Pieredze

VIDEO. Mainīs vilku aizsardzības statusu! Ko tas nozīmē Latvijai?0

Foto: Pixabay

Pēdējos pāris gadus Eiropas Savienības dalībvalstis ceļ trauksmi par pieaugošo vilku un arī citu lielo plēsēju – lāču un lūšu – skaita pieaugumu. Šīs tendences rezultātā tiek apdraudēta miermīlīga līdzāspastāvēšana – pieaug konfliktsituāciju skaits starp cilvēku un meža zvēru. Novembrī Eiropas Mednieku un dabas aizsardzības asociāciju federācija (FACE), kuras biedrs ir Latvijas Mednieku asociācija (LATMA), ar atklātu vēstuli vērsās pie Eiropas Komisijas vadītājas Urzulas fon der Leienas. Tajā pausts lūgums nekavējoties rīkoties, lai saspringto situāciju risinātu. Vēl jo vairāk, fon der Leiena pati uz savas ādas piedzīvoja vilku uzbrukuma sekas, kad vilki saplosīja viņas iemīļoto poniju. Tikai pēc šīs pieredzes Eiropas Komisija sāka vairāk ieklausīties Eiropas iedzīvotājos, sākot meklēt iespējamos risinājumus.

Labas ziņas, kas rada draudus

Šā gada 20. decembrī Eiropas Komisija iesniedza priekšlikumu, lai Bernes Konvencijas ietvaros mainītu Eiropas vilku aizsardzības statusu no “stingri aizsargājams” uz “aizsargājams”. Šis lēmums sekoja pēc Eiropas Komisijas šā gada septembra paziņojuma par to, ka, balstoties uz pieejamiem datiem, būtu attiecīgi jāpielāgo vilku populācijas aizsardzības statuss. Vienlaikus Komisija arī aicina dalībvalstis rīkoties jau šobrīd spēkā esošo normatīvo aktu prasību ietvaros. Paziņojumā Urzula fon der Leiena norādīja, ka vilka atgriešanās ir labas ziņas Eiropas bioloģiskajai daudzveidībai, bet vilku ģimeņu koncentrācija dažās ES valstīs rada draudus, it īpaši mājlopiem: “Lai aktīvāk apsaimniekotu šīs populācijas, dalībvalstis ir lūgušas padarīt šo procesu elastīgāku. Eiropas Savienības līmenī vajadzētu darīt visu, lai to atvieglotu, tādēļ Komisija ir spērusi šo svarīgo soli. Esmu pārliecināta, ka mēs atradīsim mērķētus risinājumus, lai vienlaikus pasargātu gan bioloģisko daudzveidību, gan arī mājlopus.”
Savukārt, atsaucoties uz Eiropas Komisijas lēmumu, FACE prezidents Tūrbjērns Larsons norādīja: “Lai gan šo ziņu uztveram ļoti pozitīvi un mēs sagaidām, ka ES vides ministri atbalstīs šo zinātniski pamatoto EK priekšlikumu, tomēr, lai nodrošinātu veiksmīgu līdzāspastāvēšanu, lielo plēsēju normatīvo aktu paketei jāietver arī lāči un lūši ar uzsvaru uz to aizsardzības statusu, pārskatot arī EK vadlīnijas un ziņošanas sistēmu.”

Mainīs vilku aizsardzības statusu! Ko tas nozīmē Latvijai?

