Pieredze

Eksprestests medniekam. Šāviens – no rokas un ar atbalstu0

Šaujot ierocis praktiski nekustas.

Ja šāviens jāveic no medību tornīša vai kanceles, kur speciāli ierīkots atbalsts ierocim, problēmu nebūs. Lai gan tāpat uztraukumā var kļūdīties.

Tomēr, ja priekšroka tiek dota medībām ar pieiešanu, kā arī situācijās, kad jānokļūst līdz medību tornim vai jāgaida vietā, kur nav torņa, šaušanas atbalstam ir liela nozīme, ja vien neesi simtprocentīgi pārliecināts par savām šaušanas prasmēm, šaujot no rokas. Protams, ir jāspēj no rokas izšaut kvalitatīvi vismaz distancē līdz 100 metriem, bet, attālumam palielinoties, tas kļūst arvien grūtāk un kļūdas iespēja proporcionāli palielinās. Bet katrs jau vēlas veikt drošu un pārliecinošu šāvienu, vēl jo vairāk, ja noskatīta kāda īpaša trofeja. Ar Oskaru Treilihu tikāmies netālu no Ķeguma šautuvē Mežirbes, lai salīdzinātu trīs šaušanas pozīciju rezultātus. Tests tiek veikts ar Toz .22 LR kalibra ieroci, šaujot 50 metru distancē. Pieci seši šāvieni no rokas, pēc tam no viena punkta šaušanas atbalsta Primos, kā arī izmantojot 4 Stable Stick divu punktu šaušanas atbalstu.

Kas ir Primos?

Primos Trigger Stick ir ļoti interesants risinājums, jo uzņēmuma ražotie vienkāji, divkāji un pat trīskāji ir saliekami un izvelkami, nospiežot mēlīti. Ir dažādu garumu un risinājumu šaušanas atbalsti. It kā visērtākais ir tieši vienkājis – tas aizņem maz vietas, ir viegli saliekams, nodrošina atbalstu. Lai gan tagad jau kompānija piedāvā trešās paaudzes šaušanas atbalstus, mūsu rīcībā bija pirmās paaudzes risinājums. Ar vienkāji šaut nav viegli, ir jāpierod pie tā lietošanas, jo ļoti izteiktas ir kustības pa labi un pa kreisi, bet ar treniņu palīdzību var ievērojami uzlabot trāpījumu grupu. Arī šaušanas disciplīnā Eiropas zvēri, šaujot ar vītņstobru ieroci 100 metros, viena no pozīcijām ir šaušana, izmantojot nenostiprinātu apaļkoku (nūju). Šis gan ir būtībā primitīvs slotaskāts, kas ir vēsturiski viens no izplatītākajiem šaušanas atbalstiem, bet tas ir izaicinājums, kas prasa iemaņas un izpratni. Primos nav tik primitīvs, bet princips būtībā ir tas pats – nodrošināt vienkāršu un ērti lietojamu šaušanas atbalstu. Liels pluss tieši Primos ir tas, ka to var ātri izvilkt un dažos mirkļos tas ir gatavs lietošanai. Interesanti, ka šautuvē sapratām – tomēr paiet kāds laiks, lai varētu noregulēt atbalstu pareizajā augstumā, tādēļ noteikti ar to būtu mazliet jāpadarbojas, lai atbildīgajā brīdī nesamērīgi daudz laika netiktu pavadīts, ieriktējoties uz šaušanu, kamēr medījums jau ir pazudis tālēs zilajās.

Ko piedāvā 4 Stable Stick

Ražotājs apgalvo, ka šis ir viens no stabilākajiem šaušanas atbalstiem, kāds pieejams tirgū, un daudzi testi to esot pierādījuši. Jāsaka gan, ka pēdējos gados daudzas kompānijas piedāvā visdažādākos pakaļdarinājumus ar interesantiem papildinājumiem. Buch Stick, Mountain Stick un tagad arī jaunajam Ultimate Carbon princips ir viens – divi atbalsta punkti uz zemes, divi atbalsta punkti ierocim, kustība ir iespējama tikai uz priekšu un atpakaļ, bet ne uz sāniem, ja vien mednieks pats neizvēlas kustēties līdzi. Pieejams ir vēl Monteria Stick, kas paredzēts tieši šaušanai uz kustīgu mērķi. Ik reizi, kad kādam šo atbalstu parāda, pirmā reakcija ir vienāda. Tas šķiet pārāk sarežģīts un grūti lietojams rīks. Bet, tiklīdz kāds ir ar to izšāvis, tā viedoklis mainās, jo rezultāts runā pats par sevi. Tas pats mūsu eksprestesta laikā notiek ar Oskaru Treilihu – no sākuma viņa sejā redzama skepse, bet pēc testa viņš apgalvo, ka Primos noguls plauktā. Bet šoreiz runāsim tikai un vienīgi par šaušanas rezultātiem.

