
Lietotnei Mednis nule pieejams atjauninājums 3.2.0. Tajā ietverti vairāki uzlabojumi, kas cita starpā medniekiem radījuši vairākus jautājumus. Atkal uzvirmojušas kaislības, ka medniekus tagad izspiegos Valsts meža dienests.
Jaunajā versijā ir pievienota iespēja atbildīgajām personām un administratoriem pārvaldīt medību infrastruktūru medību iecirknī – kartē atzīmējot, piemēram, medību torņus, dzīvnieku pievilināšanas vietas. Pievienotos objektus uz kartes var redzēt visi iecirkņa biedri. Tāpat pievienota iespēja kartē apskatīties iecirknī nomedītos dzīvniekus.
Taču visvairāk uztraukumu un nesaprašanas radījusi iespēja, reģistrējot individuālās medības, norādīt kartē plānoto medību vietu. Tāpat medniekus mulsina tas, ka sākotnēji redzama visa Latvijas teritorija un nav izcelts medību iecirknis, kurā mednieks medī.
Alīna Čekstere kas pārstāv lietotnes izstrādātājus, žurnālam Medības skaidro, ka jau ir pieejama versija 3.2.1. kur attiecīgajā lodziņā ir attēlota karte ar medību iecirkņa slāni.
Plānotās medību vietas norādīšana kartē ir domāta atbildīgo personu ērtībai. Redzot mednieka norādīto vietu kartē, ir daudz vieglāk izvērtēt, vai plānotās medības patiešām ir medību iecirknī un vai vienā vietā nebūs divi mednieki, kas nezinot par otra mednieka klātbūtni, var radīt bīstamu situāciju. Norādot tikai medību iecirkni un ierakstot īsu informāciju piezīmju laukā atbildīgajai personai var būt nepietiekami informācijas, lai akceptētu vai atteiktu medības.
“Šī informācija ir domāta tikai un vienīgi atbildīgajām personām. Tā netiek nosūtīta Valsts meža dienestam! Tāpēc nav nemazākā iemesla domāt, ka mednieki tiks izsekoti. Esmu saņēmusi ziņas, ka šo aizdomu dēļ ir vietas, kur atbildīgās personas pat aizliedz medniekiem medības pieteikt Mednī. Bažām nav nekāda pamata!
Uz meža valsts reģistru tiek nosūtīta informācija, ka medības tiek uzsāktas tikai tad, kad nospiesta poga Uzsākt medības. Taču netiek nosūtītas koordinātes, tikai fakts, ka medības iecirknī ir uzsāktas. Otrs paziņojums uz meža valsts reģistru tiek nosūtīts brīdī, kad medības tiek noslēgtas. Informācija par nomedīto medījumu tiek sūtīta atsevišķi. Vēlreiz uzsveru, ka mednieka atrašanās vietas koordinātas, uzsākot un noslēdzot medības, nekur netiek sūtītas!” skaidro Alīna Čekstere.
Medību noteikumu 29. punkts nosaka, ka reģistrējot medību iecirkni vai aktualizējot reģistrēto informāciju, medību tiesību lietotājs nosaka atbildīgo personu vai personas, kas medību laikā atbild par mednieku atrašanās vietas koordinēšanu medību iecirknī. Savukārt noteikumu 34. punkts nosaka, ka mednieka pienākums ir pirms medībām informēt atbildīgo personu par plānotajām medībām un ievērot atbildīgās personas norādījumus par mednieka atrašanos medību laikā medību iecirknī.
Medību noteikumi nenosaka veidu, kādā atbildīgā persona ir jāinformē par plānotajām medībām. Tas nozīmē, ka informēt var gan mutiski klātienē, gan telefoniski, gan izmantojot kādu no elektroniskajām saziņas formām – e-pasts, īsziņa, sarakste Whatsapp vai kādā no citām elektroniskajām platformām. Protams, medību pieteikšanai var izmantot arī lietotni Mednis. Tā tiek veidota tā, lai medību pieteikšana būtu ērta un viegli saprotama un joprojām tiek uzlabota. Medījuma reģistrēšanu atbilstoši Medību noteikumu prasībām var veikt tikai lietotnē Mednis. Tas minēts noteikumu 39. punktā Mednieks informāciju par nomedītajiem un ievainotajiem dzīvniekiem iesniedz Valsts meža dienestā, izmantojot Meža valsts reģistra funkcionalitātei atbilstošu mobilo lietotni. Un šobrīd ir tikai viena šāda lietotne – Mednis.
Kā tikt pie smadzeņu satricinājuma un trāpīt mērķī divos kilometros? “Šauj garām!” #287 epizode
Žurnāla Medības jūnija numurā lasi par komercmedībām
