Pieredze

Āfrikas cūku mēra otrais vilnis: Situācija atkārtoti uzņem apgriezienus0


Mežacūkas
Mežacūkas
Foto: Ivars Koloda

Āfrikas cūku mēra (ĀCM) dēļ situācija Latvijā jau atkal izveidojusies teju vai katastrofāla. Daudzviet tā ir tieši tāda pati, kāda bija 2014. gadā, kad pirmo reizi Latvijā tika konstatēts ĀCM. Ivars Koloda, Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Ziemeļkurzemes pārvaldes vadītājs, stāsta par aktuālo šajā jomā, biežāk sastopamajām slimībām, kas konstatētas nomedītajiem dzīvniekiem, mednieku izpratni un pieļautajām kļūdām, par to, ko reāli varam darīt, lai uzlabotu situāciju.

ĀCM atkārtoti uzņem apgriezienus

Sekojot līdzi iknedēļas ziņojumam par ĀCM izplatību Latvijā, ko nosūta PVD, top skaidrs, ka šis bubulis nu atkārtoti uzņem apgriezienus visos Latvijas nostūros. Situācija krietni sliktāka šobrīd ir Vidzemē, taču arī Ziemeļkurzemē, Ventspils novadā, mēris nopietni uzdarbojas. “Cūkas ir savairojušās daudz, pat teiktu, ļoti daudz, turklāt dažādos Latvijas nostūros. Priecājāmies, ka nu atkal mežacūku populācija atjaunojas, bet te nu kolektīvos jābūt veselajam saprātam un jāanalizē situācija, ieviešot noteiktus pasākumus mežacūku skaita regulēšanai. Kas par daudz, tas par skādi! Ir pat dzirdēts, ka daudzviet darbojas dažādas sodu sistēmas par mežacūku medīšanu. Turklāt pat tajās vietās, kur rukšu ir ļoti daudz. To ir nepatīkami dzirdēt,” norāda Ivars Koloda. Nenoliedzami, būs kolektīvi, kuri šim apgalvojumam iebilstu, jo viņu pusē gluži vienkārši ĀCM veiksmīgi gājis pāri un mežacūku skaits ir neliels.

Mežacūkas ir jāmedī, nevis jātaupa

Pats būdams kaislīgs mednieks un dabas fotogrāfs, Ivars Koloda stāsta, ka mežacūku medības ir pašas interesantākās. Galvenokārt tāpēc, ka cūkas iespējams saklausīt jau pa gabalu, kā tās tuvojas brakšķēdamas, ka skan viss mežs. “Tas ir viens mirklis, sēdi tornītī pilnīgā klusumā, saklausi brakšķi, un pēkšņi redzeslokā parādās mežacūka,” stāsta Ivars. Atšķirībā no citiem medījamajiem dzīvniekiem tieši mežacūkas iespējams sadzirdēt jau laikus, kas dod iespēju sagatavoties un pirms medīšanas dzīvnieku arī novērtēt. Izvērtēšana ir pats svarīgākais, jo, konstatējot mežacūku ar kaut kādām kaitēm, medniekam būtu jārīkojas nekavējoties un šāds īpatnis jāizņem no populācijas.

Medniekiem jāpievērš uzmanība dzīvnieka uzvedībai

Slimu mežacūku atšķirt no veselas ir visai vienkārši, pat mazākās uzvedības izmaiņas var norādīt uz kādām veselības problēmām. Neadekvāta mežacūkas uzvedība var liecināt, ka tā, iespējams, ir inficējusies ar ĀCM. Pamatā ĀCM ir centrālās nervu sistēmas saslimšana, kas attiecīgi izraisa uzvedības izmaiņas. Piemēram, mežacūka griežas ap savu asi, uzvedība var būt gausa un lēnīga. Slima mežacūka var nākt uz barotavu pārmērīgi bieži, līdz barotavas apkārtnē parādās kraukļu ķērkšana un smaka, kas liecina, ka cūka ir nobeigusies. Protams, jāatceras, ka uzvedības izmaiņas var izraisīt arī citas saslimšanas, tostarp Aujeski slimība.

