Aprīkojums

Izmēri attālumu līdz dzīvniekam pat tumsā. Vai tas ir iespējams?0

Foto: publicitātes foto

SIA Omicron interneta veikals Ieskaties.lv nodevis apskatam mazo, kompakto Pulsar Axion termoierīču sērijas papildinājumu – XQ38 un XQ38 LRF kameras. XQ38 LRF ir kas sevišķs – termokamera ar integrētu lāzera tālmēru, kuru tādā veidā nu iespējams izmantot arī tumsā. Citas iezīmes – lielāks, ietilpīgāks akumulators un jauns 384 x 288 pikseļu termosensors ar uzlabotu jutīgumu. Cenas ziņā Axion sērija ir pati pieejamākā no Pulsar termokamerām, jo XQ38 iegādājama par 2000 EUR, bet XQ38 LRF par 2300 EUR.

Turam rokās

Mazie, tumšpelēkie aparātiņi dūres lielumā neizskatās daudz lielāki par standarta izmēra lāzera tālmēru. Tieši kompaktums un nelielais svars ir viena no galvenajām Axion sērijas termokameru priekšrocībām, jo tās bez grūtībām iespējams ievietot lielākajā daļā kabatu.
Jāsaka uzreiz, ka potenciālajam pircējam būs jāizvēlas viens no diviem variantiem – vai nu nedaudz lētākā XQ38 ar foto un video ieraksta iespēju, vai arī mazliet dārgākā XQ38 LRF ar lāzera tālmēru, bet bez foto un filmēšanas izredzēm. Citādi abas kameras ar 38 mm diametra objektīvu un 3,5–14 x digitālo palielinājumu ir tehniski identiskas.
Jaunās XQ38 kameras ir mazliet lielākas un smagākas nekā Axion XM sērija, kas tirgū nonāca pirms gada. Tam ir attaisnojoši iemesli – jaunais sensors ar lielāku pikseļu skaitu un ietilpīgāks akumulators nekā XM sērijai arī kaut kur jāievieto. Tas pats attiecas uz XQ38 LRF, kuras korpuss iebūvētā lāzera tālmēra dēļ iznācis divkārt biezāks nekā līdziniecei XQ38.
Kameru korpusi izgatavoti no metāla – magnija sakausējuma. Līdz ar to arī masa (350 vai 380 g bez akumulatora) nav uzbāzīga, tomēr pietiekami solīda, lai varētu just, ka kabatā kaut kas ir. Objektīvu sedz vāciņš no pacietas gumijas. Korpuss skaitās ūdensdrošs pēc IPX7 standarta un tātad spēs izturēt lietusgāzi vai stundu ilgu atrašanos ūdenī.
Abu XQ38 kameru lepnums ir jaunais, kompaktais 384 x 288 pikseļu termosensors (mikrobolometrs), kura pikseļa izmērs samazināts līdz 17 mikroniem. Smalkāki pikseļi ļauj uzlabot kameras izšķirtspēju, jo acs attēlā var izšķirt smalkākas detaļas. Pats sensors ir krietni jutīgāks nekā iepriekš, jo, pēc ražotāja apgalvotā, spēj konstatēt temperatūras atšķirības līdz 40 mikrokelviniem (t. i., 40 grāda tūkstošdaļām). Programmatūrā ir jauns attēla apstrādes algoritms un atslēdzama Image Detail Boost funkcija, kas padara asākas objekta redzamās kontūras. Ražotājs apgalvo, ka brieža izmēra siltasiņu radījums esot saskatāms līdz pat 1350 m attālumam.
Barošanās – no APS5 litija jonu akumulatora, kas ir ievērojami garāks un ietilpīgāks nekā Axion XM sērijai. 4900 mAh ietilpības pietikšot sešas līdz septiņas nepārtrauktas darbības stundām – protams, ja vien ārā nevaldīs pārāk lieli mīnusi. Kameru labajos sānos zem gumijas vāciņa ir USB kontakts, caur kuru kameru iespējams savienot gan ar datoru, gan ārējo barošanas bloku. Ar komplektācijā esošo lādētāju var uzlādēt divus akumulatorus uzreiz, turklāt mazāk nekā stundas laikā.
Kā jau citām Axion kamerām, te ir četras vadības pogas, kas taisnā rindā savirknētas korpusa augšdaļā. Te ir ieslēgšanas poga, izvēlnes (Menu) poga un divas vadības pogas – Augšup un Lejup. Pogu gumija liekas mazliet pabieza, taču nospiediens sajūtams labi. Kameras acīmredzami domātas darbināšanai ar vienu roku, tomēr tam vajadzīgs zināms pieradums.

