Aprīkojums

Integrēšanas koncepcija. Pulsar Digisight Ultra N455 LRF digitālā naktsredzes tēmēkļa apskats0


Izskata ziņā Digisight Ultra N455 LRF no sava radinieka N455 atšķiras vienīgi ar lāzera tālmēra bloku sānos.
Izskata ziņā Digisight Ultra N455 LRF no sava radinieka N455 atšķiras vienīgi ar lāzera tālmēra bloku sānos.
Foto; publicitātes foto

SIA Omicron interneta veikals Ieskaties.lv piešķīris apskatam digitālo naktsredzes tēmēkli Pulsar Digisight Ultra N455 LRF ar integrētu lāzera tālmēru. Šāda koncepcija ļauj noteikt attālumu līdz mērķim praktiski vienlaikus ar tēmēšanu, un tālmērs izmantojams arī tumšajā diennakts laikā. Nelielu mērķu uzmērīšanā tēmēkļa tālmērs gan atpaliek no Yukon Extend LRS-1000 lāzera tālmēra, tomēr spēj to paveikt līdz 200 metru attālumam. Tēmēkļa cena ir 1300 EUR (bez kronšteina).

Koncepcija

Medījot tālākās distancēs, šaušanas attālums jānosaka pēc iespējas precīzāk, lai trāpītu tieši mērķī, nevis par augstu vai par zemu. Sevišķi tad, ja tiek medītas lapsas vai jenotsuņi, kas augumā nav pārāk lieli. Labi noteikt attālumu uz aci izdodas ne kuram katram, tādēļ popularitāti iemantojuši lāzera tālmēri. Vienīgi to lietošana nav visai ērta – tālmērs ir vēl viena atsevišķa (un pie tam padārga) iekārta, kas jānēsā kabatā, var izkrist vai pazust. Notēmēt tālmēru uz sīkāku mērķi ne vienmēr ir parocīgi. Pēc attāluma izmērīšanas tālmērs jānoliek malā un atkal jācenšas ķert mērķi tēmēklī. Bet mērķis pa to laiku kustas, tātad attālums jāmēra vēlreiz… Un galvenais – tumšā laikā no atsevišķa tālmēra nav jēgas, jo caur to neko nevar saskatīt.

Pulsar Digisight Ultra N455 LRF piedāvā citu koncepciju – korpusā integrētu tālmēru, kura mērījumu rezultāti parādās naktsredzes tēmēkļa displejā. Tēmēt iespējams praktiski vienlaikus ar attāluma noteikšanu, un noteikt attālumu no stabila ieroča atbalsta var daudz ērtāk. Šaujot no paaugstinājuma, svarīgs ir vertikālais šaušanas leņķis, tādēļ tālmērs var uzrādīt arī patieso horizontālo šaušanas attālumu (THD, True Horizontal Distance). Ieslēdzot tālmēru, tēmēkļa displejā automātiski parādās attēls attēlā – sektors ar lielāku palielinājumu un tēmēšanas iedaļām. Turklāt tēmēklis signalizē, ja sagāzts uz sāniem vairāk par pieciem grādiem, kas arī ietekmē šaušanas precizitāti. Un visbeidzot, tālmērs izmantojams arī tumšajā diennakts laikā.

Medību noteikumi nosaka, ka naktsredzes tēmēkli drīkst izmantot vienīgi mežacūku, lapsu un jenotsuņu medībās no paaugstinājuma, kas nav zemāks par 2,5 m, un tā izmantošana jādokumentē medību pārskatā!

Turam rokās

Izskata ziņā Digisight Ultra N455 LRF no sava radinieka N455 atšķiras vienīgi ar lāzera tālmēra bloku sānos. Vienīgi korpusa materiāls gan ir jauns – ne vairs neilona polimērs, bet gan magnija sakausējums. Arī tēmēkļa akumulators ir cits – litija jonu IPS7A ar 6400 mAh ietilpību. Jauna vieta atrasta arī noņemamam 940 nm infrasarkanajam (IR) piegaismotājam, kas nostiprināts taisni uz akumulatora. Un nu iespējams regulēt ne tikai piegaismotāja spilgtumu, bet arī staru kūļa virzienu.

Pret tēmēkļa starta ātrumu nav pretenziju – pēc sānu pogas nospiediena līdz attēlam displejā paiet labi ja pāris sekundes. N455 LRF izmantots CMOS tipa sensors ar augstas izšķirtspējas 1280×720 pikseļu formātu. Pa tēmēkļa izvēlnēm pārvietojas ar pogām, nospiežot tās īsi vai gari.

Kā Pulsar produktiem ierasts, ar īso nospiedienu var kaut ko paņemt, bet ar garo – kaut ko ieslēgt, atslēgt vai pārslēgt. Ar pogām var darbināt virkni tēmēkļa funkciju, neņemot talkā izvēlnes.

