Pieredze

Pieredzes stāsts! Īsais ceļvedis pirmās karabīnes iegādē0


Raksta autors Egils Paņēvics
Raksta autors Egils Paņēvics
Foto: Egils Paņēvics

Pavadot mežā arvien vairāk laika, katrs mednieks agri vai vēlu nonāk pie secinājuma, ka konkrētam medību veidam piedienas konkrēts medību ierocis, kalibrs un citas tehniskās nianses. Jā, ir nedaudz konservatīvāki mednieki, kas visu mūžu veiksmīgi medī ar vienu gludstobru un medī kā pīles, tā mežacūkas, aļņus un visu pārējo, ko vien atļauj Medību likums. Nereti šādi mednieki ir kolektīva kolorītākie un godātākie vecāka gadagājuma vīri. Divdesmitā gadsimta vidus posmā šie nu jau dzīves pieredzējušie vīri gluži vienkārši fiziski nevarēja iegādāties karabīni, kā tas ir iespējams šodien. Domāju, ka šiem kungiem ne reizi vien bijusi situācija, kad pastaigu laikā gar labības vai kartupeļu lauku 200 metros mežmalā iznācis ruksis vai vesels to bariņš. Diemžēl ar gludstobru plecā atliek vien noplātīt rokas un smagā nopūtā nodomāt – ja vien man būtu spicais…

Arī šobrīd, uzsākot savas mednieku gaitas, lielākajai daļai mednieku kā pirmais ierocis seifā iegulstas gludstobra ierocis. To noliegt nevar, jo statistika ir nepielūdzama mērvienība. Tautā ir zināms un bieži dzirdēts uzskats, ka jāapgūst šaušanas prasmes ar gludstobru un tikai pēc diviem gadiem jāsāk domāt par karabīni. Gan jā, gan nē! Personīgi šim apgalvojumam gan īsti nepiekrītu, jo sprūda mēlīti nospiež mednieks, ne pats ierocis. Jā, nenoliedzami, vītņstobra ierocis ir jaudīgāks, līdz ar to varētu uzskatīt par relatīvi bīstamāku. Taču, kā jau teicu, izšauj ne jau ierocis, bet gan tā lietotājs, un katrs pats pieņem lēmumus, par kuriem nes atbildību. Nokārtojot autovadītāja apliecību, mēs arī sēžamies pie stūres automašīnai, nevis divus gadus vizināmies ar mopēdu. Mednieka kolektīva vadītājam arī ir iespēja noteikt vai pielaist konkrētu mednieku medībām ar vītņstobru vai tomēr ar gludstobra ieroci. Bet šī varētu būt pavisam cita raksta tēma ar dažādiem viedokļiem un argumentiem. Lai vai kā, gribu sniegt nelielu ieskatu tajā, ar ko rēķināties medniekam, kurš beidzot nolēmis iegādāties pirmo vītņstobra ieroci. Šoreiz ne par pašu ieroci un tā maināmajām sastāvdaļām, jo tas, cik dārgu karabīni un tēmēkli var atļauties, lai paliek katra paša ziņā un pārliecībā. Došu ieskatu lietās, kuras būs nepieciešams iegādāties reizē ar ieroci un tēmēkli, jo ar šīm, manis pieminētajām, divām lietām ne tuvu nepietiks.
Jānorāda gan uzreiz, ka tas viss neattiecas uz jaunajiem medniekiem, kas eksāmenu kārto līdz 21 gada vecumam, jo likums pieļauj tiesības iegādāties vītni tikai tad, kad sasniegts 21 gads.

Neslēpšu, ka savu pirmo karabīni iegādājos Rīgas mednieku veikalā Huberts. Pieļauju, ka visu zemāk uzskaitīto sortimentu var atrast arī citos Latvijas medību lietu veikalos. Manu izvēli noteica gan izvēlētā ieroča pieejamība uz vietas konkrētajā tirdzniecības vietā, gan profesionālais atbalsts un konsultācija no puišiem pa telefonu, pirms devos uz veikalu. Arī iegādes brīdī jutos gaidīts un mani pārsteidza pārdevēju atsaucība un vēlme palīdzēt manā situācijā. Iegādājos vidējas cenu kategorijas karabīni, kas nav ne pati lētākā, ne dārgākā.

