Pieredze

FOTO un VIDEO. Mednieku saikne ar dvēseliskumu! Svētā Huberta svētki Skaistkalnes baznīcā0

3. novembrī vienā no lielākajām un skaistākajām Latvijas lauku baznīcām – Skaistkalnes Vissvētākās Jaunavas Marijas Debesīs Uzņemšanas Romas katoļu baznīcā apkaimes mednieki svinēja Svētā Huberta – mednieku aizstāvja svētkus.

Jādalās un jāievēro drošība

Spītējot spēcīgajam vējam kalnā pie baznīcas pulcējās skaistkalnieši, mednieki no kaimiņu pagastiem – Bārbeles un Kurmenes, kā arī daudziem citiem Latvijas novadiem. Baznīcas torņos skanēja mūziķu Laura Amantova un Normunda Pieša ar trompeti un trombonu atskaņotā džeza mūzika, radot īpašu svētku noskaņu, savukārt milzīgā katlā uz dzīvas uguns vārījās zupa, bet ne mazāka izmēra grilos cepās medījums.

Kad baznīcas velvēs ieskanējās ērģeles, prāvests Andrejs Mediņš visus aicināja uz svētku dievkalpojumu, kurā kalpoja arī Jelgavas diecēzes bīskaps Edvards Pavlovskis. Plašajā baznīcā visas solu rindas bija pilnas un daļa atnākušo visu dievkalpojumu pavadīja stāvot kājās turpat zālē.

Savā sprediķī Andrejs Mediņš atgādināja Svētā Huberta dzīves stāstu un uzsvēra medību nozīmi mūsdienu sabiedrībā. Tāpat to, ka jāpateicas par ikvienu medījumu, kas tiek piešķirts medniekam un ar to pēc iespējas jādalās. Savukārt bīskaps Edvards Pavlovičs uzsvēra, cik svarīga medībās ir drošība. Tāpat viņu ļoti satrauc plēsēju lielais skaits un tā ietekme uz cilvēkiem un viņu saimniekošanu.

Prāvests Mediņš tāpat atklāja, ka viņa saimniecība Kurmenē cietusi no lapsu uzbrukumiem vistu kūtiņai. Aiznests ievērojams skaists vistu. Prāvests mudināja vietējos medniekus vairāk pievērsties sīko plēsēju medībām ikdienā, nevis tikai tad, kad kūmiņš aiznes vistu no paša sētas.
Interesants fakts, ka mednieku klubus Skaistkalnes apkaimē dibinājusi tieši garīdznieki, atzīstot to par svarīgu un Dievam tīkamu nodarbošanos.

Svēta medniekus un suņus

Dievkalpojuma noslēgumā bīskaps svētīja visus atnākušos medniekus un citus dievkalpojuma dalībniekus, lūdzot par veiksmi medībās un to, lai vienmēr tiktu ievērotas visas drošības prasības. Savukārt pēc dievkalpojuma turpat pie baznīcas svētīja medību suņus. Gan tos, kas jau piedalījās medībās, gan dažus mēnešus vecus kucēnus, kuri vēl tikai apgūst medībās nepieciešamās gudrības. Vēlāk visi ķērās pie svētku mielasta.

Skaistkalnē svin Svētā Huberta svētkus

Ko par Svētā Huberta svētkiem domā to dalībnieki?

Prāvests Andrejs Mediņš: “Šādi svētki vairo mednieku pašapziņu un veido identitāti. Tie parāda, ka mēs katrs sevī spējam atmodināt to, ko mums ir devis Dievs – dabas mīlestību, māku rūpēties par dabu un māku saudzīgi to izmantot. Mums, baznīcai, ir jāceļ godā apziņa, cik mēs katrs esam svarīgi šajā Dieva plānā, arī ejot medībās. Tā ir kārtība, ko Dievs ir radījis uz zemes. Lēnām jāatbrīvojas no tā, ka mēs atmetam šo Dieva realitāti, šo mūžības realitāti un to, ka mēs esam ļoti svarīgs mehānisms dabā, dzīvē, vispirms sev, savai ģimenei un sabiedrībai. Medības ir tikums un, es teiktu, pat svētums. Nodarbošanās ar medībām, darbs mežsaimniecībā, citās ar dabu saistītās nozarēs jau vien parāda cilvēku sirds skaidrību un iekšējo kārtību. Mēs zinām, kas mēs esam un kas mēs esam viens otram.
Svētā Huberta svētki ir apstiprinājums tam, ka medniekiem jāturas roku rokā, jāsaglabā dzīva ticība, patiess prieks vienam par otru. Tas ir svaidījums, kas jāizdzīvo līdz sirds dziļumiem. Svētki palīdz saprast, ka medības ir kaut kas skaists, kas ir jākopj un jāveido. Šis tikums ir jāmāca jaunajai paaudzei.”

