Pieredze

Kā mednieki sadraudzējās ar Minhauzenu. Sacensību un draudzīgas kopābūšanas zīmē aizvadīts 25. mednieku festivāls0

Foto: Emīlija Mariševa

Avots Latvijas Avīze

Ar ovācijām un uzvarētāju gavilēm noslēdzies 25. mednieku festivāls “Minhauzens”, kas no 1. līdz 2. augustam norisinājās Višķos, kopā pulcējot 56 komandas no visiem Latvijas novadiem.
Minhauzens – tas nav tikai leģendārais stāstnieks vai medību fantāziju simbols. Mednieku vidē Latvijā Minhauzens nozīmē pavisam ko citu – tā ir tradīcija, notikums, kurā reizi gadā satiekas mednieki no visas Latvijas.
Šis festivāls notiek pirmās augusta nedēļas nogalē, katru gadu citā Latvijas vietā. Tajā vienmēr ir klātesošs sacensību gars un svētku sajūta. Mednieku komandas sacenšas dažādās ar medībām un sadzīvi saistītās disciplīnās, dalās pieredzē, apmeklē seminārus un demonstrējumus, apgūst jaunas prasmes un, protams, izbauda kopābūšanu.
Minhauzens nav tikai sacensības – tā ir platforma mednieku kopienas saliedēšanai, zināšanu apmaiņai un labi pavadīts laiks ar domubiedriem. Tas ir vienīgais šāda mēroga mednieku festivāls Latvijā, kas notiek jau 25 gadus un kam ir sava īpaša nozīme medību kultūrā. To rīko Latvijas Mednieku asociācija, un šis ir ļoti gaidīts pasākums – gan mīlēts, gan arī reizēm pelts.

Mērošanās spēkiem un zināšanas

Šogad Minhauzena festivālā paralēli tradicionālajām norisēm notika sacensības 13 dažādās disciplīnās. Četras no tām bija šaušanas disciplīnas. Liela uzmanība tika pievērsta arī medību zinību uzdevumiem, kam komandas gatavojās īpaši rūpīgi – ar testiem, ar praktiskiem piemēriem un jautājumiem, kas pārbauda mednieka zināšanu līmeni.
Norisinājās arī sporta spēles un makšķerēšanas sacensības. Šogad pirmo reizi tika uzsvērts, ka makšķerēšana jāveic atbilstoši mūsdienu prasībām – pēc “ķer un atlaid” principa. Tā bija ne tikai organizatoru prasība, bet arī piemērs, kā var uzturēt sacensību garu vienlaikus ar cieņu pret dabu.
Festivāla programmā bija arī vairāki semināri. Tēmas – aktuālas un labi apmeklētas. Par medību suņiem, par šaušanas ētiku, kā arī par medību uzraudzību un likumu piemērošanu praksē. Īpaši liela interese bija par Valsts meža dienesta Medību daļas vadītāja vietnieka Jāņa Mikijanska lekciju. Tās laikā cilvēki īpaši aktīvi uzdeva jautājumus un diskutēja.
Viena no populārākajām pasākuma norisēm bija medību suņu paraugdemonstrējumi. Te varēja vērot darbībā dažādas šķirnes. Prasmes rādīja Norvēģijas aļņusuns, Bavārijas asinspēdu suns, vācu asspalvainais un īsspalvainais putnusuns, labradors un gludspalvainais retrīvers. Varēja uzskatāmi novērtēt, kādas ir šo suņu prasmes, ko katram iespējams iemācīt un kāda ir to nozīme medībās. Skatītājiem bija daudz jautājumu, raisījās daudz diskusiju. Varēja secināt, ka tēma ir aktuāla un svarīga ne tikai profesionāļiem, bet arī tiem, kas tikai sāk interesēties par medībām.

Mednieku festivāla "Minhauzens 2025" apbalvošanas ceremonija

Ilgi kaldināta uzvara

Apbalvošanas ceremonija bija ne vien svinīga, bet arī aizkustinoša: pēc gadiem ilgas piedalīšanās festivālā beidzot uzvaras laurus plūca mednieku klubs “Salnava”. Komanda, kas piedalās kopš otrā Minhauzena festivāla un bijusi uz pjedestāla jau 15 reizes, beidzot izcīnīja ilgi gaidīto pirmo vietu. “Kāpēc piedalāmies? Tā kā festivāls katru gadu notiek citā vietā, neviens no tiem nelīdzinās iepriekšējam. Tā ir arī kopābūšana – ar sievām, bērniem, draugiem,” stāsta komandas vadītājs Andris Čoičs.
Šī uzvara Minhauzena festivālā Salnavas mednieku klubam bija īpašs sasniegums. Klubs festivālā piedalījies jau teju 20 reizes un vismaz 15 reizes ir ieguvis godalgotas vietas, tomēr šī bija pirmā reize, kad “Salnava” izcīnīja uzvaru kopvērtējumā. To, cik šis brīdis svarīgs, varēja redzēt komandas dalībnieku sejās – emocijas, prieks, lepnums. Beidzot pēc tik daudziem gadiem neatlaidīgas dalības un regulāras cīņas par godalgām viņi ir pirmie!

