Aprīkojums

TOP 5 ieroči putnu medībām. Pielāgojami šāvējam, pieejami veikalos, piemēroti bezsvina munīcijai0

Namejs Vinovskis

Izveidojām TOP 5 gludstobra ieroču sarakstu ar šādiem kritērijiem:
– ierocis paredzēts putnu medībām ar skrošu patronām, liekot uzsvaru uz piemērotību un ērtībām dažādos šo medību apstākļos, kā arī pielāgojamību šāvējam;
– tas atrodams veikalos Latvijā, lai jaunajam īpašniekam būtu iespēja ieroci aptaustīt, ieplecot, novērtēt klātienē un nenāktos gaidīt pasūtījuma piegādi mēnešiem ilgi;
– cenu kategorijā līdz 2000 EUR, pieļaujot nelielas nobīdes;
– ierocim jābūt lietojamam ar bezsvina munīciju, ko visi ietvertie ieroči arī nodrošina.

5. vieta – Browning Cynergy Composite

Browning Cynergy Composite
Foto: Namejs Vinovskis

Šo sarakstu iesāk bok tipa atvāžamā divstobrene no Browning, kuru raksturo slaidas formas, mazliet samazināts svars, salīdzinot ar citiem analogiem, bet īpaši pamanāmas ir šai ieroču kategorijai neierastā sintētiskā laide un pastobre, kas automātiski to pozicionē vairāk kā medību rīku. Izmēģinātais 12. kalibra ierocis komplektēts ar 76 cm back-bore paplašinātā urbuma stobriem un 76 mm patrontelpu, taču jāpiebilst, ka tieši medību vajadzībām piemērotāks varētu izrādīties pieejamais variants ar 71 cm stobra garumu. Bises zemais profils, aizslēga svira un pulētā metāla aizslēga kārba šķiet savādi pievilcīgi, viss noformēts bez liekām dekorācijām. Medību ieročiem neierasti platā 11 mm tēmēšanas sliede, regulējams sprūda mēlītes novietojums, ventilējamie stobri, kā arī laides garuma un muguriņas korekcijas iespējas liecina par zināmām divstobrenes sportiskajām ambīcijām. Taču sapnis par pilnvērtīgu kombināciju starp medību un sporta ieroci beidzas brīdī, kad tas tiek pasvārstīts rokās un ieplecots. Izrādās, ka Cynergy Composite ir nejēdzīgi līdzsvarots ar ļoti izteiktu pārsvaru uz stobriem, kas uzreiz arī jūtams, bet izmēģinājumi šautuvē to apstiprina vēl skaudrāk. Daudziem šāvējiem izrādīsies grūti sadzīvot ar šo dīvaino līdzsvarojumu, kas nereti izraisa pat nepatīkamus sitienus vaigā un ieroča lēkāšanu rokās.
Diemžēl nekādas iebūvētas laides balansēšanas sistēmas nav. Taču te jāatzīmē, ka šīs problēmas neskars tos, kuri neplāno veikt daudzus atkārtotus šāvienus šautuvē, un tos, kuriem ieroča laide derēs kā uzlieta. Plastikāta laide un pastobre mazina uztraukumu par skrambām un bojājumiem, kas neizbēgami radīsies medību apstākļos, taču abu šo detaļu materiāls ir ciets, roku satvēriena zonās esošā grubuļotā pretslīdes virsma nav īpaši patīkama taustei. Laides muguriņas pielāgošana ir iespējama, taču tā ir piņķerīga un ar ļoti mazu diapazonu, kas izrādīsies nepietiekams mazākas sejas īpašniekiem. Lielais laides pēdas amortizators diezgan labi tiek galā ar sajūtamo atsitienu plecā, taču tā izteikti mīkstais materiāls bieži rod iespēju aizķerties apģērbā, traucējot ieroci ātri ieplecot. Boksenes komplektā atrodams viss minimāli nepieciešamais – sākot ar gana labu ieroča kasti, beidzot ar gandrīz pilnu maināmo čoku komplektu un maināmiem optiskās šķiedras tēmēkļiem. Gribētos, lai būtu nodrošinātas arī attiecīgas plecu siksnas stiprinājuma vietas, taču to nav, nāksies tās skrūvēt plastmasā vai iztikt bez siksnas. Secinājums visnotaļ nevienveidīgs – Browning Cynergy Composite ir mazliet dīvains klasiskas uzbūves un moderna dizaina apvienojuma ierocis, kas itin labi jutīsies medību apstākļos, taču pircējam īpaši jāpievērš uzmanība bises pielāgotībai, paturot prātā, ka izmaiņas laides konfigurācijā ir iespējamas vien minimālas. Piepildoties šim nosacījumam, mednieks iegūst visai uzticamu putnu – un ne tikai – medību instrumentu. Uzskaitīto iemeslu dēļ Cynergy Composite nevarēja nonākt augstāk šī saraksta pozīcijās, un arī tā cena nepatīkami pārsniedz uzstādīto latiņu. 
Cena veikalā: 2199 EUR

