Pieredze

Pieredzes stāsts! Kad pienāk laiks jaunam ierocim… Kā pieņemt pareizo lēmumu?0


Pistoles tipa laides rokturis ir ļoti ērts.
Pistoles tipa laides rokturis ir ļoti ērts.
Foto: Indulis Burka

Ikviena mednieka dzīvē pienāk brīdis, kad viņš saprot, ka vēlas iegādāties jaunu medību ieroci. Un ne tāpēc, ka iepriekš lietotajam ir kāda būtiska vaina, kuras dēļ medībās neveiktos. To vienkārši jūt ar sirdi. Tomēr šī izvēle nebūt nav tik vienkārša.
Līdz šim medībās lietoju Tikka M690 karabīni. Tā ir Latvijā populārākajā .30-06 kalibrā. Karabīnei ir VMAC klusinātājs un Yukon Jeager 3-12×56 optiskais tēmēklis. Ļoti uzticams un precīzs ierocis, kuru jau tuvākajā laikā iegūs viens no maniem medību kluba biedriem.

Ko izvēlējos vietā

Kad sapratu, ka esmu gatavs jaunam medību ierocim, devos uz SIA Ieroči veikalu. Tajā brīdī vēl nebija skaidrs, ko tieši izvēlēšos. Bija skaidrs vien tas, ka kalibrs būs cits. .30-06 nebūt nav slikts, taču tas ir, lai arī vecs, tomēr militārais kalibrs, kas sākotnēji nav radīts medībām. Šis kalibrs vairāk nekā piecdesmit gadus bija ASV armijas primārā patrona gan karabīnēm, gan arī automātiem. Šaujot ar šāda kalibra ieroci, ir visai ass un nepatīkams, kaut gan paciešams atsitiens, ko, protams, var kompensēt ar klusinātāju, kā tas bija manā gadījumā. Līdzīga situācija ir arī ar kalibru .308 Win. Arī tas sākotnēji ir radīts kā militārais kalibrs, ko veiksmīgi izmanto medībās.
Biju nolēmis izvēlēties ieroci 7×64 kalibrā. Šis ir viens no tiem kalibriem, kas ir nevis pielāgots medībām, bet tieši radīts šim mērķim. Tāpat tas ir viens no populārākajiem medību kalibriem tieši Eiropā, un to izmanto visdažādāko dzīvnieku medībām.
Tā nu, paturot prātā kalibru, devos pie ieroču plaukta. Esmu sapratis, ka ierocis vispirms ir jāsajūt. Modernie medību ieroči, piemeklējot munīciju, medību vajadzībām ir ļoti precīzi. Tāpēc ražotājam vismaz manā apziņā ir otršķirīga nozīme. Esmu praktisks cilvēks, kuram daudz svarīgākas ir ieroča tehniskās iespējas, tā piemērotība tieši man, nevis zīmols.
Viens ierocis, tad nākamais un vēl nākamais. Neviens no tiem nešķita radīts tieši man. Tie neiegūla rokās, un neradās sajūta, ka ierocis ir manu domu turpinājums. Izmēģināju ieplecot arī CZ 600 ERGO karabīni. Viss šķita lieliski – ļoti ērts pistoles tipa laides rokturis, futūristiska dizaina laide, taču pastobre kaut kā neatrada savu vietu manā plaukstā. Tā šķita pārāk šaura un šķautņaina. Un tad manās rokās nonāca CZ 600 ALPHA…
Jau pirmo reizi ieplecojot, sapratu – tā ir mana karabīne, kuru meklēju. Viss bija savās vietās – tikpat ērts pistoles tipa laides rokturis, kas ļauj ieroci turēt ļoti stingri. Ērta un plata pastobre, kā radīta manai rokai. Laide izgatavota no sintētiska polimēru materiāla ar rievotiem mīkstas plastmasas ieliktņiem vietās, kur ieroci satver ar rokām. Tas nozīmē, ka ieroci stabili varēs noturēt arī mitrā laikā, kad laide kļūs slapja. Tā neslīdēs, un ieroci varēs stabili kontrolēt. Tā ir piemērota medībām sliktos laika apstākļos, kad ne vienmēr ir iespēja nekavējoties veikt koka laides apkopi. Taču pats galvenais – es šo ieroci sajutu kā savu!
Ieroča aizslēga kārbā jau ir integrēta dalītā Weaver sliede un stobra galā vītne klusinātājam, tāpat ierocim ir regulējams sprūda mēlītes nospiediens, ko iespējams noregulēt četrās pozīcijās – 6,5, 9, 11,5 un 14 N, bet tās jau ir tehniskas nianses.