Minhauzena 2025 atklāšanas parāde

Ar dievietes labvēlību

Višķos festivāls tika organizēts vērienīgi, neraugoties uz dažādiem izaicinājumiem. Organizatori gan atzina, ka bija nobažījušies par lietainajiem laikapstākļiem, taču medību dieviete Diāna bija medniekiem labvēlīga, un dubļi tika uztverti kā jautrs piedzīvojums.
Trīspadsmit sacensību disciplīnas sagādāja prieku un ļāva izbaudīt azartu gan jauniem, gan pieredzējušiem dalībniekiem. “Višķu acīgais”, “Miegainais sivēns”, “Metenis Latgalē”, “Zolīte”, “Minhauzena lode”, “Zūsu uzļidūjums”, “Purva bridējs”, “Pēdu dzinēji uz ūdens” – jau disciplīnu nosaukumi vien ir intriģējoši: katrs ar savu stāstu.
Par “Lielo zivi” atzīta 72 cm gara līdaka, ko noķēra mednieku klubs “Gaujmala”, savukārt “Višķu gudriniekā” labākais bija MK “Salnava”. Arī mazie mednieki nepalika bez uzmanības: “Mini Minhauzena” sacensībās tika cildināti labākie 5–8 gadu un 9–12 gadu vecuma grupās.
Paralēli sportiskajām aktivitātēm norisinājās Latvijas staltbriežu piebaurošanas čempionāts, kur starptautiskā konkurencē uzvarēja igaunis Innars Uuss. Labākie no Latvijas – Andis Skudrovs, Valērijs Kurčanovs un Kaspars Dukaļskis – 2026. gadā pārstāvēs Latviju Eiropas čempionātā.
Festivāls “Minhauzens” vieno, iedvesmo un atgādina, ka mednieki ir ne tikai prasmīgi dabas pazinēji un šāvēji, bet arī dzīvessvētku meistari. Ar humoru, cieņu un aizrautību.

Minhauzena šaušanas disciplīnas

Kopvērtējuma rezultāti

1. vieta – mednieku klubs “Salnava”
2. vieta – mednieku sporta klubs “Vaiņode”
3. vieta – mednieku klubs “Skrīveri”
4. vieta – SIA “Švēriņi”
5. vieta – mednieku klubs “Mētrienas mednieki”
6. vieta – mednieku biedrība “Jaktskalniņš”

Sagatavots ar Medību saimniecības attītības fonda atbalstu

Medību saimniecības attīstības fonds

Latgaļu īpatnības ar ātrajiem un divām ugunsdzēsēju mašīnām. “Šauj garām!” #295 epizode