4. vieta – Franchi Affinity 3 Black Synthetic

Franchi Affinity 3 Black Synthetic
Foto: Namejs Vinovskis

Itāļu ražotāja Franchi radīts 12. kalibra pusautomātiskais ierocis medībām, kas patīkami pārsteidz ar savu vienkāršo, bet glīto dizainu, kā arī ar uzmanību pret būtiskām detaļām. Konkrētais ierocis komplektēts ar 76 cm stobru, lai gan ir pasūtāmi arī īsāki varianti. Iespējams, tieši stobra garuma dēļ, to pasvārstot rokās un ieplecojot, šķiet, ka tas notiek viegli, stobrs ir sajūtams un precīzi vadāms. Sprūda mēlītes nospiediens arī patīkams un pieņemami viegls. Bise nav smaga – tikai nedaudz virs trim kilogramiem, bet pieklājīgi līdzsvarota un, kas vēl pārsteidzoši, ar piemērotu laides garumu pat vidēji lielam šāvējam. Inerces pārlādes sistēma ieroci padara drošāku pret pārlādes problēmām aukstā laikā, kā arī mazāk piesārņojas ar pulvera sadegšanas blakusproduktiem, taču var būt nedaudz niķīga ar vieglāku lādiņu munīciju.
Šī pusautomāta laidē nav iebūvētu īpašu atsitienu samazinošu sistēmu, kādas sastopamas dārgākiem analogiem, taču laides pēdas amortizators šķiet pildām savu funkciju pavisam labi, tas ir gana izteiktas formas un arī mīksts, tādēļ šāvējs tiek pasargāts no pārmērīga atsitiena. Ir nopērkami trīs dažāda biezuma amortizatori, kas palīdz nedaudz pielāgot arī laides garumu. Ražotājs ieroča komplektā iekļāvis laides leņķa un muguriņas augstuma regulācijas starplikas. Affinity 3 šāvēja rokām nodrošina pietiekamu satvēriena drošumu ar svītrojumu gan uz roktura, gan pastobres, visi aizslēga mehānisma elementi – kloķi un pogas – ir patīkami lieli, tie sasniedzami bez piepūles. Pērkot šo ieroci, pircējs saņem trīs maināmus čokus un to atslēgu, bet tas tad arī viss. Var jau teikt, ka trūkst putnu medībām piemērotas kamuflāžas, taču tas šoreiz lai paliek uz tirgotāja sirdsapziņas, jo vispār Affinity 3 pieejams ar attiecīgiem maskēšanās elementiem uz praktiski visa ieroča. Pārskatot iespējamos trūkumus, šādam ierocim to nav daudz – patrontelpa vienīgi 76 mm, tātad super magnum patronas nebūs izmantojamas, bet iespējams, ka tā pat ir labāk neesošo papildu komforta sistēmu dēļ. Kādam pietrūks vēl šādu tādu aksesuāru, taču te jāatceras, ka Franchi Affinity 3 ir ļoti demokrātisks piedāvājums, kas neiecirtīs pircēja makā zvērīgu robu pirms pīļu sezonas. Un tas viss savienojumā ar septiņu gadu garantiju ieroča mehānismiem.
Cena veikalā: 859 EUR

