Pieredze

Uzmanību! Staltbriežus Kurzemē medī intensīvi, mežacūku skaits samazinās0

Foto: Ivars Koloda

Saistībā ar Āfrikas cūku mēra un staltbriežu postījumu ietekmi Valsts meža dienests ir apkopojis informāciju par mežacūku un staltbriežu populācijas dinamiku. Apkopota arī informācija par nomedīto dzīvnieku apjomu šajā medību sezonā, kad stājusies spēkā prasība nomedītos dzīvniekus reģistrēt mobilajā lietotnē Mednis.

Lietotnes Mednis nozīme operatīvās informācijas apritē

2024./2025. gada medību sezonā ir stājusies spēkā prasība, ka nomedītie dzīvnieki pirms pārvietošanas ir jāreģistrē mobilajā lietotnē Mednis un reģistrētā informācija nākamās dienas laikā jānosūta uz Meža valsts reģistru. Tādā veidā medību informācijas aprite starp medniekiem un Valsts meža dienestu norisinās elektroniski. Medniekiem tas aizstāj nepieciešamību aizpildīt un iesniegt Valsts meža dienestā gan informāciju par izlietotajām medību atļaujām (tautā dēvētos trešos pielikumus), gan nomedīto dzīvnieku reģistrācijas žurnālus. Savukārt Valsts meža dienests iegūst ātru, operatīvu un uzticamāku informāciju par nomedītajiem dzīvniekiem, ieskaitot to nomedīšanas vietas, un pie tam šo informāciju vairs nav nepieciešams ievadīt Meža valsts reģistrā manuāli. Kopš šā gada 1. aprīļa Valsts meža dienests ar lietotnes Mednis palīdzību saņēmis vairāk nekā 37 000 ziņojumu par nomedītiem pieciem lielākajiem medījamajiem dzīvniekiem Latvijā – aļņiem, staltbriežiem, stirnām, mežacūkām un vilkiem.

Staltbriežus Kurzemē medī intensīvāk

Valsts meža dienesta novērtētais staltbriežu skaits valstī kopumā mazinās – ja 2023. gada pavasarī tas bija 69 tūkstoši dzīvnieku, tad šogad tas ir 68 tūkstoši dzīvnieku. Savukārt pieļaujamais staltbriežu nomedīšanas limits šajā medību sezonā noteikts par 4 % lielāks nekā iepriekšējā – tas palielināts no 32 324 uz 33 660 dzīvniekiem. Šāds lēmums par limita palielinājumu ir pieņemts, ievērojot redzējumu par reģionos nepieciešamajiem staltbriežu nomedīšanas apjomiem, par kuriem pavasarī kopīgi vienojās vietējie lauksaimnieku, mežsaimnieku un mednieku pārstāvji.

Pēc lietotnē Mednis saņemtās informācijas no sezonas sākuma līdz 30. oktobrim valstī kopumā ir nomedīti 9716 staltbrieži, kas sastāda 29 % no nomedīšanas limita. Salīdzinājumam – iepriekšējā medību sezonā šai pašā laika posmā tika nomedīti 6413 staltbrieži, kas bija par 33 % mazāk nekā šajā sezonā. Kopumā 2023./2024. gada medību sezonā valstī tika nomedīti 24 949 staltbrieži jeb 36 % no novērtētā staltbriežu skaita.

Masu medijos nesen ir izskanējusi informācija par milzīgo staltbriežu skaitu un postījumiem, kas tiek nodarīti Kurzemē. Tādēļ nepieciešams atzīmēt, ka Valsts meža dienesta Kurzemes virsmežniecībā pašlaik nomedīta gandrīz puse no šosezon nomedītajiem staltbriežiem. No sezonas sākuma Kurzemē ir nomedīts 4571 staltbriedis, kas sastāda 47 % no šo dzīvnieku kopējā nomedīšanas apjoma valstī. Iepriekšējā medību sezonā tagadējās Kurzemes virsmežniecības teritorijā kopumā nomedīja 40 % no valstī nomedītajiem staltbriežiem. Tas ļauj secināt, ka šie dzīvnieki visintensīvāk tiek medīti tieši Kurzemē, reaģējot uz to nodarītajiem postījumiem un pieņemtajiem lēmumiem mazināt staltbriežu populāciju.

Mežacūku skaits samazinās

Lietotnē Mednis saņemtā informācija apstiprina jau pavasarī novēroto tendenci, ka mežacūku novērtētais skaits Latvijā krītas – ja iepriekšējā medību sezonā tie bija 26 tūkstoši, tad šajā tikai 21 tūkstotis. Jāpiezīmē, ka mežacūku skaitu vērtē pirms vairošanās sezonas sākuma, bet pēc tās faktiskais mežacūku skaits var būt vairākas reizes lielāks. Analizējot nomedīto mežacūku skaita dinamiku no aprīļa līdz oktobrim, redzams, ka nomedīto mežacūku skaits ir 73 % no tā, kas tika nomedīts šai pašā laika posmā pirms gada. Tādā veidā nevar izslēgt iespēju, ka šosezon nomedīto mežacūku apjoms kopumā kritīsies apmēram par ceturtdaļu. Ja iepriekšējā sezonā tika saņemta informācija par 30 153 mežacūku nomedīšanu, tad šajā sezonā šis skaits varētu nepārsniegt 22-23 tūkstošus. No sezonas sākuma nomedītas 12 923 mežacūkas.

Par dzemdību pieņemšanu pirtiņā, medīgiem suņiem un aļņu samazinājumu, . “Šauj garām!” #256 epizode

Abonē 2025. gadam ar pielikumiem un saņem 3 tematiskos pielikumus.

