Cope

Kā noķert jūrasasari pilsētvidē?0

Matīss Vītols-Vītoliņš

Tuvojoties rudenim, dažādu sugu zivis uzsāk migrāciju uz iekšējiem ūdeņiem, lai tajos norisinātos nārsts, savukārt pirms tā – kārtīgi jāuzēd! Šoreiz tēma pietuvināta aktuālajam trendam – makšķerēšana pilsētvidē. Laikapstākļi dabā šogad jo īpaši ietekmē zivju ēstgribu, uzvedību un aktivitāti. Šajā gadā vasara ievilkās līdz pat septembra norietam, tātad ūdenslīmenis ir zems, ūdens kustība nekāda, kā arī ūdens temperatūra – augsta. Gribētos gan piebilst, ka, manuprāt, šis sarežģītais apstākļu kopums dod citu azartu un emocijas. Respektīvi, zivi ir jāvar paņemt, pierunāt un atrast, kur tā atrodas. Gadu no gada jūras asaru, brekšu, zandartu, līdaku un citu zivju migrācija nenotiek vienādos laikos, to galvenokārt koriģē šis apstākļu kopums. Šajā gadā Kurzemes pusē zivtiņa ir sakustējusies mēnesi vēlāk nekā iepriekšējā gadā. Jūrasasaris ir sakustējies. Jādodas!

Jūrasasara ķeršana no vietējā asara ķeršanas nav stipri attālināti procesi. Asaris ir un paliek asaris. Tiesa, jūrnieks mēdz dot priekšroku lielākām vai no ikdienas atšķirīgām gumijām. Šeit – pilsētvidē, galvenokārt tiek izmantota dropšota sistēma asara veiksmīgai noķeršanai. Makšķerēšana noris ļoti dažādos dziļumos. Asaris labprāt migrē, un der atcerēties, ka tā ir bara zivtiņa. Būtiski faktori veiksmīgai copei ir dažādi un ne katru reizi vienādi. Taču visbiežāk viens no galvenajiem faktoriem veiksmīgai copei ir straumes esamība. Jūrai “elpojot” vai vējam mainoties, mainās straume, reizēm kā vējš, tā jūra atpūšas, kas nozīmē, ka straumes esamība ir tuvu nullei. Šādos brīžos asaris kļūst teju nepielūdzams. Savukārt kādā brīdī šī straume “ieslēdzas”, un asaris sāk ēst. Kopumā gribētos teikt, ka asara uzvedību šeit, pilsētvidē, vairāk koriģē straume nekā laikapstākļi. Protams, visaktīvākā cope parasti ir rīta stundās un īsi, pirms saule nokrīt jūrā. Taču jāatzīst, ka ir reizes, kurās asaris šauj kā no ložmetēja tieši dienas vidū. Tādēļ šo kopumu dēļ uzskatu, ka apetīti ietekmē ūdens kustība.
Kā tad noķert izslavēto jūrasasari? Patiesību sakot, viss ir ļoti līdzvērtīgs vietējā asara copei. Galvenā atšķirība ir dziļums, kurā tiek ķerta šī zivs! Nekādi nevar pielīdzināt viena metra dziļumu pieciem vai vairāk metriem. Tātad šeit palīgā pārsvarā nāk dropšots. Esmu pieradis sistēmas sagatavot jau mājās, lai netērētu tik dārgo copes laiku siešanai uz vietas. Jo aprauties sanāk visai bieži. Parasti sasienu dažādu augstumu dropus, lai varētu pataustīt, kā asaris šodien labāk vēlas, lai pasniedz mānekli, – asaris mēdz pacelties augstāk vai ēst no grunts. Jāatceras, ka zema dropšota esamība izmetienā veido šaurāku leņķi attiecībā pret gultni, kas nozīmē, ka, mašķerējot “tālā distancē”, māneklis teju guļ uz grunts vai ir ļoti tuvu tai. Tātad tiek zaudēta dropšota pamata funkcija – noturēt mānekli virs grunts.

