Pieredze

Vērtīgi, bet nepopulāri. Vai meža dzīvniekus var pievilināt ar topinambūriem?0


Sivēnmāte ar sivēniem
Sivēnmāte ar sivēniem
Foto: Linda Dombrovska

Šie divmetrīgie augi, kuri rudenī zied dzelteniem ziediem, kas atgādina mazas saulespuķes, mūsu dārzos parādījušies jau pirms daudziem gadiem. Tolaik topinambūrus reklamēja kā viegli audzējamus uz vitamīniem bagātus sakņaugus. Taču plašu popularitāti tie neieguva. Mazdārziņu īpašnieki, kas tos bija iestādījuši kādā stūrī, drīz vien jutās nelaimīgi, jo topinambūri agresīvi centās iekarot visu dārzu. Ja rudenī zemē atstājam kādu kartupeļu bumbuli, ziemā tas sasalst un sapūst, bet topinambūra bumbuļi no sala nebaidās! Ja augsnē paliek pat pavisam sīki bumbuļu gabaliņi, pavasarī tur atkal kuplos topinambūru mežs!

Internetā var atrast daudzas topinambūru ēdienu receptes – salātus, zupas, biezeņus, sacepumus, pankūkas, utt. Daudzi, izlasījuši par topinambūru vērtīgajām īpašībām, stingri apņemas tos regulāri celt galdā. Taču drīz vien entuziasms noplok. Var jau teikt, ka svaigiem topinambūriem jūtama riekstu garšas nots, tomēr jau pēc vairākām maltītēm topinambūru salāti šķiet pliekani. Pārējās topinambūru ēdienu receptes atgādina stāstu par zupas vārīšanu no cirvja kāta – ja klāt pieliek dažādus labumus, garšīgi pagatavot var jebko.
Jā, topinambūra bumbuļi ziemo augsnē un teorētiski ir pieejami visu gadu, taču praktiski – tikai tad, kad zeme nav sasalusi. Tos uzglabāt ir sarežģītāk nekā kartupeļus vai sakņaugus, jo topinambūriem vajadzīgs vēsums (vēlamā temperatūra ap 0 grādiem pēc Celsija) un liels gaisa mitrums. Mūsu pagrabos ir siltāks, un bumbuļi sažūst. Arī nelielo bumbuļu mizošana drīz vien apnīk.

Saraktos bumbuļus esmu piedāvājusi draugiem un kaimiņiem, taču īpašu entuziasmu nemanīju. Citas dārza veltes, piemēram, gurķus, kabačus vai ābolus draugi – bezzemnieki ņem labprāt, bet pēc topinambūriem, pat ja tos dod par velti, pieprasījuma nebija.
Kad pilsētas jaunkundze, aizbraukusi uz laukiem, ciemata malā gribēja sarakt topinambūrus veselīgajiem salātiem, māte teikusi, lai nedara ģimenei kaunu un rok tad, kad kaimiņi neredz. – Vai, meitiņ, pie mums tos pat cūkām nedod!
Vīlušies ir arī tie mazdārziņu īpašnieki, kuri topinambūrus stādīja dekoratīvos nolūkos, lai garie laksti aizsegtu skatu uz kaimiņiem. Izrādījās, ka vasaras otrajā pusē topinambūriem bieži vien uzmetas miltrasa, un to audzes kļūst neglītas. Dzinumi nav noturīgi, tos sagāž vējš. Arī saplūktā ziedu buķete liek vilties, jo vāzē tie ilgi nestāv.

Zvēriem garšo

Toties meža zvēriem topinambūri ir īsts gardums! Alojietis Vasaras sākumā topinambūru jaunos dzinumus un lapas ar kāru muti ēd stirnas, brieži un aļņi. Vasaras vidū, kad ir liela zaļumu izvēlē, pieprasījums pēc topinambūriem mazinās. Toties rudenī mežā notiek īstas topinambūru balles! Mežacūkas uzrok stādījumus un daļu bumbuļu apēd. Pēc lietus, kad noskalotie bumbuļi apetītelīgi guļ virs augsnes, ar tiem mielojas teju vai visi zvēri, lāci ieskaitot.
Vai ir vērts topinambūrus audzēt mežā zvēru piebarošanai? To var darīt, jo paēdušie dzīvnieki retāk nāks ārā no meža un mazāk postīs labības un kartupeļu laukus.

