Pieredze

Audzinām medību suni! Kā pārdzīvot pusaudža pārejas vecuma posmu: 7–8 mēneši0


Kucēns pamazām kļūst par pusaugu suni. Ar visām raksturīgām pusaudžu lietiņām…
Kucēns pamazām kļūst par pusaugu suni. Ar visām raksturīgām pusaudžu lietiņām…
Foto: Kate Šterna

Mazajām un vidējām šķirnēm šis nozīmīgais rakstura veidošanās periods sākas agrāk. Lielajām un gigantiskajām nerātnais un brīžiem pat dusmīgais pusaudzis savu seju sāk rādīt tieši septiņu astoņu mēnešu vecumā.

Ķermenis

Šajā vecumā putnusuņi, kā arī citi līdzīga izmēra šķirņu suņi jau izskatās lieli, taču joprojām turpina lēnītēm augt, pamazām sasniedzot savu pieaugušo augstumu plecos. Pārējie parametri – locītavas un saistaudi, muskuļi un skeleta masa – ir tālu no ideāla un attīstīsies vēl ilgi.
Kuces nobriest ātrāk. Pēc otrās trešās meklēšanās tās jau izskatās pie pieauguša suņa. Ja notiek pārošana, kuces krūškurvis un gurni kļūst platāki, raksturs nobriedušāks un pieauguša suņa izskata formēšanās notiek vēl straujāk.
Suņu puiši sasniedz savu pieaugušo masu apmēram triju gadu laikā. Protams, ar noteikumu, ka tiek nodrošināta pilnvērtīga pārtika un atbilstoša fiziskā slodze. Ieteicams daudz staigāt, doties medībās, mācīt nest divus trīs kilogramus smagus vai pat smagākus aportus. Tas sekmē muskuļu veidošanos, veiklības, uzmanības un koncentrēšanās uzlabošanos. Apmācība un kopīgas nodarbības veido nesaraujamu saimnieka un suņa saikni. Sasniedzot šo vecumu, suns, tāpat kā cilvēkbērns – jaunietis, izskatās tievs, neveikls, izstīdzējis. Bieži ļaudis uz ielas saka: “Jums tas suns būtu labāk jābaro!”, bet stāsts jau nav par to, ka suns nesaņem pārtiku. Vienkārši uzņemtās kalorijas ātri sadeg neaptveramajā enerģijas viesulī. Pasaule taču ir jāpēta!
Septiņu astoņu mēnešu vecumā jaunā suņa ķermenis var pēkšņi pārvērsties. Dibens ir augstāk par pleciem, galva izskatās maza, krūšu kauls vairs nav tik izteikts kā agrāk vai priekšķepas ir par garu. Tas notiek tādēļ, ka augšana ne vienmēr noris harmoniski. Nevajag pārbīties.

Pārtika

Ja suns tiek barots ar labu sauso pārtiku vai ar sabalansētu dabisko, papildu kalcijs, citas minerālvielas un vitamīni lielās devās nav vajadzīgi.

Ko atrod, to apēd

Kucēni ēd visādas neapetītlīgas lietas, ko atrod dabā. Tas ir zināms ikvienam suņa īpašniekam. Būtībā suņi to dara bieži un praktiski visu dzīvi. Strikti cīnīties ar to nevajag, sevišķi, ja suns pieder pie šķirnes, kuras uzdevumu klāstā ietilpst medījuma pienešana. Ka man reiz teica kāds veimārieša īpašnieks: “Pat ja suns tev atnesīs pussatrūdējušu žurku, tev tā ir jāpaņem un par to jāpaslavē!”
Kāpēc tā notiek? Jo suns pēc dabas ir maitēdājs un meklēt kaut ko uz zemes, upes vai jūras krastā ir normāli. Suņa gremošanas sistēmai nepieciešami papildu enzīmi, fermenti un mikroflora, kas palīdz uzturēt gremošanas procesu.
Viens no produktiem, kas mazinās suņa tieksmi pēc visādām fermentizētām un smakojošām lietām, ir atgremotāja kuņģis svaigā veidā. To var iegādāties tirgū. Tur būs liellopa vai aitas kuņģis. Medniekiem šis produkts ir pieejams ar visu saturu, kas arī suņiem garšo. Cūkas vai mežacūkas kuņģi termiski neapstrādātā veidā dot nedrīkst.
Svarīgi! Ir jāatceras divas trīs reizes gadā suni attārpot.

