
2025.gada sākumā Eiropā tika konstatēti vairāki mutes un nagu sērgas (MNS) uzliesmojumi, kas radīja nopietnus draudus lauksaimniecībai un dzīvnieku veselībai. Tomēr Vācijas veiksmīgā rīcība slimības ierobežošanā kalpo kā piemērs citām valstīm.
Vācijas panākumi MNS ierobežošanā
2025.gada 10. janvārī Vācijā, Brandenburgas reģionā, tika apstiprināts pirmais MNS gadījums kopš 1988. gada. Slimība tika konstatēta ūdens bifeļu ganāmpulkā. Vācijas varas iestādes nekavējoties reaģēja, nosakot ierobežojumu zonas, aizliedzot dzīvnieku un dzīvnieku izcelsmes produktu pārvietošanu, un uzsākot plašu epidemioloģisko izmeklēšanu. Tika izveidota arī valsts līmeņa krīzes komanda, kas sadarbojās ar federālajām zemēm un Eiropas Savienību.
Zonēšana un uzraudzība
Tika noteikta 3 km aizsardzības zona un 10 km uzraudzības zona ap inficēto saimniecību. Šajās zonās tika aizliegta dzīvnieku pārvietošana, veikta intensīva dzīvnieku veselības pārbaude un uzraudzība.
Starptautiskā sadarbība un tirdzniecības ierobežojumu pārskatīšana
Vācijas Lauksaimniecības ministrija cieši sadarbojās ar Eiropas Komisiju un Pasaules Dzīvnieku veselības organizāciju (WOAH), lai atjaunotu valsts statusu kā brīvu no MNS.
2025. gada 12. martā WOAH atjaunoja Vācijas valsts statusu kā brīvu no MNS bez vakcinācijas, izņemot ierobežoto zonu.
Ekonomiskās sekas un tirdzniecības atjaunošana
Pēc uzliesmojuma vairākas valstis, tostarp Lielbritānija, Dienvidkoreja un Meksika, noteica importa aizliegumus Vācijas gaļas un piena produktiem. Tomēr, pateicoties efektīvai slimības ierobežošanai un starptautiskai sadarbībai, šie ierobežojumi tika atcelti, un Vācija ātri atjaunoja savu pozīciju starptautiskajā tirgū.
Pateicoties šiem pasākumiem, Vācijai izdevās ierobežot slimības izplatību un 2025.gada 14. aprīlī Pasaules Dzīvnieku veselības organizācija (WOAH) oficiāli atjaunoja Vācijas statusu kā valsts, kas brīva no mutes un nagu sērgas bez vakcinācijas.
MNS izplatība citās Eiropas valstīs
Ungārija
2025. gada 6. martā Ungārijā tika apstiprināts pirmais MNS gadījums vairāk nekā 50 gadu laikā. Slimība tika konstatēta liellopu fermā valsts ziemeļrietumos. Līdz aprīļa sākumam slimība bija izplatījusies vēl divās fermās, kopumā skarot aptuveni 3 500 liellopus. Ungārijas varas iestādes reaģēja, ieviešot dezinfekcijas punktus uz robežām un autoceļiem, kā arī mobilizējot militāros spēkus, lai palīdzētu slimības ierobežošanā.
Slovākija
Slovākijā pirmais MNS gadījums tika apstiprināts 2025. gada 21. martā. Līdz marta beigām tika ziņots par pieciem slimības gadījumiem dažādās fermās valsts dienvidos, netālu no robežas ar Ungāriju. Slovākijas valdība izsludināja ārkārtas stāvokli un ieviesa pagaidu robežkontroles pasākumus ar Ungāriju un Austriju, lai novērstu slimības tālāku izplatīšanos.
Ko nozīmē MNS uzliesmojumi medniekiem?
Mutes un nagu sērga nav bīstama cilvēkiem, taču tā rada būtisku risku meža dzīvniekiem, īpaši savvaļas pārnadžiem (piemēram, meža cūkām un briežiem), kuri var kalpot kā slimības rezervuāri un pārnēsātāji.
Medniekiem svarīgi ieteikumi MNS riska periodā
Ietaicams ievērot biodrošības pasākumus: pēc katrām medībām rūpīgi dezinficēt transportlīdzekļus, apavus un ekipējumu, īpaši, ja veikta dzīvnieku apstrāde uz vietas.
Ziņot par aizdomīgiem gadījumiem: par jebkādu savvaļas pārnadžu masveida slimošanu vai nedabisku uzvedību jāziņo Pārtikas un veterinārajam dienestam.
Izvairīties no pārvietošanās starp medību platībām dažādos reģionos: jo īpaši, ja kādā no tiem ir noteikti MNS riski vai ierobežojumi.
Nepārvietot medījumu un dzīvnieku izcelsmes produktus no MNS skartajiem reģioniem.
Savvaļas dzīvnieku populācijām MNS var radīt ne tikai bioloģisku spiedienu, bet arī radīt ilgtermiņa sekas, piemēram, populāciju samazināšanos vai veselības stāvokļa pasliktināšanos, kas ietekmē selektīvo medību iespējas.
Secinājumi
Vācijas ātrā un efektīvā rīcība MNS uzliesmojuma laikā kalpo kā piemērs citām valstīm, kā savlaicīgi un koordinēti pasākumi var novērst slimības izplatību un ierobežot tās ietekmi uz lauksaimniecību un ekonomiku. Ungārijas un Slovākijas pieredze uzsver nepieciešamību pēc pastāvīgas uzraudzības, ātras reaģēšanas un starptautiskas sadarbības, lai efektīvi cīnītos pret šādiem uzliesmojumiem nākotnē.
Kur pasūtīt medību torni? Dažādi veidi, piegāde visā Latvijā!
Žurnāla Medības aprīļa numurā lasi par lodes jaudu