Ja metieni ir tāli un distances lielas, tad prasītos siet augstāku sistēmu, lai varētu izdarīt secinājumus par to, vai šis asaris uzturas tālāk no vietas, no kuras notiek tā ķeršana. Savukārt, ja dropšota sistēma uzsieta relatīvi zemu un copes ir “tālumā”, ir vērts pamēģināt klasisko džiga tehniku, jo, iespējams, asaris ir piespiedies gruntij! Taču ir reizes, kurās asaris ir nostājies pusūdenī un ne džigs, ne drops tam klāt netiek! Bieži šo faktu palīdz konstatēt ūdens virsma, respektīvi, asara aktivitāte notiek pa ūdens virsējo kārtu, tas dzenā maili un taisa “katlus”. Dažās reizēs arī nav iespējas secināt pēc ūdens virsējā slāņa. Bet, ja reiz neņem no grunts, tad atliek pievienot loģiku un saprast, ka potenciāli asaris varētu būt citā ūdens horizontā. Tādos gadījumos glābt situāciju var ar cita veida mānekļiem – vobleriem, teilspineriem un tautā nu jau iemīļoto čaterbaitu. Rudens asaris, jūrasasaris aktīvi barojas, jo gatavojas nārsta sezonai, ziemai. Tātad copes ir agresīvākas un medības notiek tur, kur ir ko ēst. Ja barības bāze maina horizontu, arī asaris darīs to pašu.
Mānekļa izspēlei arī ir sava loma. Pilnīgi noteikti ir jāvēro apstākļi, asara kopējā aktivitāte. Kā jau minēju, bezstraumes brīžos asara apetīte sarūk līdz minimumam, reizēm šķiet, ka cope, kura ir teju jūtama, vairāk ir kā asara ziņkāre pabakstīt to mošķi, kurš deguna galā kustas. Bezstraumes apstākļos asaris mēdz izvēlēties lēnu mānekļa pasniegšanu, ar garām pauzēm, īsākiem soļiem. Savukārt, kad asara apetīte un aktivitāte ir lielāka, tas labprātāk izvēlas kustīgu un aktīvu mānekli, kā arī pati cope ir pārliecinošāka. Ja asara aktivitāte sasniedz pīķi, tad izspēle šķietami nav tik būtiska, cik spēja nogādāt mānekli bariņā.
Tā kā copes noris dažādos dziļumos un reizēm asari izvēlas citu ūdens horizontu, bet vēlme ir ķert tieši ar dropšotu, tad ir iespējama versija par vietas maiņu, kur dziļums ir mazāks un attiecīgi distance līdz asarim sarūk. Bieži vien asaris uzturas krasta kantēs, kurās labprāt barojas. Nereti gadās asari lasīt tieši no šīm kantēm, jo tas piespiežas tām, kur jūtas vislabāk. Parasti visu šo izdodas secināt pusstundas vai stundas laikā. Principā – pirmo copi cenšos nepieņemt kā lielu rādītāju, 3–5 zivis vai copes jau spēj pastāstīt vairāk par to, kā un ko šodien vēlas zivs. Tad attiecīgi šajos rāmjos var turpināt strādāt, bet jāatceras, ka apstākļi var pamainīties un nākas atkāpties no tā, kā cope ir iesākta.

Aprīkojums arī ir būtisks šajos apstākļos, respektīvi, pilsētvidē var nākties celt augstu pašu zivtiņu, ķērāju gadās vairāk nekā citviet. Tāpat būtiska ir spēja nogādāt mānekli vēlamajā distancē. Kāts noteikti prasītos ātras akcijas, lai mānekli varētu izspēlēt uz vietas, turot un kacinot strīpaini. Vidējas akcijas kāts ļaus mānekli izspēlēt delikāti un lēni, lai sakustinātu asari, kura apetīte ir tuvu nullei. Spolei šādos apstākļos, manā skatījumā, labs izmērs ir 2000–2500, ar seklo kaseti, kas spēj izpildīt visas vajadzīgās funkcijas. Ja vieta, kurā ir daudz ķērāju un zivis prasa, lai tās paforsē velkot, tad 2500 būs veiksmīgāka versija tādēļ, ka tās iekša būs rupjāka un vilktspēja lielāka. Ikdienā izmantoju pēc Japāņu klasifikācijas PE0.6# auklu, tāds absolūts vidējais, manuprāt. Nav gluži veļas šņore, nav gluži diegs.
Tā kā ikdienas cope paiet apstākļos, kuros zem ūdens ir daudz abrazīva, izvēlos četru dzīslu pīto auklu. Budžeta versijā varētu izcelt Lucky John VANREX sērijas auklas. Protams, auklai jāatbilst ne vien savām vēlmēm, bet arī kāta specifikācijai, lai izdarītie metieni būtu maksimāli kvalitatīvi un tāli. Jāsaprot, kāda biezuma fluorokarbons tiks izmantots, respektīvi, jābūt balansam starp pamata auklu un fluorokarbonu. Pīto auklu pērkot, noteikti ir vērts salīdzināt dažādu ražotāju auklas uz tausti. Nereti nākas sastapties ar tādām, kuru biezums neatbilst norādītajam, teiksim tā – lai lieku reizi nepirktu kaut ko vēlreiz, droši ņem rokās un aptausti to, ko vēlies iegādāties. Lielākoties problēma ir tāda, ka auklas reālais biezums ir lielāks nekā norādīts. Un, kā jau minēju – cope notiek straumes apstākļos, un auklas diametrs būtiski ietekmē mānekļa izspēli, grimšanas ātrumu. It kā nianses, bet pie cimperlīgas asaru copes auklai ir liela nozīme.

