Pieredze

Mazāks kalibrs – mazāks atsitiens? Laužam mītus par pirmā ieroča izvēli0


Putnu medībās
Putnu medībās
Foto no Sintijas Dozbergas arhīva

Latvijā aizvien strauji pieaug sieviešu dalība medībās, turklāt ievērojami aug arī mednieču skaits. Sievietei medniecei ir ne vien jābūt harmonijā ar sabiedrību un dabu, bet arī jāspēj izvēlēties sev piemērotu ieroci. Ar ieroci ir jāsarod un jāsadzīvo, lai zinātu, kad un kā to lietot. Turpinoties pīļu medību sezonai, no kāda žurnāla lasītāja saņēmām šādu jautājumu: “Sieva ierunājās par pīļu medībām. Kāds gludais ierocis, kādā kalibrā ir sieviešu aprindās, lai tam būtu mazs atsitiens un svars. Pirms četriem gadiem iedevu sievai izšaut ar veco 12. kalibra IŽ-26, pateica, ka nemūžam vairs ar bisi nešaus.”

Sporta šaušanas entuziasta Nameja Vinovska ieteikumi sievietēm gludstobra ieroča izvēlē

Pirmais kritērijs
Ar ko vispār būtu jāsāk, tas ir budžets. Neatkarīgi no tā, ko ieteiks radi, draugi, kolēģi vai citi medību entuziasti, vienmēr viss atduras pret finansēm. Ja ierocim plānotais budžets nav necik liels, tad ir jāspēj vienoties par kādu šķirkli. Uzdodot jautājums, kas tad īsti ir budžeta klases ierocis, tiek secināts, ka vidējs budžeta klases ierocis ir cenu kategorijā līdz 2000 eiro, ko, protams, var interpretēt ļoti dažādi. Vienmēr būs cilvēki, kas par budžeta klasi uzskatīs ieroci 200 eiro vērtībā. Ja šķirklis tomēr ir 2000 eiro, tad viens no ieteikumiem būtu lūkoties lietoto ieroču tirgū – labāk izvēlēties augstākas klases lietotu ieroci nekā zemākas klases jaunu ieroci. Tā absolūti nav universāla patiesība visos gadījumos, jo, nenoliedzami, vienmēr ir jāizvērtē konkrētā ieroča parametri, taču tā ir ļoti laba iespēja.

Otrais kritērijs – gludstobra kalibrs
Situācija Latvijā ieroča kalibra izvēlē ir gaužām bēdīga. Skaidrs, ka ir iespējas iegādāties 16., 20. un pat 410. kalibra gludstobra ieroci, bet realitātē šo kalibru ieročiem nopirkt atbilstošas patronas varēs vien nelielā klāstā vai nebūs iespējams vispār. Piemēram, būs pieejamas konkrētam kalibram paredzētas sporta patronas, bet nebūs pieejamas medību patronas un otrādi. Savukārt, ja patronas būs pieejamas, tad to cena būs samērā augsta.
Daudzos gadījumos uzskats, ka tieši mazāks kalibrs būs ar maigāku atsitienu, ir ļoti maldīgs. 16. un 20. kalibra ieroči nereti tiek taisīti vieglāki un izmērā mazāki, kas sievietei varētu sākotnēji šķist vilinoši. Bieži vien izrādās, ka šo mazo kalibru ieročiem atsitiens ir daudz stiprāks un līdz ar to ierocis grūtāk valdāms. Tāpēc pirms ieroča iegādes būtu jāmēģina izšaut ar dažādiem gludstobra ieročiem, tostarp arī ar 12. kalibra ieroci, un tad saprast, vai tad tiešām ir tik slikti.

