Aprīkojums

Saskatīt stirnāža siltās paduses. Testējam Pulsar Thermion 2 LRF XL500


Lēca ar dimanta pārklājumu, kas tīrot nesaskrāpēsies.
Lēca ar dimanta pārklājumu, kas tīrot nesaskrāpēsies.
Foto: Emīlija Mariševa

Līdz šim uz termālajiem tēmēkļiem visbiežāk skatījos no malas. Veikalos un izstādēs ir sanācis īsi ielūkoties daudz dažādu ražotāju tēmēkļos, taču tas ļauj vien virspusēji novērtēt attēla kvalitāti konkrētajā situācijā. Vai tam ir kāds sakars ar patieso veiktspēju dabiskos apstākļos medībās? Īsti ne, jo patiesās utis un odziņas atklājas tad, kad mainās vides temperatūra, sākas nokrišņi vai kad ar nosalušiem pirkstiem ir jāsāk spaidīt regulācijas pogas. Tā nu janvāra vidū pie manis nonāca termālais tēmēklis Pulsar Thremion 2 LRF XL50, ko piedāvā veikals Ieskaties.lv.

Uzstādīšana

Nododot testam ierīci, Ieskaties.lv pārstāvis Viesturs Arklons jau uzreiz piemeklē divus ātro kronšteinu komplektus no Innomount – vienu termālajam, otru dienas tēmēklim. Termālā tēmēkļa kronšteins gan izskatās nedaudz atšķirīgs, tam ir neliels izvirzījums uz aizmuguri, lai ierīce būtu tuvāk acij. Vizuāli sistēma izskatās ērta! 30 milimetru gredzeni ar bāzi ir vienā gabalā un uz ieroča sliedes uzkabināmi un nostiprināmi ar bīdāmām asīm un otrā pusē nolokāmiem kloķīšiem. Sākumā vajag nedaudz patrenēties noņemt un uzlikt, bet galu galā tas izrādās vien pirkstu veiklības jautājums. Tēmēklim ir arī iebūvēts ballistiskais kalkulators, kas vispirms ir jāiestata un jāsavieno ar lietotni telefonā. To izdarīt uzreiz uzņemas Viestura kolēģis. Lejupielādējam telefonā lietotni Stream Vision Ballistics. Tā nav tā pati lietotne, kas ļauj iegūt ar ierīci nofilmētos failus, šī kalpo vien ballistiskā kalkulatora iestatījumiem. Ierīci lietotnei pieslēdz ar Bluetooth. Tad ir jāizveido munīcijas profili. Lietotnes meklētājā jāsameklē sava munīcija. Visātrāk to var izdarīt, vispirms ievadot kalibru un tad pēc alfabēta piedāvātajā sarakstā atrodot ražotāju, pārbaudot lodes tipu, svaru. Ja sāk ar ražotāja ievadīšanu, saraksts kļūst stipri nepārskatāms. Tad jānorāda tēmēkļa augstums, šajā gadījumā 60 milimetri, piešaušanas attālums un profilam jādod nosaukums. Profilus uztaisa tik, cik munīcijas veidus izmantos. Pēc tam izveidotie profili jau parādās tēmēkļa iestatījumos, kur tos var mainīt bez lietotnes palīdzības.