Mānekļi – tā ir vesela pasaule. Jo lielāka ticība tam, kas uzlikts uz āķa, jo lielāka cerība noķert kaut ko? Ar cerību vien ir par maz. Šādos nepastāvīgos apstākļos būtu jāapbruņojas ar mazliet lielāku mānekļu klāstu. Šķietami neaktīvs asaris varētu gribēt ko mazāku un ātrāk apēdamu, bet ne vienmēr tā ir. Tuvojas aukstais laiks, bieži vien zivis labprāt izvēlas lielāku kumosu, lai lieku reizi nekustētos un nedzītos pēc tā, un šādās reizēs mazie mānekļi tiek ignorēti. Rudenī silikona mānekļi “izaug” līdz trim collām manā copes somā. Kā pamata mānekļus noteikti var izvēlēties no Lucky John klāsta– Nayada, Rock craw, Hogy Shrimp, arī Ballist mēdz dot labus rezultātus. Jūrasasaris labprāt ēd ko eksotiskāku, kaut ko, kas atgādina garneli vai mazu zivtiņu. Arī iepriekš minētajiem teilspineriem un čaterbaitiem nebūs par skādi atrasties somā, lai asari varētu pacelt no citiem ūdens horizontiem.
Jāatceras, ka katra diena ir atšķirīga un asarim pieeja nebūs vienāda. Galvenais ir kustēties un aktīvi eksperimentēt! Ūdens atdzisīs, un asara apetīte tikai pieaugs.
Lai āķi asi, mānekļi pareizie un veiksme kabatā! Tiekamies uz ūdeņiem, ne asakas!

Raksts tapis sadarbībā ar Zivju fondu

Kā rudenī pierunāt līdaku – tehnika, mānekļi, copes vietas. Sarunas laivā #17

Lasi arī aktuālajā žurnāla Lielais loms numurā!

Saistītie raksti

Abonē 2025. gadam, saņem dāvanā makšķernieku kalendāru ar copes dienām un vari laimēt īpaša dizaina makšķernieka kostīma komplektu no SIA “ĒSMA”

