Pieredze

LATMA iebilst pret deputāta Edgara Putras virzītajiem grozījumiem Medību likumā0

Publicitātes foto

Avots: Latvijas Mednieku asociācija

Latvijas Mednieku asociācija (LATMA) iebilst pret Saeimas deputāta Edgara Putras virzītajiem grozījumiem Medību likumā, jo tie nav saskaņoti ar nevalstiskajām organizācijām, nav pamatoti ar aktuālajiem datiem un rada riskus ilgtspējīgai medību saimniecības sistēmai Latvijā.

LATMA uzskata, ka šādu grozījumu virzīšana ir pretrunā līdzšinējai sadarbības praksei medību saimniecībā un ignorē gan Valsts meža dienesta (VMD) uzkrāto informāciju, gan nozares profesionāļu pieredzi.

Grozījumu pamatojums neatbilst faktiskajai situācijai

Viens no galvenajiem argumentiem grozījumu virzīšanai ir apgalvojums par staltbriežu populācijas strauju pieaugumu un nepieciešamību būtiski mainīt apsaimniekošanas nosacījumus. Tomēr VMD uzskaites dati rāda pretēju tendenci.

Saskaņā ar VMD datiem staltbriežu populācija Latvijā sasniedza maksimumu ap 2021.–2022. gadu, kad tika uzskaitīti aptuveni 71 000 īpatņu. Pēdējo gadu laikā populācijas apjoms ir samazinājies līdz aptuveni 60 000 īpatņu, kas nozīmē samazinājumu par aptuveni 15–16 %. Šie dati apliecina, ka esošā medību saimniecības sistēma darbojas un populāciju regulēšana jau notiek spēkā esošā normatīvā regulējuma ietvaros.

Vienlaikus jāņem vērā, ka arī alņu populācija Latvijā pēdējos gados ir būtiski samazinājusies, un pieaugošais lielo plēsēju spiediens rada papildu izaicinājumus pārnadžu apsaimniekošanā. Tādēļ vienpusēja koncentrēšanās tikai uz staltbriežu medību paplašināšanu, neanalizējot kopējo sistēmu, nav pamatota.

Esošais regulējums jau paredz risinājumus

LATMA uzsver, ka spēkā esošais Medību likums jau nodrošina instrumentus, kas ļauj risināt gan populāciju regulēšanas, gan postījumu mazināšanas jautājumus. Tie ietver:
– sadarbības līgumus starp medību iecirkņiem,
– medību koordinācijas komisiju mehānismus,
– Valsts meža dienesta iespējas piešķirt papildu nomedīšanas atļaujas, ja tam ir objektīvs pamats.
Prakse rāda, ka lielākā daļa medību kolektīvu šos instrumentus ļoti veiksmīgi izmanto, sadarbojas savā starpā un spēj panākt sabalansētus risinājumus esošā regulējuma ietvaros.

Risks medību platību sadrumstalošanai un sadarbības vājināšanai

LATMA īpaši satrauc fakts, ka piedāvātie grozījumi mazina sadarbības principa nozīmi, kas līdz šim bijis viens no medību saimniecības stūrakmeņiem Latvijā. Pastāv reāls risks, ka grozījumu rezultātā:
– tiks vājināta sadarbība starp medību iecirkņiem,
– palielināsies medību platību sadrumstalotība,
– tiks izjaukts līdzsvars starp dažādām interesēm – selektīvu medību principu ieviešanu un ilgtspējīgu populāciju apsaimniekošanu.
No piedāvātajiem grozījumiem reālu ieguvumu gūtu tikai atsevišķi kolektīvi, savukārt kopējā sistēma tiktu pakļauta ilgtermiņa riskiem.

Ignorētas iepriekš panāktās vienošanās

2025.gadā starp nozarē iesaistītajām pusēm tika noslēgts Memorands par savstarpējo sadarbību savvaļā dzīvojošo dzīvnieku populāciju apsaimniekošanā, kura mērķis bija stiprināt sadarbību un veidot lēmumus, balstoties datos un kopīgā izpratnē. Šo memorandu parakstīja deviņas organizācijas, vienojoties par kopīgiem darbības principiem.

