Pieredze

Stenda šaušanai ir viens liels mīnuss – tā sevī ierauj līdz pēdējam0


Stenda šaušanai ir tikai viens mīnuss – tā savā procesā ierauj līdz pēdējam, īpaši, ja pats pēc savas dabas esi azartisks.
Stenda šaušanai ir tikai viens mīnuss – tā savā procesā ierauj līdz pēdējam, īpaši, ja pats pēc savas dabas esi azartisks.
Foto: Emīlija Mariševa

Reizēm visgrūtākais jebkurā jaunā nodarbē, tajā skaitā šaušanas treniņu uzsākšanas procesā, ir tieši tas pirmais solis, kad jāsaņemas, jāatrod šautuve, jāiepazīst tajā pieņemtā kārtība un, jā, varbūt reizēm arī jāpārvar savs pašlepnums vai aizspriedumi. Savukārt par otro, trešo un ceturto soli uztraukties vairs nenākies, jo par to, ticiet vai ne, parūpēsies azartiskais prieks, ko sniedz pirmās izdošanās, sajūsma un piederības sajūta, ko rada pats šaušanas process labā kompānijā, pulvera smarža gaisā un vēlme tajā atgriezties atkal un atkal. Savos pieredzes stāstos dalās divi mednieki, kas šo pašizaugsmes procesu ir piedzīvojuši visā tā krāšņumā.

Vilmārs Žunna, mednieku biedrība Valmieras centrs:

“Medīju kopš 2010. gada. Pirmie divi gadi pagāja dzinējos, tad, drauga pamudināts, nokārtoju eksāmenu un kļuvu par mednieku. Bija veiksmīgas un mazāk veiksmīgas sezonas, šķita jau, ka viss ir labi. Kolektīva rīkotajās šaušanas pārbaudēs rāmjos iekļaujos, medībās šis tas krīt. Taču pirms dažiem gadiem pierunājām medniekos iestāties vēl vienu draugu, kurš pirmajās dzinējmedībās netrāpīja lidojošam bukam.
Atceros viņa satraukumu pēc masta un pārdomas par tēmu – nav ko iet uz medībām, ja nevar trāpīt! Ideja meklēt palīdzību šautuvē bija viņa, un, braucot uz Rīgu, tika apmeklēta Mārkulīču šautuve, kur šaušanas instruktors Vilnis Jaunzems, uzklausījis mednieka problēmu, iedeva kontaktus, lai varētu sazināties ar cilvēku, kurš palīdzētu apgūt lidojošo mērķu šaušanu. Pēc neilga laika arī es aizbraucu līdzi draugam uz šautuvi, kur pirmajā reizē guvu daudz jaunu iespaidu un zināšanu par šo šaušanas veidu.
Jāšauj ar atvērtām abām acīm, jāskatās uz mērķi, nevis jāpēta grauds stobra galā, turklāt, kā izrādās, plinte par īsu un tā tālāk. Viss jaunais bija noderīgs un interesants, un pirmos pozitīvos rezultātus piedzīvoju jau pirmajā dzinējmedību sezonā. Tiku nolikts vienā no pārejas vietām, abās pusēs egļu mežs ar blīvu pamežu. Labi, ka vasaras darbos bija izkoptas vārnukājas. Dzinējiem nākot tuvāk, izdzirdēju zaru lūšanu brikšņos, un pēc brīža manā virzienā skrēja četri vienāda izmēra rukši.
Pirmais mani pamanīja un metās sāņus brikšņos. Izšaut varēju, bet esam vienojušies uz pirmo nekad nešaut. Sapratu, ka cūkas šķērsos mašīnas platuma stigu pa labi no manis, sagatavojos un gaidīju. Pirmās divas pārlaidu un izdarīju šāvienu uz trešo ruksi. Pēc šāviena dzirdēju, kā cūkas aizskrien mežā, troksnis attālinās un iestājas klusums. Ziņoju medību vadītājam un gaidīju masta beigas, kad drīkstēšu iet pārliecināties par šāviena rezultātu. Pie sevis nodomāju, ka laikam jau garām, kaut iekšēji tomēr likās, ka šāvienam būtu vajadzējis ķert mērķi. Prātā pārcilāju, ko un kā darīju šāviena brīdī, bet pēc masta aizgāju līdz vietai, kur cūkas bija šķērsojušas ceļu, – asinspēdu nebija. Paskatījos mežā, kur cūkas aizskrēja, un ieraudzīju, ka apmēram 15 metrus tālāk guļ mans ruksis ar skaistu, precīzu trāpījumu.
Arī nākamajā sezonā bija piedzīvojums ar virsū skrienošu sivēnu, ko man veiksmīgi izdevās nomedīt. Protams, regulāri šautuves apmeklējumi ne vienmēr garantē mūžīgu izdošanos, katram gadās nopūdelēt. Galvenie ieguvumi ir droša un ātra darbošanās ar ieroci – šaušanas trajektorijas izvēle, pārlādēšana un visi drošības aspekti, kā arī spēja pat uztraukumā ātri pieņemt pareizāko lēmumu – šaut vai nešaut un, ja šaut, tad uz kuru dzīvnieku. Un visbeidzot īstajā brīdī izdarīt veiksmīgu šāvienu. Domāju, ka nav būtiski, vai šautuvē darbojies ar gludo vai vītni, bet svarīgi ir to darīt regulāri. Tiekamies šautuvē un šaujiet garām!”

