Pieredze

Psihoterapeits Bušs: “Ja medības ir veids, kā bērns var būt kopā ar savu tēti, tas ir ļoti apsveicami”0

Foto: Linda Dombrovska

No arhīva!

Diemžēl mūsdienu dzīve un tās prasības ir novedušas pie ģimenes jēdziena un nozīmes degradēšanās. Vecāki aizņemti darbā un personīgās dzīves peripetijās, bet bērni dzīvojas paši par sevi. Tas ietekmē gan indivīdu, gan sabiedrību kopumā.

Kā veidojas vecāku un bērnu saiknes? Ne jau caur stingru audzināšanu, pastāvīgiem padomiem un kontroli. Tās rodas kopā būšanā. Un nav svarīgi, vai tas ir gājiens uz kino, gleznošanas stundas, aprunāšanās pie tējas tases, pārgājiens vai medības. Ja vecāki pavada laiku kopā ar bērnu, viņš jūtas gribēts, novērtēts un iesaistīts, viņš jūt saikni ar ģimeni un pamatu zem kājām.

Sistēmiskais ģimenes psihoterapeits Gatis Bušs skaidro: “Piedalīšanās medībās jaunietim vai bērnam nozīmē ar vecākiem, pamatā jau tēvu, kopā pavadītu laiku. Un bērniem tas ir ārkārtīgi svarīgi. Ja bērns redz, ka ģimenē viens vai abi vecāki aizraujas ar medībām, un viņam tas arī interesē, bet viņš netiek iesaistīts, rodas atstumtības sajūta. Bērns jūt, ka viņš nav īsti vajadzīgs un gribēts. Un tad viņš atrod sev citas nodarbes. Protams, šī tēze attiecas uz ļoti lielu procentu mūsdienu jauniešu un, nebūt ne tikai uz mednieku ģimeņu atvasēm, taču, ja runa ir par mednieku bērniem, kuriem ir interese piedalīties medībās un viņiem tas tiek liegts, apgalvojums ir spēkā.”

Abonē žurnālu Medības 2023. gadam

“Mūsdienās medības vairs nav izdzīvošanas jautājums. Tagad autobusu pieturās mēs redzam reklāmu, kur neandertāliešu sieviete tērpusies kažokā un ar akmens cirvi rokā veras mūsdienu ļaužu sejās. Tas atgādina par cilvēces pirmsākumiem, kad bija izdzīvošanas laiki. Vai tagad tas ir arī nepieciešams? Jāatzīst, ka medīšana ir nogalināšana. Tai pat laikā visa gaļa, kas nonāk veikalā, ir kādreiz bijusi dzīva,” prāto psihoterapijas privātprakses īpašnieks G.Bušs.

Galvenais, ko uzsvēra psihoterapeits, bija ģimenes kontaktu nozīme: “No mūsdienu civilizācijas aspekta, medības var vērtēt divējādi, taču, ja tas ir vienīgais veids, kā bērns vai jaunietis var būt kopā ar savu tēti, tad tas ir ļoti apsveicami. Daudzi bērni mūsdienās vispār nezina, kas ir tētis, ar ko viņš nodarbojas un kas viņu interesē.

Sistēmiskais ģimenes psihoterapeits Gatis Bušs ir pārliecināts, ka medības nav tikai šaušana.

“Tā ir būšana dabā, novērojumi, zināšanu iegūšana. To var salīdzināt ar karatē. Trenēties karatē nenozīmē mācīties kauties. Karatē filozofija iemāca, kā izvairīties no kaušanās. Medības ir vesels darbību un jēdzienu komplekss, kur pats šāviens ir mazsvarīgākais”, uzskata G.Bušs.

Runājot par mūsdienu jaunatni un bērniem, Gatis Bušs atzīst, ka robeža, kas šķir bērnu un jaunieti, tagad ir pakāpusies augstāk. To nosaka konkrētā bērna pieredze.

