Aprīkojums

Video! Noskaidro, kāpēc šauj garām! Testējam stobra kameru Tactacam 6.00


Stobra kamera Tactacam 6.0
Stobra kamera Tactacam 6.0
Foto: Emīlija Mariševa

Trenējoties šaušanā, reizēm gadās pieļaut kļūdas, kuras paša spēkiem konstatēt ir grūti. Šķīvis kā par spīti atkal un atkal neplīst, un nav skaidrs, kādēļ. Ne vienmēr klāt ir kāds, kas pastāv aiz muguras, paskatās pāri plecam un palīdz konstatēt cēloni. Šādos gadījumos talkā var nākt stobra kamera. Tā ļauj nofilmēt visu šāviena gaitu – stobru novietojumu gaidīšanas vietā, mērķa apstrādi, šāviena brīdi un stobru kustību pēc tā. Protams, kamera nav maģisks rīks, kas pēkšņi atrisinās visas problēmas vai ļaus trāpīt visiem mērķiem, taču tā noteikti dos iespēju analizēt savas darbības, skaidrāk ieraudzīt kļūdas. Turklāt tās funkcionalitāte nebeidzas šautuvē vien. Ir mednieki, kas stobra kameru uzliek savam medību ierocim. Grūti spriest, cik ērti tas varētu būt, taču, ja pēc šāviena rodas šaubas par tā rezultativitāti, iespējams, nofilmētais materiāls palīdzēs pieņemt lēmumu par tālāko rīcību.

Pirmie iespaidi

Šoreiz kopā ar kolēģi, sporta šāvēju Nameju Vinovski testējām Tactacam 6.0 stobra kameru, ko piedāvā veikals Baltic Optics. Godīgi sakot, šī ražotāja nosaukumu dzirdējusi nebiju, taču ar Google palīdzību izdevās noskaidrot, ka tas piedāvā gan stobra, gan meža, gan arī ūdensizturīgas kameras copei. Jā, izrādās, pastāv arī īpašas copes kameras! Tāpat piedāvājumā ir arī dažādi aksesuāri – lādētāji, papildu baterijas un kronšteini.
Saņemot ierīci testam, mūsu rīcībā nonāk pati kamera, microSD karte, divi kronšteini – viens vītņstobra, otrs gludstobra ierocim – seškanšu atslēga, papildu baterija un vads lādēšanai un failu pārvietošanai. Nedaudz vēlāk gan noskaidrojas, ka kameras komplektā ietilpst vien šis vads. Viss pārējais, ieskaitot kronšteinu un papildu bateriju, jāiegādājas atsevišķi.
Kamera ar ievietotu bateriju un kronšteinu sver aptuveni 300 gramu. Tas ir nedaudz vairāk, nekā ierasts, lietojot līdzīgu cita ražotāja ierīci, taču pierast var. Šī papildu svara izjūta lielā mērā atkarīga no kameras novietojuma vietas izvēles. Lai samazinātu sajūtamo pārsvaru uz stobriem, kameru var likt tuvāk pastobrei, taču ir jāatrod pareizā vieta. Ja tā būs pārāk tuvu pastobrei, videoklipā būs redzams stobrs, kas, visticamāk, traucēs.
Kameras pilnvērtīgai lietošanai ir vajadzīga arī bezmaksas lietotne, ko iespējams lejupielādēt gan Apple, gan Android viedierīcēm, tostarp arī planšetdatoriem.

Kameras stiprinājums

Iegādājoties kronšteinu, tam jau komplektā nāk gumijas ielikas, kas ļauj to piemērot dažāda kalibra ieročiem ar atšķirīgu stobra diametru. Šādas pašas ielikas ir arī vietā, kur stiprinās kamera, līdz ar to var spriest, ka kronšteinā var ielikt arī citus Tactacam kameru modeļus, kuru forma ir atšķirīga. Vērojot kopskatu, pārsteidz, ka starp ierīci un stobru ir samērā liela atstarpe. Sākumā tas šķita dīvaini, taču, sākot šaut, iemesls kļūst skaidrs. Ierīces virspusē ir ekrāns, kas ļauj sākt, apturēt video, mainīt režīmus un veikt citas darbības. Lai būtu iespējams ar pirkstu piekļūt ekrānam, zināma atstarpe starp stobru un kameru tiešām ir vajadzīga. Kronšteinam augšpusē ir trīs stiprinājuma skrūves, kas to fiksē pie ieroča. Savukārt lejas daļā ir vēl divas skrūves, kas nostiprina kameru vietā. Tiesa, pēc dažiem šāvieniem atklājās, ka ierīcei trieciena iespaidā reizēm ir tendence kronšteinā nedaudz pabīdīties uz priekšu. Ne tik daudz, lai izkristu, bet tieši tik, lai nobloķētu atskrūvējamo vāciņu, zem kura atrodas kameras lādēšanas, SD kartes ieeja un baterija. Pielikšana pie stobra ir gana vienkārša, bet reizēm radās grūtības ar noņemšanu. Proti, atskrūvējot trīs skrūves un cenšoties kronšteinu atbīdīt vaļā, viena tā daļa mēdz iestrēgt. Droši vien, lietojot kameru ikdienā, šo uzlikšanas un noņemšanas procesu nevajag veikt bieži, tādēļ tas nebūs nozīmīgs trūkums.
8267 – Trīs skrūves kronšteinu stiprina pie stobra, divas skrūves fiksē kameru.

