
Ignalinas rajonā un citos Lietuvas austrumu reģionos pēdējā laikā arvien biežāk tiek novēroti brūnie lāči. Vietējie iedzīvotāji ziņo par lāču klātbūtni ne tikai mežos un ceļmalās, bet arī pie mājām, piemēram, Pivoru un Čebatoru ciemos. Daudzi šos dzīvniekus ir iemūžinājuši ar videokamerām vai mobilajiem telefoniem. Nesen Ceikiniu apkaimē kāda lāču mātīte dienas laikā tika nofilmēta, kad tā apgāza bišu stropu. Šādi gadījumi liek uzdot jautājumu: vai lāči var uzbrukt arī suņiem, aitām vai pat govīm? Atbilde ir — jā.
Suņi — pirmie mērķi?
Lācis, tuvojoties sētai, vispirms pievērš uzmanību riešanai. Ja suns ir piesiets, tas nevar aizbēgt un kļūst par vieglu mērķi. Agresīvs suns var tikt uztverts kā drauds, savukārt ziņkārīgs suns, kas tuvojas, var izraisīt bīstamu situāciju. Ir bijuši gadījumi, kad lāči nogalinājuši sargsuņus, īpaši tos, kas aizsargā bites vai ganības.
Aitas un kazas — viegls laupījums
Šie dzīvnieki nespēj sevi aizsargāt, un to aploki bieži vien nav pietiekami stipri. Lācis ar savu ožu spēj atrast šos dzīvniekus, un, ja aploks nav kārtīgi nostiprināts, to viegli iznīcina. Īpaši bīstami tas ir naktīs, kad cilvēku klātbūtne ir minimāla. Igaunijā un Latvijā jau ir oficiāli reģistrēti gadījumi, kad lāči nogalinājuši mājlopus.
Govis un teļi — retāki, bet iespējami mērķi
Pieaugušas govis ir lieli un spēcīgi dzīvnieki, un lāči parasti no tām izvairās. Tomēr teļi, vāji vai vientuļi dzīvnieki, kas atrodas tālu no cilvēkiem, var kļūt par lāču mērķiem. Skandināvijā un ASV ir dokumentēti gadījumi, kad lāči uzbrukuši liellopiem, īpaši, ja iepriekšējie mēģinājumi bijuši veiksmīgi.
Kā pasargāt dzīvniekus no lāčiem?
Nakts laikā turiet dzīvniekus kūtīs, īpaši aitas, teļus un kazas. Izmantojiet elektrisko ganu aplokus, īpaši ap bišu stropiem vai jutīgām ganībām. Uzraugiet teritoriju ar videokamerām vai kustības sensoriem, lai saprastu, kas notiek naktī. Nepiesieniet suni, labāk lai tas ir blakus saimniekam vai mājā. Neatstājiet smaržīgus atkritumus vai barības paliekas, kas varētu pievilināt lāčus.
Lāču uzvedība nav ļaunprātīga
Svarīgi saprast, ka lāči uzbrūk, kad redz vieglu iespēju iegūt barību vai jūtas apdraudēti. Ja lācis vienreiz ir ieguvis laupījumu, pastāv liela iespēja, ka tas atgriezīsies. Tāpēc profilakse un kopienas modrība ir galvenie aizsardzības līdzekļi.
Vilki un lāči — līdzāspastāvēšana
Ignalinas reģiona lauksaimnieki bieži domā par aizsardzību pret vilkiem, kas pēdējos gados nodarījuši lielu kaitējumu. Daži ir izmantojuši īpašas smēres, kas satur lāču izdalījumus, lai atturētu vilkus. Tas liek domāt, vai vilki atkāpsies no teritorijām, kurās parādās lāči. Lai gan vilki un lāči ir plēsēji, to dzīvesveidi atšķiras. Vilki medī baros, bet lāči parasti ir vientuļnieki un, kā jau plēsēji, izvēlas vieglu laupījumu. Dažās valstīs, piemēram, ASV un Somijā, novērots, ka vilki izvairās no lāčiem, neiesaistoties tiešā konfliktā.
Ko darīt, ja nonāc lāča migas tuvumā?
Ja pamanāt iespējamu lāča migas vietu, vislabāk ir saglabāt mieru un izvairīties no traucēšanas.
– Netuvojieties migai un nemēģiniet tajā ieskatīties, jo lācis var justies apdraudēts un uzbrukt.