3. vieta – Beretta A300 Ultima Black Synthetic

Beretta A300 Ultima Black Synthetic
Foto: Namejs Vinovskis

12. kalibra pusautomātiskā gludstobra bise A300 Ultima faktiski uzskatāma par Outlander uzlaboto sērijas turpinājumu, tā joprojām ir aprīkota ar vienkāršu un uzticamu gāzes pārlādes sistēmu, kas gana labi tiek galā ar dažāda svara lādiņiem. Pieņemami labi balansēts ierocis ar 71 cm stobru, Kick-off atsitiena mazināšanas sistēma savienojumā ar ļoti labu laides pēdas amortizatoru uzlabo šāvēja komfortu, bet palielinātais aizslēga kloķis, mehānisma aizvēršanas poga un lādēšanas atvere uzlabo ieroča pielādēšanu un sagatavošanu šaušanai. Šī pusautomāta ergonomika nav gluži salīdzināma ar dārgākiem konkurentiem, taču tai kopumā nav ne vainas. Satvēriens ap laides rokturi ir ērts un nodrošināts pret nejaušu slīdēšanu, taču pastobre neizceļas ar kādu īpašu pretslīdes materiālu, plastmasa pacieta. Ierocis ir gana labi pielāgojams šāvējam – komplektā iekļautas divu dažādu izmēru starplikas, ļaujot laides garumu pielāgot lielāka auguma medniekam vai plānākam apģērbam. Tāpat ieroča pircējs saņem arī laides leņķi un augstumu regulējošās starplikas.
Tiem, kam pusautomāta uzbūve vismaz minimāli zināma, ieroča izjaukšana un salikšana, kā arī kopšana problēmas nesagādās. Maināmo čoku komplekts varētu būt bijis nedaudz plašāks, taču pamata vajadzībām ar trīs iekļautajiem pilnīgi pietiks. Vieta plecu siksnas stiprinājumam ir, atliks tikai piepirkt stiprinājumus un pašu siksnu. Vai varētu teikt, ka A300 Ultima ir visai ērti lietojams un manevrējams praktiski visās putnu medību situācijās un ne tikai? Tā gan, taču ir arī iemesli, kāpēc šis ierocis nepakāpās augstāk TOP 5 sarakstā. Beretta uzskatīja par lieku greznību piedāvāt A300 Ultima ar lielāku patrontelpu par 76 mm. Ieroča komplektā nav iekļauta transportējamā un glabājamā plastikāta kaste. Laides muguriņa mēdz berzt sava šāvēja vaigu, īpaši – ja tiek lietota Kick-off sistēma, ko gan iespējams neuzstādīt. Jāpiezīmē, ka lietotāju atsauksmes par ieroci ir pārsvarā labas, taču ir atrodamas arī ne tik slavinošas, kas pamatā centrējas ap iespējamām sprūda mehānisma problēmām un šobrīd tiešām pašvako Beretta servisu, kā arī rezerves daļu piegāžu laikiem. Konkrētajam ierocim nav putnu medībām vēlamās kamuflāžas, tomēr ražotājs piedāvā tādas vismaz divu veidu, tāpēc to atkal jau uzskatīsim par akmeni tirgotāja, bet ne ieroča dārziņā. Kopumā Beretta A300 Ultima atstāj labu iespaidu ar sakarīgu piedāvājumu putnu medniekiem par cenu, kas jau tuvojas pusautomātu budžeta klasei.
Cena veikalā: 1350 EUR

