Aprīkojums

Dzirdi labāk medībās un vienlaikus pasargā ausis no šāviena trokšņa. Vai iespējams?0


Viens no efektīvākajiem dzirdes pasargāšanas rīkiem ir aktīvās austiņas.
Viens no efektīvākajiem dzirdes pasargāšanas rīkiem ir aktīvās austiņas.
Foto: Emīlija Mariševa

Dzirde neatjaunojas, pie šāviena trokšņa nevar arī pierast. Tas ir fakts, tas nav izturības, vīrišķības vai pieraduma jautājums. Teju vai katra šāviena troksnis ir virs 140 decibeliem. Lielkalibra karabīnes šāviena troksnis var sasniegt pat 175 decibelu slieksni. Dzirdes pakļaušana šādam troksnim rada neatgriezeniskus bojājumus cilvēka unikālajam maņas mehānismam. Šaušana telpās vai apstākļos, kad skaņa atsitas pret, piemēram, sienām, tikai palielina risku traumēt dzirdi. Tāpat arī stobru bremzes – tās šāviena troksni padara skaļāku.
Mednieki ir iekļauti riska grupā tieši šā iemesla dēļ. Medniekam ir lielāka iespēja sabojāt dzirdi nekā kādam citam. Ir pierādīts, ka tie, kas nodarbojas ar šaušanas sportu, zaudē iespēju dzirdēt augstu frekvenču skaņas, proti, sadzirdēt tādas skaņa kā s vai v.
Parasti bojāta tieši kreisā auss, ja tiek šauts no labā pleca, jo tā ir vienā līnijā ar stobru un ir atklāta. Savukārt labo ausi nedaudz pasargā tas, ka, pieliekot galvu pie laides, auss ir nedaudz pagriezta prom no stobra. Cilvēki, kuri nevar saklausīt augstās frekvences, var teikt, ka dzird to, ko viņiem saka, bet tas ne vienmēr ir skaidrs, kā arī viņiem šķiet, ka runātājs neskaidri bubina. Bieži vien dzirde netiek pārbaudīta, jo viņiem šķiet, ka dzirde nav bojāta. Bojājumi var izpausties arī kā zvanīšanas vai džinkstošs troksnis ausīs, ko sauc par tinītu. Arī tinīts var būt neatgriezenisks. Labā ziņa ir tāda, ka dzirdi var pasargāt ar piemērotiem dzirdes aizsardzības līdzekļiem, kā arī ar trokšņa slāpētājiem. Sliktā ziņa – reti kurš mednieks medībās izmanto dzirdes aizsardzības līdzekļus, ja ierocis nav aprīkots ar trokšņa slāpētāju.

Kā pasargāt dzirdi?

– Vienmēr izmantojiet dzirdes aizsarglīdzekļus, kad šaujat ar ieroci, kam nav trokšņa slāpētāja.
– Vienmēr kabatā turiet vienreizējos ausu aizbāžņus – tie var noderēt.
– Drošības labad var likt ne tikai austiņas, bet vienlaikus ausīs iebāzt arī ausu aizbāžņus.
– Treniņiem šautuvēs izvēlieties mazāka kalibra ieročus.
– Izvairieties bez dzirdes aizsardzības līdzekļiem uzturēties vietās, kur šauj citi.
– Izmantojiet austiņas gan treniņos, gan medībās.

Kad izmantot aktīvās austiņas

Viens no efektīvākajiem dzirdes pasargāšanas rīkiem ir aktīvās austiņas. Tās var pastiprināt skaņas, kas ir apkārt, bet slāpēs skaņas, kas ir asas, skaļas un pārsniedz noteiktu decibelu apjomu. Šautuve nav vienīgā vieta, kur šādas austiņas izmantot. Pirmkārt, vecāki mednieki bieži izmanto austiņas, lai saklausītu to, kas ar bojātu dzirdi vairs nav saklausāms. Šīs austiņas ievērojami pastiprina apkārtējās skaņas pat tik ļoti, ka var saklausīt arī lapsas soļus. Tādēļ tās ļoti efektīvi var izmantot medībās. Otrkārt, austiņas pildīs savu primāro funkciju – pasargās dzirdi. Ja ierocim nav trokšņa slāpētāja, austiņas pat būtu obligātas. Bieži mednieki saka, ka medībās šāviena troksnis nešķiet skaļš. Tas tādēļ, ka. ieraugot mērķi, smadzenes pastiprina redzes signālus, bet samazina dzirdes signālu apmēru. Auss dzird, bet smadzenes šo skaņu bloķē tieši tādēļ, ka cilvēks pēc būtības ir plēsējs, kura uzdevums ir pēc iespējas labāk saskatīt medījumu. Treškārt, ir aktīvās austiņas ar dažādām papildu funkcijām, piemēram, Bluetooth. Tas ļauj austiņas izmantot kā papildinājumu rācijai vai vienkārši klausīties mūziku.