LATMA ieskatā nav saprotams, kādēļ šobrīd tiek virzīti grozījumi, kas nav saskaņoti ar memorandā iesaistītajām pusēm un ir pretrunā ar panākto vienošanos.

LATMA uzskata, ka medību saimniecības attīstībai Latvijā jābalstās faktos, sadarbībā un ilgtspējā, nevis fragmentāros risinājumos, kas var radīt neparedzamas sekas.

Pašreizējais regulējums kopumā darbojas, un problēmu risināšanai ir pieejami nepieciešamie instrumenti. Tādēļ papildu grozījumi Medību likumā šādā redakcijā nav uzskatāmi par pamatotiem.

Atbalsts mūsdienīgiem un datos balstītiem risinājumiem

Vienlaikus LATMA uzsver, ka atbalsta Latvijas Loku mednieku asociācijas priekšlikumu atļaut medības ar loku Latvijā. Medības ar loku ir selektīvs, efektīvs un augstas precizitātes medību veids, kas ļauj ļoti mērķtiecīgi regulēt savvaļas dzīvnieku populācijas, īpaši teritorijās ar paaugstinātu cilvēku klātbūtni vai ierobežotām šaušanas iespējām.

Šāds medību veids jau ilgstoši ir atļauts un reglamentēts daudzās Eiropas Savienības valstīs, tostarp Igaunijā un Skandināvijas valstīs, kur tas veiksmīgi integrēts kopējā medību saimniecības sistēmā. Medības ar loku nav pretrunā ar dzīvnieku labturības principiem, ja tās tiek īstenotas atbilstoši skaidriem noteikumiem, apmācībai un sertifikācijai.

LATMA ieskatā tas ir piemērs mērķtiecīgam, datos balstītam un uz sadarbību vērstam risinājumam, kas būtu jāvērtē un jāattīsta dialogā ar nozares nevalstiskajām organizācijām, nevis paralēli virzot nepārdomātus un nesaskaņotus grozījumus Medību likumā.

Kāpēc jāpārdomā dzīves izvēles un sarkanā punkta tēmēkļi dronu notriekšanai. Video blogs #103

Saistītie raksti

👉 Abonē 10 mēnešiem bez pielikumiem.
👉 Abonē 10 mēnešiem ar 3 pielikumiem.

