Pieredze

Mednieku organizāciju jaunumi. Par dīvāna ekspertiem un otro visu laiku labāko Latvijas staltbriežu trofeju0


Septītā labākā staltbrieža trofeja Latvijā – 239.53 CIC punkti
Septītā labākā staltbrieža trofeja Latvijā – 239.53 CIC punkti
Foto no Ulda Čibala arhīva

Atskaite par 2022. gada martu

Latvijas Mednieku asociācijas jaunumi


“Martā noslēgumam tuvojās Medību noteikumu grozījumu izstrāde. Cerams, ka līdz ar jaunās medību sezonas sākumu tie stāsies spēkā,” stāsta Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks. “Šie grozījumi ir ļoti gaidīti, un tie bija nepieciešami saistībā ar grozījumiem Medību likumā, lai mēs varam plānot savu dzīvi un saprast, kas un kā būs jaunajā medību sezonā.
Jaunu medību iecirkni Valsts meža dienests reģistrēs tikai tad, ja tā platība būs ne mazāka par 350 hektāriem, ja to reģistrē medību tiesību īpašnieks vai īpašnieku apvienība, vai ne mazāka par 1000 hektāriem, ja iecirkni reģistrē medību tiesību lietotājs. Līdz šim reģistrētie medību iecirkņi, kuru platība ir mazāka par 350 ha, 2023. gada 1. aprīlī no VMD reģistra tiks izslēgti. Šīs izmaiņas paredzētas, lai pēc iespējas samazinātu klubu šķelšanos. Tāpat platības tiks labāk apsaimniekotas. Ir skaidrs, ka medību saimniecību nav iespējams izveidot ne 100, ne 200 un ne 300 hektāros.

Ar grozījumu spēkā stāšanos minimālā medību iecirkņa platība, kurā atļauts medīt stirnas un mežacūkas, būs 350 ha. Mežacūku, lapsu un jenotsuņu medībās būs atļauts izmantot termālos tēmēkļus.

Pašlaik medībās iestājusies pauze, tāpēc medniekiem būtu vairāk laika jāpievērš šaušanas prasmju uzlabošanai, jāpilnveido prasmes apieties ar ieroci. Šautuvju apmeklējumus vajadzētu organizēt klubu līmenī. Nevar cerēt, ka meistarība radīsies, guļot blakus plintei.
Tāpat šobrīd var pievērsties sīko plēsēju medībām. Lapsas apēd 70 līdz 80 procentus jaundzimušo stirnēnu. Ir viela pārdomām. Savukārt Amerikas ūdele izposta 90 procentus pīļu ligzdu. Ja mums ir vēlēšanās medīt kā stirnas, tā pīles, ir jāķeras pie sīkajiem plēsējiem! Turklāt šobrīd nav lielo dzīvnieku medību laiks. Līdz aprīļa vidum medījami bebri, un, protams, nedrīkst aizmirst par mežacūku medībām.
Gatavojamies šī gada festivālam Minhauzens. Ceru, ka visiem medniekiem tā ir priecīga ziņa un nenotiks nekas tāds, kas mums varētu traucēt. Paredzēts, ka festivālu rīkosim ļoti skaistā vietā Kurzemē. Precīzu vietu pagaidām neatklāšu.

Tāpat sekojam līdzi norisēm Ukrainā un pasaulē kopumā. Esmu ne reizi vien teicis, ka medniekus nevar uzskatīt par bruņotu formējumu. Taču tas, ka mednieki spēj aizsargāt savu māju, ģimeni un savus kaimiņus, gan ir viennozīmīgi. Tā tam ir jābūt, un medniekiem tam jābūt gataviem. Martā notika lāča uzbrukums mežkopim. Domāju, no tā nevajag taisīt sensāciju, taču jau sen bija skaidrs, ka agri vai vēlu tas gadīsies. Ar to jārēķinās arī nākotnē.

Nezinu, ko saka dīvāna eksperti, taču es savā dzīvē esmu redzējis aptuveni pusotru līdz divus tūkstošus lāču dažādās situācijās. Es šos dzīvniekus pazīstu ļoti labi. Cilvēkam pašam adekvāti jāuzvedas. Nevajag mukt prom. Ja lācis vēlēsies cilvēku noķert, tas to izdarīs jebkurā gadījumā. Mukšana plēsēju uz to izprovocē. Jāpaliek uz vietas, jāietur pauze un jāļauj lācim atkāpties. Un lācis to izdarīs.
Taču vienlaikus ir jādomā par dažu atsevišķu pārdrošu īpatņu izņemšanu no populācijas. Tas, kas notika ar pieradinātajiem lācēniem, tos vadājot pa reģioniem un cerot uz brīnumu, ir tikai likteņa izaicināšana. Šie dzīvnieki agri vai vēlu nonāks konfliktā ar cilvēku, un tas beigsies nelabvēlīgi cilvēkam.”

