Pieredze

Padomi medību šķirņu suņu topošajiem saimniekiem0

Foto: Kate Šterna

Dažādos medību šķirņu pastāvēšanas vēstures posmos suņi bieži kļuva par mājas un dažādu valstu monarhu vai augstmaņu galma mīluļiem. Nav iespējams precīzi pateikt, kad pirmo reizi kāds vēja suns, dzinējsuns vai putnusuns nonāca lutekļa lomā. Veroties senajās gleznās, redzam Kavaliera kinga Čārlza spanielus, kurtus, Portugāles ūdenssuņus, pūdeļus un citas šķirnes. Tā bija privilēģija – turēt šķirnes medību suņus. Daudzas šķirnes ar likumu drīkstēja piederēt tikai augstdzimušajām personām un dzimtām. Līdz ar to šķirnes suņu nebija diez ko daudz.

Laikam ejot, sabiedrība liberalizējās un medību šķirņu suņi vairs nebija tik elitāra prece. Mūsdienās ļoti liela daļa medībām selekcionēto suņu šķirņu ir kļuvušas ekstrēmi populāras un tiek turētas mājas mīluļa lomā. Kas būtu jāzina cilvēkam, kurš vēlas iegādāties medību šķirnes suni?

Uzzināt par šķirnes pielietojumu

Ir svarīgi vēl pirms kucēna iegādes izlasīt pēc iespējas vairāk informācijas par konkrēto šķirni un tās pielietojumu, proti, darbu, kam tā ir paredzēta un īpašībām, kas nepieciešamas tā izpildē. Instinkti un darba uzdevumi lielā mērā veido medību suņa anatomiju un raksturu.

Visas suņu šķirnes, saskaņā ar Starptautiskās Kinoloģiskās federācijas (FCI) klasifikāciju, ir iedalītas desmit grupās. Liela daļa ir medībām paredzētie suņi. FCI lapā var iepazīties ar aprakstiem un tur īsi ir minēts arī pielietojums.
Jo vairākas šķirnes tiks aplūkotas, jo apzinātāka būs izvēle un vieglāka dzīve pēcāk. Svarīgi ir izvēlēties savam raksturam, dzīvesveidam, aizņemtības un enerģijas līmenim atbilstošu suni.

Noskaidro šķirņu grupu kopējās iezīmes

Terjeri. Ļoti simpātiski, enerģiski un apņēmīgi suņi, ar milzīgu spītu, ko mednieki sauc par uzcītību un neatlaidību. Lielākā daļa terjeru ir radīti medībām alās vai kontaktā ar medījamo dzīvnieku. Šiem suņiem piemīt milzīga drosme, azarts un niknums pret medījumu, kas var izpausties arī attiecībā pret citiem suņiem, mājdzīvniekiem un putniem. Terjeri bieži ir skaļi un uzstājīgi. Nepieciešama regulāra liela fiziskā slodze un paklausības treniņi. Lieliski piemēroti suņu sportam, piemēram frisbijam.

Takši. Līdzīgi terjeriem – ļoti enerģiski, neskatoties uz anatomiskajām īpatnībām, diezgan ātri un izturīgi universālie medību suņi. Takši ir enerģiski. Viņiem piemīt niknums pret medījumu, azarts un ļoti skanīga balss. Asspalvainie takši ir mierīgāki un klusāki. Nepieciešama fiziskā slodze, jo suņiem ir ne tikai jāatbrīvojas no liekās enerģijas. Takšiem ir nosliece uz aptaukošanos un muguras problēmām.

Špici un primitīvās šķirnes. Špicveidīgie medību suņi pagaidām nav kļuvuši ekstremāli populāri sava rakstura īpatnību dēļ. Norvēģu un zviedru aļņu suņi ir ļoti sīksti un izturīgi, jo ir radīti medījuma meklēšanai milzīgās platības un dienā var noskriet desmitiem kilometru. Raksturs viņiem diezgan neatkarīgs un audzināšanas iespējas ierobežotas. Suņi ir ļoti pūkaini un vislabāk jūtas ārā.

Somu špics vai somu karēļu laika ir neliels sunītis ar spalgu balsi un spēcīgu medījuma meklēšanas un dzīšanas instinktu. Radīts putnu un kažokzvēru medībām, kas var nozīmēt koku apriešanu, kaķu un vāveru medīšanu. Kopumā mīlīgs un simpātisks.

Rietumsibīrijas, Austrumsibīrijas un krievu Eiropas laikas, par laimi, arī nav diez ko populāri mājas mīluļi. Šīm šķirnēm ir neatkarīgs raksturs, kas prasa īpašu pieeju, lai gan nevar teikt, ka laikas nav iespējams apmācīt. Viņām ir raksturīga patstāvība un tieksme klaiņot. Izteikts medīšanas instinkts, ļoti skanīga balss un biezs kažoks. Nepieciešama liela fiziskā slodze un koleģiāla pieeja apmācībā.