Ierocis medībām un sportam vai sportam un medībām?
Izvēloties ieroci, ir jāsaprot tā pamata pielietojums. Vai tas būs paredzēts vairāk medībām un tad sportam vai otrādi. Šeit vērts apskatīt sarežģītākas situācijas – medības no laivas, ar pieiešanu pa brikšņiem un krūmiem, purvainiem apvidiem. Šādās situācijās medības ar gludstobra ieroci, kura stobrs ir garāks būs sarežģītākas nekā tad, ja stobrs būs īsāks, – tas vairāk ķersies, vairāk traucēs un tam būs lielāks svars. No otras puses, gludstobra ierocis ar garāku stobru būs vairāk izjūtams un tas būs precīzāks šaušanā. Ja pamatā plānots piedalīties medībās, nevis sporta šaušanā, tad labāk izvēlēties ieroci, kura stobrs nav garāks par 76 cm. Ja sievietei tas šķistu par garu un smagu, lai medībās justos komfortabli, tad iespējams izvēlēties gludstobra ieroci, kura garums ir 71 cm.
Ar gludstobra ieroci, kura stobra garums ir 71 cm, neesot iespējams izšaut 50 metru distancē
Mednieku sabiedrībā pastāv mīts, ka ar gludstobra ieroci, kura stobra garums ir īsāks nekā 76 cm, nav iespējams raidīt šāvienu 50–60 metru distancē. Šis mīts viennozīmīgi nav patiess, jo, darot visu pareizi, iespējas kā ar vienu, tā ar otru ir ļoti līdzīgas.

Gludstobra bok tipa bise vai pusautomāts
Kā jaunajam medniekam, tā medniecei ērtāka viennozīmīgi būs gludstobra bok tipa bise (tautā saukta arī par laužamo bisi). Vērojot jaunojos medniekus šautuvē un dažādās medību situācijās, trdzams, ka ar vertikālo bok tipa bisi ir daudz vieglāk gan no drošības viedokļa, gan arī kopšanas ziņā. Arī pats ierocis ir vienkāršāk uzbūvēts, no kā secināms, ka tas ir vienkāršāks šaušanā un medību situācijās tā čaulītes nelido pa gaisu.
Tomēr vērts apskatīt arī pusautomāta priekšrocības. Viena no būtiskākajām pusautomāta priekšrocībām ir cena, jo daudzos gadījumos tā ir pievilcīgāka nekā bok tipa bisei. Arī trešo patronu varētu uzskatīt par priekšrocību. Taču, ja ņemam vērā, ka mednieka uzdevums medību situācijā ir raidīt vienu precīzu šāvienu, taču neizdodas ne pirmais, ne otrais, tad nereti nepaglābs arī trešais. Jūtīgākam šāvējam, piemēram, sievietei, aizslēga gājiena dēļ atsitiens varētu šķist mazāks nekā gludstobra bok tipa bisei. No otras puses, ja runājam par aizslēga gājienu, tad sākotnēji, īpaši nepieredzējušam šāvējam, tas varētu radīt zināmu izbrīnu, uzdodot jautājumu, kas tā bija par dīvainu kustību šāviena laikā.
Novērtējot plusus, noteikti jāapskata arī mīnusi, un kā būtiskākais jāmin tieši sarežģītā apiešanās ar ieroci. Sarežģītāka drošības kontrole, niķīgāka apkope, mazāka munīcijas izvēle. Regulāri izmantojot ieroci un nekorekti tīrot, pastāv risks, ka ierocis var nepārlādēt patronas, tās var iesprūst stobrā vai neizmest čaulītes. Arī stobra vadāmība ir sliktāka, kas saistāms ar to, ka stobrs ir tikai viens un tas ir vieglāks. Turklāt nedrīkst aizmirst mūžīgo čaulīšu lādēšanu, kas izteikti neparocīga ir ūdensputnu medībās no laivas, kad pēc šāvienu raidīšanas jāairējas pakaļ izšautajām patronu čaulītēm.
No tā varam secināt, ka divstobru gludstobra bise tomēr ir vienkāršāka pēc uzbūves, ierocis ir vieglāk tīrāms, arī šaušanas ziņā tas ir vienkāršāks.