Tāpat kā citas Pulsar ierīces arī N455 LRF spēj uzņemt fotogrāfijas un īsus videorullīšus, noglabājot tos 16 GB iebūvētajā atmiņā. Fotografējot bez atbalsta, attēlu kvalitāte gan nav tā labākā un der vienīgi informācijas fiksēšanai. Ja vēlas labāku attēlu bez drebēšanas, tad labāk stingri atbalstīt tēmēkli pret nekustīgu pamatni.

Digitālie tēmēšanas tīkliņi te ir veseli desmit. Tā kā tīkliņš izplešas reizē ar palielinājumu, kompensācijas iedaļas var izmantot pie jebkura palielinājuma – gluži kā optikai, kuras tīkliņš novietots t. s. priekšējā fokālajā plaknē (FFP, first focal plane). Bet pieci piešaušanas profili ļauj piešaut ieroci, teiksim, ar pieciem dažādiem munīcijas veidiem 50 piešaudes attālumos.

Tur ārā. Attēls

Izbraucam līkumu pa medību platībām, izmantojot N455 LRF kā novērošanas ierīci. Šis ir pats gaišākais gada laiks – nāk virsū Jāņi, tādēļ pa īstam melna tumsa neiestājas un izmēģināt piegaismotāju tā arī nerodas izdevība. Kā jau ierasts, pirmie tālmēra mērķēklī nokļūst daži stirnu buki, kuri ganās 60–80 metrus no ceļa.
Par N455 LRF attēla kvalitāti var teikt tieši to pašu, ko pirms gada, kad tika izmēģināts šī paša tēmēkļa variants bez tālmēra. Apstākļos, kad ar aci praktiski neko neredz (ja nu vienīgi neskaidru siluetu zvaigžņu gaismiņā), digitālais naktsredzes attēls pie 4,5 x palielinājuma ir skaidrākais un kvalitatīvākais, ko līdz šim nācies redzēt. Graudainuma praktiski nav, un attēls nebremzē pat tad, ja tēmēkli strauji pārvieto. Žēl vienīgi, ka, vērojot tuvākus vai tālākus objektus, ik pa laikam nākas attiecīgi pieregulēt sensora asumu. Arī lielākā palielinājumā attēls izplūst migliņā – pikseļu sensorā tomēr ir tik, cik ir. Sarkano krustiņu tēmēšanas tīkliņa centrā palielinājums gan neietekmē – tas paliek smalks, labi redzams, bet neuzbāzīgs.
Ja attēls liekas patumšs, var pastiprināt sensora jutīgumu ar SumLight funkciju – attēls kļūst gaišāks, taču nedaudz graudains un sāk mazliet piebremzēt, jo kadru maiņas ātrums displejā samazinās. Nopietnā tumsā digitālais sensors gan viens pats strādāt nevēlēsies, jo tam vajadzīga kaut neliela fona gaisma no zvaigznēm, mēness vai naksnīgajām debesīm. Tad būs jāizmanto 940 nm IR piegaismotājs, un iepriekšējos testos noskaidrojies, ka tas izgaismo ainavu kā izkliedēta kabatas lukturīša gaisma līdz 100–150 metru attālumam.

Attēla sānos redzamas bultiņas, kas signalizē, ka tēmēklis sagāzts sāniski.
Foto; Ilgvars Zihmanis
Attālums līdz skrienošai stirnai – 65 metri. Ieslēdzot tālmēru, redzeslaukā automātiski parādās sektors ar lielāku palielinājumu. (Medīt stirnas ar naktsredzes tēmēkli ir aizliegts!)
Foto; Ilgvars Zihmanis
Tēmēšanas tīkliņš izplešas reizē ar palielinājumu, tādēļ kompensācijas iedaļas izmantojamas vienmēr.
Foto; Ilgvars ZihmanisTur ārā. Tālmērs

