Pieredze

Intars Jurģis: “Lai medības saprastu, ir jānāk uz mežu”0


Intars Jurģis
Intars Jurģis
Foto: Sintija Dozberga

Intars Jurģis, mednieku kolektīva Mētrienas mednieki vadītājs, ikdienā autoservisā Rīgā vada auto virsbūves krāsošanas cehu, kur pats skrūvē, krāso un dara visu, tāpēc pēc nedēļas ar klientiem, Rīgas burzmas un sastrēgumiem dodas uz Mētrienas mežiem, labprāt izvēdina galvu un bauda dabu – klusumu, mieru un svaigo gaisu. Īpaši pavasarī, kad daba mostas. Turklāt Intars nav tornī sēdētājs, bet labprātāk lēnu garu izstaigā mežu un piestāj uz celma.
Medības Intaram nekad nav bijušas svešas, vecvectēvs bijis mednieks un mežsargs, līdz ar to jau no bērna kājas zina, kas ir mežs, taču tajā laikā nav pat spējis iedomāties, ka kļūs par mednieku, jo, lai cik dīvaini skanētu, bijis žēl meža zvēru.
Par mednieku kļuvis tāpēc, ka draugi paaicinājuši ciemos uz šautuvi, pārbaudīt šaušanas prasmes dažādās disciplīnās. Tas iepaticies, un radusies vēlme sākt nodarboties tieši ar sporta šaušanu. Tika nokārtota apliecība, un mednieki palēnām ievilka mežā. Intars pats smej, ka šobrīd šķiet – tā meža jau kļuvis mazliet par daudz. Taču, atgriežoties pie sākumā minētā, pēc ikdienas Rīgas straujajos ritmos brīvdienas mežā ir kaut kas fantastisks – miers, klusums, četri gadalaiki, kuros iespējams izbaudīt dažādas medības.
Intars nu jau gadu ir kolektīva vadītāja statusā. Vēlme kļūt par medību vadītāju radusies tāpēc, ka gribējies mainīt skatu uz dzinējmedību procesu. “Protams, ir skaidrs un acīmredzami, ka vecie mednieki, kas kolektīvu vadījuši iepriekš, nogurst. Radās vēlme medības sakārtot, lai tās kļūtu interesantākas, ieviešot arī ģimeņu medību tradīciju, kad uz medībām sabrauc draugi, radi, sievas un bērni, lai tuvie un mīļie redzētu, kas ir medības un kur tad tie vīri nedēļas nogalēs pazūd,” stāsta Intars, piebilstot, ka tas ir veids, kā parādīt, ka atpūsties iespējams arī citādi.

Medījam pareizi

Kolektīvs jau vairāku gadu griezumā ieviesis selektīvas medības. Galvenais priekšnosacījums ir medīt tos, kas atpalikuši no dabas un nav ar pilniem dotumiem. “Nemedījam jaunus aļņus, sākam ar 4×4, zinām, ka alnis nav nometnieks un nedzīvo uz vietas, tomēr cenšamies viņus saudzēt. Ja ir vēlme tiekties pēc gaļas, ir iespēja medīt teļus. Tāpat arī ar briežu buļļiem – medījam spīles un tos, kas ir atpalikuši, vai attiecīgi, ja runājam par trofeju, tad medījam tikai no bronzas uz augšu,” stāsta Intars, norādot, ka bez selektīvas medīšanas nebūs iespēja savos mežos izaudzēt trofejas, un vēršot uzmanību – ja katru gadu tiks atmedīti bullēni ar otrajiem vai trešajiem ragiem, nebūs nekāda prieka nākotnē.

Pirmais briežu bullis gaidīts septiņus gadus

Savu pirmo briežu bulli Intars gaidījis septiņus gadus. Visu šo gadu laikā skatoties un vērtējot, mācoties no draugiem, kas nu jau ir zinoši un pieredzējuši mednieki. Intara gandarījums par nomedīto sudraba bulli bijis neiedomājams, trofejas vērta buļļa medības neesot salīdzināmas ar iespējām medīt divgadīgus bullēnus.