Iestatījumi un režīmi

Iestatījumu maiņa un funkciju regulēšana notiek, izmantojot skārienjutīgo ekrānu ierīces virspusē, tam blakus esošo pogu, kā arī lietotni telefonā vai planšetdatorā. Lietotnē ir pieejami paplašināti iestatījumi. Poga uz kameras paredzēta, lai ieslēgtu, izslēgtu ierīci un uzsāktu filmēšanu. Ekrānā iespējams beigt filmēšanu, mainīt ieraksta režīmus un ieslēgt, izslēgt WiFi funkciju, pievienot tālvadības pulti un tamlīdzīgi. Jāatzīst gan, ka pats ekrāns ir samērā neliels – lieliem pirkstiem varētu būt grūti, bet izdarīt visu var. Kamerai ir trīs ieraksta režīmi, ko apzīmē ar atšķirīgām krāsām – Slo-mo (gaiši zils), Video (zaļš) un Zoom (tumši zils). Katrs no tiem piedāvā citus filmēšanas pamatiestatījumus.
Slo-mo – piemērota ātru darbību filmēšanai. Videoklips bez attēla palielinājuma, 1080 p izšķirtspēja, 120 kadri sekundē (paātrinājums).
Video – filmēšanai dažādos, tostarp slikta apgaismojuma apstākļos. Videoklips bez attēla palielinājuma, 4 K izšķirtspēja, 30 kadri sekundē.
Zoom – noder, ja mērķis atrodas tālu. Videoklips ar astoņu reižu attēla palielinājumu, 2,5 K izšķirtspēja, 60 kadri sekundē.
Lai saprastu, kurš no režīmiem ir situācijai piemērotāks, vispirms ir nedaudz jāeksperimentē. Labā ziņa ir tā, ka režīmu parametrus katrs lietotājs var mainīt un pielāgot savām vēlmēm.

Ekrāns ir samērā neliels.
Foto: Emīlija Mariševa

Lietošana

Katrreiz ieslēdzot un izslēdzot kameru, tā novibrē. Arī filmējot vibrācija kalpo kā uzskatāms indikators, ka ierīce darbojas un pilda savas funkcijas. Vēl pirms ķerties pie šaušanas, ir nepieciešams kalibrēt sarkano punktu. To ērtāk būs izdarīt divatā. Kamēr šāvējs ar ieroci un tam piestiprināto kameru parāda uz kādu objektu, tikmēr otrs cilvēks lietotnē attiecīgi pieregulē sarkanā punkta novietojumu. Pamatā, lai uzņemtu videoklipu, pirms katra šāviena pašam ir jāuzsāk filmēšana, nospiežot pogu uz kameras. Savukārt pēc šāviena videoklips jābeidz, pieskaroties ekrānam. Ja moka slinkums, filmēšanu var ieslēgt un atstāt darbojamies uz ilgāku laiku, taču tā tiek iegūti lielapjoma faili, kurus izmēra dēļ varētu būt grūti pēc tam atskaņot un uzglabāt. Tiesa, ir arī atsevišķs režīms, kurā kamera pati mēģina saprast, kad notiek šāviens, un ierakstīt īsu brīdi pirms un īsu brīdi pēc tā. Praksē gan izrādījās, ka reizēm ierīce kļūdās un ieraksta nepareizo brīdi, tādēļ drošāk šķita filmēšanu ieslēgt un izslēgt manuāli. Lai ikreiz nebūtu jāsniedzas pie kameras, ražotājs piedāvā arī atsevišķu tālvadības pulti, taču šoreiz to notestēt neizdevās.
Tas, kas vienā no lietošanas reizēm nepatīkami pārsteidza, bija pēkšņi no iekšpuses aizsvīdusi lēca. Tad nu šaušana ir jāpārtrauc, jo attēls kļūst pavisam miglains. Ja nu tā gadās, ražotājs iesaka atskrūvēt kameras vāciņu un ļaut ierīcei pažūt.

