
Gaides medības. Sekmes tajās ir atkarīgas ne tikai no medību dievietes Diānas labvēlības, bet arī no tā, cik veiksmīgi un pārdomāti ir izvēlēta un iekārtota medību vieta. Jā, ir situācijas, kad medījumu var sagaidīt, atrodoties uz zemes, taču visbiežāk tas ir ērts medību tornītis. Medību tornītis ne tikai nodrošinās mednieka atrašanos paaugstinājumā un uzlabos drošību, ļaus pārskatīt plašāku teritoriju, bet arī samazinās iespēju, ka medījamais dzīvnieks mednieku ieraudzīs vai saodīs. Šī iemesla dēļ torņa ierīkošanas vieta jāizvēlas ļoti rūpīgi, ņemot vērā valdošo vēju virzienu un to, kā mazākas vēja plūsmas pie pašas meža sienas maina savu virzienu. Maskēšanās nolūkā torņus ieteicams būvēt meža pļavu, izcirtumu vai lauku malās, meža sienas vai atsevišķu koku tuvumā. Nākot uz torni, pēc iespējas mazāk jāšķērso dzīvnieku takas un jāiekārtojas tā, lai mēness gaisma vai rietošā saule netraucētu veikt novērtējumus un nepieciešamības gadījumā raidīt šāvienu.
Stacionārie medību torņi
Stacionāros medību torņus parasti ierīko vietās, kur tie atradīsies ilgu laiku. Piemēram, pie laukiem, izcirtumiem, pastāvīgām dzīvnieku pievilināšanas vietām. Šādi torņi parasti ir nopietnas konstrukcijas un pietiekami augsti. Torņus vēlams novietot uz speciāli izveidotiem pamatiem, piemēram, betona plāksnēm, vai arī atbalsta stabu apakšējā daļa ir rūpīgi jāapstrādā, lai to nebojātu mitrums un koksni iecienījuši mikroorganismi. Šādi tiek pagarināts torņa kalpošanas laiks. Tāpat stacionāros medību torņus vēlams aprīkot ar atsaitēm, lai spēcīgs vējš tos neapgāztu. Torņi var būt gan atklāti, gan ar jumtu, gan slēgti. Dzīvnieku novērošanai un šāviena izdarīšanai tiek izmantoti atverami logi. Slēgto torņu priekšrocība ir tā, ka tie nodrošina lielāku komfortu medniekam, pasargā no lietus un vēja. Šādi torņi var būt arī nosiltināti vai pat aprīkoti ar sildošiem elementiem, lai būtu vieglāk medīt ziemā. Papildu priekšrocība šādiem slēgtiem torņiem – tiek samazināta iespēja, ka dzīvnieks saodīs, sadzirdēs vai ieraudzīs mednieku. Tomēr šādiem torņiem ir arī savi trūkumi. Tie norobežo mednieku no apkārtējās vides, tādā veidā neļaujot izjust visu medību un dabas burvību. Atrodoties šādās būvēs, medniekam ir ierobežots redzeslauks un sliktāka dzirdamība. Tādēļ pastāv iespēja, ka daļa dzīvnieku paliks nepamanīti. Veidojot slēgtā tipa medību torņus, jāņem vērā virkne tehnisku nianšu. Ja tornis tiks izmantots arī ziemā, jāparedz, kā būs atverami un nostiprināmi logi. Ja ir bijis sniegs vai lietus un sals, logi mēdz iesalt un tos nav iespējams atvērt bez trokšņa. Vēlams, lai logi būtu vērsti uz dažādām pusēm, nodrošinātu labu pārskatāmību tajos virzienos, kur dzīvnieks, visticamāk, varētu parādīties. Tāpat logiem un telpai torņa iekšpusē ir jābūt pietiekami lielai, lai bez trokšņa varētu novietot ieroci un būtu ērti izdarīt šāvienu. Jāņem vērā, ka sala laikā katra kustība torņa iekšpusē var radīt pastiprinātus trokšņus, tādēļ vēlams torņa iekšpusi izklāt ar mīkstu skaņu izolējošu materiālu. Jārēķinās gan, ka siltinājumu par dzīvesvietu var izvēlēties peles un kukaiņi. Stacionārie torņi var būt arī atklāta veida ar jumtu vai bez tā, tornis ar jumtu ievērojami uzlabo medību komfortu lietus vai sniega laikā, bet sarežģī būves konstrukciju un palielina izmaksas.