Basendži, padenko, faraonu suņi
un citi līdzīgi. Ļoti ātri un neatkarīgi suņi, kas ir radīti dzinējmedībām karstajos pasaules reģionos. Sīksti, izturīgi suņi. Viņem nepieciešama regulāra izskriešanās plašās, brīvās teritorijās ārpus apdzīvotām vietām un ceļiem. Apmācība iespējama, bet ir jārēķinās ar instinktīvām reakcijām un jānodrošina, lai suns, aizskrienot, nenonāktu nelaimē vai netraumētu sevi nepiemērotā seguma dēļ. Visām šīm šķirnēm, palaižot tās no pavadas, ieteicams izmantot GPS siksnu.

Dzinējsuni un asinspēdu dzinējsuņi. Populārākais no tiem ir bīgls. Visi asinspēdu dzinējsuņi ir tendēti pētīt smaržas un meklēt medījuma pēdas. Ostīt, ostīt, ostīt un, kad pēdas atrastas, ar kaujas saucieniem – gaudojošām rejām jozt pakaļ. Dzinējsuņiem ir tieksme dzīt pēdas. Tas var turpināties minūtes, stundas un pat dienas. Pozitīva apmācība dod labus rezultātus, taču ieteicams pastaigās ārpus pilsētas izmantot GPS kakla siksnu.
Nepieciešama liela slodze un ilgas regulāras pastaigas.

Putnusuņi. Visi putnusuņi ir tendēti uz ciešu sadarbību ar cilvēku. Raksturi ir dažādi, bet visus atšķir intelekts, patstāvība, liela enerģija un izteikti medību instinkti. Piemēroti visiem suņu sporta veidiem.

Seteri un pointeri. Salu, jo tie cēlušies no Lielbritānijas, putnusuņiem ir jutīga individualitāte, milzīga enerģija, liels ātrums un vēlēšanās daudz kustēties. Viņi ir radīti putnu meklēšanai lielos zālāju un krūmāju klājumos. Konsekventa un pozitīva apmācība dod izcilus rezultātus. Bez treniņiem un ilgām pastaigām suns kļūst depresīvs un grūti valdāms.

Kontinentālie putnusuņi. Tie ir universāli mednieki. Lieli, spēcīgi, intelektuāli, enerģiski un patstāvīgi. Bez pienācīgas un konsekventas apmācības var izrādīt agresiju, dominanci, tieksmi klaiņot un medīt pēc sava prāta. Pastāvīgi komunicējot un apmācot suni, var sasniegt apbrīnojamus rezultātus gan sportā, gan medībās, gan ikdienas sadzīvē.

Retrīveri un spanieli. Radīti putnu medībām laukā, mežā un uz ūdens. Jautri, mīlīgi, maigi pēc dabas, retrīveri un spanieli ir labi piemēroti ģimenei, taču arī šo šķirņu suņus ir jāapmāca, lai izslēgtu patvaļas iespējas. Kā jau medību suņiem, tiem nepieciešami paklausības treniņi, ilgas pastaigas un intelektuālā slodze, kā arī ciešs kontakts ar saimnieku. Spanieli ir sevišķi izturīgi un enerģiski. Medībās tie ir spējīgi strādāt visu dienu paaugstinātas grūtības apstākļos. Tas nozīmē, ka arī ikdienas slodzei ir jābūt atbilstošai.

Kurti. Visi kurti, jeb vēja suņi ir skrējēji. Viņiem nepieciešama regulāra izskriešanās lielos, atvērtos klajumos. Reaģē uz kustību, ko saredz ļoti lielā attālumā. Apmācības iespējas ierobežotas. Lai izslēgtu pazušanas iespēju, ieteicams izmantot GPS kakla siksnu. Mājās kurti aizņem apbrīnojami maz vietas un pamatā pavada laiku guļot miegā vai laiskojoties.

Medībām vai ģimenei

Ja dzīve nekādā mērā nav saistīta ar medībām, ja nav domas trenēt suni darba pārbaudēm, tad ieteicams izvēlēties kucēnu, kura vecāki nav mednieku suņi. Lai arī medībām nepieciešamie instinkti ir ieprogrammēti ģenētiski, bez atbilstoša pielietojuma un treniņiem tie notrulinās. Pastāv uzskats, ka trešajā paaudzē tie var izzust vispār. Turpretī, ja suns ir paredzēts izmantošanai medībās, labāk izvēlēties strādājošu vecāku pēcnācējus.