Lapsu un briežu medības ar Pulsar. Kad paveicas piesaukt un nevar izvēlēties

Piešaušana

Vēlāk, aizbraucot uz šautuvi, izlēmu tēmēkli piešaut ar citu munīciju – ne to, kas bija ievadīta kalkulatorā. Nekas, lūk, arī iespēja izmēģināt lietotni patstāvīgi! Tēmēklī aktivizēju Bluetooth funkciju, atvēru telefonā lietotni, bet pēkšņi tajā parādījās kļūdas paziņojums – ierīci neesot iespējams atpazīt. Kas tad nu? Izslēdzu, ieslēdzu tēmēkli, aizvēru, atvēru lietotni, bet nekā. Pēc mirkļa atklājās problēmas cēlonis. Izrādās, bija pienācis laiks lietotni atjaunināt, tad beidzot tā savienojās. Izveidoju jaunu munīcijas profilu, bet pirmajā mirklī nesapratu, kādēļ to nevaru ieraudzīt tēmēkļa iestatījumos. Izrādās, sadaļā Devices tas vēl ir jāpievieno profilu sarakstam un tikai tad tas kļūst redzams un aktīvs tēmēklī. It kā sīkums, bet uzzināt to var, vien darot patstāvīgi. Pie papīra mērķa simt metru distancē piespraužu siltos spilventiņus, kas nāk komplektā ar pašu ierīci. Ja nu to nav, tad var izmantot arī daudzos veikalos nopērkamos vienreizlietojamos roku vai pēdu sildītājus. Protams, pastāv arī speciālie apsildāmie mērķi, taču ne vienmēr tie ir pieejami.
Piešaušana veicas ātri. Pirmais šāviens bez jebkādas regulācijas trāpa sniega kupenā, kas sasnigusi virs papīra mērķa. Sekojot līdzi lietošanas instrukcijā norādītajam, korekciju veikt nav grūti. Iestatījumos jāatver sadaļa Reticle & Zeroing, tēmēkļa tīkliņa centrs jānovieto uz tēmēšanas vietas, jānospiež poga, lai ekrānā redzamo kadru iesaldētu. Tad sarkanais regulācijas krustiņš ar rotējošo pogu tēmēkļa sānos jāpārbīda uz patieso trāpījuma vietu un izmaiņas jāapstiprina. Veicot regulāciju, var redzēt arī precīzas vertikālās un horizontālās ass koordinātas. Iesaldēt attēlu var ar tēmēkļa priekšpusē esošo REC pogu, tiesa, nedaudz traucē spēks, ar kādu šī poga jānospiež. Ja mērķis ir neliels un kadrs ir jāiesaldē precīzi tā, lai tīkliņa centrs tiešām atrastos vēlamajā vietā, REC pogas nospiedienu gribētos nedaudz mīkstāku. Pretējā gadījumā pogas nospiediena laikā attēls izkustas un iesaldētajā kadrā tīkliņa centrs ir izgrūsts no vēlamās vietas. Protams, stingram pogas nospiedienam ir arī savi plusi, piemēram, pastāv mazāka iespēja, ka medībās tā varētu nospiesties nejauši.
Pēc regulācijas otrais šāviens ir trīs centimetrus pa labi no centra, tad neliela korekcija un trešais šāviens jau ir centrā.

Iespaidi dabā

Pirms medībām noteikti nevajag aizmirst uzlādēt abus komplektā iekļautos akumulatorus, jo aukstā laikā medībām vairāku stundu garumā, visticamāk, būs vajadzīgi abi. Jāatceras gan kabatā līdz ar rezerves akumulatoru ielikt arī otru uzskrūvējamo vāciņu, jo akumulatori atšķiras pēc izmēra un katram no tiem ir arī savs vāciņš. Kad viss sagatavots, var doties dabā! Ziemai turpinoties, sniega sega joprojām bieza un termometra stabiņš ar augstu temperatūru neiepriecina. Tātad īstais laiks, lai dotos lūkot lapsas.

Stirnas apmēram 150 metru distancē (palielinājums 1,75 reizes).
Stirnas apmēram 150 metru distancē (palielinājums 1,75 reizes).

Pirmajā medību reizē apbraukāju platības, ar pievilināšanas svilpēm saucu lapsas, taču bez rezultātiem. Arī meža kamerās no rudastēm nebija ne miņas un to atstātās pēdas nekur nemanīju, lai arī iepriekšējo dienu laikā sniegs no jauna nebija snidzis. Nākamā medību reize jau citās platībās šķita nedaudz cerīgāka – divas lapsas uz lauka un izcirtumā pa ceļam uz medniekmāju, taču, pamanījušas garām braucošu mašīnu, tās momentā laižas lapās. Pēc tam aizbraucu uz vairākiem laukiem, saucu lapsas ar svilpi, taču vienīgais, ko izdodas tēmēklī nofilmēt, ir stirnu bari.
Jāsaka, ka attēla kvalitāte, ko nodrošina 1024×768 pikseļu sensors un germānija lēca, nudien patīkami pārsteidz.

