Pieredze

Diagnoze – svina nesaturēšana. Kas darāms, lai medībās iztiktu bez nelaimes?0


Pēc veiksmīgajām medībām.
Pēc veiksmīgajām medībām.
Foto: Kate Šterna

Kas ir galvenā balva, dodoties medībās? Man tā ir iespēja būt tik tuvu dabai, cik vien tas mūsdienu sabiedrībā iespējams, izjust, kā darbojas dziļi apslēptie instinkti, kuri mūsu senčiem palīdzējuši izdzīvot visdažādākajos laikos. Izprast dabā notiekošos procesus, veroties no pirmās skatītāju rindas. Galu galā – lieliski pavadīt laiku kopā ar līdzīgi domājošajiem, kuriem varu uzticēties. Un tikai pēc tam tā ir iespēja gūt medījumu. Protams, viss medību process uz to ir orientēts, taču neskumstu, ja medības beidzas bez taustāma medījuma – mana trofeja ir arī emocijas un atmiņas visai dzīvei. Taču tas viss nav iespējams, ja netiek ievērota drošība. Gan tad, ja mežā esi viens, gan tad, ja kopā ar citiem medniekiem.

Nepatīkamas atmiņas

Kādam manam paziņam pat nācies izbaudīt, kā ir, kad skrotis aizķer roku. Šīs rindas rakstot, nespēju izvēlēties pietiekami pieklājīgu vārdu, lai apzīmētu mednieku, kurš raidīja šāviņu. Vēl kādam skrotis svilpojušas gar cepuri. Pirms daudziem gadiem pats instinktīvi nokritu sūnās, kad netālu nospindza rikošetējoša lode. Azarts nevienam – ne jaunam, ne vecam – medniekam nav attaisnojums drošības neievērošanai medībās. Lai kāda būtu situācija, nedrīkst aizmirst, ka mūs visus gaida mājās, un šajā jomā mums nav tiesību pievilt jebkura cilvēka cerības. Par negūtu medījumu neviens nepārmetīs no sirds, bet par to, ka izdarīts nelabojamais, gan.

Medību azarts nav attaisnojums

Prātā nāk kaut kur dzirdēts apzīmējums – svina nesaturēšana. Diemžēl šo diagnozi nākas konstatēt bieži. Rakstot par nelaimes gadījumiem un drošības noteikumu pārkāpumiem medībās, visbiežākā aizbildināšanas ir tieši medību azarts. Taču, analizējot dziļāk, ar šo tiek apzīmēts uztraukums. Uztraukums brīdī, kad rokās ir reāls ierocis, kuru bijis slinkums izņemt no seifa biežāk, nekā tikai dodoties medībās, un pamanīts medījamais dzīvnieks, kura novērtēšanai un lēmuma pieņemšanai dotas vien dažas sekundes.Ja mednieks un viņa ierocis dzīvo dažādās pasaulēs, nepietiek laika, lai atcerētos kādreiz mednieku kursu laikā lasīto Medību noteikumu XI daļu, kurā uzskaitītas drošības prasības. Tieši tās prasības, kuras, medību inspektoru vārdiem izsakoties, rakstītas ar kāda cilvēka asinīm.

Ar ieroci jādzīvo ikdienā

Ar lasīšanu vien tomēr ir daudz par maz. Tikai rīkojoties ar ieroci pieredzējuša instruktora uzraudzībā, tie svarīgie NEDRĪKST kļūst par tikpat automātiski izpildāmām darbībām kā kafijas krūzītes pacelšana līdz lūpām – mēs taču zinām, kas būs, ja strauji iemalkosim karsto dzērienu.Visbiežāk mednieki grēko, pārvietojoties ar ieroci. Tāpat visai mistisks lielums šķiet leņķis, kas šaurāks par 30 grādiem no horizonta putnu medībās, arī 70 grādu uz abām pusēm no perpendikula pret mednieku līniju šķiet ņemts no teorētiskas ģeometrijas grāmatas, nevis reālām medībām.Tāpat ārkārtīgi svarīgi pārliecināties, vai stobra kanāls ir brīvs, īpaši pēc švaka šāviena. Iespējams, stobrā palikusi lode vai konteiners. Nākamais šāviens var saplēst ieroci, ievainot vai pat nogalināt pašu šāvēju. Kā ievērot šīs un citas drošības noteikumu prasības, skaidro Alojas mednieku kluba valdes priekšsēdētājs un pieredzējis mednieks Aigars Rumbergs.

Nešaut par katru cenu!