Vidēji Latvijas tirgū Browning X-Bolt 7mm Rem Mag kalibrā atrodams par 1450 eiro. Šis ierocis tobrīd Latvijā uz vietas bija pieejams tikai veikalā Huberts. Izvēli noteica kā konkrētais kalibrs, tā dažādas ieroča nianses, piemēram, regulējams laides vaidziņš un kompozīta materiāls, kas manai specifiskajai medību manierei ir lieliski piemērots. Ne mazāk svarīga bija ražotāja reputācija. Par zīmola Browning uzticamību un kvalitātes standartiem nekādām šaubām nevajadzētu būt. Optikas izvēli noteica gan konkrētie tehniskie rādītāji, gan cenas un kvalitātes līdzsvars. Jauns un spēcīgs ražotājs, kurš samērā nesen ielauzies pasaules tirgū un ir gatavs sevi pierādīt ar augstas kvalitātes produktu par ļoti demokrātiskām cenām, kā lielisku papildinājumu piedāvājot mūža garantiju saviem tēmēkļiem. Tas vien norāda, cik pārliecināts par kvalitāti ir ražotājs. Vector Optics Continental 2,5-15×56 tirdzniecībā atrodams par 600 eiro. Sava un apkārtējo komfortam nokomplektēju ieroci ar Norvēģijā patentētas tehnoloģijas trokšņa slāpētāju no Hausken. Šāds klusinātājs pieejams nedaudz virs 450 eiro.
Atcerieties, ka bez laba un uzticama profesionāļa aiz veikala letes iegādāties tik specifisku un dārgu preci kā ierocis ir ārkārtīgi riskants pasākums, ko var nākties rūgti nožēlot.

Ja šis ir pirmais ierocis un īsti par 110% neesat pārliecināts par savu izvēli vai kompetenci visos mūsdienu sortimenta džungļos, iesaku ieklausīties zinošos pārdevējos. Pirms iegādes veicu izpēti un uzklausīju medību kolēģu, paziņu, kā arī žurnāla Medības kolektīva viedokļus. Protams, neizpalika pamatīga izlūkošana interneta piedāvātajās iespējās. Saliekot visu iegūto informāciju kopā, nonācu pie gala lēmuma par zīmolu, kalibru un citām tehniskajām niansēm. Devos uz tirdzniecības vietu Huberts ar šķietami pamatīgu zināšanu bagāžu. Veikalā sapratu, ka ir lietas, par kurām pat neiedomājos, pētot sevis izvēlētās preces. Bija ļoti intriģējoši uzklausīt veikala darbiniekus, ko tie iesaka un kā pārliecina ar argumentētiem faktiem un demonstrācijām turpat veikalā. Nācās pieņemt faktu, ka esmu palaidis garām tādas būtiskas lietas, kas šobrīd atvieglo manu ikreizējo medību piedzīvojumu, kad dodos mežā vai arī uz šautuvi. Ar šīm lietām lieliski tika galā Huberta atsaucīgā un zinošā pārdevēju komanda.
Ja kāds domā, ka ar ieroča un tēmēkļa iegādi vien pietiek, viņš smagi kļūdās. Ir dažādas luksusa vai bonusa lietas, kas mednieka dzīvi un medību procesu atvieglo un padara baudāmāku, bet par tām nedaudz vēlāk. Pieņemot, ka esat izvēlējies ieroci un tēmēkli, nākamais, ar ko rēķināties, ir ieroča soma vai koferis. Šo preci var izvēlēties pēc katra paša gaumes. Mīksts vai ciets, auduma vai cietā materiāla – plastmasas vai alumīnija. Iesaku tomēr izvēli izdarīt par labu cietā materiāla koferim. Vienkārši tas labāk pasargās ieroci un optisko tēmēkli no trieciena vai nejaušas cita veida mehāniskās iedarbības. Piemēram, auto bagāžniekā krāmējot mantas, nekas būtisks nenotiks, ja koferim uzkritīs soma, zābaki vai termoss. Kam gan nav nācies apsēsties automašīnas bagāžniekā, lai pārvilktu apavus, un ja nu nejauši uzsēžaties uz mīkstās ieroču somas, kur atrodas ierocis un vairākus simtus vai tūkstošus vērtā optika! Mīkstajā somā pilnīgu aizsardzību garantēt nevar. Cietā materiāla koferī vienmēr būs mīksts izolācijas materiāls, kas nepieļaus ieroča kustības pārvietošanās laikā. Tas ir svarīgi, lai netraumētu nedz tēmēkli, nedz citas ieroča virsmas un detaļas. Ja jums ir trokšņa slāpētājs un vēlaties to uzglabāt kopā ar ieroci, nevis atsevišķā somā, tad cietā kofera polsterējums nodrošinās, ka ierocis nesaskarsies ar klusinātāju pārvietošanās laikā. Tādā veidā stobrs un klusinātājs neskrāpēs un nebojās viens otru. Šeit kā papildu opciju pieminēšu skaņas slāpētāja pārvalku. Šī nelielā lieta praktiski pilnībā novērsīs bojājumu iespējamību, stobram rīvējoties ar klusinātāju ieroču koferī vai mīkstajā somā.