Latvijas Mednieku savienības jaunumi

Sakarā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā un tur notiekošo karadarbību Latvijas Mednieku savienība ir aktualizējusi sadarbības līgumu ar Aizsardzības ministriju. Esam vērsušies pie Aizsardzības ministrijas ar aicinājumu izstrādāt skaidru plānu savai valstij lojālu un tās aizsardzībā piedalīties gatavu mednieku iesaistei valsts aizsardzības spēju uzlabošanā. Notikumi Ukrainā skaidri parāda, ka ienaidnieka iebrukuma un valsts totālās aizsardzības gadījumā ne tikai armijai, bet arī vietējiem iedzīvotājiem ir milzīga nozīme pretinieka kaujas spēju mazināšanā. Daļa mednieku jau šobrīd ir NBS un Zemessardzes rindās, bet pārējiem, kuri ir gatavi aizstāvēt savu valsti, ir jābūt skaidrībai, kā viņiem rīkoties X stundā. LMS aicina Aizsardzības ministriju izstrādāt mednieku informēšanas un apmācības programmu par mednieku rīcību valsts apdraudējuma gadījumā.

Martā Kazdangā norisinājās Dienvidkurzemes reģionālā medību trofeju izstāde, kuru rīkoja LMS Dienvidkurzemes reģiona Aizputes nodaļa. Šī bija viena no līdz šim lielākajām reģionālajām trofeju izstādēm Latvijā. Kopumā tika novērtētas 282 medību trofejas. Kā jau tas bija sagaidāms, visvairāk bija staltbriežu trofeju – kopumā 203. No tām 35 jeb vairāk nekā 17% trofeju novērtētas ar zelta medaļu, kas ir lielākais līdz šim reģionālā izstādē izstādītais zelta medaļai atbilstošo staltbrieža trofeju skaits. Izstādē apskatāma arī otrā visu laiku labākā Latvijas staltbriežu trofeja, kas novērtēta ar 244,57 CIC punktiem. Trofeju 2021. gada septembrī Dienvidkurzemes virsmežniecības Bārtas pagastā ieguvis Gaitis Grasmanis. Medību trofeju vērtēšanu šajā izstādē nodrošināja LMS sadarbībā ar Medību trofeju vērtēšanas nacionālo komisiju un Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu.

Martā, skolēnu brīvdienu nedēļā, Latvijā norisinājās Jaunsardzes nometnes, kuru ietvaros saskaņā ar LMS un Aizsardzības ministrijas vienošanos par sadarbību notika arī lekcijas par medībām un to nozīmi mūsdienās. Lektorus šajās lekcijās nodrošināja LMS. Šogad mums bija iespēja piedalīties četrās nometnēs – Madonā, Drabešos, Valmierā un Rīgas reģionā. Šī bija lieliska iespēja pastāstīt par medībām gandrīz divsimt jauniešiem, daudzi no kuriem izteica vēlmi nākotnē kļūt par medniekiem.

Saistītie raksti

Ar šī gada 1. aprīli stājas spēkā grozījumi Medību likumā. Šie grozījumi paredz vairākas izmaiņas. Minimālā medību iecirkņa platība, kurā atļauts medīt stirnas un mežacūkas, būs 350 hektāri. Mežacūku, lapsu un jenotsuņu medībās būs atļauts izmantot siltumu uztverošos jeb termālos tēmēkļus. Jaunu medību iecirkni Valsts meža dienests reģistrēs tad, ja platība būs ne mazāka par 350 hektāriem (ja iecirkni reģistrē medību tiesību īpašnieks) vai 1000 hektāru (ja iecirkni reģistrē medību tiesību lietotājs). Līdz šim reģistrētie medību iecirkņi, kuru platība ir mazāka par 350 hektāriem, no VMD reģistra tiks izslēgti 2023. gada 1. aprīlī.

