Pieredze

Piedzīvojums! Dambriežu medības un ētikas paraugstunda zviedru stilā0


Dambrieži mastā
Dambrieži mastā
Foto: Ilgvars Zihmanis

Apciemojot Aimpoint rūpnīcu Zviedrijā, radās iespēja piedalīties vietējo mednieku organizētajās mežacūku un dambriežu dzinējmedībās netālu no Malmes. Pasākumam, protams, piemita Zviedrijas dienvidu specifika, taču vienmēr ir interesanti uzzināt, kā medī nepazīstamā kolektīvā, un atklājās šādas tādas nelielas detaļas, kas būtu noderīgas arī mums, latviešu medniekiem.

Vieta un laiks

Medību vietu sauc Skabersjö Storskogen, un tā atrodas tikai kādus piecpadsmit kilometrus no Zviedrijas trešās lielākās pilsētas Malmes. Kaut arī nesen bija sācies janvāris, laikapstākļi atgādināja novembra sākumu Latvijā, kad lapas nupat kā nobirušas, joprojām redzams zaļums un ārā ir vairāki grādi virs nulles. Laiks bija visai apmācies, taču bez nokrišņiem, un vietējie veči par to bija tikai priecīgi, jo iepriekšējās divas nedēļas esot lijis praktiski nepārtraukti.
Pulcēšanās norisinājās vietējā kolektīva medību mājā, kas kādreiz bijusi golfa kluba sanāksmju zāle, bet vēl pirms tam visdrīzāk saimniecības šķūnis. Viss pieticīgi un praktiski – gari galdi ar vienkāršiem krēsliem, vienā galā neliels paaugstinājums ar projektoru un ekrānu, otrā virtuves stūrītis ar leti, ledusskapi un plītiņu.
Gar sienām trofejas – kā no attālākām Āfrikas vietām, tā dambriežu, staltbriežu un stirnu ragi, kas sagādāti tepat netālu. Stirnu ragu vien te ir kāds simts. Pamācoši redzēt, ka cieņa izrādīta ikvienam medījumam, jo izliktas ne tikai izskatīgas trofejas, bet arī necili, sīki un greizi radziņi. Bieži vien uz trofejas dēlīša vai tieši uz galvaskausa uzrakstīta nomedīšanas vieta un gads. No tā var loģiski secināt, ka daļai izstādīto medību trofeju ir vismaz piecdesmit, septiņdesmit vai pat simts gadu. Vecākā trofeja, ko izdevās pamanīt, ir stirnāža ragi, kuru īpašnieks ticis nomedīts 1868. gadā.

Dalībnieki, organizēšana un drošība

Uz dzinējmedībām sapulcējas kādi četri desmiti dalībnieku, kuri pēc ietērpa un paskata daudz neatšķiras no mūsējiem. Iespējams, tā ir vietējā kolektīva specifika, taču gandrīz katram otrajam ir Blaser taisnā aizslēga karabīne – vienam izskatīgāka, citam diezgan pamatīgi apbružāta. Gludstobra neviena, turklāt Zviedrijā medīt lielos dzīvniekus ar divstobru bisēm nezin kāda iemesla pēc ir aizliegts. Izdodas pamanīt arī tādu pie mums eksotisku ieroci kā vinčestera tipa šauteni ar sviras pārlādi, kas no malas izskatās pēc kāda no .45–70 kalibra Marlin modeļiem. Tas acīmredzami paredzēts šaušanai tuvās distancēs, kādās pie mums sekmīgi izmanto gludstobrus ar lodēm. Tāpat kā Latvijā visiem ir kāds spilgts oranžs vai sarkans apģērba elements (veste, jaka vai cepure) un arī suņi ietērpti spilgtas krāsas vestēs.