2. vieta – Benelli Super Vinci ar Optifade kamuflāžu

Benelli Super Vinci
Foto: Namejs Vinovskis

Starp saraksta līderiem šoreiz ir labi zināmais ražotājs Benelli ar modeli Super Vinci. 12. kalibra pusautomātiskais gludstobra ierocis, kas izceļas ar uzticamību un spēju nevainojami darboties pat samērā ekstrēmos apstākļos, ko nodrošina īpašā Benelli inerciālā pārlādes sistēma un citi ieroča tehniskie risinājumi. 71 cm garais stobrs ir pietiekams gan putnu medībām, gan treniņam šautuvē, nepadarot ieroci pārāk smagu un neērtu, to lietojot dažādos medību apstākļos, piemēram, medniekam atrodoties laivā vai slēpnī. Ja tomēr nepieciešams, komplektā atrodams arī ārējais čoks, kas stobru pagarina līdz 76 cm. 89 mm patrontelpa ļauj lietot praktiski visu veidu skrošu munīciju, ieskaitot super magnum patronas. Magazīnā ar ierobežotāju ielādējamas divas 70 vai 76 mm patronas. Šis pusautomāts ir labi balansēts, ar minimālu sajūtamo atsitienu un bez tendences šāviena brīdī mest stobra galu uz augšu. Šāvēja komfortu nodrošina oriģināla atsitienu mazinoša sistēma, kas iebūvēta laidē, savienojumā ar ļoti izteiktu un ērtu laides pēdas amortizatoru un patīkamu laides muguriņu. Piestrādāts arī pie ieroča ergonomikas – roku satvēriena vietas ir ar pareizu leņķi, rievotu virsmu, kā arī pietiekami garu pastobri, lai dažāda auguma un roku garuma šāvējiem tā būtu ērta lietošanā. Aizslēga kloķis un aizvēršanas slēdzis ir pietiekami lieli un viegli sataustāmi. Tāpat arī ļoti vieglais aizslēga mehānisma gājiens un īpašās formas sprūda aizsargloks, kas atvieglo patronu ielādi magazīnā, padara Super Vinci pielādēšanu un lietošanu iespējami vieglu un ātru. Putnu vērīgajam skatienam ieroci būs grūtāk pamanīt, pateicoties Optifade kamuflāžai, kas uzklāta tehnopolimēra virsmai uz kārbas, laides un pastobres, kā arī ieroča stobram. Jāpiebilst, ka ieroča kopšana ir samērā vienkārša, jo to izjaukt un salikt nav sarežģīti, bet izjauktā veidā viegli pieejamas un tīrāmas atsevišķās ieroča detaļas. Šā ieroča lietotāju atsauksmes pārsvarā ir ļoti pozitīvas, ko pastiprina arī ražotāja piedāvātā desmit gadu garantija ieroča mehānismiem. Jāatzīmē, ka arī pieejamo aksesuāru klāsts ir visai plašs – gan laides starplikas augstuma regulēšanai, gan dažādu izmēru laides pēdu amortizatori laides garuma maiņai, optiskās šķiedras tēmēkļi, divu augstumu gēla laides muguriņas un plecu siksnas stiprinājumi. Pie mīnusiem jāatzīmē fakts, ka Super Vinci nedaudz pārsniedz noteiktos cenas griestus, laides pēdas amortizatoram tā mīkstās gumijas dēļ ir tendence ķerties aiz apģērba un ar laiku sadrupt. Tāpat arī gribētos, lai jau pamata komplektācijā būtu iekļauti aksesuāri tieši ieroča pielāgošanai. Visu uzskaitīto īpašību kopums, manuprāt, padara Super Vinci par ideāli piemērotu putnu medībām, to ierindojot saraksta augstajā otrajā vietā.
Cena veikalā: 2100 EUR

