašauj tikai viena sērija.
• 1. vieta – Ozolnieku mednieku kolektīvs (Kristaps Broks)
• 2. vieta – Mednieku klubs Silver Lynx (Atis Lamba)
• 3. vieta – Mednieku klubs Gambija (Kaspars Avens)
Višķu Gudrinieks
Tests ar jautājumu anketu. Punktus piešķir par pareizām atbildēm. Vienādu punktu skaita gadījumā – priekšroka ātrākam.
• 1. vieta – Mednieku klubs Salnava (Imants Dubovskis)
• 2. vieta – Mednieku sporta klubs Vaiņode (Gints Matisons)
• 3. vieta – Mednieku klubs Lubānas MRS (Pēteris Ikaunieks)
Višķu Trāpīgais
Šaušana ar loku pa kustīgu disku. Pieci izmēģinājuma un pieci sacensību šāvieni. Vērtē pēc punktiem par trāpījumu zonām.
• 1. vieta – SIA Švēriņi (Kristaps Čibulis)
• 2. vieta – MMK Ropaži (Edvards Saule)
• 3. vieta – Mednieku klubs Leimaņi (Matīss Repsis)
Šķielējošais Asaris
Šajā disciplīnā dalībniekus sagaidīja zināms izaicinājums, jo Luknas ezers, pirmkārt, nav īpaši liels, un, otrkārt, pēc pamatīgajām lietavām bija izkāpis no krastiem un appludinājis piegulošās pļavas. Kā norādīja vietējie makšķernieki, visas zivis ganījās pļavās, meklējot jaunu pārtiku un pētot iepriekš nepieejamās teritorijas. Tādēļ kādam no makšķerēšanas sacensību dalībniekiem varbūt neveicās tik labi, kā gribējās.
Tomēr ne visiem skatījums uz copes sacensībām, kas šogad sākās vēlāk nekā iepriekšējos gados, proti, plkst. 7 no rīta, bija tik pesimistisks. Viens no dalībniekiem, Kaspars Dukaļskis, sacīja, ka šī gada Minhauzena makšķernieki ir pārspējuši sacensību rezultātus Remtes ezerā. Kopā tika noķertas 47 zivis – 40 asari un 7 līdakas. Lielākā līdaka bija 72 cm, bet lielākais asaris – 35 cm.
Šķielējošā asara dalībniekiem bija jāievēro princips “noķer un atlaid”, katru zivi nofilmējot video, kas tika nosūtīts tiesnešiem.
Bija arī viena īpašā balva – tā saucamā Lielā Zive, kuru pasniedza Minhauzena krusttēvs Ārijs Ūdris. Šo balvu saņēma makšķernieks, kuram izdevās noķert lielāko sacensību līdaku – tā bija 72 centimetrus gara.
• 1. vieta – Mednieku biedrība More
• 2. vieta – Mednieku klubs Gaujmala
• 3. vieta – Mednieku klubs Skrīveri
Mednieku apmetņa ceļojums
Stafete ar kreklu, kas jāuzvelk visiem komandas dalībniekiem, nepārraujot roku satvērienu. Fiksē laiku un soda sekundes.
• 1. vieta – Pulsar
• 2. vieta – Mednieku klubs Zem Ozola
• 3. vieta – Mednieku klubs Mētrienas mednieki
Purva Bridējs
Komandas stafete ar “purva platformu”. Nedrīkst pieskarties zemei, pārvietošanās notiek ar rullīšiem.
• 1. vieta – Mednieku sporta klubs Grundzāle
• 2. vieta – Mednieku biedrība Lācis
• 3. vieta – Mednieku kolektīvs Dubna
Pēdu dzinēji uz ūdens
Stafete ar SUP dēļiem. Divi dalībnieki, kas viens pēc otra veic braucienu līdz bojai un atpakaļ. Vērtē laiku un pārkāpumus.
• 1. vieta – Mednieku biedrība Jaktskalniņš
• 2. vieta – Mednieku klubs Lejasciems – Naglie putni
• 3. vieta – Mednieku biedrība Jaunpils
Mini Minhauzena rezultāti
5.–8. gadu vecuma grupā:
1. Raivo Laganovskis (Salnava)
2. Matīss Tauriņš (Lācis)
3. Marks Ločs (Vonogi LG)
9.–12. gadu vecuma grupā:
1. Renārs Lārmanis (Grundzāle)
2. Deirons Čerņavskis (Gambija)
3. Egīls Budnovics (Bērze)
Pilsn disciplīnu apraksts ir pieejams te
Latvijas Briežu piebaurošanas čempionāts
Viens no centrālajiem un, bez šaubām, skaļākajiem festivāla pasākumiem bija Latvijas staltbriežu piebaurošanas čempionāts, ko organizēja Latvijas Mednieku asociācija un Latvijas Staltbriežu Piebaurotāju klubs. Čempionātā savu varēšanu demonstrēja piecpadsmit staltbriežu piebaurotāju no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas.
Latvijas staltbriežu piebaurošanas čempionāta kopvērtējumā laurus plūca labākais Igaunijas pārstāvis Innar Uus. 2. vietā – lietuvietis Tautvidas Pankecičius, un trešajā – arī Lietuvas pārstāvis Vaidas Martinkus.
Starp Latvijas staltbriežu piebaurotājiem labākie bija Andis Skudrovs, Valērijs Kurčanovs un Kaspars Dukaļskis. Viņi pārstāvēs valsti 2026. gada Eiropas staltbriežu piebaurošanas čempionātā.
Mednieku festivāls Minhauzens arī šogad apliecināja savu nozīmi kā vienu no spilgtākajiem un gaidītākajiem notikumiem mednieku sabiedrībā. Radoši veidotās disciplīnas, spraigā sacensību gaisotne un draudzīgā atmosfēra pulcēja dalībniekus no visiem Latvijas novadiem un arī kaimiņvalstīm. Te godā tika celta ne tikai šaušanas un orientēšanās meistarība, bet arī komandas gars, atjautība un azarts.
Festivāla ietvaros izskanējušais Latvijas staltbriežu piebaurošanas čempionāts pierādīja, ka arī šī unikālā prasme aug un attīstās starptautiskā mērogā.
Neatkarīgi no rezultātiem katrs dalībnieks bija daļa no kopīgas pieredzes, kas vēl ilgi paliks atmiņā. Minhauzens turpina stiprināt medību kultūru, veicina sadarbību un pārliecinoši rāda, ka mednieki prot ne tikai šaut, bet arī svinēt dzīvi dabas tuvumā ar humoru, cieņu un aizrautību.
Kopvērtējums un visu sacensību pilna REZULTĀTU tabula
Žurnāla Medības jūlija numurā lasi par limitiem