Attēls ir ļoti detalizēts, ar izteiktām kontūrlīnijām. Izdevās ilgāku laiku pavērot, kā divi stirnāži un kaza ganās uz apsniguša rapšu lauka. Dzīvnieku bariņš atradās apmēram 150 metru attālumā un, neskatoties uz tobrīd esošajiem nokrišņiem, ļoti skaidri bija iespējams noteikt, kuras no ķermeņa daļām izstaro visvairāk siltuma un kuras ir klātas ar biezāku kažoka slāni. Visspilgtāk spīdēja seja, pūkainie ragi un sasildītās paduses, kas kļuva redzamas, dzīvniekam kašājot sniegu un plūcot sasalušos rapšu stublājus. Uz brīdi var skaidri redzēt arī sniegu, ko āzis ar priekškāju pasviež gaisā, un rapša lakstu, kas karājas tam no mutes, lai gan varētu domāt, ka šīs lietas būs pārāk aukstas, lai termotēmēklis tās atpazītu. Ar viegli aizsniedzamu pogu ierīces priekšpusē var mainīt arī attēla digitālo palielinājumu no 1,75 līdz 14 reizēm. Palielinot attēlu, tā kvalitāte nedaudz pasliktinās, taču nevienā mirklī tā nekļūst tik slikta, ka nebūtu iespējams raidīt kvalitatīvu šāvienu. Pozitīvi šķiet arī tas, ka tīkliņa izmērs mainās līdzi attēla palielinājumam. Jāsaka gan, ka pats tēmēklis ir diezgan masīvs un jūtami palielina ieroča kopējo svaru, tādēļ ir vērts līdzi paņemt šaušanas atbalstu, uz kura ieroci atstutēt, lai negurst rokas.

Līdzīgi kā citām Pulsar ierīcēm, arī šai ir astoņi dažādi krāsu režīmi. Ir arī iebūvēts lāzera tālmērs, kas nepieciešams, izmantojot ballistisko kalkulatoru. Ja ir ievadīts munīcijas profils, izmērot attālumu līdz mērķim, kalkulators aprēķina nepieciešamo korekciju un atzīmē to uz tēmēšanas tīkliņa. Tad šāvienu var veikt, tēmējot ar tīkliņā atzīmēto korekciju. Šī funkcija gan kļuva apgrūtinoša, šaujot šautuvē lietus laikā, kad lāzera staram noteikt precīzu distanci bija sarežģīti, taču skaidrā laikā tā darbojas ļoti labi. Tēmēklim var mainīt tīkliņa izskatu un krāsu. Tas noder, mainot krāsu režīmus, piemēram, ja siltais objekts ir baltā krāsā, ērtāka tēmēšana, visticamāk, būs ar melnu, nevis baltu tīkliņu.

Foto un video uzņemšana

Iespējai nofilmēt tēmēklī notiekošo reizēm ir izšķiroša nozīme. Ja raidīts šāviens un nav īsti skaidrs tā rezultāts, videoklips var palīdzēt ieraudzīt nianses, kas šāviena brīdī palikušas nepamanītas. Ar Thermion var uzņemt gan video, gan fotogrāfijas. Šai funkcijai ir atvēlēta viena poga tēmēkļa priekšpusē, ar kuras palīdzību var ātri pārslēgties no video uz foto režīmu un otrādi. Piekļūt failiem var turpat mežā – nevajag vadus vai datoru. Telefonā vien jāielādē bezmaksas lietotne Stream Vision 2, kurai ar WiFi tīklu pieslēdz tēmēkli. Tajā var ne vien apskatīt failus, bet arī vērot tēmēkļa ekrānā notiekošo un mainīt iestatījumus. Tas var noderēt, ja medniekam līdzi ir kāds cits kolēģis, kas vēlas redzēt šāviena mirkli no šāvēja perspektīvas.