1. vieta – Browning Maxus 2 ar MAX 5 kamuflāžu

Browning Maxus 2
Foto: Namejs Vinovskis

Otrās paaudzes Maxus ļoti patīkami pārsteidz ar vairākām īpašībām gan salīdzinājumā ar tā priekšteci, gan citu ražotajiem pusautomātiskajiem gludstobra ieročiem. Šķiet, ka Browning ir centies radīt pārdomātu medību un sporta pusautomātu, kas tiešām var lepoties ar garu tehnisko risinājumu sarakstu, lielisku komplektāciju, bet pats galvenais – ar izteikti komfortablām un precīzām šaušanas īpašībām. Ierocis ir patiesi labi balansēts ar nelielu pārsvaru uz stobru, viegli manevrējams, pie tam pieejams ar 71 vai 76 cm stobriem, tātad pielāgots dažādiem šāvējiem un gaumēm. Kā jau pieklājas nopietnam 12. kalibra medību rīkam, 89 mm patrontelpa ir piemērota arī super magnum izmēra munīcijai. Magazīnas izvēle ir starp fiksētas ietilpības 2+1 konfigurācijā vai ar pielāgojamu ietilpību līdz 4+1, ko gan medībās nāktos ierobežot. Pateicoties Power Drive gāzes pārlādes sistēmai, šāvējs bez problēmām var lietot arī viegla lādiņa – sākot no 24 gramiem – munīciju šautuvē vai medībās, tāpat šī sistēma palīdz būtiski mazināt šāvējam sajūtamo atsitienu. Jāsaka, ka par ieroča ergonomiku un lietošanas ērtībām ir padomāts visnotaļ detalizēti.
Pistoles tipa rokturis derēs dažādu plaukstu īpašniekiem, tā virsma, tāpat kā pastobres tveramā vieta, ir pārklāti ar sintētisku pretslīdes materiālu, kas nodrošina satvēriena ciešumu pat slapjos un aukstos laikapstākļos. Laides pēdas amortizators veidots no gumijas, kas ir pietiekami mīksta, lai vēl papildus mazinātu šāviena atsitienu, taču gana cieta, lai tā pārāk neķertos aiz apģērba, ieroci ieplecojot. Sejas labsajūtu uzlabo laides muguriņas materiāls, kas absorbē triecienus un vibrācijas. Maxus 2 lietošanas ērtumu un ātrumu nodrošina pietiekami liels aizslēga kloķis un viegli sataustāma aizslēga mehānisma aizvēršanas poga, bet noteiktas formas sprūda aizsargloka konstrukcija un palielināta magazīnas lādēšanas atvere palīdz pielādēt ieroci ātri un viegli. Līdztekus ierastajam drošinātājam, kas ātri un viegli sataustāms, Browning uzstādījis arī īpašu slēdzi kārbas kreisajā pusē, ar kuru iespējams bloķēt magazīnā ielādētās patronas, tā izslēdzot iespēju netīši ielādēt munīciju stobrā vai gluži apzināti izvēlēties cita veida lādiņu, to ātri nomainot patrontelpā, neizlādējot magazīnas saturu. Arī Maxus 2 ir viegli izjaucams un saliekams, tā kopšanai un transportēšanai izjauktā veidā nevajadzētu sagādāt problēmas. Neaizmirstam par ieroča maskēšanu – to paveic MAX 5 kamuflāžas zīmējums, kas pārklāj stobru, kompozīta laidi un pastobri, kā arī alumīnija kārbu. Sevišķi jāuzteic Browning par plašo standarta komplektu, ko pircējs saņem kopā ar ieroci! Pilnvērtīga ieroča transportējamā kaste, divu dažādu izmēru starplikas laides pagarināšanai, piecas starplikas laides augstuma un leņķa pielāgošanai, četri maināmi čoki un viens ārējais pusčoks, kas kalpo arī kā stobra pagarinājums, kā arī plecu siksnas stiprinājumu vietas. Šī nav vienīgā Maxus 2 modifikācija, kas pieejama Latvijas veikalos, – vēl atrodami modeļi ar citām kompozītmateriālu vai koka laidēm un pastobrēm. Īsi sakot, visām gaumēm, lai jaunie īpašnieki justos gandarīti un droši par savu investīciju. Visi aptaujātie ieroča lietotāji atzina, ka Maxus 2 ir lielisks pusautomāts lietošanai kā medībās, tā arī šautuvē. Ņemot vērā visas labās īpašības, kā arī faktu, ka tādus patiesus mīnusus šim ierocim tiešām grūti atrast, Browning Maxus 2 kļūst par TOP 5 uzvarētāju!
Cena veikalā: 1699 EUR

Katrā jau bišķiņ tas maliķa gēns sēd iekšā! Arvīds Ozols. “Šauj garām!” #194 epizode