Raksti iesniegumu un prasi naudu: Kā pareizi rīkoties ar atrastu beigtu mežacūku

Kas par daudz, tas par skādi

Otrpus Daugavai, Ziemeļvidzemē, situācija kļūst kritiski slikta. Līdz ar pavasara sākšanos tika saņemts arvien vairāk ziņojumu par atrastām mirušām mežacūkām. Piemēram, PVD tika informēts par vairāk nekā 60 beigtām mežacūkām vienā mēnesī Madonas novadā. “ĀCM ir sācis pļaut kā ar izkapti. Mežacūkas tiek atrastas bariem, un situācija ir satraucoša. Turklāt ne tikai Daugavas otrā pusē, arī Kurzemē situācija kļūst nopietna. Tāpēc ikvienam, kas mežā atrod beigtas mežacūkas, nekavējoties būtu jāziņo, lai tās varētu pareizi likvidēt, un tādā veidā ierobežot tālāku slimības izplatību,” stāsta Ivars Koloda. Konstatējot ĀCM uzliesmojumu konkrētā reģionā, apdraudēta ir ne tikai mežacūku populācija, bet arī tuvumā esošās mājas cūku novietnes. Arī mājas cūku audzētājiem jābūt modriem un jāseko līdzi aktuālajai informācijai. Biodrošības prasības neviens nav atcēlis, noteikumu ievērošana ir visa pamatā.

Ko taupa taupītājs, to laupa laupītājs

Būtiskākais iemesls ĀCM straujai atkārtotai izplatībai ir pašreizējais mežacūku blīvums. Pēc pirmā ĀCM viļņa mežacūku populācija vietām tika iznīcināta pilnībā un pāris gadu griezumā tās netika manītas vispār. Populācijai sākot atjaunoties, medniekiem jābūt vērīgiem un jāsaprot, kas notiek viņu medību platībās. Pēdējo gadu laikā laikapstākļu un barības bāzes dēļ novērots, ka mežacūkām ir pat divi metieni gadā.
“Vietām ir novērots, ka mednieki mežacūkas nevis piebaro, bet baro. Jāatceras, ka barības bāze veicina mežacūku briedumu un dzimumgatavību. Tad arī ir sagaidāms, ka mežacūkām ir divi metieni gadā. Ir pat piedzīvotas situācijas, ka, apstrādājot nomedītu pērno ruksīti, tiek secināts, ka tā jau ir grūsna,” stāsta Ivars.
Sivēnmātei vienā metienā ir pieci līdz astoņi sivēni. Piemēram, ja platībās ir trīs sivēnmātes, tad gadā populācija var pieaugt pat par divdesmit mežacūkām. Lielākā kļūda, ko šādā situācijā var izdarīt mednieks, ir priecāties par populācijas pieaugumu un mežacūkas taupīt. Jāatceras, ka mežacūkas apvienojas baros, un mednieka uzdevums ir populāciju kontrolēt. Ja mednieks to nedarīs, tad to darīs ĀCM, kamēr nav izstrādātas vakcīnas.

Īsais ieskats nākotnē

Ņemot vērā, ka ĀCM turpina uzņemt apgriezienus un pozitīvo gadījumu skaits turpina pieaugt, nākotne vairs neizskatās tik jauka. Tuvojoties gada siltajai sezonai, mostas arī aktīvās atpūtas cienītāji, kas arvien vairāk laika pavadīs mežā, un var gadīties, ka beigtās mežacūkas tiks uzietas arvien biežāk. Līdz vienā momentā mednieki paši konstatēs, ka mežacūku kļūst mazāk.

Abonē 6 mēnešiem! Žurnāls Medības – vienīgais tikai medniekiem

Ir jādomā valsts mērogā

PVD atgādina, ka ir jāsagaida analīžu rezultāti, pirms nomedīto mežacūku sadales un nodošanas pārstrādei. Laikus neapturot Āfrikas cūku mēra izplatību, tas var mainīties un kļūt bīstams arī cilvēkiem, tā brīdina vadošā Latvijas virusoloģe Vaira Īrisa Kalniņa. Speciāliste arī uzsver – sabiedrība pārāk bezatbildīgi izturas pret drošības pasākumiem, kas jāievēro, lai slimību apturētu.
“Atjauninot obligāti izmeklējamās mežacūku teritorijas, nereti mednieki pauž neapmierinātību un apgalvo, ka tas ievieš jaunus apgrūtinājumus, jo jāved nodot analīzes. Jāatceras, ka, pirmkārt, tas ļauj apzināt valstī esošo situāciju ĀCM kontekstā, otrkārt, par katru nodoto paraugu tiek samaksāts, kas savukārt var kalpot kā ieguldījums medību kolektīva attīstībā. Medniekiem sadarbojoties ar valsts iestādēm, ir jādomā valsts mērogā. Mednieks ir lielākais palīgs, kas palīdz kontrolēt kā ĀCM izplatību, tā arī mežacūku populāciju kopumā,” skaidro Ivars Koloda.