Tālvadības pults

Apskatot tēmēkļa pārvadāšanas somas saturu, atrodu tajā daudz dažādu noderīgu sīkumu. Viens no tiem ir bezvadu tālvadības pults. Tās lietošana ir intuitīva, pat nevajag meklēt instrukciju, jo tās pievienošana notiek tēmēkļa Bluetooth iestatījumos. Pultij ir četras pogas, viena no tām rotējoša. Ar to var ieslēgt un izslēgt ierīci, mainīt attēla palielinājumu, rīkoties ar tālmēru un regulēt iestatījumus. Esot medībās, pulti neizmēģināju, jo tā vienkārši nešķita aktuāla, taču konkrētās situācijās varētu arī noderēt, jo padara vienkopus pieejamas visas svarīgākās pogas. Spriežot pēc komplektā esošās Velcro līplentes gabaliņiem, pulti var ne tikai turēt kabatā, bet arī piestiprināt pie ieroča.

Secinājumi

Kopumā varētu teikt, ka tēmēklis ir veidots, domājot par tā reālo lietotāju – mednieku, kas ne vienmēr atrodas perfektos, sterilos apstākļos. Ierīces ārējais korpuss no nokrišņiem nebaidās, savukārt lēcu sargā atlokāms vāciņš. Pogu izvietojums ir gana loģisks, tiesa, vairāk piemērots labrocim. No kreiļa perspektīvas lūkojoties, patīkami ir tas, ka attēla asuma regulāciju var veikt abās pusēs. Priecē arī taimeris, kas ekrānā sarkaniem cipariem atskaita laiku līdz mirklim, kad tēmēklis pārkalibrēsies. Tas brīdina lietotāju, ka attēls tūdaļ uz pāris sekundēm iesals un, ja ir plānots veikt šāvienu, to nepieciešams uz brīdi atlikt. Ja negribas vaktēt taimeri, īsi pirms šāviena kalibrāciju var veikt arī manuāli. Kā jau var nojaust, ierīces cena ir diezgan augsta, taču par to var saņemt mūsdienīgas un izcilas termālā attēla veidošanas tehnoloģijas ar pārdomātām lietošanas niansēm.

Plusi:
 Izcila attēla kvalitāte, termālā izšķirtspēja
 Vienkārša piešaušana
 Ballistiskais kalkulators
 Viss lietošanai nepieciešamais ir iekļauts komplektā, nekas nav jāpērk atsevišķi
Mīnusi:
– Cena
– Ierīces svars

Tehniskās specifikācijas:

Sensora izmērs: 1024×768 pikseļi (pikseļa izmērs: 12 µm)
Sensora jutīgums: < 35 milikelvini Maksimālais darbības attālums: 2300 metri Attēla palielinājums: 1,75–14 reizes Tālmēra maksimālais uztveršanas attālums: 800 metri Iebūvētā atmiņa: 64 gigabaiti Svars: 1,03 kilogrami Aizsardzības līmenis: IPX7