Ieroča pārvadāšanas somas
Foto: Egils Paņēvics

Ieroča siksna ir lieta, bez kuras neiztiksiet. Medībās ar dzinējiem vai pārvietojoties ar ieroci, pieejot medījumam vai dodoties līdz tornītim gaides medībās, gandrīz vienmēr vajadzēs siksnu. Šī ir lieta, kuru ražotāji piedāvā neiedomājami dažāda stila, dizaina, krāsas, materiāla un izmēra veidos – gan liekamu uz viena pleca, gan abiem kā mugursomu. Jādodas uz veikalu, jāizmēģina un jāsaprot, ar kuru jūtaties ērtāk un cik prasīgs esat pret kvalitāti un materiālu.

Munīcija. Ar jauno ieroci vajadzēs doties uz šautuvi un saprast, ar kādu munīciju medīsiet vai kādu lietosiet šautuvē, respektīvi, ieroci vajadzēs piešaut. Iesaku piešaušanu veikt zinoša kolēģa vai instruktora pavadībā, kas novērtēs un ieteiks dažādas lietas, kuras šeit neiztirzāšu. Jārēķinās ar dažādas munīcijas iegādi, jo, izvēloties tikai vienu, tā var nebūt tā īstā, kura veido pieņemamu šāvienu grupu un lido tieši mērķa centrā. Iesaku iesākumā iegādāties trīs veidu munīciju – no katras vismaz piecas patronas, lai būtu drošs, ka viss ir kārtībā, un atrastu īsto, vienīgo.

Patronu siksna vai maciņš. Šī lieta jau pieskaitāma pie tām, bez kurām varbūt var iztikt, bet par ko ir vērts padomāt, ja reiz esat veikalā. Tas, visticamāk, neietekmēs medības, bet komfortu uzlabos gan. Ir atšķirība, vai meklēt patronas pa kabatām vai apzināties, ka ir viena konkrēta vieta, kur tās ir kārtīgi un parocīgi ieliktas ērtai lietošanai.

Ieroča kopšana. Svarīgākā lieta, lai ierocis kalpotu uzticami un ilgi. Šeit ir vairākas opcijas, viena no tām, iegādāties atsevišķi ieroča tīrīšanas kātu un kā pamatu iesākumam misiņa, neilona un vilnas slauķi atbilstoši ieroča kalibram. Otra opcija – izvēlēties to visu uzreiz komplektā, kas, manuprāt, arī sākumā ir gan izdevīgāk, gan ērtāk. Pēc laika sapratīsiet savu šaušanas intensitāti un ieroča tīrīšanas kultūru, pēc kā zināsiet, kādus tīrāmos slauķus iegādāties papildus.