Tests
Bez treniņa, bez īpašas sagatavošanās ņemam un šaujam. Toz mazkalibrene ir viegla un smalka plintīte. Manā rokā tā ieguļ tīri labi, bet Oskaram tā ir mazliet par smalku. Šaujam mednieka stājā, nevis sportiskajā biatlonista stājā, cenšoties imitēt medību situācijas. Doma ir izšaut gana strauji un ātri un nevis uzrādīt kādu sportisku rezultātu, bet, imitējot medību apstākļus, saprast, kādu grupu veidos .22 LR lodītes. No rokas Oskars izšauj septiņas lodītes. Rezultāts ir gana labs, ja šajā distancē šautu uz medījumu, kas lielāks par stirnu. Izšaut ir grūti, ņemot vēl vērā, ka apkārt dīc un san mušu un dunduru mākoņi. Ar pauzēm izšaujot vēl dažas reizes un Oskaram pie ieroča pierodot, šī grupa noteikti kļūtu mazāka un stabilāka. Otrajā piegājienā seši šāvieni ar Primos pirmās paaudzes vienkāji. Šaujot Oskars komentē, ka izšaut tomēr ir grūti, jo esot ļoti izteikta kustība pa labi un kreisi. Paiet kāds laiciņš, pirms Oskars iekārtojas šaušanai ar 4 Stable Stick, bet šaušana ar šo atbalstu notiek raiti. Pienāk mana kārta – izšauju ātri trīs mērķos, trīs pozīcijas, katrā pa pieciem šāvieniem. Ir sajūta, ka +25 grādos mazais stobrs tomēr sāk uzsilt, bet mūsu uzdevums ir saprast, kāda veidojas trāpījumu grupa, šaujot no atšķirīgām šaušanas pozām. Jau šaušanas procesā ir skaidrs, kādi būs rezultāti.

Rezultāti
Trīs Oskara trāpījumu grupas liecina par paša kļūdām un arī šaušanas atbalstu priekšrocībām. Oskars ir sašutis par rezultātiem, šaujot no rokas. Viņš secina, ka sen nav bijuši treniņi, tam, lūk, arī rādītājs. Pirmā grupa ir izkliedēta, trāpījumi visos iespējamos virzienos, lai gan jāatzīst, ka visi tomēr papīrā. Ir skaidrs, ka plinte šauj mazliet uz augšu un pa kreisi, bet šo problēmu viegli vēlāk labot, ieroci piešaujot. Oskaram šaujot ar Primos, ir skaidri redzama horizontālā kustība, lai gan jāatzīst, ka rezultāts ir labāks, trāpījumi jau sāk veidot sakarīgu grupu. Mazliet patrenējoties šaut ar šo atbalstu, pierodot pie tā horizontālajām kustībām, grupu noteikti būtu iespējams uzlabot.

Manas trāpījumu grupas arī nestabilas, jo šauju diezgan ātri. Brīžiem sanāk sasteigt, par ko uz sevi dusmojos. Bet rezultāts līdzīgs kā Oskaram. Šaujot no rokas, var vislabāk redzēt paša kļūdas – viens trāpījums man aizgājis uz augšu, viens pa kreisi, bet trīs trāpījumi ir diezgan cieši kopā. Šaujot ar vienkāji, rezultāts gandrīz līdzīgs. Manā trāpījumu grupā nav tik izteiktas novirzes pa labi un kreisi, viens trāpījums atkal uz augšu – tādēļ ka steidzos. Bet tik un tā skaidrs, ka šaujot no atbalsta, rezultāts ir stabilāks. Šaujot ar 4 Stable Stick, mana grupa ir sliktāka nekā Oskaram. Laikam atkal steidzos, bet tendence ir skaidri redzama.

Secinājumi
Viennozīmīgi, ar treniņu palīdzību gan Oskaram, gan man noteikti būtu iespējams uzlabot šaušanas grupas, šaujot mednieku stājā un izmantojot vienkāji. Ar šaušanu ir vienkārši – vairāk treniņu, stabilāki rezultāti. Šaujot ar 4 Stable Stick, rezultāts ir viennozīmīgi labs kā Oskaram, tā man. Šo stabilitāti neizjutīs mednieks, šaujot ar karabīni distancē līdz 100 metriem, lai gan trāpījums arī šajā attālumā būs stabils. Tomēr 4 Stable Stick priekšrocību var izjust, ja medījums ir, piemēram, uz nopļautas pļavas, uz sniegota lauka, ja nav iespējams piekļūt medījumam tuvāk un šāviens jāveic jau tālākās distancēs. Tad kļūdas iespējas ir krietni vien mazākas un lielāka garantija veikt precīzi tēmētu šāvienu. 4 Stable Stick dažādos modeļus var atrast interneta veikalā Outdoor-experts.lv, SIA Ieroči Rīgas veikalā, kā arī Outdoortactics.eu veikalā.