Stirnāžu trofeju siena
Foto: Ilgvars Zihmanis

Pārskata, kurā jāparakstās visiem dzinējmedību dalībniekiem, te nav. Visi tiek nostādīti ierindā un tāpat kā pie mums noklausās medību instruktāžu. Katram medību dalībniekam tiek neliels izdrukāts materiāls ar mastu karti, medību tornīšu izvietojumu, drošības noteikumiem un medību nosacījumiem. Obligāta prasība – izmantot rācijas, ar kurām notiek saziņa, un WeHunt maksas medību lietotni, kurā ievadīta visa informācija par medību norises vietu un reģistrējas visi medību dalībnieki.
Plānoti trīs masti. Tiks medītas mežacūkas, dambrieži (izņemot pieaugušus buļļus), divas staltbriežu govis un trīs staltbriežu teļi. Ikvienam dalībniekam atļauts nomedīt vienu dambriežu govi un vienu dambriežu špīseri – jaunu bullēnu ar smailiem ragiem. Dambriežu teļus un mežacūku sivēnus ļauts medīt, cik tik uziet. Vienīgi aizliegts medīt bara vadošās sivēnmātes un vispār visas mežacūkas, kuru dzīvsvars pārsniedz septiņdesmit kilogramus, nogrēkošanās gadījumā jārēķinās ar tūkstoš eiro lielu sodu.
Drošības tehnika vispārējos vilcienos ir tāda pati kā pie mums. Kamēr neesi nostājies uz masta, ierocim jābūt izlādētam un ar atvilktu aizslēgu, lai visi to var redzēt. Par savu šāvienu katrs atbild pats. Dabiski, jāievēro atļautie šaušanas leņķi un attālumi. Jāskatās, vai aiz mērķa ir kas tāds, kas spēj uztvert lodi (tostarp aizliegts šaut pāri pauguriem, kādu Zviedrijā nav mazums). Visbeidzot – aizliegts šaut uz medījumu, ja tuvāk par piecpadsmit metriem no tā atrodas suņi. Ja suns tiek savainots vai nogalināts, vainīgajam bez vārda runas jānoskaita suņa īpašniekam desmit tūkstoši eiro.

Norise

Atšķirībā no Latvijā ierastā līnijveida izkārtojuma ap mastu šajā objektā mednieki tiek izvietoti tornīšos masta iekšienē, kamēr dzinēji ar suņiem dodas cauri mastam. Medniekam tas nozīmē, ka jātur acis un ausis vaļā, jo medījums var parādīties praktiski no jebkuras puses.
Parocīgi, ka katram tornītim ir vai nu savs vārds, vai numurs. Spriežot pēc numerācijas, medību platībā izvietoti vairāk nekā septiņdesmit tornīši. Tie attēloti gan masta kartē, gan WeHunt lietotnē, tā ka apmaldīties un neieņemt īsto vietu ir diezgan pagrūti. Atsevišķa signāla par masta sākšanos te nav – ikviens mednieks drīkst šaut kopš brīža, kad ieņēmis savu vietu tornītī. Mastā, saprotams, jāpaliek tik ilgi, līdz medību vadītājs pa rāciju dod komandu par masta beigšanos.
Pirmais masts – plašas aizaugušas cirsmas malā, aiz kuras tālumā redzams tornītis ar citu mednieku. Dzinēji iet bez balss, tikai palaikam nokliedzoties, un klusumu pārtrauc tikai suņu rejas. Necik ilgi nav jāgaida, kad eglēs piecdesmit metru tālāk uzmanīgi parādās pirmais dambriežu bars – kopskaitā ap divdesmit, nedaudz mazāki par ierastajiem staltbriežiem, ar jocīgi violetu spalvas nokrāsu un svītrainām astēm. Viena govs pēc šāviena paliek uz vietas, pārējais bars bez īpašas steigas aizrikšo pāri cirsmai. Tam seko ziņa pa rāciju, lai mednieks blakus tornītī ieņemtu gatavību. Medījums kopā ar krišanas koordinātām un mednieka vārdu tiek reģistrēts WeHunt lietotnē – vēlāk, vadoties pēc GPS, medījums tiks savākts.
Masts beidzies, un visi savācas pie mašīnām. Sākas rūpīga mednieku aptauja, pierakstot masta rezultātus – cik daudz un kādus dzīvniekus katrs redzējis, kas šāvis, ko šāvis un ar kādiem rezultātiem. Visnotaļ noderīga prakse, kas ļoti palīdz dzīvnieku skaita novērtēšanā. Turpat mežā seko kolektīva kafijas dzeršana ar kūciņām (zviedri bez savas tradicionālās rīta fikas acīmredzot nekur nespēj iztikt).