Kā ar kalibru?

Protams nākamais jautājums, vai šis ierocis būs pieejams kalibrā 7×64. Diemžēl čehu ražotājs kādu vien sev zināmu apsvērumu dēļ šo ieroci nolēmis šajā kalibrā neražot. .223 Rem bija stipri par mazu, 6.5 Creedmoor arī neuzrunāja. .308 Win un .30-06 arī jau bija nolikts aiz iekavām… Atlika vien .300 Win Mag. Jā, tas ir jaudīgs magnuma kalibrs, taču tas patiešām ir radīts medībām. .300 Win Mag ir ļoti daudzpusīgs kalibrs, tas tiek ļoti plaši lietots gan medībās, gan šaušanas sportā.
.300 Win Mag lodes ātrums, salīdzinot ar .30-06, ir apmēram par 120 m/s lielāks, kas nodrošina par 20% vairāk enerģijas. Vienlaikus šis kalibrs ir ļoti precīzs arī ļoti tālās distancēs. Tomēr tam ir kāds mīnuss – dažādos avots ir minēts, ka atsitiens varētu būt par 30% lielāks, salīdzinot ar .30-06…
Bruņojies ar šo informāciju, aptaujāju paziņas medniekus. Viens no viņiem – Gints Grigorovičs no Aizkraukles novada – mani iedrošināja, esot lielisks kalibrs. “Es tādu lietoju, un citu kalibru ieroči tā arī paliek seifā! Toties brieži un mežacūkas krīt tur, kur uz tiem raidīts šāviens!” iedrošināja draugs. Protams, ierocim obligāti jālieto klusinātājs un tas rūpīgi jāiepleco. Man bija iespēja izmēģināt izšaut ar viņa ieroci un tūlīt ar savējo. Izjūtās ielas atšķirības nebija, vien šāviena troksnis šķita mazliet skaļāks un asāks.
Atlika tikai SIA Ieroči teikt galavārdu un sagaidīt, kad ierocis tiks izgatavots un piegādāts uz Latviju.

Ko skrūvēt stobra galā

Vislabāk visu ieroča komplektu iegādāties vienā vietā. Arvids Baumanis no SIA Ieroči, ieteica izvēlēties Jaki Titanium Super klusinātāju. Šādus klusinātājus izvēlas arī viņš pats un viņa kolēģi veikalā. Atlika vien izšķirties par optisko tēmēkli. Tā kā šī kādu laiku būs mana vienīgā medību karabīne, tēmēklim ir jābūt piemērotam kā dzinējmedībām, tā arī gaides medībām. Arvids man ieteica izvēlēties optisko tēmēkli GPO Spectra 6x 1,5-9×44. Lielisks Vācijā ražots tēmēklis ar ļoti dzidriem stikliem, kas piemērots teju visām medību situācijām. Kā vēlāk pārliecinājos, tas nodrošina labu attēlu arī pamatīgā krēslā. Palielinājums 1,5 ir kā radīts dzinējmedībām, kad nepieciešams pēc iespējas plašāks redzeslauks un šāviens jāveic samērā nelielā distancē. Savukārt gaides medībās parasti izmantoju palielinājumu līdz 8.

