Pieredze

Medību rallijs! Kas tas tāds?0

Foto: Sintija Dozberga

4. maijā Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas dienā MK Bārbele saviem kolektīva biedriem organizēja kaut ko nebijušu Latvijas mednieku aprindās – norisinājās pirmais medību rallijs. Medību rallijs ir pasākums medniekiem, kas imitē medību procesu un apvieno orientēšanos, atjautību un izturību. Šajā sacensību formātā dalībnieki veido komandas un kolektīva lokā savā starpā sacenšas, iegūstot pēc iespējas vairāk punktu. Katrai komandai jāizpilda dažādi pārbaudījumi, kas saistīti ar medību procesiem. Diena MK Bārbele izvērtās intensīva, aizraujoša, prasot ne vien labu fizisko sagatavotību un erudīciju, bet arī izpratni par medībām un aktuālo dažādos ar medībām saistītos jautājumos. Pats galvenais, šis ir pasākums, kas ne vien saliedē medību kolektīva biedrus, bet arī pilnveido zināšanas un veicina savstarpējo cieņu un sapratni.

Brīvdienās jāiet staigāt pa mežu, nevis jāsēž mājās

Idejas autors šāda pasākuma rīkošanai ir kolektīva biedrs un valdes loceklis Ints Pelnis, kurš pats sevi sauc par vienkārši aktīvu kolektīva biedru. Ints ir aktīvs mednieks nu jau apmēram desmit gadus, turklāt arī viņa stāsts ir līdzīgs bieži dzirdētajam, ka kaimiņi aizvilkuši uz medībām kā dzinēju, sakot, ka brīvdienās ir jāiet pastaigāt pa mežu, nevis jāsēž mājās. Nu jau pats arī norāda, ka medības ir viņa dzīvesveids un aizņem ļoti daudz laika. Turklāt mīļākās ir tieši bebru medības ar suni, bet tādas notiek tikai divreiz sezonā. Viss pārējais tiek medīts, izmantojot lamatas. Atceras laikus, kad uzsācis savas medību gaitas, tad bebri bijuši liela problēma, un tajos gados kolektīvs medījis pat vairāk nekā simts bebru sezonā, no kuriem apmēram piecdesmit nomedījis tieši Ints.

Ideja par medību ralliju

Ideja par medību ralliju radusies pirms trīs gadiem kādā darba pasākumā, kura mērķis bijis saliedēt kolektīvu, veicot maršrutu nevis ātrāk, bet gan vērtējot atjautību un spēju orientēties. Kļūstot par medību vadītāju, Ints sapratis, ka medībās viņam nav cilvēku, ko sūtīt lenkt. Pavisam vienkārša iemesla dēļ – medību biedri nepārzina mastus un vietvārdus. Tas arī bijis brīdis, kad dzimusi ideja par medību ralliju, lai tādējādi palīdzētu jaunajiem kolektīva biedriem un gados jaunajiem dalībniekiem iepazīt mastus, ceļus un vietvārdus. Medību rallijs imitē pilntiesīgu dienu dzinējmedībās, izzinot drošības tehniku, organizējot zināšanu pārbaudi, šaušanas prasmju pārbaudi, spējot izvilkt medījumu no meža, dīrāšanu un pat kaulošanu. Ints atzīst, ka katram kolektīva biedram ir jāmāk viss.
MK Bārbele iecienīta ir zoles spēlēšana, tādēļ arī tā tika iekļauta kā rallija disciplīna. Savukārt drošības tehnikas zināšanu pārbaude notika, pildot testu tiešsaistē. “Cilvēkiem ir jāzina aktuālais, ir mainījušies likumi, un tiem, kas eksāmenu kārtojuši pirms desmit vai piecpadsmit gadiem, jāsaprot, ka zināšanas tomēr regulāri jāatjauno,” stāsta Ints Pelnis.
Šogad medību rallijā startēja trīs komandas, MK Bārbele biedri, viņu sievas, bērni un draugi. “Kā mēs zinām, kolektīvi ir diezgan slēgtas kopienas. Es neticu, ka gribētu kāda cita kolektīva biedru sūtīt mūsu sirdī. Skaidrs, ka būtu gatavs rīkot ko līdzīgu blakus kolektīviem, bet viņi lenktu savās medību teritorijās,” tā Ints.