Stāda katru pavasari

Taču, atšķirībā no dārza, mežā topinambūrus ieaudzēt ir grūti, jo lielāks zvēru bars noēd visu pa tīro! Briedis var ieiet kuplā topinambūru audzē un ārā nenākt stundām! Taču kad pāri iet mežacūku desants, tad no topinambūriem pāri nepaliek nekas. Mežā, ceļa malā un meža pļaviņās topinambūrus var stādīt ik pavasari. To var darīt aprīļa beigās.
Bumbuļus stādīšanai sarok dārzā. Pirms stādīšanas zāli nopļauj ar trimmeri vai krūmgriezi. Topinambūrus stāda līdzīgi kā eglītes, taisnās līnijās. Iecerētās līnijas abos galos iesprauž mietiņus un pēc tiem vadās. Ar lāpstu neliela soļa attālumā, apmēram ik pēc 25 – 50 cm izrok bedrīti, ieliek topinambūra bumbuli, apber ar zemi un ar kāju piespiež. Stāda sekli, 5 – 10 cm dziļumā. Attālums starp rindām ir 2 metri. Topinambūru asni parādās vēlu, maija beigās. Sākumā tie jākopj, tādēļ līdz Jāņiem pāris reizes topinambūru audzes appļauj ar trimmeri. Vēlāk, kad tie pastiepušies garumā, zāle tos vairs nenomāks.
Diemžēl mežacūkas topinambūrus mēdz izrakt tūlīt pēc iestādīšanas. Tādēļ drošāk tos stādīt maija vidū, kad bumbuļiem jau parādījušies asniņi. Maija vidus ir stādīšanas beigu termiņš, jo stādot vēlāk, raža samazinās. Kā redzam, topinambūru audzēšana ir pietiekami darbietilpīga.
Daudzi mednieki secinājuši, ka diemžēl nespēj topinambūrus ieaudzēt. Mednieki spriež, ka topinambūri labi der meža dzīvnieku piebarošanai, taču, ja ir labs briežu blīvums, tiek ātri noēsti. Tiklīdz parādās pirmās lapas, brieži noēduši gan lapas, gan stublājus, tā arī nekas neizauga.

Zvērīgi veselīgi

Saistītie raksti

Latvijas Universitātes Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas institūta zinātnieki izpētījuši, ka topinambūra bumbuļos inulīna koncentrācija sasniedz 15%. Ogļhidrāts inulīns uzlabo zarnu darbību, pastiprina vielmaiņu, un taukvielu maiņu, samazina holesterīna līmeni asinīs, veicina kalcija un magnija uzņemšanu, samazinot osteoporozes risku. Inulīnam piemīt sorbenta īpašības, tas izvada no organisma kaitīgās vielas, neitralizē brīvos radikāļus un veicina žults atteci no aknām. Topinambūra bumbuļus iesaka ēst diabēta slimniekiem. Regulāri ēdot topinambūrus, normalizējas holesterīna līmenis un samazinās cukura līmenis asinīs. Ar svaigu topinambūru sulu ārstē cukura diabētu, mazasinību, sirds un asinsvadu slimības, kā arī stiprina nervu sistēmu.
Topinambūra bumbuļi satur arī vitamīnus B1 un B2, bet kālija, dzelzs un cinka tajos ir vairāk nekā kartupeļos, bietēs un burkānos. Sagriezti vai sarīvēti topinambūri ātri kļūst tumši, līdzīgi kā sagriezti āboli. Faktiski par to vajadzētu tikai priecāties, jo tas liecina, ka topinambūros esošā dzelzs gaisa skābekļa klātbūtnē ir pārvērtusies par dzelzs oksīdu, ko cilvēka organisms spēj uzņemt. Taču namamātes, kuras nevēlas pieļaut topinambūru melnēšanu, salātiem var pievienot nedaudz citrona sulas, vīnu, etiķi vai kādu citu skābu vielu.
Topinambūri satur arī kalciju, varu, mangānu, magniju, fosforu, niķeli, silīciju un neaizvietojamās aminoskābes, ko satur tikai augi un cilvēka organisms nesintezē.
Ja vēlamies iegūt lielus bumbuļus, topinambūri jāaudzē kā kultūraugi, jo savvaļā augošiem bumbuļi ir sīkāki. Ir vērts stādīt kādu ražīgu šķirni, nevis sarakt kaut kādus bumbuļus ceļa malā. Kā stādmateriālu var izmantot topinambūrus, kurus pārdod lielveikalos.
Topinambūrus norok rudenī, vislabāk to darīt pēc pirmajām salnām. Ledusskapja dārzeņu nodaļā tos var glabāt līdz divām nedēļām. Bumbuļus iesaka ietīt virtuves dvielī, kas uzsūks mitrumu.
Topinambūra bumbuļus var nemizot, pietiektos nomazgāt, noberzt ar suku ar plastmasas sariem un noskalot. Tos var sagriezt šķēlītēs un grauzt svaigus, kā burkānus. Var sarīvēt un kopā ar citiem dārzeņiem gatavot dažādus salātus. Topinambūrus var vārīt, cept un sutināt tāpat kā kartupeļus; pievienot ķirbju, kartupeļu vai burkānu krēmzupām, likt pie zupām un dārzeņu sautējumiem, ietīt folijā un cept cepeškrāsnī, utt. Topinambūra ziedi noder tējai.
Par topinambūriem priecāsies arī lauku sētas iemītnieki. No ziediem bites vāc medu, bet bumbuļus labprāt ēd govis un citi mājlopi. Lopbarībai var izmantot arī lakstus.