– Klusām atkāpieties pa to pašu ceļu, pa kuru atnācāt – straujas kustības vai skaļš troksnis var izraisīt lāča agresiju.
– Neizpaudiet lāča migas atrašanās vietu sociālajos medijos, lai nepieļautu ziņkārīgu cilvēku pieplūdumu.
– Ja ziemā sastopat nomodā esošu lāci, tas var nozīmēt, ka tas ir iztraucēts vai izsalcis, tāpēc mierīgi atkāpieties un ziņojiet atbildīgajām instancēm. Latvijā informācija jāsniedz Valsts meža dienestam, kā arī lietotnē Mednis par lielo plēsēju novērojumiem.
Ja tomēr satiec lāci!
Nebaro lāci! Ja lācis pierod pie cilvēka kā pārtikas devēja, tas zaudē dabiskās bailes. Neatstāj pārtikas atliekas pie mājas, vasarnīcas vai telšu vietas. Nekādā gadījumā neatstāj pārtiku ārā pa nakti.
Lācis labi dzird – radi troksni! Pārvietojoties dabā, ik pa laikam radi skaņas vai klaudzini kādu priekšmetu. Tas dos lāčiem iespēju attālināties. Kāp sausām zariem – lācis šo signālu sapratīs un nemēģinās tuvoties.
Ja ieraugi lāča mazuļus, nekavējoties atkāpies! Ja nejauši nonāc starp lāceni un viņas mazuļiem, esi nopietnās briesmās. Neej tuvāk! Lēnām atkāpies tajā pašā virzienā, no kura nāci, jo lācene var tūlītēji uzbrukt, lai aizsargātu savus mazuļus.
Ja atrodi lāča nomedītu dzīvnieku, ej prom! Parasti lācis atrodas tuvumā un sargā savu medījumu, kas bieži ir apslēpts zem sūnām vai zariem. Dažreiz arī daļēji iemērkts purvā, un tomēr labi jūtams jau pa gabalu.
Kā sevi pasargāt pret lāci
Ir pierādīts, ka piparu gāze ir ļoti efektīva, ja tiek izmantota pareizi. 2008. gada pētījumā par lāču uzbrukumiem Aļaskā (ASV) no 1985. līdz 2006. gadam tika konstatēts, ka piparu gāze 92% gadījumu apturēja nevēlamu lāča uzvedību. Vēl jo vairāk, 96% gadījumu, kad cilvēki nonāca tuvā kontaktā ar lāci, iztikts bez ievainojumiem. Piparu gāzes efektivitāte ir atkarīga no situācijas un uzbrukuma apstākļiem, tomēr viens no galvenajiem uzsvariem ir uz to, ka ar piparu gāzi lāci nenogalina, bet gan atbaida, tādā veidā uzlabojot sabiedrības drošību. Protams, neviens atbaidītājs nav 100% efektīvs, tomēr šis ir viens no visiedarbīgākajiem līdzekļiem, lai sevi pasargātu.
Daži fakti:
– 92% gadījumu piparu gāze efektīva brūno lāču, 90% melno lāču, bet 100% balto lāču uzbrukumu gadījumā
– 98% gadījumu, kad piparu gāze izmantota lāča uzbrukuma gadījumā, cilvēkiem izdevies izvairīties no jebkādiem ievainojumiem
– 7% gadījumu vēja virziens neveiksmīgi ietekmēja piparu gāzes efektivitāti
– 14% gadījumu, kad tika lietota piparu gāze, nedaudz cietis arī cilvēks, kas to izmantoja
– Piparu gāzes aerosolu nedrīkst turēt somā, tam jābūt pa rokai, jo lāča uzbrukums var notikt ļoti ātri un negaidīti

Aizsargājošs aerosols CR Grizzly pret lāču uzbrukumiem
150 ml iepakojums, aerosola darbības distance līdz 5 m – cena 32,90 eiro
300 ml iepakojums, aerosola darbības distance līdz 10 m – cena 54 eiro
Aerosolam ir arī speciāls drošības vāciņš, kas nodrošina, ka viela no aerosola nesāk plūst pati no sevis. Parocīgs aizsarglīdzeklis meža vidē, kur ir daudz dažādu dzīvnieku.
Piešaut ieroci, nestabili kronšteini, kā reaģēt jebkurā medību situācija. “Šauj garām!” #279 epizode
Izveidot jaunu pievilināšanas vietu! Kamera, sāls un pievilinātāji
Žurnāla Medības maija numurā lasi par ballistisko kalkulatoru