Foto: publicitātes foto

Ieslēdzam

Patīkami pārsteidz tas, ka abas kameras piestartējas praktiski momentā. Citu Pulsar iekārtu ieslēgšanai pagāja kaut neliela, tomēr pauzīte. Nākamais darbiņš – ar grozāmo gredzenu noregulēt okulāra asumu, lai displejā būtu skaidri redzami visi simboli. Atliek pagrozīt objektīva gredzenu, lai noregulētu attēla asumu, un jautrība var sākties.
Kā jau Pulsar produktiem parasts, arī XQ38 kamerām ir divas izvēlnes (Menu) – mazā un lielā. Mazajā izvēlnē var regulēt tēmēkļa palielinājumu, displeja spilgtumu un kontrastu, bet lielajā izvēlnē atrodams viss pārējais. Pa izvēlnēm pārvietojas ar pogām, nospiežot tās īsi vai gari. Ar īso nospiedienu var kaut ko paņemt, bet ar garo – kaut ko ieslēgt, atslēgt vai pārslēgt. Ar divlīmeņu pogu nospiedieniem var darbināt virkni kameru funkciju, neņemot talkā izvēlnes. Atšķirība ir vien pogas Lejup izmantošanā: XQ38 ar to darbina foto/video funkciju, bet XQ38 LRF – lāzera tālmēru.
Par to, ka aparāti ik pa laiciņam noknikšķ un attēls uz mirkli apstājas, nav jāuztraucas. Tur automātiski kalibrējas termosensors, lai izlīdzinātu attēla fona temperatūru un aizvāktu sīkas attēla nepilnības (piemēram, vertikālas līnijas). Šo kalibrēšanu labāk atstāt tāpat automātiskā režīmā.

Pirmie iespaidi

Par ideāliem abu XQ38 kameru attēlus gluži nenosaukt, tomēr tie patīkami pārsteidz. Ar koku un krūmu zaru atveidiem gan ir ne visai, bet ar ēku apveidiem vai vilnīšu ņirboņu grāvī problēmas nerodas. Siltuma signatūru kontūras ir krietni asas un skaidri pamanāmas – par to lielā mērā jāpateicas ieslēgtajam Image Detail Boost attēla apstrādes režīmam.
Attēla krāsu pamatrežīms ir Hot White, kas atgādina fotofilmiņas negatīvu – siltākās zonas rādās baltas. Ļoti iespaidīgs ir Hot Red režīms, kas siltākās zonas uz pelēka fona iekrāso dzeltenas vai oranžas, vai Rainbow, kas dara to pašu uz gaišzila fona. Sarkanīgais Red Monochrome un brūnganais Sepia izskatās krietni pieticīgāk, taču liekas piemērotāki darbam tumsā, jo acis tik ļoti nenogurst. Krāsu režīma maiņa gan ir visai neērta, jo to iespējams izdarīt tikai lielajā izvēlnē. Šajā ziņā priekšrocība ir XQ38 LRF, kam divus krāsu režīmus var mainīt ar pogas nospiedienu.
Tiek izmēģināts arī XQ38 kameras stadiametriskais tālmērs, kas lietojams itin vienkārši. Izvēlamies objektu un nosakām, cik liels augumā tas būtu. Turpat displejā redzami trīs paraugi – zaķis (0,3 m), mežacūka (0,7 m) un briedis (1,7 m). Novietojam tālmēra apakšējo līniju zem objekta un ar pogām Augšup un Lejup pavirzām augšējo līniju virs objekta. Displejā parādās trīs skaitļi, kas norāda aptuveno attālumu līdz zaķa, mežacūkas vai brieža izmēra objektam.

Integrētam lāzera tālmēram ir sava cena. Axion XQ38 LRF korpuss ir divreiz biezāks nekā citām Axion termokamerām un nav arī foto un filmēšanas iespējas. Toties par paša tālmēra darbību nevar sūdzēties. Un cik gan daudz tirgū ir termokameru ar tālmēru?
Foto: publicitātes foto