Par robežlīgumiem, gailīšiem un mežacūku auglību. “Šauj garām!” #126 epizode

Žurnāla Medības maija numurs šeit!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Ivars Koloda
Pieredze
Aculiecinieka video: “Tiš ārā no mana dārza! Nekaunīgi palikuši!”
Ekskluzīvi 10 stundas
ME
Medības
Klausies!
Par drošinātājiem, nehumāniem medniekiem un uzticamajiem medību suņiem. “Šauj garām!” #128 epizode
Ekskluzīvi 8 stundas
ME
Medības
Aprīkojums
Rūpnīca atsauc CZ 600 ieroču sērijas modeļus
Speciālreportāža 1 diena
ME
Medības
Pieredze
Reportāža no “Izaicinājums 2”. Izcila teorētisko un praktisko semināru sērija
Speciālreportāža 1 diena
ME
Medības
Aprīkojums
Norica SPIDER GRS tests. Cik efektīvi trenēties ar pneimatisko ieroci? Video bloga Video bloga #51 epizode
Speciālreportāža 2 dienas
ME
Medības
Pieredze
Mežacūku medības. Par mežacūku atšķiršanu, to auglību un medībām
Speciālreportāža 3 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO TESTS. Kādu zāģi izvēlēties medniekam?
Ekskluzīvi 10. oktobris, 2020
ME
Medības
Aprīkojums
Praktisks padoms. Kā, cik bieži un kādiem līdzekļiem tīrīt šaujamieroci?
Ekskluzīvi 5 dienas
ME
Medības
Pieredze
Kādēļ ierīkot sāls laizītavu? Trofeju, mazuļu attīstībai un novērošanai
Ekskluzīvi 5 dienas
ME
Medības
Pieredze
Mežacūka pret vilku. Cīņa uz dzīvību un nāvi. Aculiecinieka video
Speciālreportāža 6 dienas
ME
Medības
Klausies!
Kā medīt nelimitētās stirnas, par termo uzlikām un peldēšanos. “Šauj garām!” #127 epizode
Ekskluzīvi Nedēļa
ME
Medības
Aprīkojums
Video. Eksperta skola #3. Kā pilnībā iztīrīt šaujamieroci?
Speciālreportāža 17. maijs, 2022
ME
Medības
Aprīkojums
Video. Praktiskais padoms. Sile no nogāztas apses
Ekskluzīvi 29. augusts, 2021
ME
Medības
Pieredze
Staicelē lāči jūtas ļoti labi. Piebarošanas vietā konstatē vairākus indivīdus. Aculiecinieka video
13. maijs, 2022
ME
Medības
Klausies!
Par robežlīgumiem, gailīšiem un mežacūku auglību. “Šauj garām!” #126 epizode
Ekskluzīvi 11. maijs, 2022
ME
Medības
Pieredze
Priekšlikums aizliegt medības publiskajās ūdenstilpēs. “Šauj garām!” diskutē
Speciālreportāža 10. maijs, 2022
Kate Šterna
Virtuve
Recepte. Mārtiņa Čakša Māmiņdienas mežacūkas plovs kazanā
Speciālreportāža 8. maijs, 2022
Linda Dombrovska
Pieredze
Priežu vai dižskabāržu darva rukšiem? Kas efektīvāk pievilina
8. maijs, 2022
ME
Medības
Pieredze
Medījamie dzīvnieki. Kā barā atpazīt kuilīti – divi kritēriji
Ekskluzīvi 8. maijs, 2022
Indulis Burka
Uncategorized
Jautā lasītājs. Kā aizsargājot savu dzimteni, pašam nekļūt par kara noziedznieku
Ekskluzīvi 5. maijs, 2022
ME
Medības
Pieredze
Praktiskais padoms. Kā ar darvas palīdzību pievilināt mežacūkas?
Ekskluzīvi 28. aprīlis, 2022
ME
Medības
Klausies!
Par jauniem aizliegumiem, kļūdām un mednieku izsekošanu. “Šauj garām!” #125 epizode
Ekskluzīvi 4. maijs, 2022
Indulis Burka
Pieredze
Kas aizliegts copmanim, tas atļauts… ūdram! Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 2. maijs, 2022
ME
Medības
Uncategorized
Līķu izvilkšana no upes. Cīņa ar Āfrikas cūku mēri (papildināts)
27. aprīlis, 2022
ME
Medības
Klausies!
Par mednieku atbruņošanu, šaušanu ar atbalstu, interpretācijām. “Šauj garām!” #124 epizode
Ekskluzīvi 27. aprīlis, 2022
ME
Medības
Pieredze
Vai ir bīstami, ja lācis nāk uz mednieku ierīkotām barotavām? Lācis Ziemeļvidzemē
Speciālreportāža 23. aprīlis, 2022
ME
Medības
Pieredze
Mīts. Igaunijā lāči neuzbrūk un problēmu nav. Video ekstra #32 (dublēts latviski)
Ekskluzīvi 19. aprīlis, 2022
ME
Medības
Pieredze
Linards Počs: tā pa īstam mani medniecībā ievilka darbs!
Speciālreportāža 14. aprīlis, 2022
ME
Medības
Aprīkojums
Nenokavē! Kur iegādāties Härkila un Seeland apģērbu par labu cenu? Video bloga #50 epizode
Ekskluzīvi 11. aprīlis, 2022
ME
Medības
Pieredze
“Šauj garām!” dalībniekiem – tiešraide! #11 epizode ar Gintu Grāveli
Ekskluzīvi 11. aprīlis, 2022

Lasītākie