Viesturs Polis, mednieks no Skaistkalnes: “Šo svētku ideju izdomājām kopā ar priesteri Andreju Mediņu, lai izgreznotu mednieku ikdienu. Un pasākums izdevās! Priecīgi esam mēs un ikviens, kurš atbrauca. Cilvēku bija daudz. Mēs jau esam ieplānojuši svētkus arī nākamajā gadā. Domājam Skaistkalnes klosterī sarīkot Zemgales trofeju izstādi, un šī diena varētu būt kā pasākuma kulminācija – nobeigums.”

Arvīds Rozēns, Bārbeles mednieku kolektīvs: “Šādi svētki ir skats uz mednieku no cita skatu punkta. Mednieks medību apģērbā ienākot baznīcā izskatās citādāk. Cilvēki, kuri vienkārši atnāca uz vakara dievkalpojumu, redz, ka mednieks ir tāds pats cilvēks kā viņi. Starp mums nekas nemainās – mēs visi esam vienādi. Šādi svētki ir laba tradīcija, iespēja sanākt kopā. Tā mēs varam turēt godā savas vērtības.”

Uldis Lapiņš, mednieks no Skrīveriem: “Šādi svētki popularizē medības kā tādas. Priesteris Andrejs Mediņš ļoti labi pastāstīja Svētā Huberta stāstu un viņa nozīmi. Domāju, daudzi kristīgi cilvēki to nemaz nezina. Baznīcas zāle bija pilna un ceru, ka nākamgad svētku dalībnieku būs vēl vairāk.”

Aivars Bundzens, pieredzējis mednieks, sporta šāvējs: “Medniecība caur šādiem svētkiem tiek celta godā. Tiek parādīta īstā mednieku daba, saikne ar dabu, saikne ar svēto, saikne ar dvēseliskumu. Mednieki ir tie, kas šajā brīdī, šajā sarežģītajā laikā, veido saikni starp dabu un mūsu moderno pasauli. Daļa cilvēku šajā pasaulē ir apjukuši un nesaprot, kas mēs esam un no kurienes nākam, un ko mēs šajā pasaulē darām.”

Mednieku saikne ar dvēseliskumu! Svētā Huberta svētki Skaistkalnes baznīcā

Liecība par Svēto Hubertu

• Huberts ir dzimis 656. gadā tagadējā Francijas teritorijā, karaliskās Marovingu dzimtas atvases, Akvitānijas hercoga Bertrana ģimenē.
• Kā daudzi tā laika augstmaņi, arī Huberts bijis kaislīgs mednieks. Pēc sievas nāves dzemdībās Huberts pametis galmu un patvēries Ardenas mežos, kur pilnībā nodevies medībām.
• Lielās Piektdienas rītā, kad visi ticīgie iet uz baznīcu, Huberts devies medīt. Viņš dzinis pēdas lieliskam briedim, kad pēkšņi dzīvnieks esot pagriezies pret Hubertu, starp tā ragiem esot parādījies krucifikss un kāda balss esot teikusi: “Hubert, ja tu nepievērsīsies Dievam un nedzīvosi svētu dzīvi, tu ātri nokļūsi ellē.” Tad Huberts esot nokāpis no zirga un kritis ceļos brīnuma priekšā.
• Pēc piedzīvotā Huberts atteicies no visiem saviem tituliem un mantojuma par labu jaunākajam brālim Odo, kurš kļuvis par Huberta dēla aizbildni. Savu personīgo mantu Huberts izdalījis nabadzīgajiem un mācījies, lai kļūtu par garīdznieku. Vēlāk viņš kļuvis par Lježas bīskapu.
• Huberts miris 727. gadā.
• 1744. gadā Hubertu kanonizēja Romas pāvests Benidikts XIV.
• Tagad Huberts ir kristiešu svētais, mednieku, medību suņu, mežstrādnieku, matemātiķu, optiķu un metālapstrādes meistaru aizbildnis, kurš, pēc nostāstiem, esot varējis ārstēt trakumsērgu.

Epizode sadarbībā ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu.

Medību saimniecības attīstības fonds

Abonē 2024. gadam. DĀVANĀ KALENDĀRS un iespēja laimēt karabīni CZ 457 THUMBHOLE .22 LR 1/2x20UNF no SIA “Ieroči”. Akcijas periods 1.10.-23.12.2023. Loterijas atļaujas Nr. 7861.

👉 Abonē 2024 gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2023 gadam
ar 3 pielikumiem.

Novembra numurā par drošību – nav nekā svarīgāka!