Vai ir atšķirība, izvēloties ieroci sievietei un vīrietim
Izvēloties ieroci sievietei, jāņem vērā mazliet specifiskākas nianses. Sievietei raksturīgi, ka attālums no vaiga, kur laide tiek likta līdz acij, lielākoties ir mazāks nekā vīrietim, tātad tie ieroči, kas ir ar izteikti augstākām laidēm, derēs tieši sievietei, jo acs būs pareizā augstumā.
Sievietei piemērotāk būtu izvēlēties ieroci ar regulējamu vaidziņu, turklāt pirms ieroča iegādes noteikti vērts pārbaudīt, cik lielā augstuma diapazonā vaidziņu iespējams regulēt. Nereti ir tā, ka regulējamais vaidziņš, atrodoties viszemākajā pozīcijā, jau šāvējam ir par augstu. Ir redzēti gadījumi, kad ierocim ar regulējamo vaidziņu, tam atrodoties pat viszemākajā, acs krietni skatās pāri sliedei.
Sievietei ar izteikti lielu kāpumu krūšu zonā pie pleca, ir nepieciešams ierocis ar mazliet īpatnēju pēdas leņķi, un jāskatās, vai to vispār iespējams regulēt. Arī šis ir faktors, kas būtu jāņem vērā. Nereti sievietei ar izteikti sievišķīgām formām ierocis ar standarta laidi gluži vienkārši nederēs, jo ilgtermiņā tas būs neērts – laides apakšējais stūris dursies, laide būs nestabila, kas savukārt nozīmēs stobra mētāšanu šaušanas brīdī.
Noteikti jāpievērš uzmanība ieroča trieciena absorbcijas sistēmām un vai tādas vispār ir. Sākot ar tīri mehāniski laidē iebūvētām, beidzot ar vienkāršiem amortizatoriem. Ja ierocis gurdina plecu un pašu šāvēju, teiksim, pēc 20 šāvieniem, tad skaidrs, ka kaut kas tomēr nav kārtībā.
Uzmanība jāpievērš arī sprūda mēlītes nospiediena garumam. Ja salīdzina sievietes un vīrieša plaukstu, tad lielākajā skaitā gadījumu sievietes plauksta tomēr būs mazāka, tāpēc var dot priekšroku ierocim ar regulējamu sprūda mēlītes nospiediena garumu. Testējot ieroci veikalā vai šautuvē, tā patiesībā ir viena no būtiskākajām niansēm, jo pašā pamatā jau jāsaprot, vai sieviete konkrētā ieroča sprūda melīti vispār var aizsniegt un vai, tieši pretēji, tā nav par tuvu.

Izskatam ir nozīme
Jā, arī izskatam ir nozīme. Ierocim ir jāpatīk, un tas nu ir vienādi kā vīriešiem, tā sievietēm. Ja ierocis nepatīk vizuāli, tad ar konkrēto ieroci būs samērā grūti sadzīvot arī nākotnē.