Pārvietojamie medību torņi
Pārvietojamie medību torņi mēdz būtu gan dažādas pieslienamās trepes, gan arī atsevišķi novietojamas vieglas konstrukcijas. Šādu torņu priekšrocība ir tā, ka tos var operatīvi novietot vietās, kur tas nepieciešams lauksaimniecības vai meža kultūru postījumu dēļ, riesta vietās, pie dzīvnieku takām, bebru dambjiem vai citur. Nepieciešamības gadījumā ražas novākšanas, dzīvnieku barošanās vai riesta vietas maiņas gadījumā šādas torņus bez lielas piepūles var pārvietot uz citu vietu. No koka izgatavotajiem pārvietojamajiem torņiem ir kāds būtisks trūkums – to kalpošanas laiks lielākoties ir samērā īss. Šobrīd arvien biežāk tiek izmantoti metāla saliekamie vieglas konstrukcijas torņi, kurus var izjaukt un viegli pārnēsāt vai pārvadāt. Tiek izmantoti gan viegli saliekamie kāpņveida tornīši, gan trijkāji ar grozāmiem sēdekļiem. Jāņem vērā, ka šādā tornī laukā vai izcirtumā mednieks dzīvniekam būs labi saredzams un arī saožams. Ja iespējams, šādi torņi jānovieto pie pastāvīgiem ainavas elementiem, atsevišķiem kokiem, meža sienas vai stabiem. Medību vietā torņus vēlams novietot vismaz vairākas nedēļas pirms plānotajām medībām, lai dzīvnieki pagūtu pie tiem pierast.
Mobilie medību torņi
Šopavasar izstādē Jagd und hund Dortmundē Vācijā visai daudz vietas bija atvēlēts medību tornīšiem, kas novietoti uz vieglās automašīnas piekabes. Tas šķiet interesants un ļoti praktisks risinājums. Protams, jārēķinās, ka sākotnēji ieguldījums būs lielāks, jo tornīša pamats jāizgatavo no izturīgām metāla konstrukcijām, turklāt tā, lai tās būtu savāžamas. Tāpat no metāla vai polimēra paneļiem ar skaņas izolāciju jāizgatavo paša tornīša konstrukcija. Tai ne tikai jāspēj noturēt mednieka svaru, bet arī izturēt vēja slodzi un vibrācijas tornīša transportēšanas laikā.
Taču ieguvumi ir skaidri redzami, un visvairāk tie noderēs tur, kur medniekiem jāsargā lielākas lauksaimniecības platības. Tas, ka savvaļas dzīvnieki nebaidās no autotransporta un traktortehnikas jau ir vispārzināms fakts. Tādējādi atliek tikai ar automašīnu un piekabi, kurā ir tornītis, doties uz plānoto medību vietu, pacelt tornīti medību pozīcijā un sagaidīt medījumu. Pats tornīša pacelšanas process, izmantojot vinču vai hidraulisko sistēmu, aizņem vienu divas minūtes. Tikpat daudz laika aizņem tornīša nolaišana transporta pozīcijā. Turklāt tornītis šajā situācijā kļūst par piekabē pārvadājamo kravu… Ja medību vieta nav izvēlēta veiksmīgi, atliek tikai pārbraukt uz citu. Tas atkal aizņems ļoti maz laika, turklāt visas darbības varēs paveikt mednieks viens pats. Pēc medībām mednieks mājās dodas ar visu tornīti un nav jāuztraucas, ka to kāds var nozagt vai izdemolēs medību pretinieki. Tāpat piekabē pietiks vietas ne tikai medību tornītim, bet, visticamāk, arī medījumam. Plānojot šādu tornīti izmantot arī medībās diennakts tumšajā laikā, jārēķinās, ka grīdas augstumam no zemes jābūt vismaz 2,5 metriem, kā to nosaka Medību noteikumu 81. punkts: medības ar ieročiem nav atļautas, ja dabiskais apgaismojums neļauj izšķirt mērķi, izņemot mežacūku, lapsu un jenotsuņu medības, ja tiek izmantoti mākslīgie gaismas avoti, nakts redzamības tēmēkļi vai siltumu uztveroši (termālie) tēmēkļi, atrodoties uz dabiska vai mākslīga paaugstinājuma, kura stāvēšanas vai sēdēšanas platforma nav zemāka par 2,5 metriem un dod iespēju veikt šāvienu uz leju.
