Pieredze

Vai turpmāk pēc vilka nomedīšanas obligāti būs jāfotografē tā zobi?2


Zobu attēls ļauj noteikt dzīvnieka vecumu.
Zobu attēls ļauj noteikt dzīvnieka vecumu.
Zobu attēls ļauj noteikt dzīvnieka vecumu.

Šogad mainīta kārtība, kā jārīkojas pēc vilka nomedīšanas. Ar nomedīšanas akta sastādīšanu un ziņošanu tuvākajā mežniecībā, kā tas bija līdz šim, vairs nepietiek.
Valsts meža dienests (VMD) sagatavojis vienkāršu instrukciju, kuru izpildot viegli savākt un nosūtīt nepieciešamo informāciju.

Sākumā – viens vilka zobu foto ar GPS

Pēc vilka nomedīšanas pirms tā pārvietošanas no vietas, kur dzīvnieks ticis nomedīts, vispirms jānofotografē vilka zobi. Fotografēt pašu vilku nav nepieciešamības. Zobu attēls ļauj noteikt dzīvnieka vecumu. Fotoattēla informācijā (faila rekvizītos) ir iekļauts foto uzņemšanas datums un GPS koordinātas. Šādi tiek fiksēts vilka nomedīšanas datums un precīza nomedīšanas vieta. Lai tas tā notiktu, pirms foto uzņemšanas jāaktivizē ierīces GPS atrašanās vietas atzīmēšanas funkcija un nedaudz jānogaida, citādi GPS koordinātas var nefiksēties vai arī fiksēties ar lielu novirzi. Lai precīzāk noteiktu atrašanās vietu, vēlams aktivizēt arī mobilo datu pieeju. Šai ziņā ir ērti izmantot tālruņa bezmaksas lietotni NoteCam, kas parāda fiksētās GPS koordinātas uzņemtajā fotogrāfijā.

Nākamā darbība – sastāda aktu par vilka nomedīšanu (Medību noteikumu 4. pielikums), kā to nosaka Medību noteikumu 51.8. punkts. Kolektīvajās medībās šo aktu sastāda medību vadītājs, bet individuālajās – pats mednieks. Akts ir arī pamats nomedītā vilka pārvietošanai (pārnadžiem šo funkciju pilda savilcējs).

Nākamās darbdienas laikā – e-pasts VMD

Nākamās darba dienas laikā par vilka nomedīšanu paziņo VMD pa e-pastu medibas@vmd.gov.lv.

Elektroniskajai vēstulei jāpievieno:
– vilka zobu fotoattēls (faila informācijā – datums un GPS koordinātas);
– informācija par dzīvnieka dzimumu un vecumu;
– nomedītā vilka īpašnieka telefona numurs un mednieka apliecības numurs.

Ja nomedīta vilku mātīte, kas vecāka par gadu, tā jāsaglabā līdz paraugu nodošanai LVMI Silava speciālā vilku monitoringa nodrošināšanai. Informāciju par nomedīto vilku mātīti kopā ar mednieka kontaktinformāciju VMD nosūta LVMI Silava, kura pārstāvis pēc tam sazinās ar mednieku. Noņemot paraugus, Silavas pārstāvis par to izdara atzīmi aktā par vilka nomedīšanu vai arī nosūta šo informāciju VMD. Ja būs nepieciešami paraugi no cita nomedītā vilka, Silavas pārstāvis par to sazināsies ar mednieku.
Fotoattēlu pa e-pastu medibas@vmd.gov.lv sūta, nemainot faila oriģinālo nosaukumu. Ja GPS koordinātas foto faila rekvizītos fiksēt tomēr neizdodas, tās var pievienot e-pastam arī citādā veidā. Taču labāk, lai GPS dati atrastos pašā foto.

VMD lūdz nepārsūtīt fotogrāfijas lietotnē WhatsApp, jo šādi zūd faila rekvizītos iekļautās GPS koordinātas. Ja WhatsApp tomēr tiek izmantota, koordinātas vajag pievienot e-pastam atsevišķi.

Nedrīkst aizmirst par 3. pielikumu!