Stobra tīrīšanas salvetes un filči. Šobrīd pieejamās tīrīšanas salvetes ir nesalīdzināmi vienkāršāk lietot, nekā sagraizīt veco gultas palagu. Izstrādātāji arī parūpējušies, ka no šīm salvetēm neatdalās nekādas auduma šķiedras, kas varētu palikt stobra kanālā pēc tīrīšanas. Un to cena par 600 salvešu iepakojumu tiešām ir simboliska.

Ieroča tīrīšanas aukla jeb tautā sauktais Boresnake. Aizvien lielāku popularitāti iegūstošs ātrās apkopes rīks. Populārs, jo ir ērts un ļoti kompakts. Ietilps jebkurā kabatā. Šī aukla ir ātrākais un vienkāršākais ieroču stobru tīrīšanas un eļļošanas veids. Uzreiz pēc medībām vai šautuves, vien dažas reizes izvelkot cauri stobra kanālam, būsiet noņēmis lielāko daļu netīrumu un nosēdumu, kas veidojas pulvera sadegšanas procesā, kā arī noslaucīsiet mitrumu no stobra kanāla, ja tas tur iekļuvis.
Laba ieroču eļļa, es pat to nosauktu par primārās apkopes līdzekli. Šī nu ir tā lieta, bez kuras iztikt nevarēsiet nekādi. Par konkrētu un labāko eļļu iesaku konsultēties tirdzniecības vietā, kur pastāstīs, kādēļ tieši šī būs labākā jūsu ierocim vai paradumiem.
Vajadzēs arī spēcīgāku tīrīšanas līdzekli, kuru nelietojam ikdienā, bet reizēs, kad veicam pamatīgāku stobra kanāla tīrīšanu. Kā piemēru varu nosaukt to, ko lietoju pats, Robla Solo MIL, līdzeklis paredzēts tikai ieroču stobru tīrīšanai. Šis līdzeklis sastāv no ļoti īpašiem savienojumiem, ieskaitot amonjaku. Tas izšķīdina visus vara, tombaka un cinka atlikumus, kā arī svinu. Īpaši lielu netīrumu gadījumā ieteicams atstāt stobrā pāris stundas vai pat uz visu nakti.
Vītnes smēre, ja ir vītne stobra galā. Karstumizturīga un paredzēta klusinātāja un stobra bremzes un ieroča vītnes aizsardzībai. Atvieglo aksesuāru uzlikšanu un noņemšanu. Izdarot šāvienu, rodas piedegums, kas ar laiku var piesārņot un bojāt stobra galā un uz klusinātāja vai stobra bremzes esošās vītnes. Šī smēre aizsargās un nodrošinās ilgāku ieroča, klusinātāja un stobra bremzes vītņu kalpošanas laiku.

Gumijas korķa komplekts. It kā neikdienišķa lieta, tomēr ļoti noderīga, ja esi uzcītīgs ieroča saimnieks. Šie korķi noderēs, veicot pamatīgāku tīrīšanu, lai aizvērtu stobra galus un ļautu tīrīšanas līdzeklim iedarboties ilgāku laiku. Korķi nepieļaus līdzekļa nokļūšanu uz vietām, kur tas varētu bojāt, piemēram, ieroča laidi vai citas koka detaļas vai aizslēgu. Kā arī, ja ieeļļojat stobra kanālu un atstājat ieroci seifā vertikāli, korķis pasargās nekontrolētu eļļas nokļūšanu patrontelpā un uz aizslēga. Noderēs arī trokšņa slāpētāja mazgāšanai.