Iespēja parādīt, ar ko vīri brīvdienās nodarbojas

Ģimeņu medības ieviesa Jānis Trops un Jānis Kuprāns – iepriekšējais kolektīva vadītājs ar palīgu. Ideja radusies gluži vienkārši – ikdienā ejot uz mežu un saprotot, ka mājās paliek sievas, draudzenes un bērni. Tieši tāpēc arī dzimusi ideja par ģimeņu medībām – uz mežu doties kopā ar visu saimi. Lai redz, kur tad pazūd tie vīri piektdienās, sestdienās un svētdienās, ar ko tad viņi slimo. Parādīt, cik ļoti iespējams baudīt dzinējmedības tieši dzinēju acīm, jo nereti tieši dzinēji ir tie, kas mežā redz vairāk nekā paši mednieki. Bērna sajūsma, ieraugot meža dzīvnieku, ir fenomenāla. Tāpat arī iegājies, ka tieši jaunākā paaudze uz mežu līdzi ņem maisiņus un cenšas no meža iznest to, ko sēņotāji, ogotāji un citi divkājainie tur atstājuši, – sākot ar pudelēm un papīriem, beidzot ar dažnedažādiem rīkiem. Tādējādi tieši bērniem tas kļuvis par veselu pasākumu, un, pateicoties ģimeņu medībām, izdevies bērniem iemācīt, ka aiz sevis mežā jāatstāj tīrība un kārtība.

Ieraugot meža dzīvnieku, bērnu pārņem sajūsma

Mūsdienās liela problēma ir tā, ka jaunatni saista vien viedtālruņi un planšetes, pilnībā zaudējot vēlmi doties laukā pie dabas, svaigā gaisā un kur nu vēl uz mežu, lai slapinātu kājas un rokas. Taču ikvienam būtu vērtīgi saprast, ka šī mežā gūtā pieredze ir svarīga, neskatoties nedz uz slapjām kājām vai salijušu jaku. Tieši iespēja ieraudzīt meža dzīvnieku ir tas, kas jaunos ķiparus aizrauj un aicina atgriezties dzinēju rindās. Ieraugot meža dzīvnieku, bērnu pārņem sajūsma. Savukārt sievas un draudzenes atklāj, ka šāviena radītais troksnis ir tas, kas rada pārliecību par labi padarītu darbu, jo ir sekmēts pozitīvs rezultāts – ir izdzīts meža zvērs, ko medniekiem izdevies veiksmīgi nomedīt.

Mednieku pienākums ir stāstīt, kas viņi ir un ko viņi mežā dara

Un jāsāk tieši ar saviem tuvākajiem, lai priekšstats un pārliecība veidotos. Zinot, ka dzīvojam tehnoloģiju laikmetā, kur ikvienam ir piekļuve sociālajiem tīkliem, kur iespējams iegūt nudien negatīvu informāciju par medniekiem. Protams, ir arī pozitīvas lietas, taču dažkārt šķiet, ka šo negāciju ir stipri vairāk, kas var raisīt absolūti greizus uzskatus par medniekiem. “Kā lai saka – mednieks ir meža sanitārs. Mēs medījam atbilstoši valsts likumiem un tam, ko noteicis Valsts meža dienests. Mednieks nešauj visu pēc kārtas un neiznīcina meža infrastruktūru, kā daži mēdz to pasniegt. Mednieks tomēr cenšas turēt visu līdzsvarā, nosargāt zemnieku laukus, lai mazinātu meža zvēru radītos postījumus,” skaidro Intars.

Dzinējmedībās
Foto: Sintija Dozberga

Mīts par mednieka tēlu

Nereti tautā izskan apgalvojums, ka mednieks ir vecs, neapmierināts vīrs, kurš sēž meža malā ar alus pudeli rokā, – bet tā nav. Ikdienā, redzot cilvēkus sev apkārt, bieži vien pat neiedomāsimies, ka viņš ir mednieks. Lai to saprastu, ir jānāk uz mežu!
Dažkārt gluži vienkārši jāuzprasās līdzi draugiem, radiem, paziņām uz medībām. Arī Intars nereti uz medībām līdzi ņem draugus. Tie, kas iepriekš nav bijuši mednieku aprindās, šobrīd jau kļuvuši par medniekiem vai vēlas par tādiem kļūt. MK Mētrienas mednieki nevienā brīdī neatsaka jaunajiem medniekiem doties medībās un jauno mednieku kolektīvā kļūst arvien vairāk. “Brīdī, kad mēs nokārtojām mednieka apliecības un parādījām draugiem, viņi ieinteresējās, jo pieredzētais aizrauj. Labs piemērs ir tieši bebru medības, pats process, dambju jaukšana un rakšana. Tās ir medības, kurās lieliski izbaudīt tieši procesu,” skaidro Intars.

