Pieredze

Aļņu buļļiem jāļauj izaugt0

Foto – Andris Eglītis

Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis skaidro:

“Aļņu populācija ir stabila ar nelielu tendenci pieaugt. Ņemot vērā to, ka daudzviet tiek fiksēti pārnadžu bojājumi jaunaudzēm un arvien lielākos apjomos tiek veikti aizsardzības pasākumi pret šādiem iespējamiem postījumiem, pamatā visā valsts teritorijā ir pieņemts lēmums par aļņu populācijas ierobežošanu. Tas nozīmē, ka pieļaujamais nomedīšanas apjoms noteikts, lai samazinātu aļņu skaitu, un kopumā, salīdzinot ar iepriekšējo medību sezonu, tas nedaudz pieaugs. Iespējams, kāda no iesaistītajām pusēm uzskata, ka nomedīšanas apjomus vajadzētu palielināt būtiskāk. Tomēr, izvērtējot iepriekšējās medību sezonas rezultātus, nācās secināt, ka apjoma palielināšana negarantē postījumu samazināšanos, ja primāri netiek nodrošināta atbilstoša populācijas dzimuma un vecuma struktūra. Kopumā iepriekšējā medību sezonā nomedītais aļņu apjoms bija 88 procenti no pieļaujamā, kas ir ļoti labs rādītājs. Kas attiecas uz teļu medīšanu, tad visumā skats ir pozitīvs. Jau vairākas medību sezonas tiek noteikts, ka no kopējā aļņu pieļaujamā nomedīšanas apjoma atļauts medīt 50 procentus pieaugušo dzīvnieku un 50 procentus teļu. Jau divas medību sezonas stabili no kopējā nomedītā aļņu apjoma 45 procenti ir teļi, kas nodrošina aļņu populācijas apsaimniekošanu ilgtermiņā. Taču, kad analizējam pieaugušo aļņu medību rezultātus, jau vairākus gadus jāsecina, ka aļņu buļļi tiek medīti ievērojami vairāk – pagājušajā medību sezonā no nomedītajiem pieaugušajiem īpatņiem 42 procenti bija govis un 58 – buļļi. Pat normālā situācijā, kad aļņu populācija būtu saglabājama, aļņu govis un buļļi būtu jāmedī vienādās proporcijās, nerunājot par šī brīža situāciju, kad populācija ir jāierobežo un nomedīto pieaugušo aļņu dzimumstruktūrai būtu jābūt diametrāli pretējai esošajai. Jau ilgākā laika periodā veidojas nepareiza aļņu populācijas dzimumu struktūra, un mums jādomā, kā panākt, lai tas mainītos un situācija mežā stabilizētos. Tur, kur mednieki rīkosies pareizi un būs nepieciešamas papildu medību atļaujas, tās arī tiks izsniegtas. Tas būs sava veida stimuls pievērsties aļņu govju medībām. Protams, medniekus interesē, lai mežā būtu vairāk dzīvnieku, taču jāņem vērā ne tikai mednieku, bet arī mežsaimnieku intereses. Aļņi ir vieni no būtiskākajiem jaun­audžu postītājiem, un medības jāorganizē tā, lai šo postījumu risku samazinātu. Ja šajā medību sezonā nemainīsies pieaugušo aļņu medību prakse, tad nākamajā medību sezonā visā valstī nāksies rīkoties kā šosezon Centrālvidzemes virsmežniecībā, kur pieņemts lēmums dalīt pieaugušo aļņu medību atļaujas pa dzimumiem – puse no noteiktā apjoma aļņu govis, otra puse – nenoteikta dzimuma dzīvnieki. Jāsaprot, ka aļņu populācijas apsaimniekošana ilgtermiņā ir visu iesaistīto pušu interesēs un mednieki visupirms ir atbildīgi ne tikai par pieļaujamā nomedīšanas apjoma izpildi, bet arī par atbilstošu struktūru pašreizējā populācijas stāvoklī.