Tāpat kā citu limitēto dzīvnieku nomedīšanas gadījumā, arī pēc vilka nomedīšanas mednieks aizpilda Medību noteikumu 3. pielikumu Informācija par izlietotajām medību atļaujām un mēneša laikā iesniedz to VMD. Vienīgi šoreiz medniekam pēc vilka nomedīšanas papildus vajadzēs aizpildīt un iesniegt arī VMD rīkojuma pielikumu Medību slodze un vilku populācijas tendences, kas vajadzīgs monitoringa datu vākšanai.
Nepieciešams atcerēties, ka zinātniekiem parauga noņemšanai būs vajadzīgs vilka vai lūša nomedīšanas akts. Turklāt apstrādāt medījuma trofeju drīkst tikai tad, kad trofejas īpašnieka rīcībā ir visi nepieciešamie dokumenti, kas apliecina tās iegūšanas likumību. Šie dokumenti jānokārto mēneša laikā pēc nomedīšanas brīža.
Kaut arī šī nav obligāta prasība, medniekam pēc medību atļaujas saņemšanas būtu ieteicams aizpildīt arī pieteikumu Eiropas Kopienas CITES sertifikāta saņemšanai un iesniegt to Dabas aizsardzības pārvaldei. CITES sertifikāts nepieciešams, ja vilka vai lūša medību trofeju paredzēts pirkt, piedāvāt pirkšanai, iegādāties komerciāliem nolūkiem, publiski izstādīt komerciālos nolūkos, lietot komerciāliem mērķiem un pārdošanai, uzglabāt pārdošanai, piedāvāt pārdošanai vai transportēt pārdošanai. Ja CITES sertifikāts šajā brīdī neliekas nepieciešams, vajadzība pēc tā var rasties nākotnē. Bez tam CITES sertifikāts dod arī iespēju pierādīt vilka vai lūša trofejas izcelsmi.

Kaut arī šī nav obligāta prasība, medniekam pēc medību atļaujas saņemšanas būtu ieteicams aizpildīt arī pieteikumu Eiropas Kopienas CITES sertifikāta saņemšanai un iesniegt to Dabas aizsardzības pārvaldei.
Foto: Fotolia

Kā medniekiem veicas

Valters Lūsis, VMD Medību daļas vadītājs:
“Lielākā daļa mednieku precīzi ievēro mūsu sagatavotos norādījumus, un ar informācijas apriti viss ir kārtībā. Tomēr pirmajās divās vilku medību sezonas nedēļās bija divi gadījumi, kad fotoattēli netika atsūtīti vispār, un vēl vairākiem attēliem nebija informācijas ar vietas lokāciju.
Šī informācija, ja tālrunim ir ieslēgta attiecīgā funkcija, attēlam tiek pievienota automātiski. Šo funkciju daži mednieki vai nu neprot, vai arī nevēlas ieslēgt. Taču šī informācija ir svarīga, lai mēs zinātu, konkrēti kurā vietā vilks ir nomedīts. Tas ir pierādījums, kas ļauj fiksēt laiku un vietu. Līdz ar to var izslēgt iespēju, piemēram, Ziemeļkurzemē nomedītu vilku uzdot kā Dienvidlatgalē nomedītu un otrādi. Tad arī, veicot ģenētiskās analīzes, nebūs, piemēram, tādu brīnumu, kad vilks no Dienvidkurzemes parādās ģimenē no ziemeļaustrumiem. Svarīgi, lai šī izsekojamība būtu pierādāma ar pārbaudāmiem faktiem, nevis tikai vārdiska.
Medniekiem tagad būtu jāapzinās, ka vilki pēc nomedīšanas vispirms ir noteiktā veidā jāfotografē, nevis tikai jāsastāda akts par dzīvnieka nomedīšanu un pēc tam jāsaņem nomedīšanas atļauja. Turklāt jāņem vērā, ka par vilka nomedīšanu nākamās darba dienas laikā jāpaziņo tieši VMD centrālajai administrācijai. Protams, nav izslēgta arī iespēja ziņot par to vietējai VMD virsmežniecībai, taču tad informācijas aprite var nebūt tik ātra. Mēs informāciju operatīvi nosūtām pētniekam Jānim Ozoliņam uz LVMI Silava, lai viņš varētu vienoties par paraugu noņemšanu. Ja nomedīta pieaugusi vilcene, tā izpētei jāsaglabā obligāti!
Esam izveidojuši iespēju krāt informāciju par katru nomedīto vilku – datus un fotogrāfijas. Šādi nomedītā vilka izsekojamība tiek pilnībā dokumentēta. Ja kāda no šiem dokumentiem trūkst, mēs uzreiz to redzam. Iztrūkstošās ziņas mēs pieprasīsim, un, ja tādas netiks iesniegtas, medniekam būs jāatbild administratīvā kārtā.
Ja kādam ir problēmas ar medījuma nofotografēšanu vai arī tālrunim nav attiecīgās funkcijas, vienmēr taču var palūgt kolēģa palīdzību, kuram tālrunis ar šādām iespējām ir. Galu galā pievienot lokācijas datus no citas lietotnes fotoattēlam ir sarežģītāk, nekā vajadzīgo informāciju ļaut fiksēt tālrunim attēla uzņemšanas brīdī.
Šādas nu ir laikmeta prasības vilku medībām. Attiecībā uz nomedītajiem plēsējiem tādu prasību būs arvien vairāk, un medniekiem tās būs jāpieņem neatkarīgi no tā, vai tas patīk vai ne. Tomēr, cik var spriest, lielākā daļa mednieku jaunās vilku nomedīšanas informācijas nosūtīšanas prasības uzņēmusi ar sapratni un izpilda bez grūtībām.”