Lietas, kas noteikti noderēs
Foto: Egils Paņēvics

Lietas, kas noderētu pirmajam karabīnes komplektam

Statīvs ieroča tīrīšanai. Šīs iekārtas vērtību iespējams novērtēt tikai tad, kad esat to izmēģinājis. Nenoliedzami, nav īpaši ērti apkopt ieroci, to viļājot pa galda virsu, liekot uz spilvena vai citām it kā pielāgotām lietām. Statīvā ierocis ir pasargāts no nokrišanas, atsišanas pret galdu, krēslu un citiem objektiem. Ierocis ir stabili un stingri fiksēts, kas ļauj droši un rūpīgi veikt ieroča tīrīšanu un apkopi, tam piekļūstot no visām pusēm.

Ieroča atbalsts. Vēl viens svarīgs komponents, ko iesaku iegādāties, lai atvieglotu savu medību ikdienu, no tās gūstot maksimālu un patiesu baudu. Atbalstot ieroci, jūsu trāpījuma iespējamība mērķī neapšaubāmi palielinās. Gan no zemes, gan sēžot tornītī, atbalsts ir tikai bonuss medniekam. Šeit ir tieši tāpat, kā minēju par ieroču siksnām. Materiāla, krāsas, kvalitātes, tehnoloģisko iespēju un dizaina pārpilnība. No vienas līdz četrām kājām, regulējami un līmeņojami. Ar plastmasas, neoprēna vai ādas rokturiem utt. It kā sīkums, bet, pavadot medībās visu dienu un nēsājot vairākus kilogramus, piezogas nogurums. Īstajā brīdī šis var būt izšķirošs faktors veiksmīgam šāvienam.

Kronšteini jeb optikas gredzeni un to stiprinājumu sliedes. Krustu šķērsu iztirzātā tēma gan žurnālā Medības, gan mūsu YouTube kanāla raidierakstu saturā Šauj garām. Šīs tēmēkļu stiprināšanas sistēmas ir tas, ko, iespējams, papildus iegādāties nevajadzēs, ja esat gatavs visu laiku nostaigāt ar vienu tēmēkli un tiešām ir izdevies atrast universālu ierīci visām dzīves situācijām. Vai arī, ja izvēlēsieties ieroci un optiku, kas piedāvā jau šīs lietas sākotnējā komplektācijā. Kā piemēru varu minēt, ka visām Browning X-Bolt karabīnēm komplektā nāk tērauda kronšteinu stiprināšanas bāzes. Šo konkrēto karabīni, apvienojot ar Vector Optics tēmēkli, iespējams ietaupīt naudu, jo komplektā ražotājs iekļāvis 30 mm picatinny gredzenus. Taču šajā situācijā ir liels bet – proti, ja ar laiku, un tas ir ļoti ticami, nolemsi iegādāties papildu tēmēkli dzinējmedībām, nakts medībām vai sarkanā punkta tēmēkli, jebkurā no situācijām nāksies papildus tērēties, pērkot gan sliedi, gan ātrās montāžas riņķus. Tādēļ iesaku jau sākumā ieroci nokomplektēt ar kādu no stiprinājuma sliedēm un savu jauniegūto tēmēkli stiprināt jau sākotnēji ar ātrās montāžas maināmajām sistēmām. Vai tie ir riņķi vai monobloki, tas lai paliek katra paša ziņā un finansiālajās iespējās.

Trokšņa slāpētājs. Tavam un apkārtējo komfortam. Papildinājums jaunajam ierocim, kas padarīs ne tikai patīkamāku atsitienu, bet arī dos papildu precizitāti, neraustot ieroci šāviena brīdī. Jūs saudzēsiet gan savu, gan apkārtējo cilvēku dzirdi.

Binoklis. Viens no svarīgākajiem iemesliem, kādēļ mednieks izvēlas vītņstobra ieroci, ir iespēja izdarīt šāvienu tālākā distancē. Tādēļ nespēju iedomāties mednieku gaides medībās bez binokļa, kas dod iespējas mobili un precīzi noteikt medījuma un trofeju kvalitāti.