Ideja, kas nākotnē būtu jāpārmanto katram mednieku kolektīvam

“Šāda pasākuma pārmantošana citos kolektīvos būtu tikai apsveicama prakse. Es neticu, ka visos kolektīvos jaunie mednieki zina mastu nosaukumus, ka visi piedalās dīrāšanā un citos medību procesos. Šāds pasākums veicina spēju kolektīvam būt saliedētam, zinošam un uzticamam. Un vienmēr jāatceras, ka vecos medniekus nevajag stumt malā, vecie mednieki mums nodod zināšanas. Ja šodien pieredzējušie mednieki būtu komandās, tad viņi būtu tie, kas vadītu automašīnas, kas zinātu vietvārdus, kas pateiktu, kur un kā labāk, vieglāk iziet mastu,” par pasākuma nozīmi stāsta Ints Pelnis.

Ierinda pirms masta dzīšanas.
Foto: Sintija Dozberga

Dzinējmedību imitācija, iepazīstot medību iecirkni

MK Bārbele vadītājs un pirmās sezonas līderkomandas kapteinis Arvīds Rozēns norāda, ka pirmkārt medību rallijs vienuviet kopā pulcē draugus un ģimenes, lai pavadītu kopā laiku un apgūtu ko jaunu: “Mēs imitējam dzinējmedības, labāk iepazīstam medību iecirkni vai daļu no tā, tādējādi izzinot arī vietas, kur parasti nekad neielien vai neiebrauc. Pierasts, ka ir vietas mastos, kuras lieliski pārzina kāds konkrēts medību biedrs, un tad viņš arī uzņemas iniciatīvu medību dienā konkrētā masta lenkšanas laikā tur būt. Bet ko darīt, ja tajā dienā šā cilvēka nav un nav neviena, kas varētu aizstāt. Viens cilvēks arī nevar reāli nolenkt meža masīvu, it sevišķi, ja nav iespējams izbraukt ar mašīnu, – ir jāzina katra stiga, grāvis. Pēc 13 gadiem kolektīva vadītāja statusā secinu, ka joprojām medību biedri nezina mastu nosaukumus. Piemēram, tagad braucam uz Plato stigu – bet kur tā Platā stiga ir? Kur mums ir Bučiņas masts? Nezinām. Šodien viss tiek organizēts tā, lai būtu lietderīgi un jautri, varam arī paši par sevi pasmieties un iemācīties ko jaunu. Medību sākumā mēs lencam, dodam atskaiti, ziņojam par nolenkto, skaitām kļūdas un saprotam, cik esam bijuši vērīgi.”

Kvalitatīva medīšana sniedz labāku rezultātu

Arvīds arī norāda, ka šīs dienas laikā bijis svarīgi, lai komandas būtu atradušas visas pēdas, kas bija izliktas, un pareizi tiktu saskaitīti izejošie un ienākošie zvēri. Tāpat arī – vai pareizi noiets masts atbilstoši izliktajām atzīmēm. Dāmu komanda tomēr apmaldījusies un diemžēl nogājusi mastu nepareizi. “Tas viss ietekmē rezultātu. Ja kāda līnija nav noieta vai ir noieta nepareizi, tad pastāv iespējamība, ka, izdzenot mastu, zvēra nav. It sevišķi svarīgi tas ir ziemā, kad laiks ir limitēts, stundas pagājušas, bet bez rezultāta. Jā, mēs varam teikt, ka medības ir laba laika pavadīšana, bet dienas beigās tāpat gribas kaut kādu rezultātu. Un, jo kvalitatīvāk mēs mākam medīt, jo labāki rezultāti,” stāsta Arvīds Rozēns.