Axion XQ38 digitālās iespējas

Kameras variants bez tālmēra spēj uzņemt fotogrāfijas un īsus videorullīšus, kā arī caur Wi-Fi saslēgties ar viedierīci. Diemžēl fotografēšanai XQ38 neliekas īsti piemērota – pogu gumija ir pabieza, bet pats aparātiņš mazs un viegls, tādēļ pogas spiešanas brīdī bieži vien sakustas. Tomēr informācijas fiksēšanai viss ir gana labi. Ja vēlas labāku attēlu vai videoierakstu bez drebēšanas, tad labāk stingri atbalstīt aparātu pret nekustīgu pamatni.
Atmiņas kartes vietā ir 16 GB izmēra iebūvētā atmiņa, kas datorā uzrādās kā ārējā zibatmiņa. Tajā var satilpt vairāk nekā 20 tūkstoši attēlu, jo uzņemtie foto ir pavisam mazi – to izmērs ir tikai daži desmiti kilobaitu. Fotogrāfiju formāts – parastais .jpg, bet video formāts – .mp4. Un jāsaka, ka publicēto attēlu kvalitāte ievērojami atpaliek no tās, ko sniedz kameras displejs.
Izmantojot StreamVision lietotni un paroli, XQ38 iespējams savienot ar modernajām viedierīcēm. Viesa režīmā telefona ekrānā parādās attēls, ko redz kamera, bet saimnieka režīmā ierīci pie viena iespējams vadīt arī attālināti. Šī funkcija labi noder, teiksim, brīžos, kad aparātu uzstāda uz statīva un izmanto kā novērošanas iekārtu. Tiesa gan, kameras Wi-Fi pieslēgums darbojas tikai 15 m attālumā.

Tur ārā

Laiks – augusta beigas un septembra sākums, kad vakari vēl ir visai silti, bet pļavās ceļas migliņa. Kā jau ierasts, lai novērtētu abas kameras, tumsiņā izbraucam līkumu pa medību platībām.
Nelielā migliņa aparātiem acīmredzot ne visai patīk – attēla fonā nekādi nevar saprast, kur beidzas pļava un kur sākas krūmu siena. Tomēr trīs spožas stirnu signatūras 75 metru attālumā iekrīt acīs uzreiz, un, kad migla izklīst, pazūd arī problēmas ar fona detaļām. Nākamajā tīrumā uz salmu ruļļa, peles vaktēdama, zviln lapsa, taču, mūs pamanījusi, tā nolemj lieki neizaicināt likteni un lieliem lēkšiem atkāpjas krūmu virzienā.
Žēl tikai, ka XQ38 attēls, uzgriežot palielinājumu, sāk izplūst un kļūst miglains – neraugoties uz smalkajiem sensora pikseļiem, to skaits ir tāds, kāds tas ir. Tamdēļ novērošanai visparocīgākais izrādās vai nu sākotnējais 3,5 x, vai arī 7 x palielinājums, bet tālāk sākas miglas bildes un aparāta drebēšana rokā. Turklāt ražotājs gan norādījis, ka kameras spēj redzēt 1350 metru attālumā, taču tādā distancē var saskatīt vien to, ka tur vispār ir kaut kāds objekts, kas izstaro siltumu.
XQ38 LRF tālmēra izmēģinājumiem ļoti piemērota vieta izrādās Mangaļsalas mols Rīgā. Un par tālmēra darbību kopumā nekādi nevar sūdzēties. Ja nu mazliet par to, ka ik pa laikam nākas ņemt talkā tālmēra Scan režīmu, kad lāzera stars uz objektu tiek raidīts nepārtraukti. Visādi citādi nav par ko sūroties – pīles uz ūdens tālmērs ņem ap 120 m attālumā, bet peldošas bojas ap 280–320 m distancē. Līdz cilvēkiem uz mola tālmērs uzrāda 450 m attālumu, bet līdz celtnēm pretējā Daugavas krastā ir 940 m, kas pietuvojas uzrādītajai tālmēra spēju robežai.

Secinājumi

Par Axion XQ38 LRF jāsaka, ka jau pats šādas kameras parādīšanās fakts vien ir ievērības cienīgs. Vai gan tirgū ir daudz mazu, kompaktu termokameru ar lāzera tālmēru, turklāt par itin samērīgu samaksu? Parastais lāzera tālmērs tumšajā laikā ir bezspēcīgs, jo caur to gluži vienkārši nevar neko saskatīt. Bet XQ38 LRF redz tumsā un tās tālmērs strādā patiešām labi. Par to šai kamerai var piedot visus pārējos grēkus – gan visai neveiklos korpusa apveidus, gan nespēju filmēt un fotografēt.
Abu kameru attēla kvalitāte gan nav ideāla, un tālākās distancēs no tām nevajadzētu prasīt pārāk daudz. Tomēr kopumā abu XQ38 attēls patīkami pārsteidz. Samērīgos attālumos kā fona, tā siltuma signatūru detaļas ir pārsteidzoši skaidras un kamera spēj fiksēt pat peles vai sīkus putniņus. Visbeidzot, galvenā Axion termokameru sērijas priekšrocība ir kompaktie izmēri, kuru dēļ tās izvēlējies ne viens vien klients, kurš varētu atļauties iegādāties arī dārgāku preci.