Cik viegli var iebraukt auzās

Nezināšana nav attaisnojums, un nākas atzīt, ka, lietojot uzturā nepārbaudītu produktu vai ar to daloties, var iebraukt konkrētās auzās, apdraudot savu, citu medību biedru, ģimenes locekļu, radu un draugu, kā arī četrkājaino palīgu veselību. “Pavisam ikdienišķs piemērs – ar trihinellām invadētas neizmeklētas mežacūkas gaļas izmantošana. Tāpat vari apdraudēt arī sava mīļdzīvnieka, medību biedra suņa veselību, tam iedodot iespējami izbrāķētus gaļas produktu atgriezumus. Tajos var būt dažādu parazītu ierosinātāji dzažādās attīstības stadijās,” skaidro PVD Ziemeļkurzemes pārvaldes vadītājs.

Katram medniekam būtu jāatceras pievērst uzmanību šādām lietām:
– dzīvnieka ķermeņa ārējam izskatam pirms nomedīšanas, pēc nomedīšanas – liemeņa apskate un ķermeņa dobumu apskate, iekšējo orgānu apskate;
– jāizvērtē, vai cilvēki ir potenciāli apdraudēti, vai pastāv saskarsme ar citiem dzīvniekiem (medījamiem dzīvniekiem vai mājdzīvniekiem), vai medījuma gaļa ir derīga patēriņam pārtikā;
– konstatējot riskus, ir jāreaģē un jāziņo.

Pareiza rīcība pēc mežacūku medībām, ievērojot biodrošības prasības:
– Medījuma apstrādes vietā un laikā ir jābūt pieejamam ūdenim un dezinfekcijas līdzekļiem.
– Medījuma apstrādes vietā un laikā tam nedrīkst piekļūt nepiederošas personas, kā arī savvaļas, lauksaimniecības un mājas dzīvnieki.
– Pēc mežacūku medībām, kad medījums no masta atvests uz apstrādes vietu, rūpīgi jāmazgā gan apavi, gan autotransports, neaizmirstot arī par automašīnā esošajiem paklājiņiem, kā arī aprīkojums, kas tika izmantots, piemēram, vannītes.
– Pēc mazgāšanas virsmas jāapsmidzina ar piemērotu dezinfekcijas līdzekli.
– Medījums jāizmeklē atbilstoši prasībām konkrētajā apvidū.
– Pēc krūšu un vēdera dobuma orgānu izņemšanas medījuma apstrādes aprīkojumu, vairākkārt izmantojamo aizsargapģērbu un medījuma apstrādes vietu tīra un mazgā. Ja nepieciešams, to visu dezinficē ar dezinfekcijas līdzekļiem.
– Medījuma apstrādes vietā dezinfekcijas līdzekļiem jābūt obligāti.
– Pārliecinieties, vai dezinfekcijas līdzeklim ir derīgs uz tā norādītais lietošanas termiņš. Pērkot dezinfekcijas līdzekli, vaicājiet pirkšanas vietā, vai tas ir iedarbīgs pret ĀCM vīrusu.
– Dezinfekcijas līdzekļi mednieka automašīnā būtu labais tonis.

Saistītie raksti

Kad stirnai vienalga, ja to apēd lūsis vai mednieks… un par gurķu zupu “Šauj garām!” #236 epizode