Vairāk nekā 20 000 vilku

Aizsardzības statusa maiņa neatceļ legālo nepieciešamību vilkus aizsargāt, bet pieļaut adaptīvo apsaimniekošanas sistēmu, kas ir vairāk piemērota sugai, kas vairs nav apdraudēta un stabili pieaug. Lai mazinātu esošos konfliktus, jāpanāk tas, ka vienlaikus iespējama gan kontrolēta apsaimniekošana, gan arī labvēlīga statusa nodrošināšana.
Padziļinātā analīze ir parādījusi, ka pēdējo divdesmit gadu laikā vilku populācijas ir ievērojami pieaugušas un vilku apdzīvotās teritorijas palielinās. Eiropas Savienībā ir vairāk nekā 20 000 vilku, un lielākoties šīs populācijas pieaug, kā arī palielinās to apdzīvotā teritorija. Tas pierāda, ka līdz šim ieviestie aizsardzības pasākumi ir bijuši sekmīgi, tomēr vilku skaita pieaugums ir novedis pie konfliktiem, tieši attiecībā uz vilku uzbrukumiem mājlopiem noteiktos reģionos. Šis fakts pamato nepieciešamību ieviest elastīgāku apsaimniekošanas stratēģiju, vienlaikus nodrošinot labvēlīgu vilku aizsardzības stāvokli.
LATMA valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks uzsver: “Šo lēmumu jau gaidījām sen, jo arī pie mums dzīve parāda, ka ir krietni jāpiedomā par vilka populācijas ierobežošanu, kas pašlaik rada nopietnu apdraudējumu sabiedrībai. Ceram arī, ka Eiropas Komisija līdzīgu lēmumu pieņems attiecībā uz lūšiem un lāčiem.”
Kas notiks tālāk? Tagad dalībvalstīm būs jālemj par Eiropas Komisijas priekšlikuma pieņemšanu vai noraidīšanu. Tad priekšlikumu iesniegs ES Bernes Konvencijas pastāvīgajai komitejai. Atkarībā no pieņemtajiem lēmumiem būs iespējams mainīt vilka aizsardzības statusu.

Avots: Latvijas Avīze

Par kluba atbildību, ja notiek malumedības, un Bembiju. “Šauj garām!” #210 epizode

👉 Abonē 2024 gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2023 gadam
ar 3 pielikumiem.

Saistītie raksti

Decembra numurā par to, kad inspektors traucē medības!