Staltbriežu populācija ir stabila. Jāatzīmē, ka nomedīto dzīvnieku struktūra ir atbilstošāka populācijas stāvoklim gan pēc dzimuma, gan vecuma. Arī nomedītais apjoms ir 80% no noteiktā. Vajadzētu vienīgi medību platībās, kurās konstatēti postījumi, medīt intensīvāk staltbriežu govis, jo tikai ar intensīvāku teļu medīšanu populāciju neierobežos. Tas tiek ņemts vērā, nosakot pieļaujamo nomedīšanas apjomu un plānojot izsniegt papildu medību atļaujas. Pamatā mednieki staltbriežu populāciju apsaimnieko pareizi. Šeit jāatzīmē, ka, nosakot pieļaujamo staltbriežu nomedīšanas apjomu, tas tiek dalīts stingrāk nekā aļņiem – atsevišķi tiek izdalīti buļļi, govis un teļi. Tomēr svarīgākais ir fakts, ka nesamazinās postījumu apjoms, ko nodara staltbrieži mežsaimniecībai un lauksaimniecībai, un šajās medību platībās staltbriežu populācija ir jāierobežo.

Kas attiecas uz stirnu populāciju, tai ir tendence pieaugt. Katrā vietā gan ir savas īpatnības gan tendencēs, gan nomedīto dzīvnieku struktūrā, bet kopumā situācija ir apmierinoša. Pērn tika nomedīta tikai puse no noteiktā šo dzīvnieku nomedīšanas apjoma. Arī stirnām vairāk medī āzīšus nekā kazas un kazlēnus. Uz katru nomedīto āzīti būtu jānomedī arī viena kaza un viens kazlēns. Medniekiem jāsaprot, ka pārprasta saudzēšana, nemedījot kazas un medījot tikai āžus, populācijai ilgtermiņā nodara kaitējumu, kas negatīvi ietekmē ne tikai populācijas dzimumstruktūru, bet arī palielina postījumu riskus. Domāju, ka šajā medību sezonā stirnas tiks medītas intensīvāk. Kopējie pieļaujamie nomedīšanas apjomi ir pieauguši, vienīgi jāpadomā par populācijai atbilstošu medīšanu. Daudzviet pieļaujamie nomedīšanas apjomi noteikti, lai stirnu populāciju saglabātu, ir reģioni, kur noteikta populācijas samazināšana – vairāk Kurzemes un Zemgales pusē. Stingri ievērojam āzīšu pieļaujamo nomedīšanas apjomu – tas nepārsniedz 35 procentus no kopējā pieļaujamā nomedījamo dzīvnieku apjoma.

Vērtējot mežacūku medības, jāsecina, ka pērn tika reģistrēts nomedīto dzīvnieku skaita rekords. Tika nomedīts 51 tūkstotis mežacūku no 58 tūkstošiem kopējā noteiktā pieļaujamā apjoma. Ņemot vērā Āfrikas cūku mēra izplatību, šāds nomedītais apjoms, visticamāk, būs vēsture. Sarosījušies arī mednieki Zemgalē un Kurzemē. Ja paskatāmies uz nomedīto mežacūku dzimumu proporcijām, redzams, ka 2014./2015. gada medību sezonā uz katru kuilīti reproduktīvajā vecumā tika nomedītas 0,76 sievišķās kārtas mežacūkas, iepriekšējā medību sezonā proporcija bija viens pret vienu. Sava loma tajā ir arī kompensācijām, ko maksāja medniekiem. Arī šajā medību sezonā mežacūku populācija ir jāierobežo un attiecībā uz papildu mežacūku medību atļauju izsniegšanas kārtību nekas nemainīsies. Kamēr valstī būs konstatēts ĀCM vīruss, tikmēr mežacūku skaits tiks ierobežots.

Statistika liecina, ka pēc slimības sākuma medību sezonā vidēji Latgalē tiek nomedītas divas trīs mežacūkas uz 1000 hektāriem. Domāju, ka līdzīga situācija šajā medību sezonā būs Ziemeļvidzemē un Centrālvidzemē. Nav jau tā, ka mežacūku populācija izzudīs, tikai jārēķinās, ka tuvākajā laikā ĀCM vīrusa skartajās medību platībās mežacūkas nomedīšana medniekam būs vērā ņemams notikums. Jāatgādina, ka viens no slimības izplatības ierobežojošajiem faktoriem ir populācijas samazināšana un medniekiem, kuru medību platībās vēl nav konstatēts ĀCM vīruss, īpaši Kurzemē un Zemgalē, vēl ir ko censties.”