Kam pievērst uzmanību, iegādājoties austiņas

Protams, galvenais un primārais faktors ir cena. Lielākā daļa piedāvājumā esošo austiņu nav lētas, tās var maksāt pat 290 EUR, kas atkarīgs no funkcijām un zīmola. Viens svarīgs aspekts ir tas, cik austiņas ir biezas. Profesionālās austiņas profesijām, kur ikdienā dzirde tiek pakļauta ļoti skaļiem un konstantiem trokšņiem, ir biezas. Parasti medībām un šaušanas sportam paredzētās austiņas ir plānākas. Jo austiņas plānākas, jo tās ir ērtākas, it īpaši, ja runājam par šaušanas sportu. Mēdz būt tā, ka, ieplecojot ieroci, laide regulāri atsitas pret austiņām, ja tās ir biezas. Tas gan ļoti atkarīgs no katra individuālās ieplecošanas tehnikas.
Svarīgs aspekts ir skaļuma regulēšanas un ieslēgšanas pogas. Austiņas parasti ieslēdz un regulē, kad tās ir jau uzliktas. Ja neskatoties un tikai ar tausti nav iespējams ērti regulēt austiņu funkcijas, varbūt ir jāaplūko kāds cits modelis. Vēl viena problēma ir austiņu kvalitāte un apdare. Pierādījies, ka vienkāršs porolona polsterējums ar laiku sasmērējas un sāk drupt. Izmantojot austiņas siltā laikā, āda zem austiņām svīst un ierīce smērējas. To, protams, novērst nevar, bet ir labi, ja ražotājs piedāvā rezerves daļas, kas ļaus austiņu polsterējumu, kad tas nolietojies, nomainīt.

Kam pievērst uzmanību

Austiņu biezums. Jo plānākas, jo ērtākas.
Funkciju regulēšanas pogas. Vai austiņas ērti pielāgot?
Apdare un rezerves daļas. Vai būs iespējas nomainīt, piemēram, austiņu polsterējumu.

Ko piedāvā Latvijas veikali

Peltor aktīvās austiņas

Peltor SportTac austiņas
Foto: Publicitātes foto

Peltor SportTac ir viens no populārākajiem un plaši pieejams modelis Latvijā. Cenas ir ļoti atšķirīgas atkarībā no veikala – no 139 līdz pat 190 EUR. Peltor piedāvā dažādus aktīvo austiņu modeļus, kas paredzēti dažādiem mērķiem – sākot ar šaušanu, beidzot ar militārām vajadzībām. Ir modeļi ar Bluetooth funkciju, iespēju pieslēgt rāciju. Viena no ērtākajām funkcijām ir austiņu automātiska izslēgšanās pēc četru stundu lietošanas, par to paziņojot ar signālu. Peltor pārstāvis Latvijā ir Stokker, kura sortimentā ir visdažādākās iespējas un modeļu variācijas.
Piedāvā: Stokker

Browning Xtra Protection

Browning Xtra Protection
Foto: Publicitātes foto

Šis modelis ir ar stereoskaņu un iebūvētu mikrofonu. Austiņas pastiprina apkārtējās skaņas, vienlaikus slāpējot šāviena troksni. Austiņām ir maināmie vāciņi divās krāsās – oranžs un melns. Radīts tieši medībām un šaušanas sportam.
Piedāvā: SIA Ieroči
Cena: 149 EUR
Svars: 270 g

MePaBlu Comfort Soft Gel

MePaBlu Comfort Soft Gel
Foto: publicitātes foto

Piemērots medībām un sporta šaušanai. Mīkstie spilventiņi ir ērti, radīti tieši apstākļiem, kad austiņas jālieto ilgstoši. Plakana un ērta forma, vieglas un salokāmas. Polsterēts galvas stiprinājums. Liela priekšrocība – automātiski izslēdzas pēc četrām stundām, kas ļauj taupīt baterijas. Austiņām ir 10 x skaņas pastiprinājums. Komfortabli želejas spilventiņi, lai nenospiež ausis. Arī šis modelis ir ar maināmiem vāciņiem.
Piedāvā: veikali Huberts
Cena: 229 EUR
Funkcija: automātiski izslēdzas pēc 4 stundām

MSA Supreme Pro X

SUPREME PRO X
Foto: publicitātes foto

Lieliski piemērotas medniekiem un sporta šāvējiem. MSA uzsver, ka šī zīmola produkti ir piemēroti lietošanai ekstrēmos apstākļos. Kustīgās austiņu detaļas izgatavotas no metāla. Austiņas ir 100% ūdens izturīgas. Katrā pusē ir autonomi mikrofoni, lai radītu pēc iespējas labāku stereoefektu. Šāviena troksni samazina līdz nekaitīgajiem 82 dB, vienlaikus pastiprinot vājus fona trokšņus. Divu AAA bateriju pietiks 600 stundām ieslēgtā režīmā. Austiņas automātiski izslēgsies pēc četrām stundām.
Piedāvā: gunmarket.eu
Cena: 290 EUR
100% ūdens izturīgas