Bet kā ar pašu galveno – lāzera tālmēru un tā darbības attālumu? Ar stirnas un mežacūkas sivēna izmēra radījumu viss tā kā būtu skaidrs – tālmērs 60–80 metru attālumā darbojas bez problēmām. Lai noskaidrotu, cik labi N455 LRF tālmērs tiek galā ar sīkākiem mērķiem, dodamies uz ūdenstilpi, kur tālumā uz ūdens virsmas peld pīles un citi tamlīdzīga izmēra objekti. Salīdzinājumam līdzi paņemts cits tā paša ražotāja produkts – lāzera tālmērs Yukon Extend LRS-1000 (325 EUR).
Tā kā Yukon marka uzņēmuma produkcijas rangu tabulā stāv zemāk par Pulsar, varētu likties, ka spēku samērs skaidrs jau iepriekš. Diemžēl praksē viss izrādās gluži otrādi. Virs ūdens ceļas neliela migliņa, un N455 LRF tālmēram tas acīmredzami nepatīk. Ar zināmu piespiešanos, ņemot talkā tālmēra skenēšanas režīmu, izdodas noskaidrot attālumu līdz peldošam pīles lieluma objektam ne vairāk kā 150–180 metru distancē. Tikmēr mazais jukoniņš precīzi tādos pašos apstākļos strādā kā pulkstenis – tas bez problēmām ņem tādus pašus mērķus ap 300–350 metru attālumā, turklāt gandrīz nekavējoties.
Varbūt migliņa vainīga? Nākamajā vakarā atgriežamies tajā pašā vietā, kad miglas vairs nav. Nu N455 LRF strādā nedaudz labāk, tomēr joprojām atsakās mērīt distanci līdz nelielajiem peldošajiem mērķiem, kas atrodas tālāk par 200 metriem. Iespējams, naktsredzes tēmēklim neko vairāk arī nevajag. Jo vairāk tādēļ, ka lielākus objektus N455 LRF uztver nevainojami – tālākais, ko izdodas atrast un piefiksēt, ir reklāmas izkārtne 687 metru attālumā.

Secinājumi

Kopumā ņemot, ja vajadzētu vienlaikus tēmēt un mērīt attālumu, tad Pulsar Digisight Ultra N455 LRF integrētā koncepcija lietošanā ir krietni pārāka par atsevišķu tēmēkli un atsevišķu tālmēru. Varbūt varētu vēlēties vienīgi ērtāku tālmēra darbināšanas risinājumu, jo pašlaik līdz attiecīgajai pogai jāsnaikstās uz tēmēkļa priekšpusi. Arī pret digitālo attēlu minimālajā palielinājumā nav pretenziju.
Kas attiecas uz N455 LRF tālmēra tāldarbību sīku objektu uzmērīšanā, šoreiz nākas vien atzīt Yukon Extend pārākumu un mierināt sevi ar diviem faktiem. Pirmais – no atsevišķa tālmēra tumsā nav nekādas jēgas. Otrais – nakts laikā ar 200 metru distanci, kuras otrā galā atrodas lapsa vai jenotsuns, pilnībā pietiek. Drošības prasību, ka drīkst šaut tikai uz skaidri redzamu mērķi, vēl neviens nav atcēlis.

Foto; publicitātes foto

Tehniskie parametri

Optiskais palielinājums: 4,5 x
Digitālais palielinājums: 4,5–18 x
Redzeslauka platums min/max palielinājumā: 6,2 m/10,9 m
Max novērošanas attālums (1,7 m augstam dzīvniekam): 500 m
Sensors: CMOS, 1280×720 pikseļi
Displejs: AMOLED, 1024×768 pikseļi
Tēmēšanas tīkliņa klikšķa izmērs min/max palielinājumā:
Min palielinājums: 10 mm / 100 m
Max palielinājums: 2,5 mm / 100 m
Foto/video izšķirtspēja, formāts: 1024×768, .jpg/.mp4
Iebūvētā atmiņa: 16 GB, 300 min video vai >20 000 foto
Darbības temperatūra: -25…+50 °C
Izmēri (bez kronšteina): 370 x 142 x 74 mm
Masa (bez kronšteina): 1100 g

Plusi

Integrētais tālmērs, kura mērījumi parādās tieši tēmēkļa displejā

Mērīt attālumu var praktiski vienlaikus ar tēmēšanu, skenējot attālumu nepārtraukti

Tālmērs izmantojams arī diennakts tumšajā laikā

Darbinot tālmēru, automātisks režīms attēls attēlā ar lielāka palielinājuma sektoru

10 tēmēšanas tīkliņi, 50 atmiņā saglabājamas piešaudes distances

Skaidrs melnbalts attēls, kas ļauj izšķirt kokus meža sienā ap 400 metru attālumā

940 nm IR piegaismotājs ar regulējamu staru kūļa virzienu

Mīnusi

Tālmērs ar neliela izmēra mērķiem darbojas līdz 200 metru distancē

Lielākā palielinājumā attēls var izplūst pikseļotā miglā

Pilnīgā tumsā jāizmanto piegaismotājs

Foto/video ieraksti der tikai informācijas fiksēšanai

Video ekstra #21. Viesturs Arklons par Pulsar termokamerām un nakts redzamības tēmēkļiem

No A līdz Z par nakts redzamības tēmēkļiem. “Šauj garām!” podkāsta 19. epizode

Pulsar Digisight Ultra N455 LRF digitālā naktsredzes tēmēkli meklē šeit!