Kad esi izaudzis mednieku veikalā uz letes. “Šauj garām!” #222 epizode

Medības ar Pielikumiem + e-izdevumi + LASI.LV | e-žurnāls Mednieks/Makšķernieks

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Virtuve
No medījuma jāpagatavo pilnīgi viss! Sirsnīgie salāti – mednieku rasols. No dabas līdz galdam #5
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Pieredze
Mēģināt trāpīt 800 metros. Vienoti valstij un nakts šaušana ar Pulsar Latvija. Video bloga #78 epizode
Ekskluzīvi 2 dienas
ME
Medības
Klausies!
Ja tu gribi sačakarēt kolektīvu, sadali to grupās! Artūrs Surmovičs “Šauj garām!” #228 epizode
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Kā piešaut nakts redzamības tēmēkli Pard DS35 70 LRF. Stāsta Armands Reķis
Ekskluzīvi 18. aprīlis, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad gar medību tornīti brauc kaila dāma uz divriteņa… “Šauj garām!” #227 epizode
Ekskluzīvi 17. aprīlis, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Kad peld ne tikai bebrs, bet arī mednieks…Testējam bebru medību komplektu
Ekskluzīvi 11. aprīlis, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad beidzot varēs naktī sākt medīt briežus? “Šauj garām!” #226 epizode
Ekskluzīvi 10. aprīlis, 2024
ME
Medības
Pieredze
“Tickless” ultraskaņas ērču atbaidītāja noslēpums – kā nomainīt bateriju
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Jaudīga meža kamera, kas derēs ne tikai mežā. NITEforce Live-Cam PRO 4G
Ekskluzīvi 5. aprīlis, 2024
ME
Medības
Klausies!
Mednieki jāsoda ar lielākiem sodiem? Haralds Barviks “Šauj garām!” #225 epizode
3. aprīlis, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Reāls piecu binokļu tests. Pirmais iespaids un komentāri
Ekskluzīvi 25. marts, 2024
LD
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Mednieka soma. Vai kamera attaisno cerības? Zeiss Secacam 7
Ekskluzīvi 25. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Zaļais kurss atgādina komunismu! Juris Lazdiņš “Šauj garām!” #223 epizode
Ekskluzīvi 20. marts, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Bebru lamatas, nažu komplekts un munīcija! SIA Ieroči jaunumi martā
Ekskluzīvi 18. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Nodarbības suņa prātam? Intelektuālā slodze un apmācība. Sarunas par suņiem #16
Ekskluzīvi 14. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Saskatīt stirnāža siltās paduses. Testējam Pulsar Thermion 2 LRF XL50
Ekskluzīvi 14. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad esi izaudzis mednieku veikalā uz letes. “Šauj garām!” #222 epizode
Ekskluzīvi 13. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kāda ir pirmā komanda, kas jāiemāca sunim? Kontakts
Ekskluzīvi 12. marts, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Aprīkojums medniekiem. Visa pasaule smilšu graudiņā (pulkstenī)
Ekskluzīvi 11. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Video! Kā uzmontēt sarkanā punkta tēmēkli uz bises: uzmontēšana, piešaušana, treniņi
Ekskluzīvi 9. marts, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Attālajā Vaiņodē InfiRay prezentē jaunāko produkciju!
Ekskluzīvi 8. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Ja čaulītes kabatā nevis seifā – visticamāk, esi pārkāpējs! “Šauj garam!” #221 epizode
Ekskluzīvi 6. marts, 2024
ME
Medības
Uncategorized
VIDEO. Lauksaimnieki un mežsaimnieki sagaida Siliņu pie Ministru kabineta
5. marts, 2024
LD
Linda Dombrovska
Pieredze
Kad ej pa suņa atstātajām asinspēdām jeb Neskrieniet uzreiz pakaļ medījumam!
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Top pieci Vector Optics tēmēkļi lapsu medībām. Iesaka Juris Kušķis
Ekskluzīvi 4. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Ģērbjam lapsu mednieku no galvas līdz kājām. Kā saģērbties medībām ziemā? Iesaka Armands Reķis
Ekskluzīvi 4. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Stirna, glābjoties no vilkiem, ieskrien pagalmā. Bet tas nav šķērslis plēsējiem! Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 1. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Lielākā nozares izstāde pasaulē Shot Show! Arvida Baumaņa un Dāvja Zaubes iespaidi
Ekskluzīvi 1. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
129 lāči un saudzējamie šakāļi! Kā sevi pasargāt mežā? “Šauj garām!” #220 epizode
Ekskluzīvi 28. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Četri veidi, kā ielikt bebru lamatas. Praktiskais seminārs #37
Ekskluzīvi 26. februāris, 2024

Lasītākie