Ieskats rallija Bārbeles dzinējmedību ainiņas nolikumā

Komandas sastāv no trīs līdz četriem dalībniekiem, no kuriem vismaz viens ir kolektīva pastāvīgais dzinējs, komandai ir jābūt nodrošinātai ar automašīnu. Komandas nosaukumā jāapspēlē MK Bārbele kolektīva masta nosaukums + īpašības vārds. Komandas kapteinim jābūt nodrošinātam ar viedtālruni un jābūt sasniedzamam visas dienas garumā.
Komandas kārtoja mednieku eksāmena simulāciju, pārbaudot, cik labi pārzina drošības tehniku. Piedalījās šaušanas pārbaudījumā ar mazkalibra ieroci un loku. Tāpat tika mests bebrs, imitēts bebrs, kura svars bija apmēram 25 kilogrami.
Dienas laikā komandas devās lenkt medījamos dzīvniekus atbilstoši izvēlētajam maršrutam, diviem komandas pārstāvjiem platības bija jālenc, pārvietojoties kājām, tikmēr viens komandas pārstāvis pārvietojās ar automašīnu, beigās savācot visus komandas biedrus. Tika lenkts alnis, briedis un mežacūka. Informāciju par salenktajiem dzīvniekiem organizatoram iesniedza komandas kapteinis.
Pabeidzot mastu, visas komandas pulcējās medniekmājā uz gardu zupu.
Tāpat tika vērtēta pārvietošanās starp mastiem, lai kolektīva biedri labāk iepazītu vietvārdus. Atbilstoši vietvārdu nosaukumiem komandai bija jāsastāda maršruts starp kontrolpunktiem, un tas jāveic ar automašīnu.
Viena no interesantākajām dienas aktivitātēm bija ziņošana par medījumu. No vienāda attāluma un ar vienām un tām pašām rācijām jāziņo par zvēriem, kuri mastā nomedīti, kuri ievainoti un kuri atstājuši mastu bez šāviena vai ar šāvienu.
Kā jau veiksmīgās medībās, arī medību rallijā komandām bija jāizvelk medījums un jānogādā medniekmājā, kur tas jāapstrādā. Beidzot dzinējmedību procesu un ierodoties medniekmājā, tika sadalīti pienākumi – kādam jāpiedalās dīrāšanas procesā, kādam jāspēlē zole, kādam jāpiepalīdz gatavot vakariņas un kādam jāpiedalās medījuma atkaulošanā.

Medību rallijs saliedē kolektīvu

Mednieku kolektīva saliedētība ir ļoti būtiska, jo tas ietekmē gan drošību, gan efektivitāti medību procesā. Medību laikā ir svarīgi, lai mednieki spētu strādāt kopā kā vienota komanda, efektīvi organizējot medību procesus un sasniedzot kopīgus mērķus. Veiksmīga komunikācija starp medību biedriem palīdz izvairīties no kļūdām, nepatīkamām situācijām un nelaimes gadījumiem medībās.

Vilks – dzīvas miesas ēdājs! Aivars Dundurs. “Šauj garām!” #188 epizode

Jaunais žurnāla Medības numurs jau ir klāt!