Tālmērs. Gan dažādu objektu attāluma noteikšanai savās medību platībās, gan precīza tālāka šāviena izdarīšanai nepieciešams tālmērs. Apvienojumā ar munīcijas ballistikas zināšanām, treniņiem šautuvē un sava ieroča spēju apzināšanos spēsiet izdarīt nekļūdīgu šāvienu kā 100 metros, tā arī 200 metros un, ja nepieciešams, arī tālākās distancēs.

Aktīvās ausis. Šautuvē vitāli nepieciešams aprīkojums. Tās samazina šāviena troksni un tajā pašā brīdī pastiprina klusās skaņas, piemēram, cilvēku sarunas un dzīvnieku trokšņošanu. Zaru krakšķēšana, ar ūdeni pildītu grāvju šķērsošana un dzīvnieku kāju žļurkstēšana dubļos būs dzirdama jau vairāku desmitu metru attālumā. Lielisks aprīkojums, kurš uzlabo kā medību, tā šautuvē pavadīto laiku.

Termokameras un cits nakts redzamības aprīkojums. Katra mednieka neaizstājams palīgs, medījot naktī. Šie tehnoloģijas sasniegumi paver lieliskas iespējas medniekiem tikt pie kārotā medījuma arī kārtīgā tumsā. Nepārprotami šis būs finansiāli liels ieguldījums, bet ieguvumi un bauda, ko tie sniedz, ir nenovērtējami.
Pirms iegādāties karabīni, jāņem vērā, ka līdzekļi būs nepieciešami ne tikai paša ieroča iegādei. Šī raksta galvenais mērķis arī bija dot ieskatu medniekiem par lietām, kuras vajadzēs, iegādājoties savu pirmo vītņstobra ieroci. Neliels ceļvedis, lai atvieglotu dzīvi, sastādot vēlmju un nepieciešamību sarakstu pirms došanās uz veikalu. Minēju vienpadsmit pašas nepieciešamākās lietas, bez kurām praktiski nav iespējams iztikt, un astoņas lietas, kas nenoliedzami atvieglo un uzlabo mūsu ikdienu. Protams, bez šīm astoņām bonusa un ekstras lietām var iztikt un veiksmīgi medīt. Šādos brīžos man patīk teikt, ka no Rīgas uz Parīzi var aizbraukt gan ar mersedesu, gan žiguli, bet par komfortu nāksies piemaksāt.
Ir vērts ieguldīt šodien mazliet vairāk, lai aiztaupītu klapatas un pasaudzētu nervus rīt.

Par mednieku nevar kļūt 40 stundās. Minhauzens 2023. “Šauj garām!” #192 epizode

Augusta numurā par svina munīcijas aizliegumu!