Saistītie raksti


Abonē žurnālu Medības 2024. gadam

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Izgatavo caunu lamatu kastīti pats! Praktiskais seminārs #36
Ekskluzīvi 21 stundas
ME
Medības
Pieredze
Jauno mednieku eksaminācijas trauma. Tiešraide dalībniekiem #42
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Pieredze
Mīti un patiesība: Vai tikko nomedīta dzīvnieka gaļa ir bīstama sunim? Sarunas par suņiem #15
Ekskluzīvi 5 dienas
ME
Medības
Pieredze
Ko darīt, ja suns atsakās nest medījumu vai mantu? Medību suņu apmācība
Ekskluzīvi 5 dienas
ME
Medības
Klausies!
403 drošības pārkāpumi un 29 nelaimes gadījumi…. “Šauj garām!” #218 epizode
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Klausies!
Kad likumdevējs tiek maldināts, bet sabiedrībai ir vienalga. “Šauj garām!” #217 epizode
Ekskluzīvi 7. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Rīgā grasās rīkot dzinējmedības? Kā ir patiesībā? Diskusija
Ekskluzīvi 5. februāris, 2024
LD
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Nakts uzlika, tēmēklis un monoklis. PARD FD1 LRF tests reālos apstākļos
Ekskluzīvi 5. februāris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Jagd und Hund 2024! Latvietis, kas būvē medību torņus vāciešiem
Ekskluzīvi 31. janvāris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Mērķis aizliegt putnu medības. Grozījumi Medību noteikumos. “Šauj garām!” #216 epizode
Ekskluzīvi 31. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Divas metodes, kā sezonas beigās individuāli medīt briežus. Video bloga #73 epizode
Ekskluzīvi 29. janvāris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO! Viens bullis, divi dažādi attēli – nakts redzamība pret termokameru: PARD un Pulsar
Ekskluzīvi 28. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kā pareizi nogatavināt meža gaļu un ko nedarīt ar mežacūku? Praktiskais seminārs #35
Ekskluzīvi 27. janvāris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Viss sākas ar lodi. Tai jābūt perfektai. Dmitrijs Kļešņins. “Šauj garām!” #215 epizode
Ekskluzīvi 24. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Viens lūsis, divi lūši, trīs lūši? Skaņkalnes pagastā nofilmēta liela lūšu ģimene
Ekskluzīvi 21. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Vai korgidors der medībām. Sarunas par suņiem #13
Ekskluzīvi 19. janvāris, 2024
Kate Šterna
Pieredze
VIDEO! Strīpaini sivēni sniegā? Mērķtiecīgi samazinot populāciju, šādu gadījumu būs vairāk
Ekskluzīvi 17. janvāris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Dzīvnieki un augi doti cilvēkam, lai tos lietotu – Gints Polis. “Šauj garām!” #214 epizode
Ekskluzīvi 17. janvāris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Kameras, kas palīdzēs treniņiem? Jaunumi no SIA Ieroči
Ekskluzīvi 15. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kokneses novadā nofilmē 10 vilku baru. Vilki siro un nokož arī mājas suni. Aculiecinieku video
Speciālreportāža 13. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Medību sunim nesalst. Suņu labturība un mīti. Sarunas par suņiem #12
Ekskluzīvi 11. janvāris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Visgrūtāk ir sameklēt to medījumu, kam nav trāpīts. Justs Dzedons. “Šauj garām!” #213 epizode
Ekskluzīvi 10. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Mīts. Lūsis ēd tikai svaigu gaļu. Kā ir patiesībā?
Ekskluzīvi 9. janvāris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Zināt, kur un ko dara medību suns. Garmin Alpha 300i
Ekskluzīvi 8. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Valters Lūsis: “Sankcijas iestāsies tad, ja pārkāpumi tiek slēpti”
Speciālreportāža 7. janvāris, 2024
Linda Dombrovska
Aprīkojums
VIDEO. Nakts medībās ar Pard. Trīs vienā – ķīķeris, uzlika un tēmēklis
Ekskluzīvi 5. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Viltus ziņa! Netālu no Rēzeknes lācis no ceļa novilcis ievainotu staltbriedi. Skaties video!
4. janvāris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Par to, kas maina dzīvi, un mežacūku medībām. “Šauj garām!” #212 epizode
Ekskluzīvi 4. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Latvija ir lāčplēšu tauta! Cik Latvijā ir lāču un cik tie var būt bīstami?
Ekskluzīvi 3. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Uzmanību! MAKE A BREAK 3. posms Kuldīgas šautuvē pārcelts uz 12. janvāri
Ekskluzīvi 1. janvāris, 2024

Lasītākie