Raksturs

Jā, iespējams, audzināšanas, apmācības un socializācijas aspektiem šajā vecumā ir jāpievērš pat lielāka uzmanība nekā augšanas procesam. Ja suns ir vesels, tiek barots un noslogots normāli, dzīvnieka ķermenis attīstās normāli un pats no sevis. Turpretī rakstura veidošanās ļoti lielā mērā ir atkarīga no saimnieka. Tam ir vitāla nozīme, jo nepaklausīgs suns, kas neciena saimnieku, kādā brīdi pakļaus briesmām citus suņus, cilvēkus un pats sevi. Sevišķi svarīgi ir pareizi veidot suņu puikas raksturu. Viņi ir lielāki, stiprāki, mēdz būt dominanti un vēlas sargāt.

Padošanās ir normāla nedominanta kucēna un jauna suņa uzvedība, satiekot lielāku un vecāku sugas brāli.
Foto: Kate Šterna

Agresija

Agresija mēdz būt dažāda. Visbiežāk tās pamatā ir bailes un nepārliecinātība, un tad tā ir ļoti neprognozējama. Bailes ir saistītas ar sargāšanas tieksmi. Suns nedrīkst būt agresīvs ne pret vienu. Dusmas pret zvēru ir citāda veida instinkts, socializācija to nemazinās un nesabojās. Savukārt pret bailēm, nepamatotu sargāšanu un agresivitāti komunikācija ar cilvēkiem, citiem suņiem visu veidu sociālā pieredze palīdz pat ļoti labi. Ja suns strauji metas virsū cilvēkiem, citiem suņiem, rej uz mašīnām, dīvainiem priekšmetiem, ja izrāda bailes pirms uzbrukšanas, viņš mierīgā veidā jāiepazīstina ar priekšmetu, cilvēku vai citu suni, jāparāda, ka tas nav bīstams, un jāmāca saglabāt mieru. Šī tēma ir ļoti plaša, un, ja šāda problēma pastāv, vislabāk ir konsultēties ar kinologu. Vai arī rakstiet mums. Iespējams, ir vērts veltīt agresijas tēmai plašāku materiālu.

Sargāšana

Suns nedrīkst sargāt ne ēdienu, ne mantas, ne medījumu, ne arī pašu saimnieku, ja nav dota atbilstoša komanda, un tas ir jāmāca speciāli. Ikdienas dzīvē sargāšanas funkcija medību sunim ļoti reti ir vajadzīga. Cik bieži kādam medniekam ir mēģināts atņemt ieroci vai mantas? Paša cilvēka sargāšana bez iemesla ir uzskatāma par dominēšanas pazīmi. Suns domā, ka cilvēks ir tik vārgs, ka viņš jāsargā. Šāda situācija nav pieļaujama, jo sekmēs necieņu un nepaklausību. Ja suns tā uzvedās, tas jāpārtrauc, jādod pāris paklausības komandas, piemēram – Guli, un jāpanāk, ka suns paklausa.
Mantu un medījuma, kā arī sava ēdiena sargāšana mājās arī nav pieļaujama, jo šajā dzīvē sunim nepieder nekas un viņš nekad nepieņem patstāvīgus lēmumus. Visu izlemj cilvēks. Ļaut sunim kaut ko sargāt nozīmē dot tam varu, radīt iemeslu uzskatīt, ka viņš ir pārāks, kas atkal jau noved pie necieņas un nepaklausības. Kāpēc tas ir svarīgi? Jo sunim ir jāstrādā cilvēkam, nevis sev. Bez paklausības tas nenotiek. Kā jau minēts iepriekšējos rakstos, viena no lietām, ko nedrīkst darīt nekad, ir suņa kaitināšana pie ēdiena. Taisni otrādi. Ir jāmāca sunim mierīgi atdot gan savu ikdienišķo bļodu, gan kauliņu, gan kārumu. Košana un rūkšana uz cilvēku, kurš vēlas paņemt ēdienu, nav pieļaujama. Ir pacietīgi jāmāca, jārāda, ka ēdiens tiks atdots un kārums arī un nav pamata satraukumam. Ja suns tomēr rāda zobus, rūc vai pat mēģina iekost, šāda uzvedība jākoriģē. Taču sākumā ir jāsaprot iemesls, un te var palīdzēt kinologs.