Lasi žurnālu Lielais loms!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Aprīkojums
Apgāžam mītus par lodes jaudu! Kā to ietekmē klusinātājs
Ekskluzīvi 13 stundas
ME
Medības
Uncategorized
Izlikt asinspēdu un lasīt suni. Praktiskais seminārs #53
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Kur pasūtīt medību torni? Dažādi veidi, piegāde visā Latvijā!
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Pieredze
Atgaiņāties no lāča ar cirvi, staigāt tikai pa iezīmētām takām un sargāt suņus. Meža ziņas #6
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Kompakts dizains, lēcā iebūvēts tālmērs un jaudīgs sensors. GPSPRO jaunumi aprīlī
Ekskluzīvi Nedēļa
ME
Medības
Klausies!
Piešaut ieroci, nestabili kronšteini, kā reaģēt jebkurā medību situācija. “Šauj garām!” #279 epizode
Ekskluzīvi 16. aprīlis, 2025
Sintija Dozberga
Pieredze
Kas jādara, lai šautu kā olimpietis? Hakhan Dahlby ieteikumi medniekiem un sporta šāvējiem
Ekskluzīvi 14. aprīlis, 2025
ME
Medības
Cope
Slinkās Latvijas zivis, parastas laivas un 400 kg motori. Laivu apskats: Outdoor Riga 2025
Ekskluzīvi 14. aprīlis, 2025
ME
Medības
Pieredze
Apģērbs, kas pasargā no ērcēm, medību torņi un aktuālais termiķu pasaulē. Outroor Riga 3. diena
Ekskluzīvi 13. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Preces patriotiem, lūsis ķer stirnas, it kā normāls binoklis. Outroor Riga 2. diena
Ekskluzīvi 12. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Redaktores izvēle aprīlī: Laikam mīļākie gumijnieki Treksta Lofoten Neo 18”
Ekskluzīvi 10. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Jaudīgas lēcas un karstākie jaunumi medniekiem. Atskats no izstādes “Pavasaris 2025”
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2025
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Džentlmeņa komplekts medībām no Pixfra
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2025
ME
Medības
Klausies!
Medības vajadzīgas, lai tostarp novērstu postījumus; bebrkopības kursi! “Šauj garām!” #278 epizode
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2025
Indulis Burka
Aprīkojums
Kā iztīrīt ieroci pēc kārtīgas šaušanas? Testējam līdzekļus no Ukrainas
Ekskluzīvi 8. aprīlis, 2025
ME
Medības
Pieredze
Inspektors nav bieds medniekam. Ko par Medni domā mednieki un amatpersonas?
Ekskluzīvi 8. aprīlis, 2025
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Skaties, mācies, trāpi! Kā ShotKam stobra kamera var palīdzēt šaušanas treniņos
Ekskluzīvi 7. aprīlis, 2025
ME
Medības
Pieredze
Praktiski padomi. Kā izaicināt bebru uz kautiņu. Bebru medības postījumu vietās
Ekskluzīvi 7. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Latvijā ražotas lodes droniem, optiskais zūms termiķim un padomi medniekiem no četrkārtēja olimpieša
Ekskluzīvi 4. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Ierīce visām situācijām un regulē asumu ar pirkstu. Ar ThermTec Wild 650D uz bebriem
Ekskluzīvi 3. aprīlis, 2025
ME
Medības
Klausies!
Šaut garām ir vieglāk, daudz vairāk vietas! Dainis Upelnieks “Šauj garām!” #277 epizode
Ekskluzīvi 2. aprīlis, 2025
ME
Medības
Pieredze
TOP 5 videoklipi, ko vērts noskatīties žurnāla Medības YouTube kanālā
Ekskluzīvi 1. aprīlis, 2025
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. “Mednis” atklāj patieso situāciju medību jomā. Atskats uz medību sezonu un nākotnes plāni
Ekskluzīvi 31. marts, 2025
ME
Medības
Virtuve
Medīt var visu, kas kustās, tik jāapēd uz vietas. Pokijs mednieku gaumē. No dabas līdz galdam #16
Ekskluzīvi 31. marts, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Bebru medību sezona. Cik ilgi atļauts medīt ar termālajām ierīcēm? Video bloga #90 epizode
Ekskluzīvi 28. marts, 2025
ME
Medības
Pieredze
Bebru medības pavasarī! Padomi jaunajiem medniekiem #4
Ekskluzīvi 27. marts, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Gribi trīs lapsas vienā vakarā? Trenējies ar maseni un būs!
Ekskluzīvi 25. marts, 2025
Indulis Burka
Pieredze
Ragu meklēšana vai nelikumīgas medības? Kā nepārkāpt Medību likumu un noteikumus!
Ekskluzīvi 19. marts, 2025
ME
Medības
Klausies!
Vietas, kur briežu medības jāaizliedz, bet bebram jāmaksā par darbu! “Šauj garām!” #275 epizode
Ekskluzīvi 19. marts, 2025
Kate Šterna
Aprīkojums
Vilks, kas pārvērtās par kuili un pārdrošā lapsa, jeb medības ar Pulsar Thermion 2 LRF XL60
Ekskluzīvi 17. marts, 2025

Lasītākie