Septembra numurā par aļņu selektīvu medīšanu

Abonē žurnālu Medības 2023. gadam

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Klausies!
Mednieks nedrīkst būt potenciāls noziedznieks inspektora acīs! “Šauj garām!” #207 epizode
6 dienas
ME
Medības
Uncategorized
VIDEO! Lūsis medī lapsu. Skaties, kurš gudrāks – lapsa vai lūsis?
17. novembris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Gaļa! Sarežģītākais medību veids un foršas jaunas tradīcijas. “Šauj garām!” #205 epizode
15. novembris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Tiešraide dalībniekiem #38. Par deviņām cukurbietēm uz zemes….
10. novembris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Kad sit pa pirkstiem, vaigu un plecu. Ļaunais bubulis atsitiens “Šauj garām!” extra #42
9. novembris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Kāpēc likumi ir jālasa un kur labāk netēmēt. “Šauj garām!” #203 epizode
1. novembris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Vai staltbrieža bulli var selektīvi nomedīt dzinējmedībās? “Šauj garām” ekstra #41
Ekskluzīvi 30. oktobris, 2023
ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Kā pareizi paņemt trihinelozes paraugus no mežacūkas?
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Tiešraide dalībniekiem #37. Kad var medīt briežus – tikai dienā vai arī naktī?
26. oktobris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Medniekiem lodes lido vienā caurumā, tālšāvējiem nē. “Šauj garām!” #202 epizode
Ekskluzīvi 25. oktobris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Mežacūka 15 metros, 14 kg smaga karabīne un šaušanas Kāmasūtra. “Šauj garām!” #201 epizode
18. oktobris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Kad jāforsē upe, lai dabūtu briedi! Mednieka dienasgrāmata #22
17. oktobris, 2023
ME
Medības
Aprīkojums
Kad termālā ierīce ir kā narkotika… Video bloga #69 epizode
17. oktobris, 2023
Indulis Burka
Aprīkojums
“Infiray” dodas tuvāk Latvijas medniekiem. Video bloga #68 epizode
12. oktobris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Kā medības mainīja dzīvi? Arvids Baumanis – īpašais 200. epizodes viesis. “Šauj garām!” #200 epizode
11. oktobris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Kurš kalibs labāks – 7×64, .308 Win vai 30-06 Sprg? “Šauj garām!” #199 epizode
4. oktobris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Māris Balodis: Mežacūku populācija jāsamazina līdz 0,15 mežacūkai uz 1 km2
28. septembris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Kad viena stirna uz 32 večiem. Saruna ar Ēriku Upelnieku “Šauj garām!” 198. epizode
27. septembris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Video. Vilks ļoti drošs, jo nāca virsū strādājošam ekskavātoram
25. septembris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Ja ēdams, tad medījams – Erlends Sebris. “Šauj garām!” #197 epizode
Ekskluzīvi 20. septembris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Asinspēdas meklēšana: mīti, kļūdas un risinājumi
Ekskluzīvi 15. septembris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Kā pareizi novērtēt līdz divus gadus jaunu staltbriežu bulli? Padomi jaunajiem medniekiem #1
Ekskluzīvi 14. septembris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Vetārsts ar ovālo zīmogu mednieku mājas dīrūzī. Kā tas iespējams? “Šauj garām!” #196 epizode
Ekskluzīvi 13. septembris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Kas meklē, tas atrod! Divas stundas pēc pīles. Mednieka dienasgrāmata #21
Ekskluzīvi 8. septembris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Kādēļ mednieki baidās sūtīt datus? “Šauj garām!” #195 epizode
Ekskluzīvi 6. septembris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Katrā jau bišķiņ tas maliķa gēns sēd iekšā! Arvīds Ozols. “Šauj garām!” #194 epizode
Ekskluzīvi 30. augusts, 2023
Kate Šterna
Aprīkojums
Praktisks padoms. Karamele briežiem. Pārējiem… nav aizliegta!
27. augusts, 2023
Linda Dombrovska
Pieredze
NEPATĪKAMI SKATI! Nomedī briesmīga izskata stirnāzi – mušas to dzīvu apēdušas
Ekskluzīvi 24. augusts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Vilnis Jaunzems par to, kā medniekiem nešaut garām. “Šauj garām!” #193 epizode
Ekskluzīvi 23. augusts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Par mednieku nevar kļūt 40 stundās. Minhauzens 2023. “Šauj garām!” #192 epizode
Ekskluzīvi 16. augusts, 2023

Lasītākie