
Latvijā reģistrēto lāču skaits turpina pieaugt un teritorija, ko tie apdzīvo, paplašinās, Latvijas Radio norāda Latvijas Valsts mežzinātnes institūta Silava vadošā pētniece, zooloģe Guna Bagrade un Silavas pētnieks, zoologs Jānis Ozoliņš. Oficiāli reģistrēts arī pirmais lācis Kurzemē.
Lāči nu jau apdzīvo aptuveni pusi no Latvijas teritorijas. “Varētu teikt tā, ka pusē no Latvijas mēs lāci varam konstatēt, varam redzēt – tā ir Vidzeme, Latgale, Sēlijas puse. Kurzeme vēl pagaidām neatklāj savu patieso lāču skaitu, bet laiku pa laikam arī Kurzemē ir novēroti lāči,” skaidro Bagrade.
Pērn pēc ekskrementu analīzes izdevies ģenētiski identificēt pirmo lāci-tēviņu Kurzemes pusē.
Šobrīd Latvijā uzturas ap 150 lāču, taču mednieki uzskata, ka to ir vairāk. Tie arvien biežāk manāmi pamestu vai ikdienā neapdzīvotu māju tuvumā. Taču Bagrade norāda, ka nav pamata uztraukties par lāča satikšanu dzīvē, jo, tāpat, kā visi dzīvnieki, arī lāči būs uzmanīgi.
Lācis Kurzemē! Nofilmējas trīs stundas pēc kameras uzstādīšanas
Šī ir interesanta ziņa, jo jau pirms vairākiem gadiem, 2021. gada maijā, redakcija saņēma video ar lāci, kas tika fiksēts Kurzemē un izraisīja lielu ažiotāžu.
Mednieks, kurš atsūtīja video kadrus, pastāstīja, ka kameru ir uzstādījis trīs stundas pirms ieradās lācis un telefonā tika saņemti video rullīši. Tas piesaistījis arī Lietuvas žurnālistu uzmanību. TV3 Lietuvas kanāla korespondente Raminta Gecevičute sazinājās ar mūsu žurnālisti Kati Šternu, lai uzzinātu novērojuma apstākļus.
“Galvenais jautājums, kas interesēja kolēģi, vai lācis var atceļot līdz Lietuvai. Ņemot vērā, ka vieta, kur dzīvnieks novērots ir aptuveni 20 kilometru attālumā no mūsu valstu robežas, tas ir pat vairāk nekā iespējams. Vēl jo vairāk tādēļ, ka lācis spēj mērot ļoti lielus attālumus,” sacīja Kate Šterna pēc intervijā ar Lietuvas TV3 pārstāvi. Ar atsauci uz mūsu žurnālu, Lietuvas televīzija demonstrēja Bārtas novada mednieku iesūtītos materiālus, pievienojot arī meža kameru videoierakstus. Par Kurzemes lāci ziņoja arī Latvijas sabiedriskie mediji. Tika ziņots, ka Latvijā lāči pārvietojas arvien aktīvāk. Tiek lēsts, ka lāči šeit ieklīst no Lietuvas, iespējams, saistībā ar faktu, ka samazinās mežacūku populācija. Šai hipotēzei gan nepiekrīt Nīcas novada mednieku kluba “Mežinieki” pārstāvis. Mednieku kluba pārstāvis Antons Broks LSM.lv skaidroja: “Viņiem katram ir sava barības bāze. Barības ziņā viņi nav konkurenti – cūka ar lāci.”
Vai tas liecina par to, ka zinātnieku aprēķini ir ļoti pieticīgi un oficiālajā uzskaitē tiek iekļauti tikai indivīdi izlases veidā?
Lāču dēļ dzinējmedības nav jāaizliedz – Igauņi zina visu par lāčiem. “Šauj garām!” #280 epizode
Žurnāla Medības aprīļa numurā lasi par lodes jaudu