“Kad mednieks dodas medībās, šāviens nav galvenā procesa sastāvdaļa, bet gan noslēgums. Galvenais – tikt vaļā no domas šaut par katru cenu, jebkurā situācijā, kad ieraudzīts potenciālais medījums. Tas vairāk ir prāta treniņš. Jaunais mednieks, pabeidzot kursus, ir tikai ceļā sākumā. Uzskatu, ka apmācības sadaļai, kā apieties ar ieroci, jābūt krietni lielākai. Mēs šeit Alojas šautuvē pieņemam eksāmenus, un es redzu šos cilvēkus. Viņi īsā laikā saņēmuši tik daudz svarīgas informācijas, ka nespēj tik strauji to visu ielāgot, kur nu vēl tikai pāris reižu aizejot uz šautuvi. Kāds teiks – tas atkal ir naudas jautājums vai šautuvju lobijs, bet tā nav. Tas ir mūsu visu, mednieku, drošības jautājums. Kad vaicāju, vai nepieciešams pastāstīt par pareizu stāju šaujot, cits atmet ar roku, cits ir ieinteresēts, un tam otrajam ir daudz labāki rezultāti.

Elementāra matemātika

Atkārtošos, drošība – tas ir prāta stāvoklis. Dabā leņķus un attālumus noteikt ir ļoti grūti, bet tāpēc vēlams izvēlēties dabiskus un viegli saprotamus orientierus. Piemēram, ja tas ir lidojošs mērķis, tad drošais šāviena leņķis veidosies šādi – divi metri no sevis un paša uz augšu izstieptās rokas augstums. Zemāk vienkārši nedrīkst! Tas ir tik vienkārši un darbojas jebkura auguma cilvēkam. Protams, jāņem vērā arī reljefs.Taču, lai to ielāgotu, ir jātrenējas rīkoties ar ieroci un jādara tas regulāri. Ja ieroci no seifa izņem tikai pirms medībām, saikne ar to ir zaudēta. Bieži trenējoties, gūsti pārliecību, kas tas, kā to dari, ir pareizi, un pastiprini savas iemaņas. Arī droši pārvietoties ar ieroci var iemācīties šautuvē, kur iemaņas tiek sistematizētas – ja jāpārvietojas, ierocis ir izlādēts, bise atvāzta, pusautomātiskajai bisei aizslēgs atvērts. Tas ir kā braucot ar automašīnu – prātā ir dažādas domas, bet, ieraugot luksoforā sarkano gaismu, braucējs apstājas. To, kurā brīdī rīkošanās ar ieroci kļūst nedroša, var apzināties tikai trenējoties. Jo biežāk tiks iets uz šautuvi, jo ātrāk tas notiks, turklāt jādarbojas zinoša mednieka vai šautuves instruktora uzraudzībā. Es saprotu, ka tas ir arī naudas jautājums. Nenoliedzu, ka, iespējams, ir arī citi veidi, kā to iemācīties, taču šautuves apmeklējums ir veids, par ko esmu pārliecinājies pats.

Klasiskas vērtības

Saistītie raksti

Ar ieroci vienmēr jāapietas kā ar pielādētu. Ejot uz mastu, ierocis ir izlādēts. Tikai nostājoties uz numura un kad garām aizgājuši citi mednieki, ieroci pielādē. Mastam beidzoties, ieroci nekavējoties izlādē. Arī tas ir kā šautuvē – ieroci pielādē, tikai nostājoties šaušanas vietā. Pārlādējot ieroci, klasika – vienmēr stobrs uz leju. Kad taisi vaļā, atceries, ka ierocis jāpagriež mazliet sāņus, lai tas nav pret seju. Arī tad, ja šāviens bijis normāls, nevis kapsele nav sprāgusi. Drošībai. Lai nekas nenotiktu. Tad, pat nejauši aizķerot mēlīti, šāviens trāpīs zemē un neviens nebūs cietis. Nav jēgas neprātīgajam šāvienam, kas var visu sabojāt. Pirms šāviena jāpārliecinās, ka šāviena zonā nav neviena, kam ar šo šāvienu varētu kaitēt. Šodien daudzi medī ar vītņstobra ieroci, un jāsaprot, kur lode lido ne tikai mastā, bet ārpus tā. Šaujot pļavā, jāsaprot, kas ir tās otrā pusē, īpaši miglainā dienā. Īpaši svarīgi, ja mednieks nešauj no paaugstinājuma, bet stāv uz zemes. Ja nav pārliecības par drošību, no šāviena jāatturas. Tas atkal ir prāta treniņš.”