Abonē žurnālu Medības 2023. gadam

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Klausies!
Māris Balodis: Mežacūku populācija jāsamazina līdz 0,15 mežacūkai uz 1 km2
4 dienas
ME
Medības
Klausies!
Kad viena stirna uz 32 večiem. Saruna ar Ēriku Upelnieku “Šauj garām!” 198. epizode
5 dienas
ME
Medības
Pieredze
Video. Vilks ļoti drošs, jo nāca virsū strādājošam ekskavātoram
Nedēļa
ME
Medības
Klausies!
Ja ēdams, tad medījams – Erlends Sebris. “Šauj garām!” #197 epizode
Ekskluzīvi 20. septembris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Asinspēdas meklēšana: mīti, kļūdas un risinājumi
Ekskluzīvi 15. septembris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Kā pareizi novērtēt līdz divus gadus jaunu staltbriežu bulli? Padomi jaunajiem medniekiem #1
Ekskluzīvi 14. septembris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Vetārsts ar ovālo zīmogu mednieku mājas dīrūzī. Kā tas iespējams? “Šauj garām!” #196 epizode
Ekskluzīvi 13. septembris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Kas meklē, tas atrod! Divas stundas pēc pīles. Mednieka dienasgrāmata #21
Ekskluzīvi 8. septembris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Kādēļ mednieki baidās sūtīt datus? “Šauj garām!” #195 epizode
Ekskluzīvi 6. septembris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Katrā jau bišķiņ tas maliķa gēns sēd iekšā! Arvīds Ozols. “Šauj garām!” #194 epizode
Ekskluzīvi 30. augusts, 2023
Kate Šterna
Aprīkojums
Praktisks padoms. Karamele briežiem. Pārējiem… nav aizliegta!
27. augusts, 2023
Linda Dombrovska
Pieredze
NEPATĪKAMI SKATI! Nomedī briesmīga izskata stirnāzi – mušas to dzīvu apēdušas
Ekskluzīvi 24. augusts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Vilnis Jaunzems par to, kā medniekiem nešaut garām. “Šauj garām!” #193 epizode
Ekskluzīvi 23. augusts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Par mednieku nevar kļūt 40 stundās. Minhauzens 2023. “Šauj garām!” #192 epizode
Ekskluzīvi 16. augusts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Mednieki nezina, kā lasīt mežu – Māris Simanovičs. “Šauj garām!” #191 epizode
Ekskluzīvi 9. augusts, 2023
ME
Medības
Pieredze
FOTO un VIDEO! Mednieku festivāla “Minhauzens 2023” atklāšana
Ekskluzīvi 7. augusts, 2023
ME
Medības
Pieredze
REZULTĀTI. Mednieku festivāla “Minhauzens 2023” foto un video – apbalvošana
Ekskluzīvi 6. augusts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Postījumi aug, vai būs sankcijas? “Šauj garām!” #190 epizode
Ekskluzīvi 2. augusts, 2023
Emīlija Mariševa
Pieredze
VIDEO un FOTO! Dupletu šaušana un tēmēkļa izloze. Kā aizvadīts mednieku līgas finālposms?
Ekskluzīvi 26. jūlijs, 2023
Emīlija Mariševa
Pieredze
FOTO un VIDEO! Kur nedēļas laikā apgūt medību zinību esenci? Atskats uz nometni Vanaga acs 2023
Ekskluzīvi 31. jūlijs, 2023
ME
Medības
Uncategorized
VIDEO! Tik lieli ragi! Cik aļņu var būt vienā laukā? Filmēts ar Pulsar Thermion XQ50 Pro LRF
27. jūlijs, 2023
ME
Medības
Klausies!
Vai visas medības būs jāpiesaka? Valters Lūsis. “Šauj garām!” #189 epizode
Ekskluzīvi 26. jūlijs, 2023
ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Informatīvais seminārs “Mednis” par koplīgumu medību atļauju sadali
Ekskluzīvi 21. jūlijs, 2023
ME
Medības
Pieredze
Šaušanas pozīciju pamats un ieroča pielāgošana. “Izaicinājums 2023”. Noderīgi padomi
Ekskluzīvi 4. jūlijs, 2023
ME
Medības
Klausies!
Vilks – dzīvas miesas ēdājs! Aivars Dundurs. “Šauj garām!” #188 epizode
Ekskluzīvi 19. jūlijs, 2023
ME
Medības
Klausies!
Mednieki kā bezmaksas naktssargi? Grozījumi Medību likumā! “Šauj garām!” #187 epizode
Ekskluzīvi 12. jūlijs, 2023
ME
Medības
Aprīkojums
Testējam HikMicro RAPTOR RQ50LN termālo binokli. Video bloga #52 epizode
Ekskluzīvi 5. jūlijs, 2023
ME
Medības
Klausies!
Viss Latvijā turas tikai uz entuziasmu. Uģis Dronka. “Šauj garām!” #186 epizode
Ekskluzīvi 5. jūlijs, 2023
ME
Medības
Aprīkojums
Testējam Alpen Apex termo monokli ar 54 mm lēcu. Video bloga #51 epizode
Ekskluzīvi 4. jūlijs, 2023
ME
Medības
Pieredze
Labākie laika apstākļi, kad doties medībās. Praktiskais seminārs #28
Ekskluzīvi 3. jūlijs, 2023

Lasītākie