Dominance

Ne visi suņi vai kuces ir dominanti. Kā agrā vecumā saprast, ka suns jūtas pārāks par citiem? Gan meitenes, gan puikas iezīmē teritoriju. Pie tam kuces arī var celt ķepu. Izskatās pēc pietupiena uz vienas kājas…
Dominanti suņi četru piecu mēnešu vecumā jau ceļ ķepu un sāk iezīmēt teritoriju, kārpoties un kašājot zemi ar pakaļkājām vai ar visām četrām. Ļoti svarīgi ir vērot savu suni, lai nolasītu neverbālās zīmes, kas var iezīmēt rakstura īpatnības un izskaidrot uzvedību. Sevišķi – tiekoties ar citiem sugas pārstāvjiem.
Suns paceļas pirkstgalos, sasprindzina plecus un kaklu (kā džeki pie kroga, kad jāparāda meitenēm muskuļi), ausis uz priekšu, galva nedaudz noliekta, vilna uz muguras vai skausta paceļas. Suns var pieiet otram klāt stīvām kājām, uzlikt galvu uz muguras un spiesties virsū, cenšoties it kā piespiest pie zemes. Šāda uzvedība jāpārtrauc, pirms suņi sākuši kustēties viens otram tuvāk un tas var notikt ļoti strauji. Sekas ir neprognozējamas. Seksuāla uzvedība pret sava dzimuma pārstāvi neliecina par netradicionālu orientāciju, bet arī ir dominances pazīme, un tās mērķis ir pazemot otru. Starp citu, mīlestība pret saimnieka spilvenu vai kāju arī liecina tieši par vēlmi parādīt savu pārākumu. Pārejas vecumā kucēns, tāpat kā mūsu pusaudži, pārdzīvo hormonu vētras un pubertātes radītās pārmaiņas un erotiskas štelles arī no kucēna ir sagaidāmas. Saimniekam tikai jāparāda, ka tā nedrīkst uzvesties un viss. Starp citu, erotiskās uzvedības ierobežošana pastarpināti parāda, ka saimnieks ir galvenais, alfa, un palīdz nodibināt pareizas attiecības ar suni.

Ierēdņu interpretācijas radītās problēmas – šaujamieroču lietojums. “Šauj garām!” #208 epizode

Abonē 2024. gadam. DĀVANĀ KALENDĀRS un iespēja laimēt karabīni CZ 457 THUMBHOLE .22 LR 1/2x20UNF no SIA “Ieroči”. Akcijas periods 1.10.-23.12.2023. Loterijas atļaujas Nr. 7861.

👉 Abonē 2024 gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2023 gadam
ar 3 pielikumiem.

Decembra numurā par to, kad inspektors traucē medības!