Klusinātājs Jaki Titanium Super ir parakstīts gan ar SIA Ieroči nosaukumu, gan maniem iniciāļiem.
Foto: Indulis Burka

Munīcija

Ja iegādājas jaunu ieroci, jāizvēlas arī tam piemērota munīcija. .300 Win Mag kalibrā izvēle ir pietiekama. Šāda kalibra munīciju piedāvā visi vadošie ražotāji. Nolēmu Čehijā ražotajam ierocim piedāvāt arī Čehijā ražoto munīciju. Jau iepriekšējam medību ierocim lietoju Sellier&Bellot bezsvina munīciju. Pie tās paliku arī šoreiz, vien izvēlējos nedaudz citas konstrukcijas lodi – 11,7 gramus smago XRG. Tās uzgalis ir nevis no polimēra, bet alumīnija un piesedz visai lielo atvērumu lodes galā, nodrošinot labāku ballistiku. Lodes svars ir 180 greinu, ātrums, izlidojot no stobra, – 887 m/s, lodes enerģija 4603 J, ballistiskais koeficients 0,287.

Pirmās izjūtas šautuvē

Kad ierocis bija piereģistrēts un saņemta glabāšanas atļauja, protams, nekavējoties devos uz šautuvi, lai piešautu optisko tēmēkli. Jāteic, tas bija vairāk nekā vienkārši. Tēmēkļa regulēšanas ierīces viens klikšķis 100 metros atbilda vienam centimetram. Raidīju šāvienu mērķī no atbalsta, atlika novietot ieroci sākotnējā tēmēšanas pozīcijā un tēmēkļa krustiņu uzgriezt trāpījuma vietai. Ar nākamo šāvienu varēja pārliecināties par sasniegto rezultātu. Viss bija izdevies lieliski! Lodes gūlās blakus viena otrai tieši mērķa centrā. Pēc paša pirmā šāviena apjautu, ka manā rīcībā nu ir ļoti ņiprs ierocis ar milzīgu jaudu! Neskatoties uz svaru, to patiešām ir ērti turēt un ieplecot. Nu atliek vien cerēt uz medību dievietes Diānas labvēlību, jo kviešu lauki jāsargā no mežacūku postījumiem. Savukārt tiem, kuri jokoja ka .30-06 man tāds mazkalibrs vien esot, iesaku pašiem izmēģināt magnuma kalibru. Tā ir jauna, lieliska pieredze!

Pieredzes stāsts! Kad pienāk laiks jaunam ierocim… Kā pieņemt pareizo lēmumu?