Žurnāla Medības augusta numurā lasi par to, cik briežu ir jānomedī

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Vai drīkst ar neiesaiņotu ieroci braukt medību platībās? Ko nosaka likums
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Klausies!
Svarīgākā komponente medībās ar dzinējiem! Nenormalizējam vilku uzbrukumus.”Šauj garām!”#322 epizode
Ekskluzīvi 5 dienas
Sintija Dozberga
Aprīkojums
Kāpēc jāpārdomā dzīves izvēles un sarkanā punkta tēmēkļi dronu notriekšanai. Video blogs #103
Ekskluzīvi 6 dienas
Sintija Dozberga
Aprīkojums
VIDEO. Sapņu ierocis, virtuālie šaušanas treniņi un nepiesieti binokļi. Mednieka soma
Ekskluzīvi 5. februāris, 2026
ME
Medības
Pieredze
Praktisks padoms. Kā izgatavot un ierīkot mākslīgo ligzdu pīlei. Skaidro Andris Stīpnieks
Ekskluzīvi 4. februāris, 2026
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
FOTO un VIDEO. Kas vajadzīgs lapsu medībām? Izmēģinām praksē trīs dažādus šaušanas atbalstus
Ekskluzīvi 4. februāris, 2026
ME
Medības
Klausies!
Ja vilks ēdīs tikai vārgos, tad beigās nomirs badā. “Šauj garām!” #321 epizode
Ekskluzīvi 4. februāris, 2026
ME
Medības
Pieredze
Vienmēr ar purnu pret naidnieku! Padomi jaunajiem medniekiem #9
Ekskluzīvi 4. februāris, 2026
ME
Medības
Aprīkojums
Ar ko saskatīt ērces stirnas kažokā pat kilometra attālumā? Iesaka veikals GPSPRO
Ekskluzīvi 3. februāris, 2026
Sintija Dozberga
Aprīkojums
Medību tornis kā vasarnīca, suns, kas vāra kafiju un kur pazuda Antons? Jagd und Hund 2026 1. diena
Ekskluzīvi 28. janvāris, 2026
ME
Medības
Klausies!
Mednieki ar ieroci apturēja mūsu auto! “Šauj garām!” #319 epizode
Ekskluzīvi 21. janvāris, 2026
ME
Medības
Aprīkojums
Meža kameru apskats: Reolink, Spypoint, Minox un Boly Guard
Ekskluzīvi 20. janvāris, 2026
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Kāpēc nekļūt par tumšu sērkociņu, lapsu riests un aktuālais no HIKMICRO. Iesaka SIA “Ieroči”
Ekskluzīvi 16. janvāris, 2026
ME
Medības
Klausies!
Pat mežacūkas vilkus ienīst! “Šauj garām!” #318 epizode
Ekskluzīvi 14. janvāris, 2026
Linda Dombrovska
Pieredze
Kad sapnis nav zelta bullis, zilonis vai degunradzis! Mednieka dienasgrāmata #42
Ekskluzīvi 12. janvāris, 2026
Indulis Burka
Aprīkojums
VIDEO. Jaudīga alternatīva budžeta klasē! Testējam termo tēmēkli SYTONG GM06-50LRF
Ekskluzīvi 8. janvāris, 2026
ME
Medības
Klausies!
Reāla iespēja sagraut 30 gadu veidoto medību saimniecību Latvijā. “Šauj garām!” #317 epizode
Ekskluzīvi 7. janvāris, 2026
ME
Medības
Pieredze
Pazaudēts nazis, piesmelti zābaki un krīklītis! Pīļu medības Nagļos. Mednieka dienasgrāmata #41
Ekskluzīvi 2. janvāris, 2026
ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Kāds bijis žurnāla Medības 2025. gads?
Ekskluzīvi 2. janvāris, 2026
ME
Medības
Klausies!
Ar lukturi var, bet ar termo monokli nevar? “Šauj garām!” #316 epizode
Ekskluzīvi 31. decembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Naktī pakaļ kuilim, dubļi sejā un profesionāla palīdzība! Video blogs #102
Ekskluzīvi 31. decembris, 2025
Indulis Burka
Pieredze
VIDEO. Vai briežu tiešām tik daudz, ka viss mežs apēsts? Skaitām briežus no gaisa ar termālo dronu
Ekskluzīvi 29. decembris, 2025
ME
Medības
Klausies!
59 kg bebrs un 29 kg jenotsuns, un maģiskais tornis ar džakuzi. “Šauj garām!” #315 epizode
Ekskluzīvi 24. decembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Kad sievietes mežā, tad buļļi nāk! Mednieka dienasgrāmata #40
Ekskluzīvi 23. decembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Kad lācis saplēš palielu mežacūku, balts briedis un lūsis uz sliekšņa. Meža ziņas #20
Ekskluzīvi 19. decembris, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Pamani briedi 2 km distancē un termiķis, ko izpērk kā karstus pīrādziņus! Aktuālais veikalā GPSPRO
Ekskluzīvi 19. decembris, 2025
ME
Medības
Klausies!
Nevajag laizīt pīles un kāpēc Āfrikas cūku mēris ir tikai Latvijā? “Šauj garām!” #314 epizode
Ekskluzīvi 17. decembris, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Trīs ekipējuma lietas, kas sliktos laikapstākļos atvieglos Tavu dzīvi. Apskatām tās dabā
Ekskluzīvi 16. decembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. 🐺 Vilku medību limits tuvojas noslēgumam – kas tālāk? Ko darīt, lai to palielinātu?
Ekskluzīvi 15. decembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Mums tā kultūra vēl nav izveidojusies – kā pasargāt sevi no lāča
Ekskluzīvi 12. decembris, 2025

Lasītākie