Pieredze

Kā jauns mednieks var iegādāties ieroci, ja pirmās palīdzības kursus nokārtot nevar?0


Andris Bišofs pirmās palīdzības kursu praktiskās nodarbības laikā.
Andris Bišofs pirmās palīdzības kursu praktiskās nodarbības laikā.
No arhīva

Jaunie mednieki visā Latvijā saskaras ar Covid-19 ierobežojumu radītu problēmu – nav iespējams iegādāties ieroci, jo pirmās palīdzības vai tā saukto Samariešu kursus ir atļauts rīkot tikai atsevišķām pretendentu grupām. Sarakstā neietilpst B kategorijas autovadītāji un mednieki.

Radošo ideju centra (RIC) “Spāre” pārstāvis, pirmās palīdzības kursu pasniedzējs un mednieks Andris Bišofs visai bažīgi raugās nākotnē: “Es nesaprotu, kāpēc B kategorijas autovadītāji, kuriem vieglais auto visbiežāk ir arī darba transports, un mednieki, kuriem valsts uzlikusi par pienākumu veikt dzīvnieku populāciju kontroli, šobrīd ir diskriminēto lomā?”

Mednieku skolas “Taurs” vadītājs un lektors Mārtiņš Dadeiks arī norāda uz absurdo situāciju. “Tā ir ļoti aktuāla problēma! Mēs esam rakušies cauri, meklējuši uzraugošo instanci, lai sazinātos un saprastu, kas mūs gaida nākotnē. Jaunie mednieki arī ir neizpratnē, ko tagad darīt. Tiesa gan, mums ir skaidrs, ka ātri šī problēma neatrisināsies. Problēma ir autovadītājiem, transporta kompānijām, autoskolām. Kurš tādā situācijā domās par medniekiem…”

Savukārt Latvijas Mednieku asociācijas vadītājs Haralds Barviks uzsver: “Pašlaik mans vienīgais ieteikums ir gaidīt. Es ļoti ceru, ka saistībā ar aizvien pieaugošo interesi par vakcinācijas iespējām un vakcīnu saņēmušo cilvēku skaita palielināšanos arī daudzās mūsu dzīves jomās situācija normalizēsies. Šim absurdam reiz ir jābeidzas.”

Latvijas Mednieku savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Baumanis pauda neizpratni, kāpēc Samariešu kursus nevarētu apgūt attālināti: “Ja šobrīd pat medicīnas studenti studē un eksāmenus kārto ar datora starpniecību, tad nedomāju, ka šis būtu kaut kas tik unikāls, ko nekādi nevarētu apgūt attālināti.”

Ieroču atļauju izsniegšana ir Iekšlietu ministrijas pārziņā. Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Koordinācijas un kontroles pārvaldes Licencēšanas un atļauju biroja priekšnieka vietnieks Andris Melkers paziņoja, ka šobrīd neesot problēmu ar apmācības organizēšanu:
“Izņēmums noteikumos ir paredzēts, līdz ar to ir iespēja šo pakalpojumu saņemt. Pakalpojumu sniedzēji šobrīd viennozīmīgi ir tiesīgi organizēt Pirmās palīdzības kursus, tikai jautājums, vai kāds šobrīd uzskata par vajadzīgu to darīt. Tas vairāk ir jautājums Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD), jo tieši tas organizē instruktoru apmācību, uzrauga kursu organizēšanu un nosaka, kā un kam tie būs pieejami. Vienu brīdi bija problēmas ar pirmo palīdzību, taču, kad atcēla ārkārtas stāvokli un pieņēma grozītos 360. Ministru kabineta (MK) noteikumus, ieroču īpašniekiem iespēja saņemt šo pakalpojumu tika paredzēta,” paskaidroja Andris Melkers.

NMPD Pirmās palīdzības apmācības sistēmas organizēšanas nodaļas vadītāja Lilita Voitkeviča norādīja, ka MK noteikumos “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” nav tāda punkta, kas paredz iespēju medniekiem vai citiem ieroču nēsātājiem un glabātājiem piedalīties pirmās palīdzības kursos. Izņēmums ir tikai apsardzes dienestu darbinieki.