Izvēle starp koku un plastmasu
Ieroča laides tiek veidotas no plastmasas, kompozīta, koka un lamināta. Lamināta laides lielākoties ir blīvākas un smagākas. Šis ir viens no sarežģītākajiem ieroča izvēles aspektiem. Izvēloties ieroci tikai un vienīgi medībām, jārēķinās ar situācijām, kurās būs dubļi un ūdens, šādās situācijās šķietami labāka izvēle būtu plastmasa vai kompozīts. Vēl jo vairāk – šie ieroči parasti ir arī vieglāki, taču jārēķinās arī ar būtiskiem mīnusiem, ko šis vieglums rada, jo īpaši bok tipa bisēm. Plastmasas vai kompozīta materiāla laides ir izteikti vieglākas par koka laidēm, kas nozīmē lielu svaru uz stobriem. Tas viss transformējās ieroča kustībā plecā un rokās. Plastmasas laides mēdz būt neizsvarotas, un tas šaušanu padara nepatīkamāku un sarežģītāku. Turklāt plastmasas laidei arī pieregulēt kaut ko ir samērā grūti. Laides garumu iespējams labot ar starplikām, bet vaiga regulācija ir praktiski neiespējama.
Neskatoties uz to, ka veikali Latvijā diemžēl nepiedāvā iespēju testēt ieroci pirms tā iegādes, ideālā variantā būtu vērts aizbraukt uz šautuvi un iepazīties ar cilvēkiem, kuri ikdienā šauj kā ar populārajiem, tā ne tik populārajiem ieroču modeļiem, un noteikti būs iespēja ar tiem izšaut. Nereti mēdz būt gadījumi, ka mēnešiem ilgi tiek sapņots par kādu konkrētu ieroča modeli, taču, paņemot to rokās un raidot pirmos šāvienos, tiek saprasts, ka šādu ieroci nevēlas. Pirms ieroča iegādes ir būtiski gūt priekšstatu par to, cik tas ir komfortabls vai tieši pretēji.
Tāpat jaunajam medniekam neatkarīgi no tā vai tā ir sieviete vai vīrietis, brīdī, kad iegādāts jaunais gludstobra ierocis, būtu vērtīgi apdomāt, kādās medībās plānots doties. Ar putnu medībām viss ir skaidrs, šīs medības pielīdzināmas šķīvju šaušanai, tāpēc arī mednieki pirms sezonas atklāšanas vienmēr aicināti doties atjaunot un uzlabot iemaņas šķīvju šaušanā šautuvē. Savukārt, ja tiek plānots šaut ar gludstobra lodi arī dzinējmedībās, būtu jāapdomā, kā iespējams sev palīdzēt. Tāpēc pirms došanās medībās mednieki aicināti doties uz šautuvi, lai ieroci piešautu. Vēlams ar vismaz 3–4 dažāda veida patronām. Nedrīkst aizmirst – ja tiek plānots braukt medībās, tad arī šautuvē jāizšauj tieši ar medību munīciju, jo pats šāviena moments un tā trāpījums atšķirsies no šāviena, kas būs raidīts ar sporta munīciju. Secinot, ka lode tomēr aiziet ne gluži tur, kur tiek tēmēts, vērts apdomāt par palīglīdzekļu izmantošanu, piemēram, sarkano punktu.

Gludstobra ieroči pīļu medībām. Piedāvā SIA “Ieroči”

