
Raksts tapis sadarbībā ar Pulsar Latvija.
Noskaidrot, kādi augi un kukaiņi ir sastopami Latvijas mežos. Ieraudzīt, kā sēkla top par stādiņu un pēc tam lielu koku. Pavērot, kā strādā mežizstrādes tehnika, kā notiek baļķu pludināšana. Uzzināt, kā norisinās dzinējmedības un kur dabā var ieraudzīt briežus, stirnas un citus dzīvniekus. Tie ir vien daži iemesli, kādēļ jau divdesmito gadu pēc kārtas Kuldīgas novada Struņķukrogā pulcējas klašu kolektīvi no daudzām Latvijas skolām, lai piedalītos pasākumā Meža ABC.

Apgūt dabaszinības pa īstam – dabā
Jau par tradīciju kļuvušo pasākumu organizē meža īpašnieku biedrība Meža konsultants. Tas norisinās divas dienas pēc kārtas – šogad devītajā un desmitajā maijā. Pirmā diena – piektdiena – ir atvēlēta klašu kolektīviem, savukārt sestdien ciemos ir aicināti visi citi interesenti – kā bērni, tā pieaugušie.
Pasākuma teritorija šogad bija iekārtota kā pārgājiena maršruts ar vairāk nekā 60 pieturām. Katra no tām atvēlēta kādam ar mežu saistītam tematam. Piemēram, varēja mācīties izgatavot pūču mājas, atkārtot ugunsdrošības noteikumus, aplūkot un atpazīt dažādas sēņu sugas, uzzināt, ko dara ar biterliha relaskopu, kā izmērīt koka augstumu un kas ir jāmācās, lai kļūtu par arboristu. Tāpat arī bija iespējams vērot mežizstrādes tehnikas paraugdemonstrējumus, bet suņu draugi varēja ierasties uz Kates Šternas vadīto medību suņu parādi un uzzināt, kāds ir katras šķirnes uzdevums medībās. Šādi pasākumi ir noderīgi, lai bērni un jaunieši dabaszinības un ar tām saistītās iemaņas apgūtu tur, kur tās var iemācīties uzskatāmā, saprotamā un aktīvā veidā, veidojot sasaisti ar reālo pasauli – dabā, ārpus klases telpas. Meža nozare visās tās izpausmēs Latvijā ir augoša, tā turpina attīstīties, piedāvā darba iespējas arī nākotnē. Iespējams, tieši šis pasākums vismaz dažus nākotnē iedvesmos apgūt kādu no profesijām mežsaimniecībā.

Iepazīt medības kopā ar Pulsar Latvija
Mežu nevar iedomāties arī bez mednieku klātbūtnes, tādēļ dažos no stendiem iespējams uzzināt par šīs tautsaimniecības nozares lomu. Pasākumā piedalījās Latvijas Mednieku savienība kopā ar uzņēmumu Pulsar Latvija. Šis nosaukums Latvijas un daudzu citu valstu medniekiem nav svešs, jo Pulsar ražo termālās un digitālās ierīces, bez kurām drošas un efektīvas medības mūsdienās vairs nav iedomājamas. Varam lepoties, ka uz šo kvalitatīvo, jaudīgo ierīču sāniem nereti var lasīt uzrakstu Ražots Latvijā. Rūpnīca, kurā notiek produktu izstrāde, komplektēšana un testēšana, jau vairākus gadus atrodas Daugavpilī.
Arī šoreiz Pulsar pārstāvji uz pasākumu bija atveduši vairākus šos modernos rīkus un rādīja, kā un kādēļ mednieki tos izmanto. Lai bērniem būtu interesanti rosīties, tuvākajā meža apkārtnē tika paslēpti dažādu Latvijā mītošo putnu un dzīvnieku izbāžņi, ko, izmantojot binokli un termālo kameru, bija jāatrod gluži kā īstās medībās. Tas ļāva uzskatāmi parādīt, kā dzīvniekus dabā var pamanīt, kur tos meklēt un kā tie tiek uzskaitīti.
Savukārt tiem, kam kājas bija pagurušas no lielās staigāšanas, teltī bija iespējams noskatīties filmu par savvaļas dzīvniekiem un iepazīties ar apmācītiem medību suņiem. Tā kā medniekam pieklājas pazīt ne vien medījamās sugas, bet arī citus savvaļas dzīvniekus un dabu kopumā, turpat varēja sastapt arī ornitologu un mednieku Andri Stīpnieku, kas apmeklētājus iepazīstināja ar melno strazdu, citiem putniem un to apgredzenošanas pasākumiem. Apskatīšanai un pačamdīšanai bija atvestas arī medījamo dzīvnieku ādas – nezinātājs nekad neiedomātos, cik mīksta, daudzslāņaina un saulē vizoša var būt bebrāda.
Kā stāsta Pulsar pārstāvis Viesturs Arklons, šis pasākums ir ļoti pieprasīts un vietu skaits ir ierobežots, tādēļ skolas mēdz uz to pieteikties pat vairākus mēnešus iepriekš, lai saviem audzēkņiem garantētu dalību. “Pirms gadiem desmit, kad tikko kā sākām šeit piedalīties, daži skolotāji, ieraudzījuši ar medībām saistītus stendus, bērnus dzina prom, neļāva skatīties. Tieši tik aplami un spēcīgi iesakņojušies bija mīti par medībām un tajās notiekošo. Toreiz īpaši daudz laika bija jāvelta skaidrošanai, ka medības ir kas daudz vairāk par ieroča sprūda mēlītes nospiedienu. Tā ir arī medījamo un nemedījamo dzīvnieku vispārēja apzināšana, būšana dabā un veselīgas pārtikas ieguve,” atceras Viesturs. Tagad cilvēku attieksme ir krietni mainījusies uz labo pusi, taču vienmēr vēl ir kur augt, tādēļ ir svarīgi atcerēties, ka sabiedrības attieksmi pret medībām veidojam mēs paši, mednieki.
Ja dalība Meža ABC Struņķukrogā jau nokavēta, vēl var paspēt kopā ar bērniem aizbraukt uz Meža dienām Tērvetē, kas šogad norisināsies 23. un 24. maijā. Arī tur varēs apskatīt dažādus stendus, kā arī sastapt “Pulsar Latvija” pārstāvjus un aplūkot termālās un digitālās ierīces klātienē.
Žurnāla Medības maija numurā lasi par ballistisko kalkulatoru