“Dienests ir saņēmis neoficiālu informāciju, ka veselības ministram un Ministru prezidentam ir vienošanās par to, ka līdz aprīļa beigām neko vaļā nevērs. Iespējams, maijā kaut kādas izmaiņas ir gaidāmas, bet precīzi prognozēt mēs neko nevaram. Es neredzu iemeslu, kāpēc mednieki nevarētu mācīties pirmo palīdzību līdzīgi, kā tagad to dara, piemēram, kravu pārvadājumu nozares pārstāvji. Dienests ir sagatavojis grozījumus un iesniedzis tos ministrijā. Tie paredz ievērojami paplašināt pretendentu kategoriju sarakstu. Tālāk tas jau būs ministrijas lēmums – virzīt šos grozījumus vai nevirzīt,” norādīja Lilita Voitkeviča.

Atbildot uz NMPD komentāru, Andris Melkers norāda, ka medniekiem un citiem ieroču īpašniekiem, kā arī autovadītājiem tomēr ir tiesības iziet pirmās palīdzības kursus un iegūt apliecību, jo to paredz atsauce uz noteikumu Nr. 557 “Noteikumi par apmācību pirmās palīdzības sniegšanā” 4.2. apakšpunktu.

“Es speciāli paturēju prātā šo jautājumu un akcentēju to ministrijā. Iekšlietu ministrija ir simtprocentīgi pārliecināta, ka mednieki un autovadītāji ir tiesīgi apgūt pirmās palīdzības kursu. Var tikai minēt, kāpēc Veselības ministrijas padotībā esoša iestāde, proti, NMPD, nav informēta vai neņem vērā šo noteikumu punktu. Protams, darbs ar likumiem ne vienmēr ir vienkāršs. Atsauces, norādes. Taču 557. noteikumu 4.2. punktā skaidri ir teikts, ka ieroču lietotāji ir tiesīgi apgūt pirmo palīdzību. Mūsdienās visos gadījumos atruna ir viena – ārkārtas situācija. Bet tā ir atcelta. Tādēļ tagad atliek tikai sameklēt organizāciju, kas var nodrošināt slimības ierobežošanas prasībām atbilstošus mācību apstākļus un pieprasīt savu iespēju mācīties,” uzsvēra Andris Melkers.

Saistītie raksti

Turpinoties informācijas apmaiņa, tika saņemts NMPD Pirmās palīdzības apmācības sistēmas organizēšanas nodaļas vadītājas skaidrojums ar daudzām atsaucēm uz 360. un 557. MK noteikumiem, kurā dienesta pārstāve uzsvēra, ka, saskaņā ar spēkā esošo regulējumu, B kategorijas autovadītāji un ieroču īpašnieki šobrīd tomēr nav tiesīgi apgūt pirmās palīdzības kursus.

Šo diskusijas posmu noslēdza Valsts policijas Licencēšanas un atļauju biroja priekšnieka vietnieks Andris Melkers: “Iekšlietu ministrija un Valsts Policija uzskata, ka jautājums ir atrisināts un pretendenti uz ieroču atļaujam ir tiesības apgūt minēto kursu. NMPD nostāja tiks apspriesta Iekšlietu ministrijas atbildīgo amatpersonu sanāksmē.”