Pārbaudīta audzētava

Mūsdienās suni var iegādāties pat par 50 centiem un pārdevējs apgalvos, ka tas ir šķirnes suns. “Jūs jau uz izstādēm neiesiet un dokumentus jums nevajag?” parastais pavairītāja komentārs, kas būtībā nozīmē, ka kucēna vecāki ir vai nu nelegāli pāroti vai vispār ir tikai attāli līdzīgi šķirnes suņiem. Pavairotāju piedāvātie kucēni var sirgt ar visu veidu iegūtajām un pārmantotajām slimībām. Pretstatā šķirnes suņiem, nav nekādas garantijas par to, kā nezināmās izcelsmes kucēns izskatīsies un, kāds būs tā raksturs, pieaugot.
Lai izvairītos no lieliem izdevumiem un problēmām nākotnē, ir ieteicams pirms kucēna iegādes painteresēties par audzētāju vai audzētavu. Lieki piebilst, ka ir jāpieprasa kucēna vecāku ciltrsraksti, iepazīšanās ar mammu un viņas dzīves apstākļiem.

Kucēna pūriņš

Saskaņā ar likumu prasībām, kucēnu var atsavināt astoņu nedēļu vai divu mēnešu vecumā. Viņam jābūt vakcinētam un mikročipētam, līdzi jābūt Eiropas parauga mājas mīļdzīvnieka pasei un kucēna izcelsmes apliecinājumam – atsavināšanas līgumam. Uz tā pamata pēcāk tiek izdoti ciltsraksti, kurus noformē audzētājs.

Paklausība

Medību šķirņu kucēnus ieteicams apmācīt jau no pirmajām dienām mājās. Paklausības komandas Šurp!, Blakus!, Paliec!, Vieta!, Uz priekšu!, Atnes! vislabāk ir sākt mācīt līdz četru mēnešu vecumam. Maigi, ar rotaļu, uzslavu un ierobežojot treniņu ilgumu. Kucēni un suņi kopumā ir kā bērni un viņu uzmanība nav noturīga. Pieaugot suns mācās koncentrēties un treniņš var turpināties stundu. Ar pauzēm rotaļai, protams.

Apmēram četros mēnešos suns sāk apzināties sevi un tad jau parādās personīgās intereses un untumi. Agrā bērnībā iemācītās komandas ieguļas kucēna zemapziņā.
Pārejas vecumi

Suņiem ir trīs izteikti dzīves pirmās puses pārejas vecumi. Atkarībā no izmēra tie iestājas 3-5 mēnešu, 1,2-1,7 gaudu un 3 gadu vecumā. Sevišķi izteikti tas ir suņu puikām, kuriem no senčiem mantotais instinkts liek kļūt patstāvīgiem un veidot savu baru. Tas var nozimēt spītēšanos un nepaklausību.

Šajos laika periodos, kas var turpināties pāris nedēļas vai mēnešus, saimniekam īpaši uzmanīgi jāvēro suns. Neskaitot iespējamās veselības problēmas, var parādīties rakstura izmaiņas. Tā kā suņi ir bara dzīvnieki, pārejas periodos viņi īpaši piestrādā pie tā, lai uzlabotu savu pozīciju barā. Saimniekam ieteicams veltīt vairāk uzmanības sunim, treniņiem, pastaigām un kontakta stiprināšanai.

Kā piemānīt instinktus?

Visi suņi ir plēsēji, taču medību šķirnēm instinkti ir izteiktāki. Lai mājas apstākļos simulētu šķirnei raksturīgo darbību, saimnieks var izvēlēties ilgas pastaigas pēc iespējas dažādās vietās, meklēšanas rotaļu vai kādu no suņu sporta veidiem.

Pastaigas

Pastaigas dod sunim iespēju izskrieties, vēlams, sugas brāļu kompānijā, jo suņi ir sociālas būtnes. Jaunu vietu apsekošana rada intelektuālu slodzi, jo dažādu smaržu apstrāde noslogo suņa smadzenes. Plus, tā ir lieliska iespēja saimniekam veidot kontaktu ar savu suni.

Meklēšana

Suns var meklēt aizmestu priekšmetu, vai kaut ko, kas ir vilkts pa zemi. Tā var atdarināt darbu, ko medību šķirnes suņi pilda medībās. Sunim ir nepieciešams darbs, ko tas var pildīt, gluži kā cilvēkam. Tieši tāpat kā mums, labi paveikts darbs sniedz sunim gandarījumu un rada dvēselisko komfortu.

Sports

Sporta jomā izvēle arī ir diezgan liela. Piemēram, minipullings – svara vilkšana, suņu augstlēkšana, skriešana kopā ar skrējēju, velosipēdistu vai slēpotāju, suņu kamanu sports, frisbijs un citi. Katrs var izvēlēties savam sunim piemērotāko.