Pirmajā reizē guvu daudz jaunu iespaidu un zināšanu par šaušanu uz lidojošiem mērķiem – jāšauj ar atvērtām abām acīm, jāskatās uz mērķi, nevis jāpēta grauds stobra galā.
Foto: Emīlija Mariševa

Aivars Bērziņš:

“Tas bija 2018. gads, kad medību kluba vadītājs uzdeva jautājumu, vai man patīkot medīt pīles ar celšanu. Neaizdomājoties, kur mana atbilde novedīs, atbildēju apstiprinoši. “Tad tu Minhauzenā šausi trapu,” noteica vadītājs. Zinoši pamāju ar galvu un tad sāku internetā meklēt, kas tad tas traps tāds īsti ir. Plašie interneta resursi radīja pirmo iespaidu par trapu jeb tranšejas stendu, un es nospriedu, ka nekas sarežģīts tas nevar būt. Tā pati prom lidojoša pīle vien ir! Protams, Minhauzenā izgāzos kā veca sēta, jo trāpīt izdevās vien deviņiem no 25 prom lidojošajiem baložiem. Atceros, toreiz mierināju sevi ar domu, ka blakus šāvējam izdevās saplēst vien divus šķīvjus, lai arī pēc tam, skaļi lamājoties, viņš dievojās, ka ezerā gan viņam vienmēr nomedītās pīles un izšautās čaulītes esot vienādā skaitā, bet, kas te notiek, tā arī nav skaidrs.
Pēc neveiksmes mednieku festivālā vēlējos iemaņas pilnveidot, tādēļ liku pusautomātu bagāžniekā un braucu cīnīties ar nelaimīgo tranšeju uz Rīgas Šaušanas centru. Pirmā treniņa rezultāts bija tāds pats kā Minhauzenā. Mana principiālā neatlaidība tikt pie apmierinoša rezultāta beidzās ar sasistu labo plecu un zilu vaigu, kas arī rezultātu neuzlaboja. Kad pavisam sašļucis devos maksāt par savām izšautajām sērijām, viena no šautuves instruktorēm līdzjūtīgi paskatījās uz mani un jautāja, vai es tomēr negribot iemācīties šaut pareizi.
Iespējams, ja manā vietā būtu kāds cits vecāks, uzpūtīgāks mednieks, šāds jautājums aizskartu visas viņa pāri palikušās vīrieša pašcieņas druskas un radītu vēlmi iespējami ātri nozust. Kurš mednieks gan neprot šaut! Taču es labprāt pieņēmu piedāvājumu un jau pirmajos treniņos sev par brīnumu atklāju, ka pie visām kļūdām, kas rezultējās ar šāvienu garām lidojošam vai skrienošam mērķim, ir vainojams neviens cits kā pats šāvējs. Un ticiet vai ne, bet nedz pīlei, nedz lidojošam šķīvītim tur nav nekādu nopelnu.
Nu jau divus gadus sevi varu saukt par stenda šāvēju. Samērā labi padodas gan kompaksportings, gan angļu sportings, gan tranšejas stends. Un tas tikai tāpēc, ka esmu iemācījies ieņemt pareizu šaušanas pozīciju, pareizi ieplecot ieroci, ieraudzīt mērķi, analizēt to un atbilstoši reaģēt. Tās ir lietas, ko pamatlīmenī var apgūt samērā ātri un, pieslīpējot savas prasmes, divu, trīs, varbūt pat piecu gadu griezumā mednieka līmenis un izpratne par šaušanas tehniku būs mainījušies līdz nepazīšanai. Šo faktu pierāda gan Latvijas labākie šāvēji, gan mednieki, kuri apgūst stenda šaušanu sevis pilnveidošanai.
Stenda šaušanas treniņi man ir devuši to mieru, kas nepieciešams lai nospiestu sprūda mēlīti pareizā laikā, īstajā vietā, ar pārliecību par savām spējām veikt veiksmīgu, drošu šāvienu neatkarīgi no tā, kāda veida medībās atrodos un kāds ierocis man tobrīd ir rokās. Šobrīd šī pārliecība man pilnībā ļauj koncentrēties uz šāviena kvalitāti, arī drošību, jo nevienu mirkli nav jādomā, ka varu ko palaist garām mežā vai ezerā, nepaspējot ieplecot ieroci vai pienācīgi notēmēt. Šīs darbības notiek automātiski, un es varu vairāk laika veltīt medījuma apskatei, novērtēšanai.
Stenda šaušanai ir tikai viens mīnuss – tā savā procesā ierauj līdz pēdējam, īpaši, ja pats pēc savas dabas esi azartisks. Un pat nešķiet svarīgi, ka savos 50 gados esi vēl iesācējs un par tevi vēl labāk šauj jaunieši. Tas ir nieks salīdzinājumā ar šo neaprakstāmi brīnišķīgo sajūsmu, kas pārņem sirdi, kad gaisā pulverī pārvēršas pareizi un ātri sašauts šķīvītis.”