Eksperiments: kas garšo stirnām un mežacūkām?

Medības + pielikumi!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Izgatavo caunu lamatu kastīti pats! Praktiskais seminārs #36
Ekskluzīvi 20 stundas
ME
Medības
Pieredze
Jauno mednieku eksaminācijas trauma. Tiešraide dalībniekiem #42
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Pieredze
Mīti un patiesība: Vai tikko nomedīta dzīvnieka gaļa ir bīstama sunim? Sarunas par suņiem #15
Ekskluzīvi 5 dienas
ME
Medības
Pieredze
Ko darīt, ja suns atsakās nest medījumu vai mantu? Medību suņu apmācība
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Klausies!
403 drošības pārkāpumi un 29 nelaimes gadījumi…. “Šauj garām!” #218 epizode
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Klausies!
Kad likumdevējs tiek maldināts, bet sabiedrībai ir vienalga. “Šauj garām!” #217 epizode
Ekskluzīvi 7. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Rīgā grasās rīkot dzinējmedības? Kā ir patiesībā? Diskusija
Ekskluzīvi 5. februāris, 2024
LD
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Nakts uzlika, tēmēklis un monoklis. PARD FD1 LRF tests reālos apstākļos
Ekskluzīvi 5. februāris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Jagd und Hund 2024! Latvietis, kas būvē medību torņus vāciešiem
Ekskluzīvi 31. janvāris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Mērķis aizliegt putnu medības. Grozījumi Medību noteikumos. “Šauj garām!” #216 epizode
Ekskluzīvi 31. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Divas metodes, kā sezonas beigās individuāli medīt briežus. Video bloga #73 epizode
Ekskluzīvi 29. janvāris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO! Viens bullis, divi dažādi attēli – nakts redzamība pret termokameru: PARD un Pulsar
Ekskluzīvi 28. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kā pareizi nogatavināt meža gaļu un ko nedarīt ar mežacūku? Praktiskais seminārs #35
Ekskluzīvi 27. janvāris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Viss sākas ar lodi. Tai jābūt perfektai. Dmitrijs Kļešņins. “Šauj garām!” #215 epizode
Ekskluzīvi 24. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Viens lūsis, divi lūši, trīs lūši? Skaņkalnes pagastā nofilmēta liela lūšu ģimene
Ekskluzīvi 21. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Vai korgidors der medībām. Sarunas par suņiem #13
Ekskluzīvi 19. janvāris, 2024
Kate Šterna
Pieredze
VIDEO! Strīpaini sivēni sniegā? Mērķtiecīgi samazinot populāciju, šādu gadījumu būs vairāk
Ekskluzīvi 17. janvāris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Dzīvnieki un augi doti cilvēkam, lai tos lietotu – Gints Polis. “Šauj garām!” #214 epizode
Ekskluzīvi 17. janvāris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Kameras, kas palīdzēs treniņiem? Jaunumi no SIA Ieroči
Ekskluzīvi 15. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kokneses novadā nofilmē 10 vilku baru. Vilki siro un nokož arī mājas suni. Aculiecinieku video
Speciālreportāža 13. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Medību sunim nesalst. Suņu labturība un mīti. Sarunas par suņiem #12
Ekskluzīvi 11. janvāris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Visgrūtāk ir sameklēt to medījumu, kam nav trāpīts. Justs Dzedons. “Šauj garām!” #213 epizode
Ekskluzīvi 10. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Mīts. Lūsis ēd tikai svaigu gaļu. Kā ir patiesībā?
Ekskluzīvi 9. janvāris, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Zināt, kur un ko dara medību suns. Garmin Alpha 300i
Ekskluzīvi 8. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Valters Lūsis: “Sankcijas iestāsies tad, ja pārkāpumi tiek slēpti”
Speciālreportāža 7. janvāris, 2024
Linda Dombrovska
Aprīkojums
VIDEO. Nakts medībās ar Pard. Trīs vienā – ķīķeris, uzlika un tēmēklis
Ekskluzīvi 5. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Viltus ziņa! Netālu no Rēzeknes lācis no ceļa novilcis ievainotu staltbriedi. Skaties video!
4. janvāris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Par to, kas maina dzīvi, un mežacūku medībām. “Šauj garām!” #212 epizode
Ekskluzīvi 4. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Latvija ir lāčplēšu tauta! Cik Latvijā ir lāču un cik tie var būt bīstami?
Ekskluzīvi 3. janvāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Uzmanību! MAKE A BREAK 3. posms Kuldīgas šautuvē pārcelts uz 12. janvāri
Ekskluzīvi 1. janvāris, 2024

Lasītākie