Ekrānuzņēmums no video

Attēla stabilizācija

Kamerai ir pieejama arī attēla stabilizācijas funkcija. Sākotnēji šķita, ka ideja nebūt nav slikta – tiek noņemtas visas liekās kustības un videoklips tiešām varētu būt acīm krietni patīkamāks. Bet pēc dažiem pirmajiem mērķiem atklājās kas pavisam dīvains. Videoklipā kameras kustības nudien bija mierīgas, līganas, taču radās iespaids, ka sarkanais punkts reizēm neatbilst patiesajai stobru kustībai. Pirmkārt, attēla augšpusē ir redzama stobra apakšējā mala, kas laiku pa laikam izkustas neatkarīgi no sarkanā punkta. Otrkārt, šāviena brīdī punkts atrodas aiz šķīvja, taču vienlaikus mērķis saplīst. Varētu spriest, ka šī funkcija varētu būt noderīga situācijās, kad stobra kustības ir mazāk straujas, piemēram, šaujot no atbalsta vai lēni skrejošu mērķi. Labā ziņa ir tā, ka pats lietotājs šo funkciju var ieslēgt un izslēgt ierīces iestatījumos.

Failu atskaņošana

Ja kamera ir savienota ar lietotni, nofilmētos videoklipus uzreiz var apskatīt telefonā vai planšetdatorā. Šoreiz gan izvēlējāmies kameru ar komplektā esošo USB vadu pievienot datoram un apskatīt ierakstus, izmantojot gan VLC, gan QuickTime atskaņotāju. Jāatceras gan, ka nepietiek vien kameru datoram pieslēgt ar vadu, tā ir arī jāieslēdz. Pēc tam ierakstus var apskatīt un vajadzības gadījumā saglabāt arhīvam. Dīvaini gan šķita tas, ka dažādās ierīcēs atšķīrās videoklipu atskaņošanas ātrums. Piemēram, videoklipus, kas nofilmēti patiesajā ātrumā, Windows ierīcē rāda ar paātrinājumu, Apple – bez paātrinājuma. Pēcāk gan tapa skaidrs, ka tas saistīts ar video atskaņotāja izvēli. Proti, pats ražotājs iesaka failus skatīties ar QuickTime atskaņotāju, kas pēc noklusējuma tiek izmantots Apple ierīcēs, taču to iespējams ieinstalēt arī Windows. Izmantojot to, pazūd arī mākslīgais paātrinājums. Tāpat, lai videoklipi netiktu kropļoti, ir jāizvēlas pareiza SD karte. Tas ir, ar U3 rakstīšanas ātrumu, 64 līdz 128 gigabaitu ietilpībā un FAT32 formātā.

Secinājumi

Ierīce būtībā visas galvenās pamatfunkcijas pilda – ļauj nofilmēt šāvienu, atkārtoti to noskatīties, mainot atskaņošanas ātrumu. Pašā sākumā kameras lietošana nav tik intuitīva, kā gribētos, un bez instrukcijas iztikt ir grūti. Vēlāk, kad pamatlietas kļūst skaidras, lietošana vairs nešķiet sarežģīta. Tactacam 6.0 cena salīdzinājumā ar citām stobra kamerām ir krietni zemāka, taču klāt būs jāpiepērk aksesuāri, kas parasti ierīcēm nāk komplektā. Priecē kvalitatīvā lietotne, kurā ir plaši iestatījumi, nevar sūdzēties arī par attēla kvalitāti.

Specifikācijas

Ražots: ASV
Attēla palielinājums: līdz 8 x
Maksimālā izšķirtspēja: 4 K
Savienojuma veids: WiFi
Akumulatora darbības laiks, nepārtraukti ierakstot video: līdz 2,5 h
Piedāvā: veikals Baltic Optics

Noskaidro, kāpēc šauj garām! Testējam stobra kameru Tactacam 6.0

Abonē 2024. gadam. DĀVANĀ KALENDĀRS un iespēja laimēt karabīni CZ 457 THUMBHOLE .22 LR 1/2x20UNF no SIA “Ieroči”. Akcijas periods 1.10.-23.12.2023. Loterijas atļaujas Nr. 7861.