👉 Abonē 2025. gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2025. gadam LIELO KOMPLEKTU: Medības ar Pielikumiem + e-izdevumi + LASI.LV | viss portāls

Abonē žurnālu Medības 2025. gadam

Saistītie raksti

Žurnāla Medības novembra numurā lasi – vai ar alni viss it slikti!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Uzmanību, milzis pie ceļa! Lielāks un bīstamāks par alni. Meža ziņas #17
Ekskluzīvi 2 dienas
ME
Medības
Klausies!
Kad patriotisms aizkustina, bet tradīcijas ceļš pie sabiedrības. “Šauj garām!” #306 epizode
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Pieredze
Kā rīkoties, lai medību suņa uzvedībā netiktu pieļautas dažādas kļūdas. Medību suņi
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Pieredze
Likumi. Suņiem nav jāklaiņo, policijai jāpilda savi pienākumi, medniekiem nav jāšauj suņi
Ekskluzīvi 15. oktobris, 2025
ME
Medības
Klausies!
Dzīvnieks ar latviešu gēnu – alnis. “Šauj garām!” #305 epizode
Ekskluzīvi 15. oktobris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Mēneša personība Ritvars Gailums. Aktieris nav plānā galdiņa urbējs ar baltiem cimdiem!
Ekskluzīvi 13. oktobris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Dzinējmedību sezonas un lietotnes “Mednis” aktualitātes. Tiešsaites seminārs 09.10.2025
Ekskluzīvi 10. oktobris, 2025
Indulis Burka
Aprīkojums
Mednieka soma. Brieža ragus izšķirt 120 metros miglā vairs nav problēma
Ekskluzīvi 8. oktobris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Nogalināt – brutāla briežu buļļu cīņa, seksuāls alnis un sumbrs uz ceļa. Meža ziņas #16
Ekskluzīvi 8. oktobris, 2025
ME
Medības
Klausies!
Bīstami lenteņi, vienšūņi un laimīgais trihinellu pārītis. “Šauj garām!” #303 epizode
Ekskluzīvi 1. oktobris, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Asiņainais pilnmēness, riesta maģija un kliba sivēnmāte. Video bloga #98 epizode
Ekskluzīvi 30. septembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Kāpēc Talsu novadā fiksētais lācis ir tik unikāls? Lāču populācija turpina izplatīties
Ekskluzīvi 30. septembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Kā tikt pie kalpiņa! Lieliska kvalitāte, samērīgas cenas. Video bloga #97 epizode
Ekskluzīvi 29. septembris, 2025
ME
Medības
Virtuve
Kad beigtas cūkas bēg, bet uz vilku medībām brauc ar vilcienu. No dabas līdz galdam #22
Ekskluzīvi 26. septembris, 2025
ME
Medības
Uncategorized
Naži visām dzīves situācijām, sasaldēti kurmīši un aktuālais šaušanas sportā. SIA Ieroči jaunumi
Ekskluzīvi 25. septembris, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kad deputāti sāk spriest par ieročiem, kā arī par muguras sāpēm. “Šauj garām!” #302 epizode
Ekskluzīvi 24. septembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Kad medībās satiec sumbru, alnis ar kārpām un lūsis pret ješkām! Meža ziņas #15
Ekskluzīvi 23. septembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Vilki nekad neuzbruks… Grieķijā vilks uzbrūk meitenītei, problēma Eiropā pieaug. Meža ziņas #14
Ekskluzīvi 19. septembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Mednieki pret nemedniekiem. Kas patiesībā slēpjas aiz šī ideju konflikta? Mēs, mednieki #3
Ekskluzīvi 19. septembris, 2025
ME
Medības
Klausies!
Ar alni auzās, jo alnis pie visa vainīgs – skaits turpinās samazināties. “Šauj garām!” #301 epizode
Ekskluzīvi 17. septembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Staltbriežu populācijas izkopšanas pamati, to kritēriji. Praktiskais seminārs #59
Ekskluzīvi 15. septembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Gorzījumi Ieroču aprites likumā! Medniekam tikai divus ieročus? “Šauj garām” dalībniekiem #46
Ekskluzīvi 11. septembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Kādu aprīkojumu, ierīces iegādāties un kā kļūt par labu mednieku. Padomi jaunajiem medniekiem #7
Ekskluzīvi 11. septembris, 2025
ME
Medības
Klausies!
0% tērauda, 0 % svina, 0% plastmasas un 0 % prieka. “Šauj garām” #300 epizode
Ekskluzīvi 10. septembris, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Lai suns drošībā un pats visu redzi! Tracker izsekošanas sistēmas un lietotnes tests
Ekskluzīvi 8. septembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Kad stāvi pie nomedīta staltbrieža, kā noteikt tā vecumu? Praktisks padoms
Ekskluzīvi 6. septembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Kad sasprūst patronas, bet pīles aizlido! Atklāšanas piedzīvojums
Ekskluzīvi 4. septembris, 2025
Indulis Burka
Pieredze
Zirnekli no stobra vislabāk izdzīt šautuvē! Ciemos Jasmīnu šautuvē!
Ekskluzīvi 3. septembris, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kad kaut ko tādu savam ienaidniekam nenovēli – 10 km pa pēdu.”Šauj garām!” #299 epizode
Ekskluzīvi 3. septembris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Aizkustinošs stāsts. Kad suns pazūd – mednieku kopiena gatava steigties palīgā
Ekskluzīvi 2. septembris, 2025

Lasītākie