
Vilku medības ir cieši saistītas ar lielo plēsēju monitoringu, tādēļ, salīdzinot ar citu limitēto dzīvnieku medībām, medniekiem pēc vilka nomedīšanas ir noteikti papildus pienākumi.
– Nomedīšanas vietā reģistrē vilku mobilajā lietotnē Mednis, uzņemot vilka zobu fotoattēlu, kas ļauj noteikt vilka vecumu.
– Vienas dienas laikā pēc medībām nosūta reģistrēto vilka medību informāciju uz MVR.
– Piecu darba dienu laikā pēc medībām iesniedz VMD datus par vilku medību slodzi.
– Pēc iespējas operatīvāk sazinās ar LVMI Silava pārstāvi (tālruņa Nr. 26320528). Ja
tas tiek pieprasīts, nodod nomedītā vilka paraugus zinātniskajai izpētei, līdz tam nodrošinot atbilstošu vilka uzglabāšanu. Līdz saziņai ar “Silavas pārstāvi” un paraugu nodošanai vilka ķermeni iznīcināt nedrīkst.
– Desmit darba dienu laikā pēc reģistrētās vilka medību informācijas nosūtīšanas uz MVR medību tiesību lietotājs noformē medību atļauju.
Reģistrācija Mednī un reģistrētās informācijas nosūtīšana
Nomedīšanas vietā, izmantojot lietotni Mednis, nofotografē nomedītā vilka zobus tā, kā parādīts zemāk esošajos attēlos (fotografēt pašu vilku nav nepieciešamības). Tas vajadzīgs, lai varētu noteikt nomedītā vilka vecumu. Nomedīto vilku reģistrē Medņa medību sadaļā, pievienojot vilka zobu fotoattēlu, un vienas dienas laikā pēc medībām nosūta šo informāciju uz Meža valsts reģistru (MVR). Nepieciešamības gadījumā lietotāja profilā pārbauda, vai Mednī reģistrētā informācija tiešām ir nosūtīta uz MVR. Akts par vilka nomedīšanu nav jāsastāda.
Medību slodzes datu iesniegšana un dokumentācijas noformēšana
Piecu darba dienu laikā pēc medībām mednieks aizpilda, paraksta un iesniedz VMD vilku medību rīkojuma 3. pielikumu “Medību slodze un vilku populācijas tendences”, kas nepieciešams monitoringa datu vākšanai. Ja veidlapa tiek parakstīta ar e-parakstu, tad to ērtāk sūtīt uz e-pasta adresi medibas@vmd.gov.lv vai konkrētās virsmežniecības e-pastu. Ja veidlapa parakstīta fiziski, to iesniedz klātienē VMD struktūrvienībā. Veidlapas neiesniegšanas gadījumā mednieks tiks saukts pie atbildības par medību vadītāja pienākumu nepildīšanu.
Desmit darba dienu laikā pēc medībām medību tiesību lietotājs (t.i., nevis pats mednieks, bet mednieku kolektīvs) noformē MVR pieteiktā vilka medību atļauju un apmaksā valsts nodevu EUR 7,50 apmērā, tāpat kā noformējot aļņu un staltbriežu medību atļaujas. Vilka medību atļauju iespējams noformēt un apmaksāt VMD e-pakalpojumu portālā https://epak.vmd.gov.lv/. Pēc valsts nodevas apmaksas medību tiesību lietotājs saņem medību atļauju e-dokumenta formā.
Vienošanās ar LVMI “Silava” par paraugu nodošanu
Lai nodrošinātu speciālo vilku monitoringu un izpēti, nepieciešams sazināties ar LVMI “Silava” par paraugu nodošanu no nomedītajiem vilkiem. Šim nolūkam mednieks pa tālruni 26320528 pēc iespējas operatīvāk informē LVMI “Silava” pārstāvi par nomedīto vilku. Ja “Silavas” pārstāvis to ir pieprasījis, mednieks saglabā vilka ķermeni vai tā daļu telefoniski saskaņotajā apjomā un stāvoklī līdz nodošanai ‘’Silavas” pārstāvjiem.
CITES sertifikāts
Kaut arī šī nav obligāta prasība, medniekam pēc medību atļaujas saņemšanas būtu ieteicams aizpildīt arī pieteikumu Eiropas Kopienas CITES sertifikāta saņemšanai un iesniegt to Dabas aizsardzības pārvaldei. CITES sertifikāts nepieciešams, ja vilka medību trofeju paredzēts pirkt, piedāvāt pirkšanai, iegādāties komerciāliem nolūkiem, publiski izstādīt komerciālos nolūkos, lietot komerciāliem mērķiem un pārdošanai, uzglabāt pārdošanai, piedāvāt pārdošanai vai transportēt pārdošanai. Ja CITES sertifikāts dotajā brīdī neliekas nepieciešams, vajadzība pēc tā var rasties nākotnē. Bez tam CITES sertifikāts dod arī iespēju pierādīt vilka trofejas izcelsmi.
Kā rīkoties, ja vilks notriekts vai atrasts beigts
Ja atrasts beigts vilks, šo faktu Ja ir pazīmes vai aizdomas, ka dzīvnieks nobeidzies no kādas slimības, tad to norāda pie fakta reģistrācijas. Ja nav iespējams izmantot Medni, tad par atrasto vilku sazinās ar VMD.
Ja vilks notriekts ceļu satiksmes negadījumā, par to ziņo policijai pa tālruni 110. Notriekto dzīvnieku nedrīkst piesavināties. Par sadursmi vēlams informēt arī VMD (to var izdarīt arī policijas pārstāvis). Ja notriektais vilks ir beigts, to visērtāk reģistrēt Medņa sadaļas Novērojumi apakšsadaļā Bojā gājis un nosūtīt šo informāciju uz MVR. Tāpat rīkojas, ja notriektais dzīvnieks vēl ir dzīvs. Ja iespējams, sagaida atbildīgo dienestu ierašanos, kas pieņems lēmumu, kā rīkoties ar dzīvnieku.
Kā uzņemt vilka zobu fotoattēlu un noteikt vilka vecumu pēc zobiem

Pavasarī dzimušajiem vilcēniem no medību termiņa sākuma 15. jūlijā līdz reizēm pat oktobra beigām ir viegli atpazīstami piena zobi.

Jaunajiem vilkiem vēlā rudenī un ziemā ilkņi vēl nav pietiekami izauguši un ir krietni īsāki nekā gadu veciem un vecākiem vilkiem. Par ilkņu garumu visērtāk spriest, tos salīdzinot ar blakus novietotajiem malējiem priekšzobiem.
Ja augšējais ilknis ir tikpat garš vai tikai uz pusi garāks par līdzās esošo priekšzobu, tad vilks ir jaunāks par gadu.
Gadu veciem un vecākiem vilkiem augšējais ilknis ir vismaz trīsreiz garāks par priekšzobu.
Revolveri medībās, kāpēc auto jābauda ik pēc 2 stundām un par odiem. “Šauj garām!” #293 epizode
Žurnāla Medības jūlija numurā lasi par limitiem
