
Otrdien Viļņas iedzīvotājus pārsteidza neparasts skats – pa galvaspilsētu klaiņoja jauns alnis. Dzīvnieks tika manīts dažādās pilsētas vietās, bet vakarā pat pamanīts peldam pa Neres upi. Par alni ziņoja gan iedzīvotāji, gan atbildīgie dienesti. Pilsētas vara nekavējoties mobilizēja glābējus un operatīvos dienestus, lai palīdzētu dzīvniekam droši tikt ārpus pilsētas robežām.
Rīta pusē alnis tika novērots Antakalna un Žirmūnu mikrorajonos, vēlāk cilvēki to redzēja arī citviet pilsētā. Dienas laikā dzīvnieks pilsētas teritorijā netika manīts, taču vakarā atkal parādījās – šoreiz jau Konstitūcijas prospektā, un drīz vien tika nofotografēts peldam Neres upē starp Balto un Dzelzs Vilka tiltiem.
Notikuma vietā ieradās policija un glābšanas dienesti. Ap pulksten 21 viens no ugunsdzēsējiem īpašā tērpā iegāja upē un tuvojās alnim. Izbijies dzīvnieks sāka peldēt Žvērīna tilta virzienā. Tajā brīdī abos Neres krastos viņu pavadīja policijas automašīnas, savukārt pa skaļruņiem cilvēki tika aicināti netuvoties dzīvniekam, lai tas nesavainotos vai nekaitētu citiem. Glābēji ar ūdens motociklu novirzīja alni uz Vingis parku, kur tas izkāpa krastā. Izsīkušo dzīvnieku pārņēma Savvaļas dzīvnieku aprūpes centra speciālisti.
Kāpēc alnis nonāca galvaspilsētas ielās?
Pavasaris ir intensīvas migrācijas laiks. Pagājušajā gadā dzimušie alņu mazuļi pēc gada, ko pavadījuši kopā ar māti, šajā laikā to pamet un sāk meklēt jaunas dzīvesvietas. Meklējot jaunas teritorijas, dzīvnieki bieži apmaldās un nonāk cilvēku apdzīvotās vietās. Laukos šāds “viesis” var palikt gandrīz nepamanīts, bet lielpilsētās tas rada ievērojamu rezonansi un, diemžēl, lielu stresu pašam dzīvniekam. Intensīva satiksme, troksnis, cilvēku daudzums un nesaprotamā pilsētas vide apgrūtina alnim iespēju ātri un droši to pamest.
Ko darīt, ja pilsētā pamanāt alni?
Pirmkārt, ievērojiet distanci. Netuvojies dzīvniekam, nefotografējiet to no tuvas distances un necentieties to baidīt vai aizdzīt. Otrkārt, informējiet Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, zvanot pa tālruni 112 – speciālisti izvērtēs situāciju un veiks nepieciešamos pasākumus. Tikai sadarbojoties mēs varam nodrošināt gan dzīvnieku, gan cilvēku drošību.
Solis pret medniekiem, labāk domāt bonusa sistēmu! “Šauj garām!” #284 epizode
Žurnāla Medības maija numurā lasi par ballistisko kalkulatoru