Iespējams, tā ir vietējā kolektīva specifika, taču gandrīz katram otrajam ir Blaser taisnā aizslēga karabīne, un daudziem ir arī Aimpoint tēmēkļi (attēlā – Aimpont Comp sērija).
Foto: Ilgvars Zihmanis

Nākamie divi masti norisinās bez šāviena – apvidus ir diezgan aizaudzis, apkārt pa krūmiem met lokus gan dambriežu bari, gan sivēni, taču atklātākā vietā pa ķērienam apstāties negrasās. Šejienes mednieki vispār, šķiet, šauj akurāti un pārdomāti, cenšoties izvēlēties stāvošu mērķi. Skrejošas šauj tikai mežacūkas, ja ir pilnīga pārliecība, ka izdosies nāvējošs trāpījums.
Vietējā kolektīvā ir spēkā prasība – ja iznācis medījumu savainot, tad tādā pašā manierē šaut vairs nedrīkst, bet, ja šauj uz nākamo medījumu, tad tam jākrīt redzeslauka robežās. Savainojuma vietu iezīmē ar trim zilām lentēm – divas tur, kur medījums atradies, bet trešā parāda virzienu, kurā tas aizskrējis. Īsi sakot, ja neesi pārliecināts, tad nešauj, un neviens tev to nepārmetīs. Medījumu te, izskatās, ir diezgan.

Noslēgums

Der pieminēt vēl vienu faktoru, ar kuru ir jārēķinās zviedru medniekiem un kas ar laiku var kļūt aktuāls arī pie mums, – tie ir agresīvi noskaņoti medību pretinieki. Šeit ir izstrādāta vesela procedūra, kā rīkoties šāda incidenta gadījumā. Pamanot indivīdu, kas apzināti tuvojas ar apvainojošiem un provocējošiem nodomiem, pirmais darbs ir izlādēt ieroci (un izņemt aizslēgu, ja iespējams). Nākamais – pavēstīt pa rāciju savu atrašanās vietu (tornīša numuru) un kodētu frāzi. Pēc tam – neiesaistīties nekādās sarunās, izturēties mierīgi un gaidīt medību vadītāja ierašanos. Kodētā frāze tiek padota tālāk pa ķēdīti, medības nekavējoties tiek pārtrauktas, visi mednieki izlādē ieročus un organizēti atkāpjas uz bāzi, metot līkumu incidenta vietai. Šāda izvairīga taktika acīmredzami tapusi ne jau aiz labas dzīves, taču praksē izrādījusies gana efektīva.
Pēdējais masts beidzies, strauji kļūst tumšs, un laiks noslēgumam. Tā ir medību parāde, noguldot medījumus ierindā skuju zariņu ielokā, gluži tāpat kā to ierasts darīt Vācijā. Pavisam šodien nomedīti 19 dambrieži, desmit mežacūkas un pārītis lapsu. Blakus metāla statīvos kuras ugunskuri. Uzvēdī dīvaina sajūta – tāda kā pirmatnēja, tāda kā svinīgi ceremoniāla, apzinoties, ka šādi veiksmīgas medības, visticamāk, svinētas jau gadu simtiem un pat tūkstošiem ilgi. Un beidzot atvadas – visi iet cits citam garām kā hokeja komandas pēc spēles, spiežot roku un pateicoties par pasākumu. Labs veids, kā pabeigt sekmīgas medības!