Žurnāla Medības janvāra numurs ir klāt! Iegādājies to šeit

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Kate Šterna
Virtuve
Zinātniski pierādīts. Cilvēks kļuva par cilvēku pateicoties medībām
Ekskluzīvi 6 stundas
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Kur tēmēt mežacūkai, lai šāviens būtu efektīvs? Reāla medību situācijas analīze
Ekskluzīvi 12 stundas
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Burtniekos gar māju staigā vilks. Ko darīt? Medības ir aizliegtas!
Ekskluzīvi 12 stundas
ME
Medības
Klausies!
Kad ar “sūdainu lāpstu” sagrauj mednieka tēlu! “Šauj garām!” #335 epizode
Ekskluzīvi 2 dienas
ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Lūšu mīlas deja, pamesti mazuļi un lāču riesta laiks. Meža ziņas #31
Ekskluzīvi Nedēļa
ME
Medības
Klausies!
Vai tad stirnas nevar medīt, kad gribas, un būt medniekam ir slikti? “Šauj garām!” #334 epizode
Ekskluzīvi 6. maijs, 2026
ME
Medības
Pieredze
Reportāža. Vai diennakts gaišajā laikā atļauts medīt ar nakts redzamības un termālajiem tēmēkļiem?
Ekskluzīvi 1. maijs, 2026
ME
Medības
Klausies!
Kāpēc alni nevajag konvertēt konservos, un lācis nav iebetonēts. Podkāsts “Šauj garām!” #333 epizode
Ekskluzīvi 29. aprīlis, 2026
ME
Medības
Klausies!
Kad vilks kož kājās, dubultie standarti un nabaga lūšu mamma. “Šauj garām!” #332 epizode
Ekskluzīvi 22. aprīlis, 2026
ME
Medības
Pieredze
Nevajag krist panikā! Lācenes ar trim lācēniem un niknās, karojošās stirnas. Meža ziņas #29
Ekskluzīvi 17. aprīlis, 2026
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Pulsar Symbion XR50 vai XT50 – kurš labāks miglas un lietus apstākļos?
Ekskluzīvi 17. aprīlis, 2026
ME
Medības
Aprīkojums
Informatīvi izglītojošā filma “Medību ieroči”. Kā izvēlēties savu pirmo ieroci un neapjukt plašajā piedāvājumā
Ekskluzīvi 16. aprīlis, 2026
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Bebraine – ideāla vieta ūdensputnu medību saimniecībai. MSAF stāsti #1
Ekskluzīvi 16. aprīlis, 2026
ME
Medības
Klausies!
Medību likums nav domāts tam, lai katrs medītu kā grib. “Šauj garām!” #331 epizode
Ekskluzīvi 15. aprīlis, 2026
Indulis Burka
Aprīkojums
VIDEO. Medību tornītis uz riteņiem un uz ceļa. Jā, tas ir iespējams!
Ekskluzīvi 14. aprīlis, 2026
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Absolūti jaunumi, vasarnīca mežā un kompaktas ierīces! Izstāde Outdoor Riga 2026 apskats
Ekskluzīvi 11. aprīlis, 2026
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Kinoteātris binoklī, jaudīgas atlaides un kā novērst tirināšanos medībās. Izstāde Outdoor Riga 2026
Ekskluzīvi 10. aprīlis, 2026
Indulis Burka
Aprīkojums
FOTO un VIDEO. ThermTec IBEX335L – ērts tēmēklis ikdienas lietošanai
Ekskluzīvi 10. aprīlis, 2026
LD
Linda Dombrovska
Aprīkojums
VIDEO. Vai pupus redzi? Kā izvēlēties ierīci, ar kuru tiešām doties mežā?
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2026
ME
Medības
Klausies!
Medības traucēt nedrīkst un ne tikai medniekiem ir ieroči! “Šauj garām!” #330 epizode
Ekskluzīvi 8. aprīlis, 2026
LA
LATMA
Pieredze
VIDEO! Vilki izmanto dzemdību periodu, kad medījums ir visievainojamākais
Ekskluzīvi 7. aprīlis, 2026
ME
Medības
Pieredze
Pat savā pagalmā vairs nav droši? Lauku iedzīvotājiem jārēķinās ar vilku klātbūtni
Ekskluzīvi 1. aprīlis, 2026
ME
Medības
Klausies!
Kāda jēga pirkt karabīni, ja tāpat to beigās atņems? “Šauj garām!” #329 epizode
Ekskluzīvi 1. aprīlis, 2026
ME
Medības
Pieredze
Labākais risinājums cīņai pret atsitienu un kāpēc nevajag binokli. Padomi jaunajiem medniekiem #11
Ekskluzīvi 31. marts, 2026
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Kā ātri un efektīvi apskatīt bebru darbības pēdas? Viens no labākajiem risinājumiem ir drons
Ekskluzīvi 30. marts, 2026
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Kā atrast briežu nomestos ragus un kā neapjukt jaunāko tehnoloģiju tirgū? Iesaka veikals GPSPRO
Ekskluzīvi 26. marts, 2026
Indulis Burka
Aprīkojums
VIDEO. Super īsa medību karabīne. Vai Walther pārraksta medību ieroču klasiskos standartus?
Ekskluzīvi 25. marts, 2026
ME
Medības
Uncategorized
Kad alnis lamājas, sasaluši bebri un lietas, kas kaitina. Video blogs #104
Ekskluzīvi 18. marts, 2026
ME
Medības
Klausies!
Malumedības ar loku? Jāņa Kļaviņa piedzīvojumi. “Šauj garām!” #327 epizode
Ekskluzīvi 18. marts, 2026
LD
Linda Dombrovska
Pieredze
FOTO un VIDEO. Kāpēc vienā gadījumā ir krimināllieta, bet citā – klusums? Žurnāla Medības galvenās redaktores Lindas Dombrovskas viedoklis
Ekskluzīvi 16. marts, 2026

Lasītākie