Plusi

XQ38 LRF tālmērs ir izmantojams tumsā
– Laba tālmēra darbība
– Samērīgos attālumos siltuma signatūru kvalitāte ir pārsteidzoši laba
– Kompakti kabatas izmēri, ātra ieslēgšana
– Izturīgs korpuss, ietilpīgs akumulators, samērīga cena

Mīnusi

XQ38 LRF nav foto un filmēšanas iespēju
– Tālmēram bieži vajadzīgs Scan režīms
– Foto un video ieraksti der vienīgi informācijas fiksēšanai
– Kameru attēls pie lielāka palielinājuma sāk izplūst un kļūst miglains

Saistītie raksti

Lasi un abonē žurnālu Medības šeit!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Aprīkojums
Kā piešaut nakts redzamības tēmēkli Pard DS35 70 LRF. Stāsta Armands Reķis
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Klausies!
Kad gar medību tornīti brauc kaila dāma uz divriteņa… “Šauj garām!” #227 epizode
Ekskluzīvi 2 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Kad peld ne tikai bebrs, bet arī mednieks…Testējam bebru medību komplektu
Ekskluzīvi 11. aprīlis, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad beidzot varēs naktī sākt medīt briežus? “Šauj garām!” #226 epizode
Ekskluzīvi 10. aprīlis, 2024
ME
Medības
Pieredze
“Tickless” ultraskaņas ērču atbaidītāja noslēpums – kā nomainīt bateriju
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Jaudīga meža kamera, kas derēs ne tikai mežā. NITEforce Live-Cam PRO 4G
Ekskluzīvi 5. aprīlis, 2024
ME
Medības
Klausies!
Mednieki jāsoda ar lielākiem sodiem? Haralds Barviks “Šauj garām!” #225 epizode
3. aprīlis, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Reāls piecu binokļu tests. Pirmais iespaids un komentāri
Ekskluzīvi 25. marts, 2024
LD
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Mednieka soma. Vai kamera attaisno cerības? Zeiss Secacam 7
Ekskluzīvi 25. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Zaļais kurss atgādina komunismu! Juris Lazdiņš “Šauj garām!” #223 epizode
Ekskluzīvi 20. marts, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Bebru lamatas, nažu komplekts un munīcija! SIA Ieroči jaunumi martā
Ekskluzīvi 18. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Nodarbības suņa prātam? Intelektuālā slodze un apmācība. Sarunas par suņiem #16
Ekskluzīvi 14. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Saskatīt stirnāža siltās paduses. Testējam Pulsar Thermion 2 LRF XL50
Ekskluzīvi 14. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad esi izaudzis mednieku veikalā uz letes. “Šauj garām!” #222 epizode
Ekskluzīvi 13. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kāda ir pirmā komanda, kas jāiemāca sunim? Kontakts
Ekskluzīvi 12. marts, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Aprīkojums medniekiem. Visa pasaule smilšu graudiņā (pulkstenī)
Ekskluzīvi 11. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Video! Kā uzmontēt sarkanā punkta tēmēkli uz bises: uzmontēšana, piešaušana, treniņi
Ekskluzīvi 9. marts, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Attālajā Vaiņodē InfiRay prezentē jaunāko produkciju!
Ekskluzīvi 8. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Ja čaulītes kabatā nevis seifā – visticamāk, esi pārkāpējs! “Šauj garam!” #221 epizode
Ekskluzīvi 6. marts, 2024
ME
Medības
Uncategorized
VIDEO. Lauksaimnieki un mežsaimnieki sagaida Siliņu pie Ministru kabineta
5. marts, 2024
LD
Linda Dombrovska
Pieredze
Kad ej pa suņa atstātajām asinspēdām jeb Neskrieniet uzreiz pakaļ medījumam!
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Top pieci Vector Optics tēmēkļi lapsu medībām. Iesaka Juris Kušķis
Ekskluzīvi 4. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Ģērbjam lapsu mednieku no galvas līdz kājām. Kā saģērbties medībām ziemā? Iesaka Armands Reķis
Ekskluzīvi 4. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Stirna, glābjoties no vilkiem, ieskrien pagalmā. Bet tas nav šķērslis plēsējiem! Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 1. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Lielākā nozares izstāde pasaulē Shot Show! Arvida Baumaņa un Dāvja Zaubes iespaidi
Ekskluzīvi 1. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
129 lāči un saudzējamie šakāļi! Kā sevi pasargāt mežā? “Šauj garām!” #220 epizode
Ekskluzīvi 28. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Četri veidi, kā ielikt bebru lamatas. Praktiskais seminārs #37
Ekskluzīvi 26. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Lapsu riesta dejas kameras priekšā. Savvaļas dzīvnieki
24. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
SKATIES! Neliels ieskats medību un makšķerēšanas izstādē Zalcburgā
Ekskluzīvi 23. februāris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Mednieku skaits samazinās! Cik viegli kļūt par mednieku?! “Šauj garām!” #219 epizode
Ekskluzīvi 21. februāris, 2024

Lasītākie