Pieredze

Kā ar lamatām medīt caunas? Iesaka Jānis Broks0


Jānis lamatas ik sezonu notīra un nokrāso, izvēloties sudrabotu krāsu.
Jānis lamatas ik sezonu notīra un nokrāso, izvēloties sudrabotu krāsu.
Foto: žurnāla Medības arhīvs

Medījot caunas ar slazdiem, ļoti svarīga ir vietas izvēle. Tipiska vieta, kur mīt caunas, ir vecu koku mežs, vislabāk, kur ir vecas lielas egles vai apses ar dobumiem. Intensīvas mežizstrādes dēļ gan šādu vietu paliek arvien mazāk.

Jāmeklē vecu koku mežs

Par caunu klātbūtni liecina arī vāveres. Kur būs vāveres, būs arī caunas. Cauna noķer vāveri, apēd un pati apmetas vāveres ligzdā uz pāris dienām. Arī mežmalās novietotās bišu dravas pievelk caunas kā magnēts.
Slazdu likšanai izvēlas šaurākās vietas šādā mežā, kur viens meža nogabals savienojas ar otru, tuvumā ir grāvmala. Šādās vietās caunas pārvietojas vislabprātāk. Melnajā laikā, kad vēl nav sniega un nevar precīzi noteikt caunas pārvietošanās vietas, slazdus var izvietot dzīvnieku pāreju tuvumā. Kur pārvietojas citi dzīvnieki, tur, iespējams, ies arī caunas.
Caunas pārvietojas arī pa ceļmalās iestā- dītajām egļu rindām. Tomēr šeit pastāv risks, ka slazds var izgaist. Kāds var iet pārbaudīt, kas ir tevis iemīto pēdu galā. Un slazds, lai arī atradējam visbiežāk nemaz nav vajadzīgs, var tikt nozagts. Tāpat bīstams laiks ir pirms Ziemassvētkiem, kad mežā meklē svētku eglītes. Arī tad slazdus mēdz nozagt. Mēdz būt, ka sezonas laikā var nozagt divus trīs slazdus, tādēļ iesaka uz mežu doties pirms sniegputeņa vai snigšanas laikā, lai sniegs nodzēš pēdas.

Vislabāk slīps vai horizontāls koks

Pašu slazdu izvieto uz slīpa koka aptuveni metra augstumā. Jo koks lēzenāks, jo labāk – mazāk iespēju, ka slazds aizcirtīsies pa tukšo. Savukārt augstums no zemes vajadzīgs, lai ēsma vējotu un smarža izplatītos lielākā apkaimē. Tāpat, lai nomedītās caunas nekļūtu par laupījumu lapsām, tās neapgrauztu peles. Ja slazdus liek uz zemes, pastāv liela iespēja, ka ādas sabojās peles. Pašas lamatas vērts pa- pildus nostiprināt ar trosīti, kas medījumam neļaus nokrist zemē pat tad, ja lamatas izkritīs no kastes.
Savukārt, ja slazdu stiprina pie augoša koka, vēlams no kāda neliela baļķēna ierīkot slīpu skreju līdz pat slazdam, lai caunai būtu vieglāk uzkāpt. Tāpat pēdas sniegā uz skre- jas liecinās – ir interese par šo vietu vai nav.
Arī kastes konstrukcija jāveido tā, lai cau- na, iekrītot slazdā, nespētu to atsist vaļā un paliktu noķerta. Tāpēc slazdu kastēs var pa- redzēt fiksācijas skrūves. Pretējā gadījumā atkal pastāv risks savu medījumu uzdāvināt kādai garāmejošai lapsai.

