Latvijas Medneku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks
Augustā, kā ierasts, notiek ikgadējais festivāls Minhauzens. Tāpēc saku lielu paldies visiem tiem medniekiem un viņu ģimenes locekļiem, kuri festivālā piedalās. Tāpat vēlos pateikties visiem festivāla atbalstītājiem. Ar katru gadu festivāls kļūst vērienīgāks un dārgāks, jāiegulda arvien vairāk darba. Tāpēc vēlreiz paldies visiem, visiem.
Jūlijā, pateicoties Pārtikas un veterinārā dienesta uzaicinājumam, bija iespēja tikties ar Čehijas Meža izpētes institūta pārstāvjiem. Guvu jaunas atziņas, un mainījās priekšstats par mežacūku uzvedību mežā, īpaši saistībā ar Āfrikas cūku mēri.
Čehu zinātniekiem izdevies savākt ap tūkstoti videopierādījumu, ka mežacūkas ir kanibāli. Izrādās, mežacūka labprāt apēd bojā gājušu cūku. Viņas apmeklē vietas, kur šī cūka bijusi, kaut gan tur pāri palikuši tikai dubļi. Vārtās, stampājas un rokas. Tas nozīmē – katrs līķis, kurš paliek mežā, ir infekcijas izplatītājs.
Čehija ir vienīgā valsts, kurai izdevies pilnībā atbrīvoties no ĀCM.
Čehu pētnieki izvirzījuši hipotēzi, kas apstiprināta arī ar pētījumiem: ja
barības ir pietiekami, mežacūkas dzīvo ļoti lokāli. Inficēto teritoriju noslēdza un tajā nenovāca nevienu lauksaimniecības kultūru. Līdz ar to tika nodrošināta barības bāze uz vietas. Vēl kāda nianse.
Ja kāds pie mums atļaujas runāt, ka ir liels dzīvnieku blīvums, viņiem ieteiktu noskaidrot, kas ir citviet Eiropā. Vietā, kur Čehijā tika konstatēta saslimšana, gada laikā 4000 hektāros nomedītas 465 mežacūkas. Līdzīgi ir arī ar citiem pārnadžiem – stirnām, briežiem. Protams, arī pie viņiem ir savas problēmas, taču sadzīvo visi, arī lauksaimnieki un mežsaimnieki.
Problēmas rada nevis dzīvnieku daudzums, bet tas, ka nav veikti pietiekami preventīvie aizsardzības pasākumi. To var attiecināt arī uz Latviju.
Turpinās Ministru kabineta noteikumu izstrāde saistībā ar jauno Ieroču aprites likumu. Ir lietas, kas jāpieslīpē, ir priekšlikumu iesniegšanas periods. Top noteikumi, kas regulēs šautuvju darbību, eksāmenu kārtību saistībā ar pašaizsardzības ieroču iegādi, citi noteikumi.
Jūlija beigās Latvijā ieradās FACE ģenerālsekretārs. Kopā ar citu Baltijas valstu mednieku organizāciju pārstāvjiem apspriedām tālāko sadarbību starp FACE un Baltijas reģionu un pašu darbības virzienus.
Jūlijā sākās vilku un bebru medību sezona. Daudzviet sākusies arī
briežu govju un teļu medību sezona. Vajag medīt!
Vēl viena atziņa no tikšanās ar čehu zinātniekiem, kas gan vēl nav pieradīta: briežu vēlme apgrauzt kokus ir niķis, nevis vajadzība! Ja tiek izmedīti tie dzīvnieki, kuri grauž, viņi to neierāda nākamajai paaudzei. Protams, jāsaprot, cik šāda selekcija ir iespējama. Pilnībā postījumus novērst tomēr nevarēs.
Visus apsveicu ar tuvojošos pīļu medību sezonas atklāšanu un novēlu ne pūkas, ne spalvas! Aicinu medniekus būt prātīgiem, un lai krīt tās pīles, kurām ir jākrīt!
Vairāk lasiet žurnāla Medības augusta numurā