Viņš uzsver: “Mūsdienās bērni dzīvo ļoti saudzējošos apstākļos. Tā dēvēto labo ģimeņu bērni vēlāk kļūst pieauguši. Savukārt tie, kuri jau divpadsmit gados iegūst zināmu patstāvību, daudz agrāk apzinās savu vietu pasaulē un atbildību. Jāpiebilst, ka divpadsmit gadi pēc psihologu atzinuma ir tas vecums, kad bērni vislabāk un visatbildīgāk uztver visu, ko dzīve un vecāki viņiem liek priekšā. Siltumnīcas apstākļos augušie, tā dēvēto labo ģimeņu bērni arī nāvi uztver kā tādu datorspēles elementu: Pukšs un gatavs. Ņem nākamo dzīvību un uz priekšu. Caur medībām cilvēks var saprast reālāk, ko tas īsti nozīmē. Tas nav tā kā spēlē. Viena dzīvība pazaudēta, otra tūlīt jau iekrīt rokās.”

Un tas šķiet ļoti būtiski, spriež praktizējošais psihoterapeits. “Bērni un jaunieši, kuri ir bijuši medībās vai iet līdzi vecākiem regulāri, daudz skaidrāk apzinās dzīvības un nāves robežu, cilvēka atbildību un dzīves vērtību. Viņi ir daudz patstāvīgāki un nopietnāki, nekā viņu vienaudži, kuriem tādas iespējas nav.”

Jaunais žurnāla Medības numurs jau ir klāt!

Psiholoģijas doktors pauž zināmas bažas, vai jaunā Ieroču aprites likuma norma, kas atļaus jauniešiem medībās izmantot cita īpašnieka medībām domātu ieroci nav solis Amerikas ieroču brīvības virzienā, taču atzīst, ka viss ir atkarīgs no tā, kā katrs izmanto dotās tiesības.

“Tāpat kā mašīnas vadītāja tiesības. Jebkas, ko cilvēks māk, ir labi, noderīgi dzīvē. Jebkuru lietu var izmantot divējādi. Atomenerģiju var izmantot kā ieroci vai ražot no tās elektrību. Atbilstoša audzināšana cilvēku pilnveido un iemāca izdarīt pareizu izvēli,” norāda G.Bušs.
“Un tomēr jautājumā par ieroču izmantošanu medībās galvenā un vislielākā atbildība gulsies uz tiem, kuri šo jaunieti gatavos medībām, konkrētajā brīdī atļaus piedalīties medību procesā un atbilstošā situācijā izmantot ieroci,” sarunu noslēdzot, uzsver psiholoģijas doktors, sistēmiskais ģimenes psihoterapeits Gatis Bušs.

Uzziņai

Saistītie raksti

Medību likuma definīcijā mednieks ir persona, kura šajā likumā noteiktajā kārtībā ir saņēmusi mednieka apliecību, proti, izgājusi kursus, nokārtojusi teorijas eksāmenu un praktiskās šaušanas pārbaudījumu, saņēmusi pirmās palīdzības apliecību, izgājusi medicīnisko komisiju, kas iekļauj psihiatra un narkologa atzinumu, nokārtojusi juridiskās formalitātes un Valsts meža dienestā saņēmusi apliecību, kā arī iegādājusies sezonas karti.

Savukārt, likumdošanas procesā esošā jaunā Ieroču aprites likuma 14.panta 2.daļa definēta šādi: Fiziskajai personai, kura sasniegusi 16 gadu vecumu, ar vecāku vai likumisko pārstāvju atļauju ieroča īpašnieka vadībā ir tiesības medībās izmantot medībām paredzētu šaujamieroci. Par drošības prasību un medības reglamentējošo normatīvo aktu prasību ievērošanu ir atbildīgs ieroča īpašnieks.

Jānis Lākuts no GPSPRO.lv par jaunu apģērbu zīmols, kā arī nedaudz par dažādu ierīču lietošanu