Ko labu iemācīties Meža ABC? Reportāža

Žurnāla Medības pielikums. Selekcija un piebarošana!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Klausies!
Seifu lobijs, tārpainas pīles un mīlestība, kas iet caur vēderu. “Šauj garām!” #181 epizode.
Ekskluzīvi 13 stundas
ME
Medības
Klausies!
Joki un aizkadri #7. Kad nezini, ka Indulis jau filmē…
Ekskluzīvi 1 diena
Sintija Dozberga
Pieredze
Pulsar ražots Latvijā! Daugavpilī tiek attīstītas zaļās tehnoloģijas ierīču ražošanā
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Pieredze
Mārcis Saklaurs: “Liela loma medību saimniecībā ir iedota staltbriedim, bet alnis ir aizmirsts”
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Klausies!
Kur mežā pat elpot nedrīkst? Gita Strode par medībām un dabas aizsardzību. “Šauj garām!” #180 epizode
Ekskluzīvi Nedēļa
ME
Medības
Pieredze
Kad lāči pat no signalizācijas nebaidās. Valmieras novads, Brenguļu pagasts
Speciālreportāža 21. maijs, 2023
ME
Medības
Klausies!
Likums ir, bet neviens nezina, ko tagad darīt. “Šauj garām!” #179 epizode
Ekskluzīvi 17. maijs, 2023
ME
Medības
Pieredze
Situācija ar alni – kritiska. Haralda Barvika, Jāņa Baumaņa un Artura Surmoviča viedoklis
Ekskluzīvi 12. maijs, 2023
Indulis Burka
Pieredze
Alnis. Interešu sadrusme startp medniekiem un mežsaimniekiem. Vai vajadzīgs aizsardzības plāns?
Ekskluzīvi 10. maijs, 2023
ME
Medības
Klausies!
Par ložu sijāšanu, sagrozītiem faktiem un gobelēniem. “Šauj garām!” #177 epizode
Ekskluzīvi 3. maijs, 2023
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO! Kad negaidīti satiec mežacūku baru! Pulsar Merger LRF XP 50 tests
27. aprīlis, 2023
ME
Medības
Virtuve
VIDEO! Recepte. Ķīnas kāposta un brieža gaļas tīteņi
26. aprīlis, 2023
ME
Medības
Klausies!
Kad beigsies čakarāšanās ar mežacūkām? “Šauj garām!” #176 epizode
Ekskluzīvi 26. aprīlis, 2023
ME
Medības
Klausies!
Kā samazināt Latvijas mednieku skaitu trīs reizes? “Šauj garām!” #175 epizode
Ekskluzīvi 19. aprīlis, 2023
ME
Medības
Pieredze
FOTO un VIDEO! Stendu apskats un jaunumi. Izstāde Outdoor Riga 2023
Ekskluzīvi 15. aprīlis, 2023
LL
Lielais Loms
Pieredze
VIDEO! Informatīvais seminārs klubu vadītājiem par lietotnes “Mednis” ieviešanu. II daļa
Ekskluzīvi 13. aprīlis, 2023
ME
Medības
Klausies!
Mednieks vienkāršais – Oskars Lauciņš. “Šauj garām!” #174 epizode
Ekskluzīvi 12. aprīlis, 2023
ME
Medības
Pieredze
Šaušanas skola #5. Ieroča un munīcijas izvēle
Ekskluzīvi 6. aprīlis, 2023
ME
Medības
Klausies!
Medības naktī ar pieiešanu. Kāpēc tas nav droši? Reģistrācijas žurnāls. “Šauj garām!” #173 epizode
Ekskluzīvi 5. aprīlis, 2023
ME
Medības
Klausies!
Slazds līdz pusei ūdenī un šaušana šaušanas pēc! “Šauj garām!” #172 epizode
Ekskluzīvi 29. marts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Ragu drudzis, kriminālpārkāpumi un maksa par rācijām. “Šauj garām!” #171 epizode
Ekskluzīvi 22. marts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Sezonas kartes, bebru piebarošana un kad katastrofa nav nekas īpašs. Šauj garām!” #170 epizode
Ekskluzīvi 15. marts, 2023
ME
Medības
Pieredze
Informatīvais seminārs klubu vadītājiem par lietotnes “Mednis” ieviešanu
Speciālreportāža 14. marts, 2023
ME
Medības
Pieredze
Šaušanas skola #2. Ieplecošana – trīs pozīcijas
Ekskluzīvi 14. marts, 2023
ME
Medības
Klausies!
“Mednis” ir izdējis trešo olu! Mežacūkām nebūs savilcēju. “Šauj garām!” #169 epizode
Ekskluzīvi 8. marts, 2023
ME
Medības
Pieredze
Ja nomedī nepareizi, tad aprok! Dobeles trofeju izstādes secinājumi. “Šauj garām!” ekstra #38
Ekskluzīvi 7. marts, 2023
Sintija Dozberga
Aprīkojums
Bore Snake – rīks medniekiem, kam patīk kopt ieroča stobru
Ekskluzīvi 3. marts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Šauj garām! dalībniekiem #32. Juris Lazdiņš par dažādām problēmām – ekskluzīva informācija par Medni
Ekskluzīvi 2. marts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Vai policija medniekus padara par pārkāpējiem? “Šauj garām!” #168 epizode
Ekskluzīvi 1. marts, 2023
LL
Lielais Loms
Pieredze
Bez uzraudzības atstāti klaiņojoši suņi iedzen jūrā briežu teļu! Aculiecinieka video
25. februāris, 2023

Lasītākie