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Aprīkojums
Kad peld ne tikai bebrs, bet arī mednieks…Testējam bebru medību komplektu
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Klausies!
Kad beidzot varēs naktī sākt medīt briežus? “Šauj garām!” #226 epizode
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Pieredze
“Tickless” ultraskaņas ērču atbaidītāja noslēpums – kā nomainīt bateriju
Ekskluzīvi 5 dienas
Indulis Burka
Aprīkojums
Jaudīga meža kamera, kas derēs ne tikai mežā. NITEforce Live-Cam PRO 4G
Ekskluzīvi 5. aprīlis, 2024
ME
Medības
Klausies!
Mednieki jāsoda ar lielākiem sodiem? Haralds Barviks “Šauj garām!” #225 epizode
3. aprīlis, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Reāls piecu binokļu tests. Pirmais iespaids un komentāri
Ekskluzīvi 25. marts, 2024
LD
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Mednieka soma. Vai kamera attaisno cerības? Zeiss Secacam 7
Ekskluzīvi 25. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Zaļais kurss atgādina komunismu! Juris Lazdiņš “Šauj garām!” #223 epizode
Ekskluzīvi 20. marts, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Bebru lamatas, nažu komplekts un munīcija! SIA Ieroči jaunumi martā
Ekskluzīvi 18. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Nodarbības suņa prātam? Intelektuālā slodze un apmācība. Sarunas par suņiem #16
Ekskluzīvi 14. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Saskatīt stirnāža siltās paduses. Testējam Pulsar Thermion 2 LRF XL50
Ekskluzīvi 14. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad esi izaudzis mednieku veikalā uz letes. “Šauj garām!” #222 epizode
Ekskluzīvi 13. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kāda ir pirmā komanda, kas jāiemāca sunim? Kontakts
Ekskluzīvi 12. marts, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Aprīkojums medniekiem. Visa pasaule smilšu graudiņā (pulkstenī)
Ekskluzīvi 11. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Video! Kā uzmontēt sarkanā punkta tēmēkli uz bises: uzmontēšana, piešaušana, treniņi
Ekskluzīvi 9. marts, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Attālajā Vaiņodē InfiRay prezentē jaunāko produkciju!
Ekskluzīvi 8. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Ja čaulītes kabatā nevis seifā – visticamāk, esi pārkāpējs! “Šauj garam!” #221 epizode
Ekskluzīvi 6. marts, 2024
ME
Medības
Uncategorized
VIDEO. Lauksaimnieki un mežsaimnieki sagaida Siliņu pie Ministru kabineta
5. marts, 2024
LD
Linda Dombrovska
Pieredze
Kad ej pa suņa atstātajām asinspēdām jeb Neskrieniet uzreiz pakaļ medījumam!
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Top pieci Vector Optics tēmēkļi lapsu medībām. Iesaka Juris Kušķis
Ekskluzīvi 4. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Ģērbjam lapsu mednieku no galvas līdz kājām. Kā saģērbties medībām ziemā? Iesaka Armands Reķis
Ekskluzīvi 4. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Stirna, glābjoties no vilkiem, ieskrien pagalmā. Bet tas nav šķērslis plēsējiem! Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 1. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Lielākā nozares izstāde pasaulē Shot Show! Arvida Baumaņa un Dāvja Zaubes iespaidi
Ekskluzīvi 1. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
129 lāči un saudzējamie šakāļi! Kā sevi pasargāt mežā? “Šauj garām!” #220 epizode
Ekskluzīvi 28. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Četri veidi, kā ielikt bebru lamatas. Praktiskais seminārs #37
Ekskluzīvi 26. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Lapsu riesta dejas kameras priekšā. Savvaļas dzīvnieki
24. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
SKATIES! Neliels ieskats medību un makšķerēšanas izstādē Zalcburgā
Ekskluzīvi 23. februāris, 2024
ME
Medības
Klausies!
Mednieku skaits samazinās! Cik viegli kļūt par mednieku?! “Šauj garām!” #219 epizode
Ekskluzīvi 21. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Izgatavo caunu lamatu kastīti pats! Praktiskais seminārs #36
Ekskluzīvi 20. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Jauno mednieku eksaminācijas trauma. Tiešraide dalībniekiem #42
Ekskluzīvi 16. februāris, 2024

Lasītākie