Tornītis pašu spēkiem
Žurnāls Medības piedāvā vairākus risinājumus ērtiem un gaumīgiem medību tornīšiem. Atliek tikai sagādāt nepieciešamos kokmateriālus, sagarināt tos un ķerties pie tornīšu montāžās. Lai tornīši kalpotu ilgāk, vislabāk iegādāties zāģmateriālus, kas ar antiseptiskiem sastāviem apstrādāti jau rūpnieciski. Sastāvi koksnē būs iesūcināti dziļāk, nekā tas notiek, tos tikai uzklājot uz koksnes ar otu vai rullīti. Tāpat papildus koksni vēlams pārklāt ar kādu āra darbiem paredzētu koka krāsu, kas pieļauj koksnes elpošanu. Tādējādi tornītis ne tikai kalpos ilgāk, bet arī kļūs daudz glītāks. Tornītim izvēloties apaļkokus, vislabāk ņemt svaigas, pietiekami resnas eglītes, kuras pēc atvešanas nomizo un ļauj apžūt. Šāds materiāls kalpos visilgāk. Savukārt mežā jau nokaltušajos kokos ātri iemetas trupe. Īpaši savienojumu vietās, kas pēc nokrišņiem tik ātri neizžūst. Tāpat jāizvēlas kvalitatīvas skrūves, naglas un būvkalumi, lai tornīša konstrukciju nepieciešamības gadījumā pastiprinātu. Domas par to, vai tornīti labāk sastiprināt ar naglām vai kokskrūvēm, dalās. Ja izmanto zemas kvalitātes un nepietiekama diametra skrūves, jārēķinās, ka tās tornīša ekspluatācijas laikā var nolūzt. Tāpēc naglas daudziem šķiet drošāks un arī ekonomiskāks risinājums. Tomēr, izvēloties piemērotas kokskrūves, montāža būs vienkāršāka. Tā vietā, lai darbotos ar āmuru, varēs izmantot elektrisko skrūvgriezi un darbs veiksies ātrāk un ar mazāku fizisko piepūli.
Augstais medību tornītis ar trepēm no sāna
Vietās, kur nepieciešams pārskatīt lielākas platības, noderēs augstais medību tornītis. Konstrukcija izveidota tā, lai tornīša būdu varētu ierīkot gan kā slēgtu (pilnībā nosedzot sienas un ievietojot logus), gan daļēji atvērtu, kad sienas ierīko tikai līdz logu līmenim. Tāpat tornītim ir paredzētas kāpnes no sāna un neliels kāpņu laukumiņš. Tam ir margas drošībai, kuras tāpat var izmantot kā atbalstu ierocim šāviena brīdī, ja ir nepieciešamība raidīt šāvienu tad, kad mednieks jau iznācis no tornīša. Tā kā tornīša augstums ir visai ievērojams, tas noteikti ir stingri jānoenkuro, lai spēcīgāks vējš to neapgāztu un arī pats mednieks nebūtu apdraudēts. Šāda tornīša izgatavošanas izmaksas ir aptuveni 200 eiro, no kurām par kokmateriāliem būs jāiztērē aptuveni 140 eiro (aprēķinos pieņemts, ka kokmateriālu cena ir 200 eiro par kubikmetru), tāpat būs nepieciešami vairāki kvadrātmetri mitrumizturīgās kokšķiedru plāksnes tornīša sāniem un jumtam. Būs nepieciešams arī jumta materiāls, piemēram, bitumena šindeļi, skrūves un būvkalumi, krāsa. Tornīša detaļu izmēri apkopoti tabulā un norādīti milimetros.






Vidējais tornis
Mazliet zemāks, taču pietiekami liels un ērts tornis gaides medībām, kurā pietiks vietas arī diviem cilvēkiem. Tā balstu apakšējais platums ir pietiekami liels, lai vējam to nebūtu tik viegli apgāzt, taču tik un tā vēlams pie balstiem zemē iedzīt enkurus un izveidot drošu savienojumu. Īpaši tad, ja tornītis tiks novietots atklātā laukā, kur iespējamas spēcīgas vēja brāzmas. Vēl kāds padoms – apakšējos šķērskokus piestiprina 70 cm augstumā virs zemes. Zāle reti kad izaug tik gara un nebojā koka konstrukcijas, apkārt ir viegli appļaut. Šo padomu vērts izmantot arī citu tornīšu ierīkošanā. Kokmateriālu izmaksas vienam tornītim – aptuveni 100 eiro. Šajā summā nav iekļauti stiprinājumi, jumta materiāls, krāsa un plāksnes tornīša apšūšanai. Detaļu izmēri tāpat ir apkopoti tabulā.