Mežs ir cita pasaule

“Kad vakarā aizej uz mežu un esi dabā, tu saproti, ka sākas pavisam cita dzīve – mežs gluži vienkārši ir pavisam cita pasaule. Esot tajā visā iekšā, tu aizrauj arī apkārtējos un ir patīkami, ka apkārtējie pozitīvi spēj ietekmēties no tevis,” stāsta Mētrienas mednieku kolektīva vadītājs.
Nenoliedzami, viena no lielākajām problēmām mūsdienās tieši jaunajiem medniekiem ir iespēja tikt mednieku kolektīvos. Precīzāk, šādu iespēju praktiski nav. Un runa nav tikai par jaunajiem medniekiem, bet arī medniekiem ar stāžu, kuri joprojām medī kā viesmednieki, jo gluži vienkārši viņiem nav iespēju tikt kolektīvā, ko varētu skaidrot ar neesošām mantošanas iespējām no tēva vai vectēva. “Mums tādā ziņā ir pilnīgi pretēji. Jau iepriekšējais kolektīva vadītājs to aizsāka. Medniekiem, kas izrāda interesi un vēlmi, nav bijusi liegta iespēja nākt medīt un ar laiku tikt uzņemtiem kolektīvā. Protams, kolektīvā ir noteiktais biedru skaits, kas nozīmē, ka līdz brīdim, kamēr kāds neizstājas vai nebeidz medīt, kolektīvā nav iespējas tikt uzņemtam. Bet jaunajiem ir iespēja medīt, maksājot kluba biedru naudu, kas nozīmē brīvu piekļuvi medībām. Protams, ir ierobežojumi uz ragaiņu medībām, bet iespējas ir! Medniekmājā stāv licences, mednieki zina, kas jādara, viņiem ir iespēja pieteikt medības un pašiem braukt un medīt. Kā citādi piesaistīt jaunos medībām, ja mēs šo iespēju liegsim? Mums ir jānāk pretī un jāņem jaunie savā pulkā. Tomēr daudzviet tas viss ir gana skarbi un ir kolektīvi, kur uz jauno mednieku būšanu pat neskatās, kur nu vēl viņu iespējām nākt līdzi medībās vai ļaut to darīt pašiem, ejot individuāli. Ir jāļauj jaunajam medniekam izbaudīt to, kāpēc viņš nokārtojis mednieka apliecību un kļuvis par mednieku. Jāsaprot, ka arī jaunais mednieks iegulda savus resursus kolektīva izaugsmē, jo diemžēl nereti tieši vecos medniekus gadu gājuma dēļ uz mežu vairs nav iespējams aizdabūt, lai sakārtotu mastus, meža stigas, torņus. Tieši jaunajos medniekos ir tā lielā uzņemšanās, azarts un vēlme iesaistīties. Medības nav tikai medību process, tas lielākoties ir iepriekš ieguldītais darbs, lai medības kā procesu varētu baudīt,” stāsta Intars.

Steyer, Lapua, Leica! Dažādu Jagd und Hund jaunumu apskats. Video bloga #63 epizode

Jaunais žurnāla Medības numurs jau ir klāt!