Arī pie vertikāla stumbra esoša kaste jānostiprina.
Foto: žurnāla Medības arhīvs

Ēsma ar smaciņu

Kā ēsmu iesaka izmantot bišu šūnas un bebra gaļu. Der arī uz lielceļiem notriektie dzīvnieki. Gaļu sagriež nelielos gabalos un pāris dienu atstāj siltākā vietā iemarinēties un iegūt specifisko aromātu. Tad ēsmu apsāla, lai aukstumā tā nevis sasaltu cietā gabalā, bet sulotu un turpinātu pievilināt medījumu. Der arī vistu atgriezumi, muguras, krūtiņas, rīkles. Ja ir daudz slazdu, var iegādāties desmit kilogramus uz piecdesmit apsekojamiem slazdiņiem. Atgriezumiem arī jāļauj iesmakt, var pārliet bebru dziedzeru uzlējumu, piebērt sāli, ja ārā ir mīnusi, un ēsma gatava.
Kad ēsmu maina, veco atstāj turpat uz koka. To cauna paņem pirmo un, nākamo reizi nākot, slazdā lien daudz drošāk. Pievilināšanai var izmantot arī dažādu putnu spārnus, ko iekarina aukliņās turpat netālu no slazda kokos. Tie grozās vējā un arī piesaista mazo plēsēju uzmanību. Ja slazdu daudz, tas gan prasa būtiskus papildu izdevumus.

Slazdu kastes glabā mežā

Vēl kāda būtiska nianse – slazda kaste, lai arī no kāda materiāla tā būtu izgatavota, rūpīgi jānomaskē ar egļu zariem, lai tā caunai šķistu dabisks, nevis mākslīgs veidojums.
Tāpat kastei jābūt samērā viegli atveramai, var izmantot, piemēram, eņģītes. Kastes izgatavošanai var izmantot kā neēvelētus dēļus, tā mitrumizturīgo saplāksni. Ir cilvēki, kuri izmanto pat plastmasas kanniņas. Ir kāda cita nianse – kad slazda kaste izgatavota, to nevajag glabāt mājās, pat māju tuvumā ne. Vislabāk glabāt kaut kur meža malā. Savukārt pašas lamatas, sezonai bei- dzoties, ar augstspiediena strūklu nomazgā, tad ar rūsas noņēmēju notīra kā rūsu, tā veco krāsu un nokrāso par jaunu ar krāsu, kurai ir pretrūsas īpašības. Tikko iegādāti slazdi nav krāsoti un rūsē. Īpaši, ja tuvumā ir sāls. Šādi slazdi aukstumā kļūst stīvāki, nostrādā daudz lēnāk, ķeras, reizēm mēdz pat iesalt. Nokrāsotos slazdus izliek lapenē piecus mēnešus kārtīgi izkarst un izvējoties. No aprūsējuša slazda paliks rūsas paliekas arī uz caunādas. Tas neizskatīsies visai glīti, un rūsa būs grūti notīrāma. Iesaka izvēlēties sudrabainas nokrāsas krāsu, Iespējams – māņticība, taču šķiet, ka šādu krāsu cauna ievēro mazāk.
Kopumā var izmantot piecas dažādas slaz- du kastes, kurās iestiprina rāmju tipa lamatas. Katram gan jāizvēlas tas veids, kurš padodas vislabāk. Var arī eksperimentēt. Lai kāda būtu slazda kastes konfigurācija, tā jānovieto tā, lai cauri spīdētu gaisma un būtu tuneļa efekts. Tāpat arī nav nepieciešams slazda tuvumā lieki grozīties – ja redzi, ka medījuma nav, ēsma ir un lamatas ir uzvilktas, pie paša slazda labāk neiet. Bieži vien mednieki žēlojas, ka trūkst ideju dažādiem tehniskiem risinājumiem. Labs avots, piemēram, ir YouTube. Atliek tikai ierakstīt meklējamo frāzi. Tikai katrs video jāvērtē kritiski un jāatsijā graudi no pelavām. Vērts meklēt informāciju tur, kur šādas medības ir vispopulārākās, Ziemeļamerikā un Kanādā, Somijā un Norvēģijā.

Jānis lamatas ik sezonu notīra un nokrāso, izvēloties sudrabotu krāsu.
Foto: žurnāla Medības arhīvs

Ietekmē Āfrikas cūku mēris

Saistītie raksti

Parasti iesaka slazdot no novembra beigām līdz marta vidum. Tad slazdos sāk krist grūsnas caunu mātes un būtībā sanāk zāģēt zaru, uz kura pats sēdi, un samazini iespējas medīt nākamajās sezonās. Medību sekmes ļoti ietekmējis arī Āfrikas cūku mēris. Caunām mežā bija ļoti daudz dabiskās barības, līdz ar to arī slazdā tās nāk retāk.
Vīri, kuri caunas medīja senāk, visbiežāk ņēma palīgā suni. Suns atrada caunu kokā, ar riešanu piesaistīja tās uzmanību, un mednieks varēja pieiet šāviena attālumā. Vajadzīgs sniegs un labi apmācīts suns, kurš saprot, ko no viņa vēlas.