👉 Abonē 2024 gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2023 gadam ar 3 pielikumiem.

Novembra numurā par drošību – nav nekā svarīgāka!


Abonē žurnālu Medības 2024. gadam

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Klausies!
Mednieks nedrīkst būt potenciāls noziedznieks inspektora acīs! “Šauj garām!” #207 epizode
6 dienas
ME
Medības
Uncategorized
VIDEO! Lūsis medī lapsu. Skaties, kurš gudrāks – lapsa vai lūsis?
17. novembris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Gaļa! Sarežģītākais medību veids un foršas jaunas tradīcijas. “Šauj garām!” #205 epizode
15. novembris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Tiešraide dalībniekiem #38. Par deviņām cukurbietēm uz zemes….
10. novembris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Kad sit pa pirkstiem, vaigu un plecu. Ļaunais bubulis atsitiens “Šauj garām!” extra #42
9. novembris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Kāpēc likumi ir jālasa un kur labāk netēmēt. “Šauj garām!” #203 epizode
1. novembris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Vai staltbrieža bulli var selektīvi nomedīt dzinējmedībās? “Šauj garām” ekstra #41
Ekskluzīvi 30. oktobris, 2023
ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Kā pareizi paņemt trihinelozes paraugus no mežacūkas?
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Tiešraide dalībniekiem #37. Kad var medīt briežus – tikai dienā vai arī naktī?
26. oktobris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Medniekiem lodes lido vienā caurumā, tālšāvējiem nē. “Šauj garām!” #202 epizode
Ekskluzīvi 25. oktobris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Mežacūka 15 metros, 14 kg smaga karabīne un šaušanas Kāmasūtra. “Šauj garām!” #201 epizode
18. oktobris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Kad jāforsē upe, lai dabūtu briedi! Mednieka dienasgrāmata #22
17. oktobris, 2023
ME
Medības
Aprīkojums
Kad termālā ierīce ir kā narkotika… Video bloga #69 epizode
17. oktobris, 2023
Indulis Burka
Aprīkojums
“Infiray” dodas tuvāk Latvijas medniekiem. Video bloga #68 epizode
12. oktobris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Kā medības mainīja dzīvi? Arvids Baumanis – īpašais 200. epizodes viesis. “Šauj garām!” #200 epizode
11. oktobris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Kurš kalibs labāks – 7×64, .308 Win vai 30-06 Sprg? “Šauj garām!” #199 epizode
4. oktobris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Māris Balodis: Mežacūku populācija jāsamazina līdz 0,15 mežacūkai uz 1 km2
28. septembris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Kad viena stirna uz 32 večiem. Saruna ar Ēriku Upelnieku “Šauj garām!” 198. epizode
27. septembris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Video. Vilks ļoti drošs, jo nāca virsū strādājošam ekskavātoram
25. septembris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Ja ēdams, tad medījams – Erlends Sebris. “Šauj garām!” #197 epizode
Ekskluzīvi 20. septembris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Asinspēdas meklēšana: mīti, kļūdas un risinājumi
Ekskluzīvi 15. septembris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Kā pareizi novērtēt līdz divus gadus jaunu staltbriežu bulli? Padomi jaunajiem medniekiem #1
Ekskluzīvi 14. septembris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Vetārsts ar ovālo zīmogu mednieku mājas dīrūzī. Kā tas iespējams? “Šauj garām!” #196 epizode
Ekskluzīvi 13. septembris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Kas meklē, tas atrod! Divas stundas pēc pīles. Mednieka dienasgrāmata #21
Ekskluzīvi 8. septembris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Kādēļ mednieki baidās sūtīt datus? “Šauj garām!” #195 epizode
Ekskluzīvi 6. septembris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Katrā jau bišķiņ tas maliķa gēns sēd iekšā! Arvīds Ozols. “Šauj garām!” #194 epizode
Ekskluzīvi 30. augusts, 2023
Kate Šterna
Aprīkojums
Praktisks padoms. Karamele briežiem. Pārējiem… nav aizliegta!
27. augusts, 2023
Linda Dombrovska
Pieredze
NEPATĪKAMI SKATI! Nomedī briesmīga izskata stirnāzi – mušas to dzīvu apēdušas
Ekskluzīvi 24. augusts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Vilnis Jaunzems par to, kā medniekiem nešaut garām. “Šauj garām!” #193 epizode
Ekskluzīvi 23. augusts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Par mednieku nevar kļūt 40 stundās. Minhauzens 2023. “Šauj garām!” #192 epizode
Ekskluzīvi 16. augusts, 2023

Lasītākie