Saistītie raksti

Abonē žurnālu Medības 2023. gadam

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Kā ātri izvēdināt stirnāzi lauku apstākļos – 1.daļa. Praktiskais seminārs #41
Ekskluzīvi 13 stundas
ME
Medības
Pieredze
Skaties līdz galam! Maģiskā svilpīte jeb kā kontrolēt suni ar svilpienu komandām?
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Pieredze
Māris Ūselis: Problēma ir samilzusi, bet tagad vismaz ir redzamas sadarbības iespējas un risinājumi
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Pieredze
Ērces un parazīti – sunim var būt nāvējoši! Sarunas par suņiem #17
Ekskluzīvi 5 dienas
ME
Medības
Pieredze
Mežacūku medības postījumu vietās – vasaras piedzīvojums. Mednieka dienasgrāmata #31
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Klausies!
Ja biedrs taujā pēc statūtiem, tas nav jāizslēdz no kluba! “Šauj garām!” #240 epizode
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Virtuve
Trīs labas lietas! Dinozaura steiks, šašliks un trihinelizēta mežacūka! No dabas līdz galdam #7
Ekskluzīvi 15. jūlijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Vienkāršākais no stirnāžu mānekļiem – Buttolo. Lietošanas pamācība un padomi
Ekskluzīvi 15. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Sezonas atklāšana – kā to visu uz torni aiznest? Mednieka dienasgrāmata #30
Ekskluzīvi 15. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Talsos atklāta pneimatiskā šautuve! Kāpēc vajadzīga? “Šauj garām!” reģionālās ziņas no Talsiem
Ekskluzīvi 13. jūlijs, 2024
LD
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Kas tas ir un ko tas ēd? Multispektrālais binoklis HIKMICRO HABROK HQ35LN
Ekskluzīvi 13. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Medībās ar Jāni Pūteli – āzītis, ruksītis un basas kājas! Mednieka dienasgrāmata #29
Ekskluzīvi 10. jūlijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Laukos visi normāli džeki ir mednieki – Jānis Misiņš. “Šauj garām!” #239 epizode
Ekskluzīvi 10. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Medību suns. Kā mācīt sunim iet asinspēdu? Praktiskais seminārs #40
Ekskluzīvi 9. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Lapsa apbērnojusies mājas pagalmā! Ko darīt? Aculiecinieka video
7. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Mācieties, no štoka nebūs, bet vajadzētu nolaizīt bulli! Mums 5 miljoni skatījumu!
Ekskluzīvi 3. jūlijs, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Aprīkojums medībām. Satriecoši labs attēls ar 640 pikseļu matricu
Ekskluzīvi 3. jūlijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Meža ķēniņš ar samta ragiem? Nē – Kvazimodo! “Šauj garām!” #238 epizode
Ekskluzīvi 3. jūlijs, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Aprīkojums medībām. Mazs un kompakts – ThermTec Vidar 335
Ekskluzīvi 1. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Vai drīkst izmantot šaujamieroci pašaizsardzībai! “Šauj garām!” dalībniekiem #44
Ekskluzīvi 28. jūnijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Vai puskilometrā var izpētīt ragus? Pulsar Telos monokļu salīdzinājums un lietošanas pieredze
Ekskluzīvi 27. jūnijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Pļauka lācim, savilcēju loterija, gads klusinātāja iegādei. Jānis Pūtelis “Šauj garām!” #237 epizode
Ekskluzīvi 26. jūnijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Vienīgais, kas strādā! Aktuālais stirnāžu medību sezonā! Iesaka SIA Ieroči!
Ekskluzīvi 25. jūnijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Vai ar termo monokli var redzēt papardes ziedu? Skaties un saņem atlaižu kodu!
Ekskluzīvi 25. jūnijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Lauksaimnieki ir gatavi pirkt dzesētavas, lai mednieki medītu briežus
Ekskluzīvi 25. jūnijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Ar pamatīgu šaušanos supermedniekā! 15 reizi notiek Purnavu muižas kauss 2024
Ekskluzīvi 22. jūnijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kokneses klubu šaušanas mači!. Kāpēc vajadzīgi? “Šauj garām!” reģionālās ziņas no Kokneses
Ekskluzīvi 21. jūnijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Vieglākais veids, kā iemācīt sunim komandu “Guli”! Medību suņu apmācība
Ekskluzīvi 14. jūnijs, 2024
Sintija Dozberga
Virtuve
Gatavojam spiedienkatlā. TOP 11 šefpavāra ieteikumi, kā ātri pagatavot bagātīgu meža zupu
Ekskluzīvi 14. jūnijs, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Termiķis, kam ekrānā jābūt paziņojumam Don’t use while driving*
Ekskluzīvi 10. jūnijs, 2024

Lasītākie