Ādas kaltē

Kad cauna atnesta mājās, to rūpīgi nodīrā, atgriežot ādu un nomaucot zeķes veidā no astes virzienā uz galvu. Ādas var sālīt. Izgriež ar spalvu uz ārpusi un cau- nas iekšpusi pieber ar sāli. Tad virs spaiņa palaiž vienu galu vaļā un liekais sāls izbirst. Tad glīti satin, ievieto katru atsevišķi polietilēna maisiņā un sasaldē.
Ādas var arī kaltēt – tā tām ir daudz labāks izskats un uzreiz var novērtēt kvalitāti. Kad āda nodīrāta, to uzvelk uz dēlīša ar spalvu uz iekšpusi un ļauj siltā vietā, piemēram, saimniecības ēkā, darbistabā, četras līdz sešas stundas apžūt. Katlumājā pat varētu būt mazliet par karstu. Ādai jābūt vēl diezgan elastīgai. Ja tā tomēr kļuvusi cieta, pārkalst, to vēlams samitrināt, tad ādu apgriež atpakaļ atpakaļ ar spalvu uz āru, uzvelk atkal uz dēlīša un ļauj sakalst. Protams, nedrīkst aizmirst ādu pirms tam attaukot. Caunas āda ir plāna, un ar nazi to var viegli sabojāt. Var iz- mantot plastmasas vienreizlietojamo nazī- ti. Nazītim rievoto daļu noslīpē un nokasa ar gludo pusi. Visuzmanīgāk jārīkojas padusēs, jo tur āda visplānākā. Ģērētāji teic, ka labāk, lai pie ādas paliek klāt vairāk tauku un plēvju, nekā āda tiek sagriezta.
Caunādas var pārdot uzpircējiem. Vidēji viena caunāda maksā aptuveni 25 eiro. Taču tā nav nekāda peļņa, tie ir papildu ienākumi, kas visbiežāk tomēr nespēj kompensēt izdevumus. Lai pārbaudītu visus slazdus, jānobrauc daudz kilometru. Tāpat vajadzīga ēsma, jāizgatavo kastes slazdiem. Bieži vien slazdi tā arī palikuši tukši, bet tēriņi par degvielu un ēsmu ir vienmēr. Tāpat slazdu kastes bez maksas nevar izgatavot. Ja kāds domā, ka sanāk liels bizness, viņš kļūdās, jo nav ņēmis vērā izdevumus. Drīzāk tā ir darbošanās intereses dēļ un lai palīdzētu citiem meža iemītniekiem, kuri cieš no pārlieku lielā sīko plēsēju daudzuma.