Aivars Bērziņš
Foto: no žurnāla Medības arhīva

Drošas uz precīzas šaušanas pamatprincipi medniekiem (19.07., Zvārde)

Lasi un abonē žurnālu Medības!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Lāči ar netipisku uzvedību izšķirti un nogādāti uz mežu masīviem
5 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Video ekstra #25. Kā izvēlēties optisko tēmēkli? Stāsta veikala Angelarms pārstāvis Juris Kušķis
Ekskluzīvi 12. oktobris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Mēneša personība. Intervija ar aktieri un mednieku Juri Hiršu
Ekskluzīvi 8. oktobris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Kur tiek lemts kā medīsim, par medībām Ungārijā un staltbriežu piebaurošanu. Šauj garām! #95 epizode
Ekskluzīvi 6. oktobris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Jānis Baumanis “Dzinējmedībās īpašus izņēmumus nevakcinētajiem mēs nelūgsim”
Ekskluzīvi 9. oktobris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par gumijas lodēm, viena lietojuma ieročiem un dzeltenām vestēm. “Šauj garām!” #96 epizode
Ekskluzīvi 13. oktobris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par dzīvnieku godināšanu un medību tradīcijām. “Šauj garām!” #94 epizode
Ekskluzīvi 29. septembris, 2021
ME
Medības
Aprīkojums
Jaunums Latvijā. Termokamera Conotech Tracer 35 LRF. Mēra un filmē
Ekskluzīvi 23. septembris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par medību vadītāju pienākumiem un tiesībām. “Šauj garām!” #93 epizode
Ekskluzīvi 22. septembris, 2021
Indulis Burka
Pieredze
Atis Kalniņš: “Paliec tur, kur tu pirmo reizi pieņem lēmumu!”
17. septembris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Mēneša personība Uģis Dronka. “Ja ir vēlme šaut, jābrauc tik uz šautuvi!”
11. septembris, 2021
ME
Medības
Virtuve
Medījuma sadalīšana un vakuumošana. Video bloga #38 epizode
Ekskluzīvi 10. septembris, 2021
ME
Medības
Virtuve
Recepte. Retā delikatese aļņa lūpa
Speciālreportāža 9. septembris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par medniekiem pālī, baura taurēm un Medību likumu. “Šauj garām!” #91 epizode
8. septembris, 2021
Kate Šterna
Pieredze
Otrajās medībās Braslavā satiek lāci. Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 6. septembris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Lietuvā policisti pārbiedē alni, kas saplēš stiepļu žogu un iemūk mežā
Speciālreportāža 5. septembris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Alojas novadā novēro lūsi. Aculiecinieka video
Speciālreportāža 3. septembris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Konservbundža un striķis. Uztaisi aļņu mānekli pats
Speciālreportāža 2. septembris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Trofeju meistars Toms Poškus. Video ekstra #23
Speciālreportāža 31. augusts, 2021
ME
Medības
Pieredze
Trofeju meistara Jāņa Abizāra padomi kuiļa ilkņu apstrādei. Praktiski padomi
Speciālreportāža 26. augusts, 2021
ME
Medības
Klausies!
Sarkanie punkti, šaušanas kāmasūtra un zaļie mednieki. “Šauj garām!” #89 epizode
25. augusts, 2021
ME
Medības
Pieredze
Divi lāči atpūšas Vijciema pusē tūristu iecienītā vietā. Aculiecinieku stāsts
Speciālreportāža 23. augusts, 2021
ME
Medības
Klausies!
Vai ar bisi var šaut lodes, par pirmajiem ragiem un šakāļiem. “Šauj garām!” #88 epizode
Speciālreportāža 18. augusts, 2021
ME
Medības
Aprīkojums
Merkel RX Helix Speedster ar piesitienu. Video bloga #35 epizode
17. augusts, 2021
ME
Medības
Pieredze
Reidā ar Valsts policiju un Valsts meža dienestu. 14.08.2021.
Ekskluzīvi 15. augusts, 2021
Kate Šterna
Pieredze
Otaņķos nomedī šakāli, sargājot putnkopības saimniecību
Speciālreportāža 11. augusts, 2021
ME
Medības
Klausies!
Kā notvert malumednieku un par aizliegtajiem rīkiem. “Šauj garām!” #87 epizode
Ekskluzīvi 11. augusts, 2021
ME
Medības
Pieredze
Talsos notver kašķainu caunu. Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 10. augusts, 2021
Indulis Burka
Pieredze
Mēneša personība. Alfrēds Čepānis – kā tika nomedīts milzu lācis
Speciālreportāža 10. augusts, 2021
ME
Medības
Aprīkojums
Uzstādīt medību torni nepilnas stundas laikā. Piedāvā Paulhunter.lv. Video bloga #33 epizode
Ekskluzīvi 9. augusts, 2021

Lasītākie