
2025. gada 8. maijā Eiropas Parlaments apstiprināja priekšlikumu mainīt vilku aizsardzības statusu Eiropas Savienības Biotopu direktīvā. Vilks tiek pārcelts no IV pielikuma (“stingri aizsargājama suga”) uz V pielikumu (“aizsargājama suga”). Šīs izmaiņas sniedz dalībvalstīm, tostarp Nīderlandei, lielākas iespējas vietējai un praktiskai vilku populācijas pārvaldībai.
Šīs izmaiņas seko gadiem ilgušām diskusijām par vilku populācijas pieaugumu Eiropā un ar to saistītajiem konfliktiem. Ar jauno statusu dalībvalstis var efektīvāk reaģēt situācijās, kad vilki nodara kaitējumu vai rada risku cilvēkiem un dzīvniekiem.
Sekas Nīderlandei
Lai gan vilks joprojām paliek aizsargājama suga, šīs izmaiņas sniedz provincēm un zemes apsaimniekotājiem lielāku elastību dažādu kontroles pasākumu veikšanā. Tas var ietvert ātrāku nomedīšanas atļauju izsniegšanu problemātiskiem vilkiem, reģionālu pārvaldības plānu izstrādi un birokrātisko slogu samazināšanu pārvaldības pasākumu veikšanā. Karaliskā Nīderlandes Mednieku asociācija šo attīstību uzskata par pozitīvu soli ceļā uz praktisku un atbildīgu vilku pārvaldību Nīderlandē.
Iepriekš jau informējām, ka Gelderlandes province Nīderlandē ir atteikusi atļauju De Hoge Veluwe Nacionālajam parkam traucēt vai letāli atbaidīt vilkus. Parka pārstāvji uzskata, ka vilki rada nopietnu apdraudējumu parkā mītošajiem dzīvniekiem, īpaši mufloniem — maziem savvaļas aitu dzimtas dzīvniekiem —, un jau pirms vairāk nekā diviem gadiem pieprasīja atļauju rīkoties pašu spēkiem. Turklāt, aprīļa izskaņā De Hoge Veluwe Nacionālajā parkā vilks uzbruka sievietei, kas bija devusies ikdienas skrējienā un sakoda viņu divas reizes kājā.
Turpmākie soļi
Tiek sagaidīts, ka Nīderlandes provinces, pamatojoties uz mainīto regulējumu, sāks strādāt pie reģionāliem pārvaldības plāniem, kuros tiks noslēgtas vienošanās starp zemes apsaimniekotājiem, lauksaimniekiem un medniekiem. Tiek sagaidīts, ka vilku novērošana un aizsargžogu uzstādīšana paliks pārvaldības plānu sastāvdaļa. Mednieku asociācija cieši seko šiem notikumiem un turpina piedalīties diskusijās par profilaksi un pārvaldību.
Karaliskās Mednieku asociācijas direktors Laurenss Hūdemākers uzsver rūpīgas pieejas nozīmi: “Ir pienācis laiks rīkoties, balstoties uz praksi. Mednieku asociācija apņemas kopā ar visām iesaistītajām pusēm izstrādāt praktiskus risinājumus, kas ņem vērā visas intereses lauku apvidos. Kompetenta un atbildīga savvaļas dzīvnieku pārvaldība ir loģiska šī procesa sastāvdaļa.”
Noslēgumā
Šīs izmaiņas sniedz Nīderlandei iespēju panākt līdzsvarotu un efektīvu vilku pārvaldību. Valsts sekretārs Rummenie jau ir norādījis, ka viņš vēlas pēc iespējas ātrāk saskaņot Nīderlandes likumdošanu ar jauno vilku aizsardzības statusu ES.
Kad Brisele sev iešauj kājā: vilks beidzot vairs nav “svēta govs”. “Šauj garām!” #283 epizode
Žurnāla Medības maija numurā lasi par ballistisko kalkulatoru