Septembra numurā par aļņu selektīvu medīšanu

Abonē žurnālu Medības 2023. gadam

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Klausies!
Ja ēdams, tad medījams – Erlends Sebris. “Šauj garām!” #197 epizode
Ekskluzīvi 5 dienas
ME
Medības
Pieredze
Asinspēdas meklēšana: mīti, kļūdas un risinājumi
Ekskluzīvi 15. septembris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Kā pareizi novērtēt līdz divus gadus jaunu staltbriežu bulli? Padomi jaunajiem medniekiem #1
Ekskluzīvi 14. septembris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Vetārsts ar ovālo zīmogu mednieku mājas dīrūzī. Kā tas iespējams? “Šauj garām!” #196 epizode
Ekskluzīvi 13. septembris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Kas meklē, tas atrod! Divas stundas pēc pīles. Mednieka dienasgrāmata #21
Ekskluzīvi 8. septembris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Kādēļ mednieki baidās sūtīt datus? “Šauj garām!” #195 epizode
Ekskluzīvi 6. septembris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Katrā jau bišķiņ tas maliķa gēns sēd iekšā! Arvīds Ozols. “Šauj garām!” #194 epizode
Ekskluzīvi 30. augusts, 2023
Kate Šterna
Aprīkojums
Praktisks padoms. Karamele briežiem. Pārējiem… nav aizliegta!
27. augusts, 2023
Linda Dombrovska
Pieredze
NEPATĪKAMI SKATI! Nomedī briesmīga izskata stirnāzi – mušas to dzīvu apēdušas
Ekskluzīvi 24. augusts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Vilnis Jaunzems par to, kā medniekiem nešaut garām. “Šauj garām!” #193 epizode
Ekskluzīvi 23. augusts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Par mednieku nevar kļūt 40 stundās. Minhauzens 2023. “Šauj garām!” #192 epizode
Ekskluzīvi 16. augusts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Mednieki nezina, kā lasīt mežu – Māris Simanovičs. “Šauj garām!” #191 epizode
Ekskluzīvi 9. augusts, 2023
ME
Medības
Pieredze
FOTO un VIDEO! Mednieku festivāla “Minhauzens 2023” atklāšana
Ekskluzīvi 7. augusts, 2023
ME
Medības
Pieredze
REZULTĀTI. Mednieku festivāla “Minhauzens 2023” foto un video – apbalvošana
Ekskluzīvi 6. augusts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Postījumi aug, vai būs sankcijas? “Šauj garām!” #190 epizode
Ekskluzīvi 2. augusts, 2023
Emīlija Mariševa
Pieredze
VIDEO un FOTO! Dupletu šaušana un tēmēkļa izloze. Kā aizvadīts mednieku līgas finālposms?
Ekskluzīvi 26. jūlijs, 2023
Emīlija Mariševa
Pieredze
FOTO un VIDEO! Kur nedēļas laikā apgūt medību zinību esenci? Atskats uz nometni Vanaga acs 2023
Ekskluzīvi 31. jūlijs, 2023
ME
Medības
Uncategorized
VIDEO! Tik lieli ragi! Cik aļņu var būt vienā laukā? Filmēts ar Pulsar Thermion XQ50 Pro LRF
27. jūlijs, 2023
ME
Medības
Klausies!
Vai visas medības būs jāpiesaka? Valters Lūsis. “Šauj garām!” #189 epizode
Ekskluzīvi 26. jūlijs, 2023
ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Informatīvais seminārs “Mednis” par koplīgumu medību atļauju sadali
Ekskluzīvi 21. jūlijs, 2023
ME
Medības
Pieredze
Šaušanas pozīciju pamats un ieroča pielāgošana. “Izaicinājums 2023”. Noderīgi padomi
Ekskluzīvi 4. jūlijs, 2023
ME
Medības
Klausies!
Vilks – dzīvas miesas ēdājs! Aivars Dundurs. “Šauj garām!” #188 epizode
Ekskluzīvi 19. jūlijs, 2023
ME
Medības
Klausies!
Mednieki kā bezmaksas naktssargi? Grozījumi Medību likumā! “Šauj garām!” #187 epizode
Ekskluzīvi 12. jūlijs, 2023
ME
Medības
Aprīkojums
Testējam HikMicro RAPTOR RQ50LN termālo binokli. Video bloga #52 epizode
Ekskluzīvi 5. jūlijs, 2023
ME
Medības
Klausies!
Viss Latvijā turas tikai uz entuziasmu. Uģis Dronka. “Šauj garām!” #186 epizode
Ekskluzīvi 5. jūlijs, 2023
ME
Medības
Aprīkojums
Testējam Alpen Apex termo monokli ar 54 mm lēcu. Video bloga #51 epizode
Ekskluzīvi 4. jūlijs, 2023
ME
Medības
Pieredze
Labākie laika apstākļi, kad doties medībās. Praktiskais seminārs #28
Ekskluzīvi 3. jūlijs, 2023
ME
Medības
Pieredze
Nofilmē, kā vilks uz mežu aizvelk vēl dzīvu briežu gotiņu. NEPATĪKAMI SKATI!
Speciālreportāža 3. jūlijs, 2023
ME
Medības
Klausies!
Meža dzīvniekus vajag tikai medniekiem – Viesturs Arklons. “Šauj garām!” #185 epizode
Ekskluzīvi 28. jūnijs, 2023
ME
Medības
Aprīkojums
Tests! Vai Thermacell kukaiņu atbaidītāji tiešām strādā?
Ekskluzīvi 27. jūnijs, 2023

Lasītākie