Abonē žurnālu Medības 2024. gadam

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Klausies!
Kad skaties lācim acīs, palīdzēt var tikai lūgšanas. “Šauj garām!” #340 epizode
Ekskluzīvi 4 stundas
ME
Medības
Klausies!
Kad sistēmā ir bardaks un paliec bez ieročiem! “Šauj garām!” #339 epizode
Ekskluzīvi Nedēļa
Indulis Burka
Pieredze
FOTO un VIDEO. ThermTec Hunt 650L – viegla, precīza un moderna termālā uzlika nopietnām nakts medībām
Ekskluzīvi 8. jūnijs, 2026
Kate Šterna
Pieredze
Tas ir normāli? Pārkāpti kā minimums divi likumi. Divi veimārieši saplosa stirnu
Ekskluzīvi 8. jūnijs, 2026
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Kā viena mednieka ideja kļuva par Latvijas mēroga kustību. Ragi Dūņās 2026 apskats
Ekskluzīvi 4. jūnijs, 2026
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Jauns Latvijas rekords, Izaicinājuma kauss jaunā formātā un stirnāžu sezona. Aktuālais SIA Ieroči
Ekskluzīvi 4. jūnijs, 2026
Kate Šterna
Uncategorized
VIDEO! Lācis pa logu ielec mašīnā un uzbrūk tūristam Rumānijā. Lietuvieši par mata tiesu izglābjas!
3. jūnijs, 2026
ME
Medības
Klausies!
Staltbriedis ar slotu dzen prom alni un mednieku kluba sociālā funkcija! “Šauj garām!” #338 epizode
Ekskluzīvi 3. jūnijs, 2026
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Tikai 190 lāču, bet tie jau staigā pa Latvijas pilsētām, un lūsis uzbrūk mājas kaķim. Meža ziņas #33
Ekskluzīvi 2. jūnijs, 2026
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Likums cilvēku nesargā, bet lāču skaits aug. Ko patiesībā paredz uzsāktā iniciatīva?
Ekskluzīvi 2. jūnijs, 2026
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Skriet ar telefonu pakaļ lācim? Komentārs par lāci Jēkabpilī! Tas ir tikai sākums
Ekskluzīvi 1. jūnijs, 2026
ME
Medības
Klausies!
Ja brauc pa iecirkni ar neiesaiņotu ieroci. “Šauj garām!” #337 epizode
Ekskluzīvi 27. maijs, 2026
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Sarkanā punkta tēmēklis + palielinātājs? Kā tas strādā? Apskatām Huberts veikalu jaunumus
Ekskluzīvi 26. maijs, 2026
ME
Medības
Pieredze
Barība, prieka pēc vai konkurence? Kāpēc vilki ēd suņus? Meža ziņas #32
Ekskluzīvi 22. maijs, 2026
ME
Medības
Klausies!
Kad uzskaite nav pareiza, bet bebri lido pa gaisu! “Šauj garām!” #336 epizode
Ekskluzīvi 20. maijs, 2026
Indulis Burka
Pieredze
VIDEO. Vai mednieki drīkst šaut nost dronus virs medību platībām?
Ekskluzīvi 20. maijs, 2026
ME
Medības
Aprīkojums
Stabilai un precīzai šaušanai medību apstākļos. Kā lietot šaušanas atbalstu
Ekskluzīvi 19. maijs, 2026
Kate Šterna
Virtuve
Zinātniski pierādīts. Cilvēks kļuva par cilvēku pateicoties medībām
Ekskluzīvi 15. maijs, 2026
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Kur tēmēt mežacūkai, lai šāviens būtu efektīvs? Reāla medību situācijas analīze
Ekskluzīvi 15. maijs, 2026
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Burtniekos gar māju staigā vilks. Ko darīt? Medības ir aizliegtas!
Ekskluzīvi 15. maijs, 2026
ME
Medības
Klausies!
Kad ar “sūdainu lāpstu” sagrauj mednieka tēlu! “Šauj garām!” #335 epizode
Ekskluzīvi 13. maijs, 2026
ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Lūšu mīlas deja, pamesti mazuļi un lāču riesta laiks. Meža ziņas #31
Ekskluzīvi 8. maijs, 2026
ME
Medības
Klausies!
Vai tad stirnas nevar medīt, kad gribas, un būt medniekam ir slikti? “Šauj garām!” #334 epizode
Ekskluzīvi 6. maijs, 2026
ME
Medības
Pieredze
Reportāža. Vai diennakts gaišajā laikā atļauts medīt ar nakts redzamības un termālajiem tēmēkļiem?
Ekskluzīvi 1. maijs, 2026
ME
Medības
Klausies!
Kāpēc alni nevajag konvertēt konservos, un lācis nav iebetonēts. Podkāsts “Šauj garām!” #333 epizode
Ekskluzīvi 29. aprīlis, 2026
ME
Medības
Klausies!
Kad vilks kož kājās, dubultie standarti un nabaga lūšu mamma. “Šauj garām!” #332 epizode
Ekskluzīvi 22. aprīlis, 2026
ME
Medības
Pieredze
Nevajag krist panikā! Lācenes ar trim lācēniem un niknās, karojošās stirnas. Meža ziņas #29
Ekskluzīvi 17. aprīlis, 2026
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Pulsar Symbion XR50 vai XT50 – kurš labāks miglas un lietus apstākļos?
Ekskluzīvi 17. aprīlis, 2026
ME
Medības
Aprīkojums
Informatīvi izglītojošā filma “Medību ieroči”. Kā izvēlēties savu pirmo ieroci un neapjukt plašajā piedāvājumā
Ekskluzīvi 16. aprīlis, 2026
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Bebraine – ideāla vieta ūdensputnu medību saimniecībai. MSAF stāsti #1
Ekskluzīvi 16. aprīlis, 2026

Lasītākie