Treniņi

Paklausības pamata komandu treniņi jāveic regulāri, bet tiem var veltīt tikai desmit minūtes dienā. Ar to būs gana, lai uzturētu paklausību nepieciešamajā līmenī, atgādinātu sunim, kā jāsadarbojas un radītu abiem prieku par sasniegto. Ne tikai saimniekam, bet arī sunim tas ir ļoti svarīgi.

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Aprīkojums
Reāls piecu binokļu tests. Pirmais iespaids un komentāri
Ekskluzīvi 4 dienas
LD
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Mednieka soma. Vai kamera attaisno cerības? Zeiss Secacam 7
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Klausies!
Zaļais kurss atgādina komunismu! Juris Lazdiņš “Šauj garām!” #223 epizode
Ekskluzīvi 20. marts, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Bebru lamatas, nažu komplekts un munīcija! SIA Ieroči jaunumi martā
Ekskluzīvi 18. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Nodarbības suņa prātam? Intelektuālā slodze un apmācība. Sarunas par suņiem #16
Ekskluzīvi 14. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Saskatīt stirnāža siltās paduses. Testējam Pulsar Thermion 2 LRF XL50
Ekskluzīvi 14. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad esi izaudzis mednieku veikalā uz letes. “Šauj garām!” #222 epizode
Ekskluzīvi 13. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kāda ir pirmā komanda, kas jāiemāca sunim? Kontakts
Ekskluzīvi 12. marts, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Aprīkojums medniekiem. Visa pasaule smilšu graudiņā (pulkstenī)
Ekskluzīvi 11. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Video! Kā uzmontēt sarkanā punkta tēmēkli uz bises: uzmontēšana, piešaušana, treniņi
Ekskluzīvi 9. marts, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Attālajā Vaiņodē InfiRay prezentē jaunāko produkciju!
Ekskluzīvi 8. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Ja čaulītes kabatā nevis seifā – visticamāk, esi pārkāpējs! “Šauj garam!” #221 epizode
Ekskluzīvi 6. marts, 2024
ME
Medības
Uncategorized
VIDEO. Lauksaimnieki un mežsaimnieki sagaida Siliņu pie Ministru kabineta
5. marts, 2024
LD
Linda Dombrovska
Pieredze
Kad ej pa suņa atstātajām asinspēdām jeb Neskrieniet uzreiz pakaļ medījumam!
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Top pieci Vector Optics tēmēkļi lapsu medībām. Iesaka Juris Kušķis
Ekskluzīvi 4. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Ģērbjam lapsu mednieku no galvas līdz kājām. Kā saģērbties medībām ziemā? Iesaka Armands Reķis
Ekskluzīvi 4. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Stirna, glābjoties no vilkiem, ieskrien pagalmā. Bet tas nav šķērslis plēsējiem! Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 1. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Lielākā nozares izstāde pasaulē Shot Show! Arvida Baumaņa un Dāvja Zaubes iespaidi
Ekskluzīvi 1. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
129 lāči un saudzējamie šakāļi! Kā sevi pasargāt mežā? “Šauj garām!” #220 epizode
Ekskluzīvi 28. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Četri veidi, kā ielikt bebru lamatas. Praktiskais seminārs #37
Ekskluzīvi 26. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Lapsu riesta dejas kameras priekšā. Savvaļas dzīvnieki
24. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
SKATIES! Neliels ieskats medību un makšķerēšanas izstādē Zalcburgā
Ekskluzīvi 23. februāris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Mednieku skaits samazinās! Cik viegli kļūt par mednieku?! “Šauj garām!” #219 epizode
Ekskluzīvi 21. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Izgatavo caunu lamatu kastīti pats! Praktiskais seminārs #36
Ekskluzīvi 20. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Jauno mednieku eksaminācijas trauma. Tiešraide dalībniekiem #42
Ekskluzīvi 16. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Mīti un patiesība: Vai tikko nomedīta dzīvnieka gaļa ir bīstama sunim? Sarunas par suņiem #15
Ekskluzīvi 15. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Ko darīt, ja suns atsakās nest medījumu vai mantu? Medību suņu apmācība
Ekskluzīvi 16. februāris, 2024
ME
Medības
Klausies!
403 drošības pārkāpumi un 29 nelaimes gadījumi…. “Šauj garām!” #218 epizode
Ekskluzīvi 14. februāris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad likumdevējs tiek maldināts, bet sabiedrībai ir vienalga. “Šauj garām!” #217 epizode
Ekskluzīvi 7. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Rīgā grasās rīkot dzinējmedības? Kā ir patiesībā? Diskusija
Ekskluzīvi 5. februāris, 2024

Lasītākie