Abonē žurnālu Medības 2024. gadam

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Aprīkojums
Daži praktiski padomi! Kas jāievēro, uzstādot meža kameru, lai nebūtu gļuku
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Virtuve
No medījuma jāpagatavo pilnīgi viss! Sirsnīgie salāti – mednieku rasols. No dabas līdz galdam #5
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Pieredze
Mēģināt trāpīt 800 metros. Vienoti valstij un nakts šaušana ar Pulsar Latvija. Video bloga #78 epizode
Ekskluzīvi 5 dienas
ME
Medības
Klausies!
Ja tu gribi sačakarēt kolektīvu, sadali to grupās! Artūrs Surmovičs “Šauj garām!” #228 epizode
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Kā piešaut nakts redzamības tēmēkli Pard DS35 70 LRF. Stāsta Armands Reķis
Ekskluzīvi 18. aprīlis, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad gar medību tornīti brauc kaila dāma uz divriteņa… “Šauj garām!” #227 epizode
Ekskluzīvi 17. aprīlis, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Kad peld ne tikai bebrs, bet arī mednieks…Testējam bebru medību komplektu
Ekskluzīvi 11. aprīlis, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad beidzot varēs naktī sākt medīt briežus? “Šauj garām!” #226 epizode
Ekskluzīvi 10. aprīlis, 2024
ME
Medības
Pieredze
“Tickless” ultraskaņas ērču atbaidītāja noslēpums – kā nomainīt bateriju
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Jaudīga meža kamera, kas derēs ne tikai mežā. NITEforce Live-Cam PRO 4G
Ekskluzīvi 5. aprīlis, 2024
ME
Medības
Klausies!
Mednieki jāsoda ar lielākiem sodiem? Haralds Barviks “Šauj garām!” #225 epizode
3. aprīlis, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Reāls piecu binokļu tests. Pirmais iespaids un komentāri
Ekskluzīvi 25. marts, 2024
LD
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Mednieka soma. Vai kamera attaisno cerības? Zeiss Secacam 7
Ekskluzīvi 25. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Zaļais kurss atgādina komunismu! Juris Lazdiņš “Šauj garām!” #223 epizode
Ekskluzīvi 20. marts, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Bebru lamatas, nažu komplekts un munīcija! SIA Ieroči jaunumi martā
Ekskluzīvi 18. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Nodarbības suņa prātam? Intelektuālā slodze un apmācība. Sarunas par suņiem #16
Ekskluzīvi 14. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Saskatīt stirnāža siltās paduses. Testējam Pulsar Thermion 2 LRF XL50
Ekskluzīvi 14. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad esi izaudzis mednieku veikalā uz letes. “Šauj garām!” #222 epizode
Ekskluzīvi 13. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kāda ir pirmā komanda, kas jāiemāca sunim? Kontakts
Ekskluzīvi 12. marts, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Aprīkojums medniekiem. Visa pasaule smilšu graudiņā (pulkstenī)
Ekskluzīvi 11. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Video! Kā uzmontēt sarkanā punkta tēmēkli uz bises: uzmontēšana, piešaušana, treniņi
Ekskluzīvi 9. marts, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Attālajā Vaiņodē InfiRay prezentē jaunāko produkciju!
Ekskluzīvi 8. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Ja čaulītes kabatā nevis seifā – visticamāk, esi pārkāpējs! “Šauj garam!” #221 epizode
Ekskluzīvi 6. marts, 2024
ME
Medības
Uncategorized
VIDEO. Lauksaimnieki un mežsaimnieki sagaida Siliņu pie Ministru kabineta
5. marts, 2024
LD
Linda Dombrovska
Pieredze
Kad ej pa suņa atstātajām asinspēdām jeb Neskrieniet uzreiz pakaļ medījumam!
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Top pieci Vector Optics tēmēkļi lapsu medībām. Iesaka Juris Kušķis
Ekskluzīvi 4. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Ģērbjam lapsu mednieku no galvas līdz kājām. Kā saģērbties medībām ziemā? Iesaka Armands Reķis
Ekskluzīvi 4. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Stirna, glābjoties no vilkiem, ieskrien pagalmā. Bet tas nav šķērslis plēsējiem! Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 1. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Lielākā nozares izstāde pasaulē Shot Show! Arvida Baumaņa un Dāvja Zaubes iespaidi
Ekskluzīvi 1. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
129 lāči un saudzējamie šakāļi! Kā sevi pasargāt mežā? “Šauj garām!” #220 epizode
Ekskluzīvi 28. februāris, 2024

Lasītākie