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Aprīkojums
Depresīvākās sezonas medības – bez aptveres un negaisā metāla tornī. Video bloga #95 epizode
Ekskluzīvi 2 dienas
ME
Medības
Klausies!
Lāčāda pie sienas, un atkal grib aizliegt medības! “Šauj garām!” #294 epizode
Ekskluzīvi 2 dienas
ME
Medības
Virtuve
Ja savaino suni, nonāc uz pannas. Mežoņcūka Kaltenes gaumē. No dabas līdz galdam #20
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Vai drīkst medīt bīstamu lāci savā pagalmā? Komentējam Zemkopības ministra izteikumus
Ekskluzīvi 24. jūlijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Revolveri medībās, kāpēc auto jābauda ik pēc 2 stundām un par odiem. “Šauj garām!” #293 epizode
Ekskluzīvi 23. jūlijs, 2025
Kate Šterna
Aprīkojums
Mednieka soma. Ultra vieglais un kompaktais termobinoklis Nocpix Quest!
Ekskluzīvi 22. jūlijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Skūta bārda, satraukums un kvieši piena gatavībā. Termālās ierīces medniekiem no Pixfra un Falcon
Ekskluzīvi 22. jūlijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Brīnumi ar limitiem, pīļu šaušana dzinējmedībās un ragi dūņās. “Šauj garām!” #292 epizode
Ekskluzīvi 16. jūlijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Vilki teju vai pagalmā uzbrūk briežu bullim, lūsis ķer bebru un iekuļas nepatikšanās. Meža ziņas #12
Ekskluzīvi 15. jūlijs, 2025
Indulis Burka
Pieredze
Trāpīt mērķī, kad vējš iepūš lodei sānos un kam jābūt 72 stundu somā. SIA “Ieroči” tradicionālais pasākums “Izaicinājums 2025”
Ekskluzīvi 10. jūlijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Tagad jāpiesaka visas medības, lai VMD turpinātu mednieku izsekošanu? “Šauj garām!” #291 epizode
Ekskluzīvi 9. jūlijs, 2025
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Nākamā paaudze jaudīgāka un taupīgāka – ThermTec Cyclops
Ekskluzīvi 7. jūlijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Mazāk letālu negadījumu medībās Eiropā: Gudrākas medības, drošākas medības. Mēs, mednieki #1
Ekskluzīvi 4. jūlijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Vai 205 metros var saskatīt buka ragu pērlītes? Binoklis ar attēla stabilizatoru
Ekskluzīvi 2. jūlijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Groza Medību likumu un kopmromiss, kurā neapmierināti ir visi! “Šauj garām!” #290 epizode
Ekskluzīvi 2. jūlijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Ekstrēmās medības! Kārtīgam medniekiem jābūt sunim un termokamerai! Video bloga #94 epizode
Ekskluzīvi 30. jūnijs, 2025
ME
Medības
Virtuve
Briežu vairāk nekā odu, odi kož acis ārā un gatavojam mežacūkas sautējumu. No dabas līdz galdam #19
Ekskluzīvi 27. jūnijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Nakts tēmēklis 399 eiro, jaunās paaudzes termotēmēkļi un ērti apģērbi. Video blogs #93 epizode
Ekskluzīvi 26. jūnijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kā izvēlēties, trenēt un nesajukt prātā? Medību suņi bez filtriem! “Šauj garām!” #289 epizode
Ekskluzīvi 25. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Lācis atkal atgriežas Viļņā. Eksperti ir ļoti noraizējušies
Ekskluzīvi 20. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Lūsis pagalmā ķer kaķi, lāči gandrīz kāpj laivā, bet vilks kaitina alni. Meža ziņas #11
Ekskluzīvi 20. jūnijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Tuvcīņa ar kuili uz dzīvību un nāvi, un trīs vilki vienā vakarā! “Šauj garām!”#288 epizode
Ekskluzīvi 18. jūnijs, 2025
Sintija Dozberga
Pieredze
Iestādes brīvdienās, iedzīvotāji šokā, mednieki ceļ trauksmi. Lācis Viļņā. Meža ziņas #10
Ekskluzīvi 17. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Alkohols medībās, ieroču pārvadāšana, divos naktī ar stīvu briedi. Pajautā medību inspektoram
Ekskluzīvi 16. jūnijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO! Rusan gredzeni termālajām uzlikām: stacionārais un noņemamais
Ekskluzīvi 16. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Pajautā medību inspektoram! Droni un novērošanas shēmas, medības ar naktiniek un svešās platībās
Ekskluzīvi 12. jūnijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kā tikt pie smadzeņu satricinājuma un trāpīt mērķī divos kilometros? “Šauj garām!” #287 epizode
Ekskluzīvi 11. jūnijs, 2025
Indulis Burka
Pieredze
Dzīvnieku mazuļu glābšanas epidēmija. Glābējs vai bērnu zaglis?
Ekskluzīvi 9. jūnijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kad nogalināt nedrīkst, bet pautus nogriezt gan vajadzētu! “Šauj garām!” #286 epizode
Ekskluzīvi 4. jūnijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Izdevusies stirnāžu sezonas atklāšana. Liela nozīme ir tēmēklim
Ekskluzīvi 3. jūnijs, 2025

Lasītākie