Lasi Latvijas Avīzi!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Indulis Burka
Pieredze
Dzīvnieku mazuļu glābšanas epidēmija. Glābējs vai bērnu zaglis?
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Klausies!
Kad nogalināt nedrīkst, bet pautus nogriezt gan vajadzētu! “Šauj garām!” #286 epizode
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Izdevusies stirnāžu sezonas atklāšana. Liela nozīme ir tēmēklim
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Pieredze
Pajautā medību inspektoram! Whatsapp grupas nodevēji, kad gaidīt inspektoru, torņu mērītāji
Ekskluzīvi Nedēļa
ME
Medības
Pieredze
Optikas, kalibri un klusinātāja ietekme – tālšaušana ar Aivaru Bundzēnu. Praktiskais semnārs #56
Ekskluzīvi Nedēļa
ME
Medības
Aprīkojums
Kad čomi uzmet, bet mežacūkas kāp tornī un tēmēkli aizmirsti auto. Video bloga #92 epizode
Ekskluzīvi 30. maijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Šaušanas tehnika, ballistika un treniņi ar Aivaru Bundzēnu. Prakstiskais seminārs #55
Ekskluzīvi 29. maijs, 2025
Indulis Burka
Pieredze
Foto un video! Labākajiem šāvējiem cepures vienos caurumos! Atskats uz Mednieku līgas 3.posmu Rēzeknē!
Ekskluzīvi 29. maijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Mednieku kabatās palika 400k eiro. Haralds Barviks un Juris Buškevics. “Šauj garām!” #285 epizode
Ekskluzīvi 28. maijs, 2025
ME
Medības
Virtuve
Savādi rituāli ar asinīm, kā pazust ar asinspēdu suņiem un lapsas kotletes. No dabas līdz galdam #18
Ekskluzīvi 27. maijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Distances, atbalsti, kalibri un efektivitāte. Stāsta Aivars Bundzēns. Praktiskais seminārs #54
Ekskluzīvi 27. maijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Limitu atcelšana un sadarbības memorands. Medību saimniecības aktualitātes
Ekskluzīvi 22. maijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Solis pret medniekiem, labāk domāt bonusa sistēmu! “Šauj garām!” #284 epizode
Ekskluzīvi 21. maijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Rezultātu var sasniegt sadarbojoties ar medniekiem. Briežu postījumu apjoms Saldus novadā samazinās
Ekskluzīvi 20. maijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
WOW efekts pirmo reizi ieskatoties. Neparastas formas optiskais binoklis ar attēla stabilizāciju
Ekskluzīvi 19. maijs, 2025
Kate Šterna
Pieredze
Tas nav moku rīks! Kā ātri un efektīvi nodīrāt medījumu
Ekskluzīvi 15. maijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Cels maksu par atļaujām un sezonas kartēm? Vai ZM slepeni bīda noteikumu projektus? Izsludināti jauni grozījumi noteikumos
Ekskluzīvi 14. maijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kad Brisele sev iešauj kājā: vilks beidzot vairs nav “svēta govs”. “Šauj garām!” #283 epizode
Ekskluzīvi 14. maijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Apgāžam mītus. Klusinātājs lodes enerģiju… palielina!
Ekskluzīvi 13. maijs, 2025
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Mednieka soma. Visas inovācijas vienā ierīcē. Ko varam sagaidīt no jaunā Pulsar Oryx LRF XG35?
Ekskluzīvi 12. maijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kāda ierēdnim daļa, ar kādu kalibru mednieks medī mežacūku! “Šauj garām!” #282 epizode
Ekskluzīvi 7. maijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Pierīga. Te medīt tīko daudzi!
Ekskluzīvi 5. maijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Dinamiskākā un ātrākā no šaušanas disciplīnām – apaļais stends. Šaušanas disciplīnas #1
Ekskluzīvi 5. maijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Ar dakšām pret lāci, robežas pārkāpēji un pirmais lācēns. Par lāču situāciju Lietuvā! Meža ziņas #7
Ekskluzīvi 5. maijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kad 100 dzīvnieki nav sapuvuši mežā, bet medījuma gaļu nenovērtē. “Šauj garām!” #281 epizode
Ekskluzīvi 30. aprīlis, 2025
ME
Medības
Virtuve
Cūcisks radījums, kas ložu nebijās. Piečakarēti mednieki un gardi burgeri. No dabas līdz galdam #17
Ekskluzīvi 29. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Apgūstot pamatprincipus, kā ar tēmēšnas tīkliņu var mērīt arī attālumu
Ekskluzīvi 28. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Apgāžam mītus par lodes jaudu! Kā to ietekmē klusinātājs
Ekskluzīvi 25. aprīlis, 2025
ME
Medības
Uncategorized
Izlikt asinspēdu un lasīt suni. Praktiskais seminārs #53
Ekskluzīvi 22. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Kur pasūtīt medību torni? Dažādi veidi, piegāde visā Latvijā!
Ekskluzīvi 22. aprīlis, 2025

Lasītākie