Koka tornītis ar slēgtu būdu
Vēl viena interesanta koka tornīša konstrukcija ir tornītis ar slēgtu būdu. Tā grīdas augstums virs zemes tāpat ir 2,5 metri, taču nepieciešamības gadījumā balstus var arī pagarināt. Īpatnība ir tā, ka konstrukciju zem būdas veido taisnstūra paralēlskaldnis, nevis nošķelta četrstūra piramīda. Šo konstrukciju visvieglāk izgatavot no rūpnieciski izgatavotiem un precīzi sazāģētiem kokmateriāliem. Turklāt pamatu var izmantot arī cita veida tornīšu ierīkošanai, tāpēc tā konstrukcija izdalīta atsevišķi. Arī šajā gadījumā pamatu vēlams pie zemes nostiprināt ar piemērotiem enkuriem. Pamata izgatavošanai nepieciešamo kokmateriālu aptuvenās izmaksas – nedaudz vairāk kā 70 eiro. Savukārt būdas karkasa izgatavošanai kokmateriāli izmaksās 25 eiro. Izmaksās nav iekļauti koka detaļu stiprinājumi, jumta materiāls, krāsa un plāksnes tornīša apšūšanai, materiāli, kas nepieciešami logu un durvju izgatavošanai. Detaļu izmēri tāpat ir apkopoti tabulās. Nedrīkst sajaukt detaļu indeksāciju pamatam un būdas rāmim!





Tornītis ar trepēm pamata iekšpusē
Ne vienmēr trepes no tornīša sāniem ir tas labākais risinājums. Īpaši tad, ja tornīša sāni ir stāvi. Kāpšana šādā tornītī pa sānu ir akrobāta cienīgs piedzīvojums. Turklāt nedrīkst aizmirst par to, kur kopējai konstrukcijai (tornītis un, piemēram, simt kilogramu smags kāpējs) atrodas smaguma centrs. Fizika pavisam vienkārša – ja smaguma centrs atradīsies ārpus pamata laukuma projekcijas uz zemes – tornītis ar visu kāpēju gāzīsies uz smaguma centra pusi… Respektīvi – kāpējs kritīs ar muguru pa priekšu, uz ieroča un tornītis tam uzkritīs virsū. Protams, ja vien tas nebūs droši noenkurots zemē. Ja kāpnes atrodas tornīša iekšpusē, tur arī kāpšanas brīdī atradīsies kāpējs un līdz ar to smaguma centrs. Konstrukcija paliks stabila. Konstrukcijas izmaksas šādam tornītim ir aptuveni 100 eiro. Šajā summā nav iekļauti stiprinājumi, jumta materiāls, krāsa un plāksnes tornīša apšūšanai. Detaļu izmēri tāpat ir apkopoti tabulā.





Mazais tornītis ar jumtiņu
Ne vienmēr nepieciešams liels medību tornis. Īpaši tad, ja no tā medības diennakts tumšajā laikā nenotiks, piemēram, medījot bebrus. Tad noderēs mazāks tornītis vienam medniekam. Taču tam tāpat paredzēts jumtiņš un sāni, lai mednieks arī sliktākos laika apstākļos justos komfortabli. Šāda tornīša izgatavošanas izmaksas arī nebūs tik lielas. Nepieciešamības gadījumā to var pārvietot, un pārvešanai pietiks ar vieglās automašīnas piekabi. Konstrukcijas izmaksas šādam tornītim ir aptuveni 55 eiro. Šajā summā nav iekļauti stiprinājumi, jumta materiāls, krāsa un plāksnes tornīša apšūšanai. Detaļu izmēri tāpat ir apkopoti tabulā.




Pārnēsājama lukta
Medībām laukmalēs un ātri aizaugošos izcirtumos noderēs pārnēsājama lukta. Tās balstu vidos paredzēts ievietot metāla tapas. Līdz ar to, atvienojot vertikālos balstus un horizontālās savilces, to var savāzt. Pēc nogādāšanas jaunā vietā luktu viegli un ātri var samontēt atpakaļ. Konstrukcijas izmaksas šādai luktai ir aptuveni 45 eiro. Šajā summā tāpat kā citos gadījumos nav iekļauti stiprinājumi, jumta materiāls un krāsa. Detaļu izmēri ir apkopoti tabulā un norādīti milimetros.



Kad 100 dzīvnieki nav sapuvuši mežā, bet medījuma gaļu nenovērtē. “Šauj garām!” #281 epizode
Žurnāla Medības aprīļa numurā lasi par lodes jaudu