Reāli medību skati! Caunu medības ar dzīvķeramo lamatu

Lasi un abonē žurnālu Medības šeit!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Aprīkojums
Apgāžam mītus par lodes jaudu! Kā to ietekmē klusinātājs
Ekskluzīvi 6 stundas
ME
Medības
Uncategorized
Izlikt asinspēdu un lasīt suni. Praktiskais seminārs #53
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Kur pasūtīt medību torni? Dažādi veidi, piegāde visā Latvijā!
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Pieredze
Atgaiņāties no lāča ar cirvi, staigāt tikai pa iezīmētām takām un sargāt suņus. Meža ziņas #6
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Kompakts dizains, lēcā iebūvēts tālmērs un jaudīgs sensors. GPSPRO jaunumi aprīlī
Ekskluzīvi Nedēļa
ME
Medības
Klausies!
Piešaut ieroci, nestabili kronšteini, kā reaģēt jebkurā medību situācija. “Šauj garām!” #279 epizode
Ekskluzīvi 16. aprīlis, 2025
Sintija Dozberga
Pieredze
Kas jādara, lai šautu kā olimpietis? Hakhan Dahlby ieteikumi medniekiem un sporta šāvējiem
Ekskluzīvi 14. aprīlis, 2025
ME
Medības
Cope
Slinkās Latvijas zivis, parastas laivas un 400 kg motori. Laivu apskats: Outdoor Riga 2025
Ekskluzīvi 14. aprīlis, 2025
ME
Medības
Pieredze
Apģērbs, kas pasargā no ērcēm, medību torņi un aktuālais termiķu pasaulē. Outroor Riga 3. diena
Ekskluzīvi 13. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Preces patriotiem, lūsis ķer stirnas, it kā normāls binoklis. Outroor Riga 2. diena
Ekskluzīvi 12. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Redaktores izvēle aprīlī: Laikam mīļākie gumijnieki Treksta Lofoten Neo 18”
Ekskluzīvi 10. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Jaudīgas lēcas un karstākie jaunumi medniekiem. Atskats no izstādes “Pavasaris 2025”
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2025
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Džentlmeņa komplekts medībām no Pixfra
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2025
ME
Medības
Klausies!
Medības vajadzīgas, lai tostarp novērstu postījumus; bebrkopības kursi! “Šauj garām!” #278 epizode
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2025
Indulis Burka
Aprīkojums
Kā iztīrīt ieroci pēc kārtīgas šaušanas? Testējam līdzekļus no Ukrainas
Ekskluzīvi 8. aprīlis, 2025
ME
Medības
Pieredze
Inspektors nav bieds medniekam. Ko par Medni domā mednieki un amatpersonas?
Ekskluzīvi 8. aprīlis, 2025
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Skaties, mācies, trāpi! Kā ShotKam stobra kamera var palīdzēt šaušanas treniņos
Ekskluzīvi 7. aprīlis, 2025
ME
Medības
Pieredze
Praktiski padomi. Kā izaicināt bebru uz kautiņu. Bebru medības postījumu vietās
Ekskluzīvi 7. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Latvijā ražotas lodes droniem, optiskais zūms termiķim un padomi medniekiem no četrkārtēja olimpieša
Ekskluzīvi 4. aprīlis, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Ierīce visām situācijām un regulē asumu ar pirkstu. Ar ThermTec Wild 650D uz bebriem
Ekskluzīvi 3. aprīlis, 2025
ME
Medības
Klausies!
Šaut garām ir vieglāk, daudz vairāk vietas! Dainis Upelnieks “Šauj garām!” #277 epizode
Ekskluzīvi 2. aprīlis, 2025
ME
Medības
Pieredze
TOP 5 videoklipi, ko vērts noskatīties žurnāla Medības YouTube kanālā
Ekskluzīvi 1. aprīlis, 2025
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. “Mednis” atklāj patieso situāciju medību jomā. Atskats uz medību sezonu un nākotnes plāni
Ekskluzīvi 31. marts, 2025
ME
Medības
Virtuve
Medīt var visu, kas kustās, tik jāapēd uz vietas. Pokijs mednieku gaumē. No dabas līdz galdam #16
Ekskluzīvi 31. marts, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Bebru medību sezona. Cik ilgi atļauts medīt ar termālajām ierīcēm? Video bloga #90 epizode
Ekskluzīvi 28. marts, 2025
ME
Medības
Pieredze
Bebru medības pavasarī! Padomi jaunajiem medniekiem #4
Ekskluzīvi 27. marts, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Gribi trīs lapsas vienā vakarā? Trenējies ar maseni un būs!
Ekskluzīvi 25. marts, 2025
Indulis Burka
Pieredze
Ragu meklēšana vai nelikumīgas medības? Kā nepārkāpt Medību likumu un noteikumus!
Ekskluzīvi 19. marts, 2025
ME
Medības
Klausies!
Vietas, kur briežu medības jāaizliedz, bet bebram jāmaksā par darbu! “Šauj garām!” #275 epizode
Ekskluzīvi 19. marts, 2025
Kate Šterna
Aprīkojums
Vilks, kas pārvērtās par kuili un pārdrošā lapsa, jeb medības ar Pulsar Thermion 2 LRF XL60
Ekskluzīvi 17. marts, 2025

Lasītākie