
Gelderlandes province Nīderlandē ir atteikusi atļauju De Hoge Veluwe Nacionālajam parkam traucēt vai letāli atbaidīt vilkus. Parka pārstāvji uzskata, ka vilki rada nopietnu apdraudējumu parkā mītošajiem dzīvniekiem, īpaši mufloniem — maziem savvaļas aitu dzimtas dzīvniekiem —, un jau pirms vairāk nekā diviem gadiem pieprasīja atļauju rīkoties pašu spēkiem.
Tomēr province norāda, ka parkam ir jāievēro spēkā esošie noteikumi. Vilks ir stingri aizsargājama suga, un savvaļā dzīvojošus vilkus to dabiskajā izplatības areālā nedrīkst tīši nogalināt, sagūstīt vai traucēt. Šie Eiropas noteikumi gan tiek apspriesti, taču pagaidām tie joprojām ir spēkā, uzsver provinces pārstāvji.
Žogs vilkam nav šķērslis
Nacionālais parks, kas ir privāta fonda īpašums, jau gadiem cenšas atbrīvoties no vilkiem. Pēc fonda sniegtās informācijas, parkā šobrīd dzīvo apmēram piecpadsmit vilki. Pēdējo gadu laikā tie iekļuvuši teritorijā, pārlēcot pāri žogam.
“Sākotnēji, pusotra gada garumā, vilki nokoda muflonus,” teikts parka mājaslapā. “Pēc tam, kad muflonu populācija parkā tika praktiski iznīcināta, parka pārstāvji atrada arvien vairāk nokostu stirnu. Vēlāk parādījās arī nokosti brieži, un tagad vilki medī arī mežacūkas.”
Bioloģiskā daudzveidība
De Hoge Veluwe parka pārstāvji baidās, ja situācija netiks steidzami risināta, vilku upuru skaits turpinās pieaugt. Parks arī norāda, ka vilki apdraud bioloģisko daudzveidību, jo iznīcina muflonu populāciju.
“Skaistie dzīvnieki, tostarp mufloni dabiski uztur atvērtu ainavu un tādējādi nodrošina dzīvotni daudzām augu un dzīvnieku sugām, kuras citādi ātri izzustu,” teikts parka paziņojumā. “Šie dzīvnieki Hoge Veluwe teritorijā tagad vilku dēļ ir izzuduši. Tādēļ mums nav šaubu, ka vilkam parkā ir drīzāk negatīva nekā pozitīva ietekme uz bioloģisko daudzveidību.”
Muflons ir maza savvaļas aita, kuru ne tikai Hoge Veluwe, bet arī citviet izmanto kā dzīvotnes uzturētāju. Tā kā muflons nav Nīderlandes vietējā suga, to aizsardzības statuss ir zemāks nekā vilkam.
Muflonu naturalizācijas iespējas
Sakarā ar diskusiju par vilkiem De Hoge Veluwe parkā, dabas aizsardzības valsts sekretārs Rummeņē nesen paziņoja, ka vēlas izvērtēt, vai muflonu varētu atzīt par vietējo sugu — tā būtu sava veida šo dzīvnieku sugas naturalizācija. Nav skaidrs, vai nacionālais parks gaidīs šī pētījuma rezultātus. Parka vadība šobrīd izvērtē situāciju.
Vilki iznīcina ne tikai populācijas, bet uzbrūk arī parka apmeklētājiem
Aprīļa izskaņā De Hoge Veluwe Nacionālajā parkā vilks uzbruka sievietei, kas bija devusies ikdienas skrējienā un sakoda viņu divas reizes kājā. Gelderlandes province ziņo, ka sieviete guvusi ievainojumus un nogādāta slimnīcā.
Uzbrukums noticis dienas vidū, kad sieviete skrēja pa parka takām. Apkārtējie cilvēki dzīvnieku padzina, ziņo Omroep Gelderland.
DNS analīzes apstiprināja, ka sievieti sakodis vilks, kas tiek uzskatīts par apdraudējumu sabiedrības drošībai. Ņemot vērā šo incidentu, Gelderlandes province ir izdevusi atļauju šo vilku letāli atbaidīt.
Saskaņā ar provinciālās varas iestāžu sniegto informāciju, vilka uzvedība tika raksturota kā “mērķtiecīga un agresīva”, kas ir netipiski šai sugai. Vilks uzbruka sievietei, un apkārtējie cilvēki nespēja to aizbaidīt, kas liecina par augstu sabiedrības apdraudējuma risku.
Lai gan dzīvnieku aizsardzības organizācijas, piemēram, Faunabeheer, ir izteikušas bažas par šādu lēmumu un pieprasījušas vairāk laika, lai izvērtētu situāciju, province uzskata, ka steidzami jāveic pasākumi, lai novērstu turpmākus uzbrukumus, ziņo medijs DutchNews.
Pirms dažiem gadiem vilks jau bija radījis satraukumu parkā. 2022. gadā tika publiskoti videomateriāli, kuros redzams vilks, kas iet garām ģimenei parkā, kā arī vilks, kas dzenas pakaļ velosipēdistam.
Vilku uzbrukumi cilvēkiem notikuši arī citviet valstī. 2023. gadā vilks tika letāli atbaidīts Drentes provincē pēc uzbrukuma aitu audzētājam. Tajā pašā gadā Leusdenā, Utrehtas apgabalā, meitene guva vieglus savainojumus, kad pēc vilka uzbrukuma nokrita zemē.
Šie gadījums ir izraisījuši plašas diskusijas par vilku aizsardzības statusu Nīderlandē un to, kā līdzsvarot dabas aizsardzību ar sabiedrības drošību.
Kāda ierēdnim daļa, ar kādu kalibru mednieks medī mežacūku! “Šauj garām!” #282 epizode
Žurnāla Medības maija numurā lasi par ballistisko kalkulatoru
