
Japānā, Hokaido salā pieaug bažas par mednieku, kurš pazudis apvidū, kur nesen manīts brūnais lācis. Viņa pazušana notikusi laikā, kad valstī pieaug lāču uzbrukumu skaits, un šī situācija likusi Ziemeļjapānas Fukušimas pilsētai izsludināt ārkārtas stāvokli.
Pazušana un iespējamais lāča uzbrukums
Mednieks, vīrietis ap piecdesmit gadiem, 15. jūlija pēcpusdienā devās medībās kalnos Hokaido salā, taču neatgriezās mājās. Viņa draugs ziņoja par pazušanu. Vēlāk kalnu ceļa malā tika atrasts medību ierocis, kas, domājams, piederējis pazudušajam vīrietim, kā arī asins pēdas. Tajā pašā apkārtnē 12. jūlijā tika novērots liels brūnais lācis. Meklēšanas operācija turpinās, iesaistot helikopterus.
Nāvējošs uzbrukums Fukušimā
12. jūlijā, kad lācis šajā apkārtnē tika novērots pirmo reizi, Fukušimas pilsētā plēsējs uzbruka 52 gadus vecam avīžu piegādātājam Kenju Sato. Viņu lācis vairākkārt sakoda un ievilka apmēram 100 metrus dziļāk krūmājā, kur pēc dažām stundām tika atrastas viņa mirstīgās atliekas. Kaimiņi, kuri dzirdēja viņa kliedzienus, centās dzīvnieku aizbaidīt, taču nesekmīgi. Incidents notika aptuveni 120 kilometru attālumā no kalna, kur medīt devās pazudušais vīrietis.
Pēc šī notikuma pirmo reizi reģiona vēsturē vietējās varas iestādes izsludināja mēnesi ilgu ārkārtas situāciju. Visu diennakti notiek patrulēšana, iesaistot policiju, ugunsdzēsējus un medniekus. Pēc liecinieku teiktā lācis, kas uzbruka cilvēkam Fukušimā ir aptuveni 1,5 metrus garš, taču mazāks nekā tas, kas novērots kalnu apkaimē.
Uzbrukumu vilnis visā Japānā
Jūlija pirmajā pusē uzbrukumi reģistrēti arī Japānas lielākajā salā Honsju:
– 4. jūlijā Ivates prefektūrā melnais lācis nogalināja 81 gadu vecu sievieti;
– 16. jūlija rītā divas citas gados vecas sievietes tika ievainotas atsevišķos uzbrukumos. Viena cietušā sastapās ar plēsēju Aomori prefektūras ziemeļos, otra Naras prefektūras dienvidos.
Kā uzskata eksperti, lāču uzvedības izmaiņas saistītas ar vairākiem faktoriem:
– Nepietiekama ozolzīļu, kastaņu un citu dabīgo barības avotu raža, ko ietekmē klimata pārmaiņas;
– Cilvēku pārcelšanās uz pilsētām, ciemu pamešana un lauksaimniecības platību samazināšanās vilina lāčus tuvāk lielākām apdzīvotām vietām.
2023. gada laikā reģistrēti 212 lāču uzbrukumi, no kuriem seši bijuši nāvējoši. Šis ir lielākais lāču uzbrukumu gadījumu skaits valsts vēsturē.
Lai gan uzbrukumu skaits 2024. fiskālajā gadā līdz 2025. marta beigām bija samazinājies, Tohoku reģionālais mežniecības dienests brīdina par īpaši sliktu dižskābarža riekstu ražu rudenī, kas varētu vēl vairāk veicināt lāču tuvošanos cilvēku apdzīvotajām vietām.
Reaģējot uz krīzi, izstrādāts jauns likums
Japānas valdība 2025. gada aprīlī mīkstināja stingros medību ierobežojumus, pieļaujot lāču letālu atbaidīšanu pilsētu tuvumā, ja tie apdraud cilvēku dzīvību. Līdz tam letālas darbības bija pieļaujamas tikai tiešu briesmu gadījumā.
Likums stāsies spēkā no 2025. gada septembra.
Iedzīvotāju drošība pirmajā vietā
Varas iestādes aicina reģiona iedzīvotājus neatstāt pārtikas atkritumus ārpus mājām, lai lieki nepievērstu dzīvnieku uzmanību. Hokaido Usūrijas brūnie lāču augums var sasniegt 3 metrus un pārsniegt 500 kg svaru. Āzijas melnie lāči (Honsju un citos reģioni) ir mazāki. Tie var izaugt līdz 1,5 metram un svērt 150 kg, tomēr arī tie var būt agresīvi un to uzbrukums cilvēkam var radīt smagas sekas vai būt nāvējošs.
Varas iestādes publiski atzinušas, ka šis traģisko un bīstamo notikumu vilnis liek pārskatīt cilvēka un savvaļas dzīvnieka līdzāspastāvēšanu, īpaši medību, tūrisma un lauku apdzīvotības kontekstā. Situācija Japānā kalpo kā nopietns atgādinājums arī citām valstīm, kur savvaļas dzīvnieku populācijas pieaug vai mainās vides faktoru ietekmē.
Brīnumi ar limitiem, pīļu šaušana dzinējmedībās un ragi dūņās. “Šauj garām!” #292 epizode
Žurnāla Medības jūnija numurā lasi par komercmedībām