Abonē žurnālu Medības 2023. gadam

Saistītie raksti

Jaunais žurnāla Medības numurs jau ir klāt!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Klausies!
Meža fakultātes dekāns Linards Sisenis: “Medniekam jāieslēdz smadzenes!” “Šauj garām!” #156 epizode
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Klausies!
Lielākie pārkāpēji – medību vadītāji? “Šauj garām!” #155 epizode
Ekskluzīvi 30. novembris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Jānis Lākuts no GPSPRO.lv par jaunu apģērbu zīmoliem, kā arī nedaudz par dažādu ierīču lietošanu
Ekskluzīvi 25. novembris, 2022
ME
Medības
Pieredze
Kā Jānis Pūtelis un Oskars Treilihs mācīja viens otram baurot! Praktiskais seminārs
Ekskluzīvi 25. novembris, 2022
ME
Medības
Pieredze
Izcila trofeja un medniekstāsts ar daudz morālēm. Kad Diāna dod!
Ekskluzīvi 28. novembris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Kad tavā virzienā izšauj no .30-06… Podkāsta “Šauj garām!” #154 epizode
Ekskluzīvi 23. novembris, 2022
ME
Medības
Pieredze
Ja nav asinis, tas nenozīmē, ka nav trāpīts! Mednieka dienasgrāmata #16
Ekskluzīvi 20. novembris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Medību inspektors Madars Zariņš par biežākajiem pārkāpumiem medībās! “Šauj garām!” ekstra #35
Ekskluzīvi 17. novembris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Par medību bīstamību, sabojātiem biotopiem un protokoliņiem? “Šauj garām!” #153 epizode
Ekskluzīvi 16. novembris, 2022
Kate Šterna
Pieredze
Minējumi apstiprinās. Pie Liepājas parādījušies dambrieži
Speciālreportāža 10. novembris, 2022
ME
Medības
Aprīkojums
Kā strādā Tractive suņu izsekošanas sistēma? Uzinstalējam kopā! Video bloga #58 epizode
Ekskluzīvi 10. novembris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Namejs Vinovskis – cilvēks, kurš spēj iemācīt šaut pat dīvānam! “Šauj garām!” #152 epizode
Ekskluzīvi 9. novembris, 2022
EP
Egils Paņēvics
Pieredze
FOTO un VIDEO. Liepājā māju pagalmus revidē kašķaina lapsa un no cilvēka nebaidās
Ekskluzīvi 8. novembris, 2022
ME
Medības
Pieredze
Svina skrošu aizliegums spēkā stājas 2023. gada februārī. “Šauj garām!” diskutē
Ekskluzīvi 7. novembris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Par klusinātāju spridzināšanu, zosīm un nelikumīgām medībām. “Šauj garām!” #151 epizode
Ekskluzīvi 2. novembris, 2022
ME
Medības
Pieredze
Mīti par svina un bezsvina munīciju. “Šauj garām!” ekstra #34
Ekskluzīvi 31. oktobris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Kā Raivo Strēlis par vilka trofeju nekļuva. “Šauj garām!” #150 epizode
Ekskluzīvi 26. oktobris, 2022
ME
Medības
Pieredze
Meža fakultātes mācību dzinējmedības. Eksperta skola #6 epizode
Ekskluzīvi 27. oktobris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Medību likums jāraksta no jauna un latviešu valodā! “Šauj garām!” #149 epizode
Ekskluzīvi 19. oktobris, 2022
Linda Dombrovska
Pieredze
Vai aļņiem interesē priežu darva? Pārsteigums meža kamerā
Ekskluzīvi 9. oktobris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Par to, kā Jānis Pūtelis “nočakarēja” medības? “Šauj garām!” #147 epizode
Ekskluzīvi 5. oktobris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Kas medību saimniecībā sabojāts pēdējo četru gadu laikā? “Šauj garām!” #146 epizode
Ekskluzīvi 28. septembris, 2022
ME
Medības
Pieredze
FOTO un VIDEO! Nāvējošā riesta cīņa. Kad uzvarētājs nogalina pretinieku
Speciālreportāža 24. septembris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Ko nedarīt pēc šāviena un par briežu medībām riestā. “Šauj garām!” #145 epizode
Ekskluzīvi 21. septembris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Aļņu buļļus nemedīt vienu gadu? “Šauj garām!” #144 epizode
Ekskluzīvi 14. septembris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Par aļņu medībām riestā un par drošību, dzenoties pakaļ kuilim. “Šauj garām!” #143 epizode
Ekskluzīvi 7. septembris, 2022
Linda Dombrovska
Uncategorized
Skaties tiešraidē! Kā izskatās lūša maltīte! UZMANĪBU, NEPATĪKAMI SKATI!
Ekskluzīvi 5. septembris, 2022
ME
Medības
Klausies!
Lai briežiem labs sekss – par briežu bauri un jauno mednieku zināšanām. “Šauj garām!” #142 epizode
Ekskluzīvi 31. augusts, 2022
ME
Medības
Pieredze
Artis Pabriks: “Gan aizsardzības nozare, gan mednieki dzīvi redz caur tēmēkli”
Ekskluzīvi 30. augusts, 2022
Linda Dombrovska
Pieredze
Kad lāču māte aizsargā savus mazuļus pret lāču tēviņu
Speciālreportāža 28. augusts, 2022

Lasītākie