Abonē žurnālu Medības 2023. gadam

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Klausies!
Māris Balodis: Mežacūku populācija jāsamazina līdz 0,15 mežacūkai uz 1 km2
4 dienas
ME
Medības
Klausies!
Kad viena stirna uz 32 večiem. Saruna ar Ēriku Upelnieku “Šauj garām!” 198. epizode
5 dienas
ME
Medības
Pieredze
Video. Vilks ļoti drošs, jo nāca virsū strādājošam ekskavātoram
Nedēļa
ME
Medības
Klausies!
Ja ēdams, tad medījams – Erlends Sebris. “Šauj garām!” #197 epizode
Ekskluzīvi 20. septembris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Asinspēdas meklēšana: mīti, kļūdas un risinājumi
Ekskluzīvi 15. septembris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Kā pareizi novērtēt līdz divus gadus jaunu staltbriežu bulli? Padomi jaunajiem medniekiem #1
Ekskluzīvi 14. septembris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Vetārsts ar ovālo zīmogu mednieku mājas dīrūzī. Kā tas iespējams? “Šauj garām!” #196 epizode
Ekskluzīvi 13. septembris, 2023
ME
Medības
Pieredze
Kas meklē, tas atrod! Divas stundas pēc pīles. Mednieka dienasgrāmata #21
Ekskluzīvi 8. septembris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Kādēļ mednieki baidās sūtīt datus? “Šauj garām!” #195 epizode
Ekskluzīvi 6. septembris, 2023
ME
Medības
Klausies!
Katrā jau bišķiņ tas maliķa gēns sēd iekšā! Arvīds Ozols. “Šauj garām!” #194 epizode
Ekskluzīvi 30. augusts, 2023
Kate Šterna
Aprīkojums
Praktisks padoms. Karamele briežiem. Pārējiem… nav aizliegta!
27. augusts, 2023
Linda Dombrovska
Pieredze
NEPATĪKAMI SKATI! Nomedī briesmīga izskata stirnāzi – mušas to dzīvu apēdušas
Ekskluzīvi 24. augusts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Vilnis Jaunzems par to, kā medniekiem nešaut garām. “Šauj garām!” #193 epizode
Ekskluzīvi 23. augusts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Par mednieku nevar kļūt 40 stundās. Minhauzens 2023. “Šauj garām!” #192 epizode
Ekskluzīvi 16. augusts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Mednieki nezina, kā lasīt mežu – Māris Simanovičs. “Šauj garām!” #191 epizode
Ekskluzīvi 9. augusts, 2023
ME
Medības
Pieredze
FOTO un VIDEO! Mednieku festivāla “Minhauzens 2023” atklāšana
Ekskluzīvi 7. augusts, 2023
ME
Medības
Pieredze
REZULTĀTI. Mednieku festivāla “Minhauzens 2023” foto un video – apbalvošana
Ekskluzīvi 6. augusts, 2023
ME
Medības
Klausies!
Postījumi aug, vai būs sankcijas? “Šauj garām!” #190 epizode
Ekskluzīvi 2. augusts, 2023
Emīlija Mariševa
Pieredze
VIDEO un FOTO! Dupletu šaušana un tēmēkļa izloze. Kā aizvadīts mednieku līgas finālposms?
Ekskluzīvi 26. jūlijs, 2023
Emīlija Mariševa
Pieredze
FOTO un VIDEO! Kur nedēļas laikā apgūt medību zinību esenci? Atskats uz nometni Vanaga acs 2023
Ekskluzīvi 31. jūlijs, 2023
ME
Medības
Uncategorized
VIDEO! Tik lieli ragi! Cik aļņu var būt vienā laukā? Filmēts ar Pulsar Thermion XQ50 Pro LRF
27. jūlijs, 2023
ME
Medības
Klausies!
Vai visas medības būs jāpiesaka? Valters Lūsis. “Šauj garām!” #189 epizode
Ekskluzīvi 26. jūlijs, 2023
ME
Medības
Pieredze
VIDEO! Informatīvais seminārs “Mednis” par koplīgumu medību atļauju sadali
Ekskluzīvi 21. jūlijs, 2023
ME
Medības
Pieredze
Šaušanas pozīciju pamats un ieroča pielāgošana. “Izaicinājums 2023”. Noderīgi padomi
Ekskluzīvi 4. jūlijs, 2023
ME
Medības
Klausies!
Vilks – dzīvas miesas ēdājs! Aivars Dundurs. “Šauj garām!” #188 epizode
Ekskluzīvi 19. jūlijs, 2023
ME
Medības
Klausies!
Mednieki kā bezmaksas naktssargi? Grozījumi Medību likumā! “Šauj garām!” #187 epizode
Ekskluzīvi 12. jūlijs, 2023
ME
Medības
Aprīkojums
Testējam HikMicro RAPTOR RQ50LN termālo binokli. Video bloga #52 epizode
Ekskluzīvi 5. jūlijs, 2023
ME
Medības
Klausies!
Viss Latvijā turas tikai uz entuziasmu. Uģis Dronka. “Šauj garām!” #186 epizode
Ekskluzīvi 5. jūlijs, 2023
ME
Medības
Aprīkojums
Testējam Alpen Apex termo monokli ar 54 mm lēcu. Video bloga #51 epizode
Ekskluzīvi 4. jūlijs, 2023
ME
Medības
Pieredze
Labākie laika apstākļi, kad doties medībās. Praktiskais seminārs #28
Ekskluzīvi 3. jūlijs, 2023

Lasītākie