Lasi un abonē žurnālu Medības šeit!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Lāčus, vilkus un lūšus Rīgas reģionā novēro bieži. Aculiecinieku foto un video
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Pieredze
Drošība medībās #3. Ikgadējais mednieku kluba treniņš šaušanā. Vai tam ir nozīme?
Speciālreportāža 1 diena
ME
Medības
Pieredze
Lēdurgas mednieku klubs dodas dzēst meža ugunsgrēku. Video ekstra #22
Ekskluzīvi 2 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Kur vienuviet iegādāties visu nepieciešamo pīļu medībām? Video bloga #31 epizode no Jahipaun
Speciālreportāža 5 dienas
Kate Šterna
Pieredze
Novājējusi aļņu govs galīgā bezspēkā iet bojā meliorācijas grāvī
Speciālreportāža 6 dienas
Linda Dombrovska
Pieredze
Padoms. Kā darbojas buku svilpes
Speciālreportāža 24. jūlijs, 2021
ME
Medības
Pieredze
Stirnāžu medības. Piesaukt āzi pie paša torņa
Ekskluzīvi 22. jūlijs, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par mežacūku atpazīšanu un pareizu šaujamieroču iesaiņošanu. “Šauj garām!” #84 epizode
21. jūlijs, 2021
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Ar “gaiseni” uzlabot savus šaušanas rezultātus
8. janvāris, 2020
ME
Medības
Pieredze
Aculiecinieks. Kad lūsis burtiski ieskatās acīs
Speciālreportāža 19. jūlijs, 2021
ME
Medības
Klausies!
Video ekstra #21. Viesturs Arklons par Pulsar termokamerām un nakts redzamības tēmēkļiem
Intervija 16. jūlijs, 2021
Indulis Burka
Pieredze
Aculiecinieks. Pirmajās medībās sastop lāci
Speciālreportāža 15. jūlijs, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par medību apaviem, vilšanos un ažiotāžu. “Šauj garām!” #83 epizode
14. jūlijs, 2021
Kate Šterna
Virtuve
Recepte. Mežacūkas ribu rulete
12. jūlijs, 2021
ME
Medības
Pieredze
Aculiecinieks. Lūsis bija jau 15 metru attālumā un šņākdams nāca virsū
Ekskluzīvi 8. jūlijs, 2021
ME
Medības
Pieredze
Medījamie dzīvnieki. Vai sācies stirnām riests?
Speciālreportāža 7. jūlijs, 2021
ME
Medības
Klausies!
Video ekstra #20. Mīti un fakti par medību suņiem
Ekskluzīvi 7. jūlijs, 2021
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Kad vilks ar mednieku sadarbojas. Sējumu sargāšana no postījumiem
Speciālreportāža 2. jūlijs, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par kamuflāžu, klusinātājiem un stirnāža vecuma noteikšanu. “Šauj garām!” #82 epizode
30. jūnijs, 2021
Oskars Treilihs
Pieredze
Praktisks padoms jaunajiem medniekiem! Kā noteikt vēja virzienu
28. jūnijs, 2021
Oskars Treilihs
Pieredze
Praktisks padoms jaunajiem medniekiem! Kā noteikt vēja virzienu
29. maijs, 2020
ME
Medības
Virtuve
Recepte. Buka ribiņas uz grila ar sviestu un terijaki mērci
27. jūnijs, 2021
ME
Medības
Pieredze
Medījamie dzīvnieki. Ko saka lapsa?
Speciālreportāža 26. jūnijs, 2021
ME
Medības
Aprīkojums
Izturīga, kvalitatīva un uzticama meža kamera: Dörr SnapShot
25. jūnijs, 2021
ME
Medības
Klausies!
Vai plēsēju ir vairāk un kādu medību suni neizvēlēties. “Šauj garām!” #81 epizode
Ekskluzīvi 23. jūnijs, 2021
ME
Medības
Aprīkojums
Reāli medību apstākļi. Vērojam ar Pulsar
Speciālreportāža 21. jūnijs, 2021
ME
Medības
Klausies!
Video ekstra #19. Māris Liopa par ekstrēmismu un fanātismu dabas aizsardzībā
Ekskluzīvi 18. jūnijs, 2021
Kate Šterna
Pieredze
Aculiecinieks: vilks bija tik tuvu, ka varēja just tā smaku
Ekskluzīvi 17. jūnijs, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par medību torņiem, to drošu lietošanu un dzirdes aizsardzību. “Šauj garām!” #80 epizode
Ekskluzīvi 16. jūnijs, 2021
ME
Medības
Pieredze
Subatē vilks mājas pagalmā saplēš suni. Mājas saimnieki bezspēcīgi
Speciālreportāža 15. jūnijs, 2021

Lasītākie