Drošība medībās – principi un padomi

Lasi un abonē žurnālu Medības arī nākamgad!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Aprīkojums
Naži, multitūļi, asināmās iekārtas. Kā izvēlēties vispiemērotāko? Video bloga #44 epizode
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Pulsar Digisight ULTRA N455 LRF. No iepakojuma līdz šautuvei
2 dienas
ME
Medības
Klausies!
Par negadījumiem ar aļņiem, to ēdienkarti un malto gaļu. “Šauj garām!” 103. epizode
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Pieredze
Alfa plēsējs. Vilku darbi un nedarbi. Uzbrukumi Drustos, vilku klātbūtnes pazīmes Krišjāņos
Ekskluzīvi 24. novembris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par diennakts tumšo laiku un Aigara Rumberga dzīves pieredzi. “Šauj garām!” #100 epizode (ar kūku)
Ekskluzīvi 10. novembris, 2021
ME
Medības
Virtuve
No meža līdz pelmeņiem. Bujums atvieglo mednieka dzīvi. Video bloga #42 epizode
Ekskluzīvi 4. novembris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par atbildīgo un apmācīto personu, par to, ko redzam. “Šauj garām!” #99 epizode
Ekskluzīvi 3. novembris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Vai mājsēde ir godīga, par videi draudzīgu karabīni, dzīvajiem burgeriem. “Šauj garām!” #98 epizode
Ekskluzīvi 27. oktobris, 2021
ME
Medības
Aprīkojums
Mežacūku medības ar Pulsar Digisight Ultra N455 LRF
Ekskluzīvi 26. oktobris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Lāči ar netipisku uzvedību izšķirti un nogādāti uz mežu masīviem
18. oktobris, 2021
ME
Medības
Aprīkojums
Video ekstra #25. Kā izvēlēties optisko tēmēkli? Stāsta veikala Angelarms pārstāvis Juris Kušķis
Ekskluzīvi 12. oktobris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Mēneša personība. Intervija ar aktieri un mednieku Juri Hiršu
Ekskluzīvi 8. oktobris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Kur tiek lemts kā medīsim, par medībām Ungārijā un staltbriežu piebaurošanu. Šauj garām! #95 epizode
Ekskluzīvi 6. oktobris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Jānis Baumanis “Dzinējmedībās īpašus izņēmumus nevakcinētajiem mēs nelūgsim”
Ekskluzīvi 9. oktobris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par gumijas lodēm, viena lietojuma ieročiem un dzeltenām vestēm. “Šauj garām!” #96 epizode
Ekskluzīvi 13. oktobris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par dzīvnieku godināšanu un medību tradīcijām. “Šauj garām!” #94 epizode
Ekskluzīvi 29. septembris, 2021
ME
Medības
Aprīkojums
Jaunums Latvijā. Termokamera Conotech Tracer 35 LRF. Mēra un filmē
Ekskluzīvi 23. septembris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par medību vadītāju pienākumiem un tiesībām. “Šauj garām!” #93 epizode
Ekskluzīvi 22. septembris, 2021
Indulis Burka
Pieredze
Atis Kalniņš: “Paliec tur, kur tu pirmo reizi pieņem lēmumu!”
17. septembris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Mēneša personība Uģis Dronka. “Ja ir vēlme šaut, jābrauc tik uz šautuvi!”
11. septembris, 2021
ME
Medības
Virtuve
Medījuma sadalīšana un vakuumošana. Video bloga #38 epizode
Ekskluzīvi 10. septembris, 2021
ME
Medības
Virtuve
Recepte. Retā delikatese aļņa lūpa
Speciālreportāža 9. septembris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par medniekiem pālī, baura taurēm un Medību likumu. “Šauj garām!” #91 epizode
8. septembris, 2021
Kate Šterna
Pieredze
Otrajās medībās Braslavā satiek lāci. Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 6. septembris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Lietuvā policisti pārbiedē alni, kas saplēš stiepļu žogu un iemūk mežā
Speciālreportāža 5. septembris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Alojas novadā novēro lūsi. Aculiecinieka video
Speciālreportāža 3. septembris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Konservbundža un striķis. Uztaisi aļņu mānekli pats
Speciālreportāža 2. septembris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Trofeju meistars Toms Poškus. Video ekstra #23
Speciālreportāža 31. augusts, 2021
ME
Medības
Pieredze
Trofeju meistara Jāņa Abizāra padomi kuiļa ilkņu apstrādei. Praktiski padomi
Speciālreportāža 26. augusts, 2021
ME
Medības
Klausies!
Sarkanie punkti, šaušanas kāmasūtra un zaļie mednieki. “Šauj garām!” #89 epizode
25. augusts, 2021

Lasītākie