Impact Sport HowardLeight

Impact Sport HowardLeight
Foto: publicitātes foto

Saistītie raksti

Aizsargā pret šāviena troksni, pastiprina fona trokšņus. Austiņām ir jaudīgi mikrofoni, kā arī galvenā funkcija – samazināt bīstamus trokšņus līdz 82 dB līmenim. Austiņām ir stereoskaņa, kas ļauj normāli sarunāties ar kolēģiem, kā arī uztvert dažādas skaņas. Austiņas automātiski izslēdzas pēc četrām stundām. Austiņas iespējams savienot ar telefonu, rāciju vai MP3 atskaņotāju. Ar divām AAA baterijām darbības laiks 350 stundas.
Piedāvā: medibuapgerbi.lv
Cena: 90 EUR
Svars: 286 g

Artis Pabriks: “Gan aizsardzības nozare, gan mednieki dzīvi redz caur tēmēkli”

Pielikums. Putni medības un medības ar suņiem

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Izgatavo caunu lamatu kastīti pats! Praktiskais seminārs #36
Ekskluzīvi 21 stundas
ME
Medības
Pieredze
Jauno mednieku eksaminācijas trauma. Tiešraide dalībniekiem #42
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Pieredze
Mīti un patiesība: Vai tikko nomedīta dzīvnieka gaļa ir bīstama sunim? Sarunas par suņiem #15
Ekskluzīvi 5 dienas
ME
Medības
Pieredze
Ko darīt, ja suns atsakās nest medījumu vai mantu? Medību suņu apmācība
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Klausies!
403 drošības pārkāpumi un 29 nelaimes gadījumi…. “Šauj garām!” #218 epizode
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Klausies!
Kad likumdevējs tiek maldināts, bet sabiedrībai ir vienalga. “Šauj garām!” #217 epizode
Ekskluzīvi 7. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Rīgā grasās rīkot dzinējmedības? Kā ir patiesībā? Diskusija
Ekskluzīvi 5. februāris, 2024
LD
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Nakts uzlika, tēmēklis un monoklis. PARD FD1 LRF tests reālos apstākļos
Ekskluzīvi 5. februāris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Jagd und Hund 2024! Latvietis, kas būvē medību torņus vāciešiem
Ekskluzīvi 31. janvāris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Mērķis aizliegt putnu medības. Grozījumi Medību noteikumos. “Šauj garām!” #216 epizode
Ekskluzīvi 31. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Divas metodes, kā sezonas beigās individuāli medīt briežus. Video bloga #73 epizode
Ekskluzīvi 29. janvāris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO! Viens bullis, divi dažādi attēli – nakts redzamība pret termokameru: PARD un Pulsar
Ekskluzīvi 28. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kā pareizi nogatavināt meža gaļu un ko nedarīt ar mežacūku? Praktiskais seminārs #35
Ekskluzīvi 27. janvāris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Viss sākas ar lodi. Tai jābūt perfektai. Dmitrijs Kļešņins. “Šauj garām!” #215 epizode
Ekskluzīvi 24. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Viens lūsis, divi lūši, trīs lūši? Skaņkalnes pagastā nofilmēta liela lūšu ģimene
Ekskluzīvi 21. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Vai korgidors der medībām. Sarunas par suņiem #13
Ekskluzīvi 19. janvāris, 2024
Kate Šterna
Pieredze
VIDEO! Strīpaini sivēni sniegā? Mērķtiecīgi samazinot populāciju, šādu gadījumu būs vairāk
Ekskluzīvi 17. janvāris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Dzīvnieki un augi doti cilvēkam, lai tos lietotu – Gints Polis. “Šauj garām!” #214 epizode
Ekskluzīvi 17. janvāris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Kameras, kas palīdzēs treniņiem? Jaunumi no SIA Ieroči
Ekskluzīvi 15. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kokneses novadā nofilmē 10 vilku baru. Vilki siro un nokož arī mājas suni. Aculiecinieku video
Speciālreportāža 13. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Medību sunim nesalst. Suņu labturība un mīti. Sarunas par suņiem #12
Ekskluzīvi 11. janvāris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Visgrūtāk ir sameklēt to medījumu, kam nav trāpīts. Justs Dzedons. “Šauj garām!” #213 epizode
Ekskluzīvi 10. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Mīts. Lūsis ēd tikai svaigu gaļu. Kā ir patiesībā?
Ekskluzīvi 9. janvāris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Zināt, kur un ko dara medību suns. Garmin Alpha 300i
Ekskluzīvi 8. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Valters Lūsis: “Sankcijas iestāsies tad, ja pārkāpumi tiek slēpti”
Speciālreportāža 7. janvāris, 2024
Linda Dombrovska
Aprīkojums
VIDEO. Nakts medībās ar Pard. Trīs vienā – ķīķeris, uzlika un tēmēklis
Ekskluzīvi 5. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Viltus ziņa! Netālu no Rēzeknes lācis no ceļa novilcis ievainotu staltbriedi. Skaties video!
4. janvāris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Par to, kas maina dzīvi, un mežacūku medībām. “Šauj garām!” #212 epizode
Ekskluzīvi 4. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Latvija ir lāčplēšu tauta! Cik Latvijā ir lāču un cik tie var būt bīstami?
Ekskluzīvi 3. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Uzmanību! MAKE A BREAK 3. posms Kuldīgas šautuvē pārcelts uz 12. janvāri
Ekskluzīvi 1. janvāris, 2024

Lasītākie