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Lāči ar netipisku uzvedību izšķirti un nogādāti uz mežu masīviem
5 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Video ekstra #25. Kā izvēlēties optisko tēmēkli? Stāsta veikala Angelarms pārstāvis Juris Kušķis
Ekskluzīvi 12. oktobris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Mēneša personība. Intervija ar aktieri un mednieku Juri Hiršu
Ekskluzīvi 8. oktobris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Kur tiek lemts kā medīsim, par medībām Ungārijā un staltbriežu piebaurošanu. Šauj garām! #95 epizode
Ekskluzīvi 6. oktobris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Jānis Baumanis “Dzinējmedībās īpašus izņēmumus nevakcinētajiem mēs nelūgsim”
Ekskluzīvi 9. oktobris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par gumijas lodēm, viena lietojuma ieročiem un dzeltenām vestēm. “Šauj garām!” #96 epizode
Ekskluzīvi 13. oktobris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par dzīvnieku godināšanu un medību tradīcijām. “Šauj garām!” #94 epizode
Ekskluzīvi 29. septembris, 2021
ME
Medības
Aprīkojums
Jaunums Latvijā. Termokamera Conotech Tracer 35 LRF. Mēra un filmē
Ekskluzīvi 23. septembris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par medību vadītāju pienākumiem un tiesībām. “Šauj garām!” #93 epizode
Ekskluzīvi 22. septembris, 2021
Indulis Burka
Pieredze
Atis Kalniņš: “Paliec tur, kur tu pirmo reizi pieņem lēmumu!”
17. septembris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Mēneša personība Uģis Dronka. “Ja ir vēlme šaut, jābrauc tik uz šautuvi!”
11. septembris, 2021
ME
Medības
Virtuve
Medījuma sadalīšana un vakuumošana. Video bloga #38 epizode
Ekskluzīvi 10. septembris, 2021
ME
Medības
Virtuve
Recepte. Retā delikatese aļņa lūpa
Speciālreportāža 9. septembris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par medniekiem pālī, baura taurēm un Medību likumu. “Šauj garām!” #91 epizode
8. septembris, 2021
Kate Šterna
Pieredze
Otrajās medībās Braslavā satiek lāci. Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 6. septembris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Lietuvā policisti pārbiedē alni, kas saplēš stiepļu žogu un iemūk mežā
Speciālreportāža 5. septembris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Alojas novadā novēro lūsi. Aculiecinieka video
Speciālreportāža 3. septembris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Konservbundža un striķis. Uztaisi aļņu mānekli pats
Speciālreportāža 2. septembris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Trofeju meistars Toms Poškus. Video ekstra #23
Speciālreportāža 31. augusts, 2021
ME
Medības
Pieredze
Trofeju meistara Jāņa Abizāra padomi kuiļa ilkņu apstrādei. Praktiski padomi
Speciālreportāža 26. augusts, 2021
ME
Medības
Klausies!
Sarkanie punkti, šaušanas kāmasūtra un zaļie mednieki. “Šauj garām!” #89 epizode
25. augusts, 2021
ME
Medības
Pieredze
Divi lāči atpūšas Vijciema pusē tūristu iecienītā vietā. Aculiecinieku stāsts
Speciālreportāža 23. augusts, 2021
ME
Medības
Klausies!
Vai ar bisi var šaut lodes, par pirmajiem ragiem un šakāļiem. “Šauj garām!” #88 epizode
Speciālreportāža 18. augusts, 2021
ME
Medības
Aprīkojums
Merkel RX Helix Speedster ar piesitienu. Video bloga #35 epizode
17. augusts, 2021
ME
Medības
Pieredze
Reidā ar Valsts policiju un Valsts meža dienestu. 14.08.2021.
Ekskluzīvi 15. augusts, 2021
Kate Šterna
Pieredze
Otaņķos nomedī šakāli, sargājot putnkopības saimniecību
Speciālreportāža 11. augusts, 2021
ME
Medības
Klausies!
Kā notvert malumednieku un par aizliegtajiem rīkiem. “Šauj garām!” #87 epizode
Ekskluzīvi 11. augusts, 2021
ME
Medības
Pieredze
Talsos notver kašķainu caunu. Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 10. augusts, 2021
Indulis Burka
Pieredze
Mēneša personība. Alfrēds Čepānis – kā tika nomedīts milzu lācis
Speciālreportāža 10. augusts, 2021
ME
Medības
Aprīkojums
Uzstādīt medību torni nepilnas stundas laikā. Piedāvā Paulhunter.lv. Video bloga #33 epizode
Ekskluzīvi 9. augusts, 2021

Lasītākie