Abonē žurnālu Medības!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Skaties līdz galam! Maģiskā svilpīte jeb kā kontrolēt suni ar svilpienu komandām?
Ekskluzīvi 23 stundas
ME
Medības
Pieredze
Māris Ūselis: Problēma ir samilzusi, bet tagad vismaz ir redzamas sadarbības iespējas un risinājumi
Ekskluzīvi 23 stundas
ME
Medības
Pieredze
Ērces un parazīti – sunim var būt nāvējoši! Sarunas par suņiem #17
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Pieredze
Mežacūku medības postījumu vietās – vasaras piedzīvojums. Mednieka dienasgrāmata #31
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Klausies!
Ja biedrs taujā pēc statūtiem, tas nav jāizslēdz no kluba! “Šauj garām!” #240 epizode
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Virtuve
Trīs labas lietas! Dinozaura steiks, šašliks un trihinelizēta mežacūka! No dabas līdz galdam #7
Ekskluzīvi Nedēļa
ME
Medības
Aprīkojums
Vienkāršākais no stirnāžu mānekļiem – Buttolo. Lietošanas pamācība un padomi
Ekskluzīvi 15. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Sezonas atklāšana – kā to visu uz torni aiznest? Mednieka dienasgrāmata #30
Ekskluzīvi 15. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Talsos atklāta pneimatiskā šautuve! Kāpēc vajadzīga? “Šauj garām!” reģionālās ziņas no Talsiem
Ekskluzīvi 13. jūlijs, 2024
LD
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Kas tas ir un ko tas ēd? Multispektrālais binoklis HIKMICRO HABROK HQ35LN
Ekskluzīvi 13. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Medībās ar Jāni Pūteli – āzītis, ruksītis un basas kājas! Mednieka dienasgrāmata #29
Ekskluzīvi 10. jūlijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Laukos visi normāli džeki ir mednieki – Jānis Misiņš. “Šauj garām!” #239 epizode
Ekskluzīvi 10. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Medību suns. Kā mācīt sunim iet asinspēdu? Praktiskais seminārs #40
Ekskluzīvi 9. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Lapsa apbērnojusies mājas pagalmā! Ko darīt? Aculiecinieka video
7. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Mācieties, no štoka nebūs, bet vajadzētu nolaizīt bulli! Mums 5 miljoni skatījumu!
Ekskluzīvi 3. jūlijs, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Aprīkojums medībām. Satriecoši labs attēls ar 640 pikseļu matricu
Ekskluzīvi 3. jūlijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Meža ķēniņš ar samta ragiem? Nē – Kvazimodo! “Šauj garām!” #238 epizode
Ekskluzīvi 3. jūlijs, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Aprīkojums medībām. Mazs un kompakts – ThermTec Vidar 335
Ekskluzīvi 1. jūlijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Vai drīkst izmantot šaujamieroci pašaizsardzībai! “Šauj garām!” dalībniekiem #44
Ekskluzīvi 28. jūnijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Vai puskilometrā var izpētīt ragus? Pulsar Telos monokļu salīdzinājums un lietošanas pieredze
Ekskluzīvi 27. jūnijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Pļauka lācim, savilcēju loterija, gads klusinātāja iegādei. Jānis Pūtelis “Šauj garām!” #237 epizode
Ekskluzīvi 26. jūnijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Vienīgais, kas strādā! Aktuālais stirnāžu medību sezonā! Iesaka SIA Ieroči!
Ekskluzīvi 25. jūnijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Vai ar termo monokli var redzēt papardes ziedu? Skaties un saņem atlaižu kodu!
Ekskluzīvi 25. jūnijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Lauksaimnieki ir gatavi pirkt dzesētavas, lai mednieki medītu briežus
Ekskluzīvi 25. jūnijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Ar pamatīgu šaušanos supermedniekā! 15 reizi notiek Purnavu muižas kauss 2024
Ekskluzīvi 22. jūnijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kokneses klubu šaušanas mači!. Kāpēc vajadzīgi? “Šauj garām!” reģionālās ziņas no Kokneses
Ekskluzīvi 21. jūnijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Vieglākais veids, kā iemācīt sunim komandu “Guli”! Medību suņu apmācība
Ekskluzīvi 14. jūnijs, 2024
Sintija Dozberga
Virtuve
Gatavojam spiedienkatlā. TOP 11 šefpavāra ieteikumi, kā ātri pagatavot bagātīgu meža zupu
Ekskluzīvi 14. jūnijs, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Termiķis, kam ekrānā jābūt paziņojumam Don’t use while driving*
Ekskluzīvi 10. jūnijs, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
TESTS! Termotēmēklis ar 60 mm lēcu! THERMTEC Ares 360 LRF 384×288
Ekskluzīvi 8. jūnijs, 2024

Lasītākie