Sagatavots ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu.

Lasi un abonē žurnālu Medības šeit!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Lāčus, vilkus un lūšus Rīgas reģionā novēro bieži. Aculiecinieku foto un video
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Pieredze
Drošība medībās #3. Ikgadējais mednieku kluba treniņš šaušanā. Vai tam ir nozīme?
Speciālreportāža 1 diena
ME
Medības
Pieredze
Lēdurgas mednieku klubs dodas dzēst meža ugunsgrēku. Video ekstra #22
Ekskluzīvi 2 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Kur vienuviet iegādāties visu nepieciešamo pīļu medībām? Video bloga #31 epizode no Jahipaun
Speciālreportāža 5 dienas
Kate Šterna
Pieredze
Novājējusi aļņu govs galīgā bezspēkā iet bojā meliorācijas grāvī
Speciālreportāža 6 dienas
Linda Dombrovska
Pieredze
Padoms. Kā darbojas buku svilpes
Speciālreportāža 24. jūlijs, 2021
ME
Medības
Pieredze
Stirnāžu medības. Piesaukt āzi pie paša torņa
Ekskluzīvi 22. jūlijs, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par mežacūku atpazīšanu un pareizu šaujamieroču iesaiņošanu. “Šauj garām!” #84 epizode
21. jūlijs, 2021
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Ar “gaiseni” uzlabot savus šaušanas rezultātus
8. janvāris, 2020
ME
Medības
Pieredze
Aculiecinieks. Kad lūsis burtiski ieskatās acīs
Speciālreportāža 19. jūlijs, 2021
ME
Medības
Klausies!
Video ekstra #21. Viesturs Arklons par Pulsar termokamerām un nakts redzamības tēmēkļiem
Intervija 16. jūlijs, 2021
Indulis Burka
Pieredze
Aculiecinieks. Pirmajās medībās sastop lāci
Speciālreportāža 15. jūlijs, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par medību apaviem, vilšanos un ažiotāžu. “Šauj garām!” #83 epizode
14. jūlijs, 2021
Kate Šterna
Virtuve
Recepte. Mežacūkas ribu rulete
12. jūlijs, 2021
ME
Medības
Pieredze
Aculiecinieks. Lūsis bija jau 15 metru attālumā un šņākdams nāca virsū
Ekskluzīvi 8. jūlijs, 2021
ME
Medības
Pieredze
Medījamie dzīvnieki. Vai sācies stirnām riests?
Speciālreportāža 7. jūlijs, 2021
ME
Medības
Klausies!
Video ekstra #20. Mīti un fakti par medību suņiem
Ekskluzīvi 7. jūlijs, 2021
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. Kad vilks ar mednieku sadarbojas. Sējumu sargāšana no postījumiem
Speciālreportāža 2. jūlijs, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par kamuflāžu, klusinātājiem un stirnāža vecuma noteikšanu. “Šauj garām!” #82 epizode
30. jūnijs, 2021
Oskars Treilihs
Pieredze
Praktisks padoms jaunajiem medniekiem! Kā noteikt vēja virzienu
28. jūnijs, 2021
Oskars Treilihs
Pieredze
Praktisks padoms jaunajiem medniekiem! Kā noteikt vēja virzienu
29. maijs, 2020
ME
Medības
Virtuve
Recepte. Buka ribiņas uz grila ar sviestu un terijaki mērci
27. jūnijs, 2021
ME
Medības
Pieredze
Medījamie dzīvnieki. Ko saka lapsa?
Speciālreportāža 26. jūnijs, 2021
ME
Medības
Aprīkojums
Izturīga, kvalitatīva un uzticama meža kamera: Dörr SnapShot
25. jūnijs, 2021
ME
Medības
Klausies!
Vai plēsēju ir vairāk un kādu medību suni neizvēlēties. “Šauj garām!” #81 epizode
Ekskluzīvi 23. jūnijs, 2021
ME
Medības
Aprīkojums
Reāli medību apstākļi. Vērojam ar Pulsar
Speciālreportāža 21. jūnijs, 2021
ME
Medības
Klausies!
Video ekstra #19. Māris Liopa par ekstrēmismu un fanātismu dabas aizsardzībā
Ekskluzīvi 18. jūnijs, 2021
Kate Šterna
Pieredze
Aculiecinieks: vilks bija tik tuvu, ka varēja just tā smaku
Ekskluzīvi 17. jūnijs, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par medību torņiem, to drošu lietošanu un dzirdes aizsardzību. “Šauj garām!” #80 epizode
Ekskluzīvi 16. jūnijs, 2021
ME
Medības
Pieredze
Subatē vilks mājas pagalmā saplēš suni. Mājas saimnieki bezspēcīgi
Speciālreportāža 15. jūnijs, 2021

Lasītākie