Aprīkojums

Kompaktklase. Termobinokļa Pulsar Merger LRF XQ35 apskats0

Raksts tapis sadarbībā ar Pulsar Latvija

Pulsar Merger termobinokļu sēriju papildinājis kompakts LRF XQ35 binoklis ar 3–12 reižu digitālo palielinājumu, lāzera tālmēru un relatīvi draudzīgu cenu. Tam ir ērts redzeslauks un 384×288 pikseļu termosensors ar NETD termālo jutīgumu <25 mK. Attēla kvalitāte gan atpaliek no Pulsar iekārtām ar labāku sensoru, toties praksē to godam atsver binokļa lietošanas ērtums. Merger LRF XQ35 izplatītājs ir veikals Ieskaties.lv un cena – 3300 EUR.

Jaunākais brālis

Merger sērijas termobinokļi ir Pulsar produkcijas flagmaņi, kuru cena sasniedz 5–6 tūkstošus EUR. Savukārt jaunais Merger LRF XQ35 ir acīmredzami kompaktāks un cenas ziņā būtiski draudzīgāks par abiem vecākajiem brāļiem. Cenu palīdzējusi nosist mazāka – 35 mm – germānija lēca un termosensors ar ne tik augstiem rādītājiem, ja tā var izteikties. XQ35 izmanto 384×288 pikseļu sensoru ar 17 mikronu izmēra pikseļiem, kas spēj uz apkārtējā fona izšķirt temperatūras atšķirības, kas ir mazākas par 25 grāda tūkstošdaļām. Pēc ražotāja sacītā, staltbrieža izmēra dzīvnieku iespējams saskatīt 1,35 km attālumā. Tas viss gan ir krietni pieticīgāk nekā cenas ziņā apmēram līdzvērtīgajam Pulsar Telos monoklim. Taču 1024×768 pikseļu ekrāns ir tāds pats kā Telos un abiem vecākajiem brāļiem, bet lietošanas ērtuma ziņā binoklis krietni pārspēj monokli.
Termobinokļa attēlu skatās ar abām acīm, tādēļ acis tik ļoti nenogurst un smadzenēm šāds attēls liekas lielāks, skaidrāks un dabiskāks nekā monoklī redzamais. Apskatāmo objektu plašajā redzeslaukā iespējams noķert krietni ātrāk. Pie tam kompaktais XQ35 gabarītu un masas izjūtu ziņā kopumā ir pielīdzināms Telos monoklim.

Medības postījumu vietās ar Pulsar. Brieži, ruksis un nolūzis dēlis

Turam rokās

Pēc izskata, svara un korpusa apveidiem XQ35 atgādina klasisko 8×42 optisko binokli. Solīdais magnija sakausējuma korpuss ir ūdensdrošs pēc IPX7 standarta, tādēļ aparātam nekaitēs ne mitrums, ne iemērkšana ūdenī. Īsto būtību nodod sešas vadības pogas, kas divās rindās izvietotas korpusa augšdaļā taisni pirkstiem pa tvērienam. Aparāta apakšā zem gumijas vāciņa atrodas C tipa USB kontakts, ar ko binokli var pieslēgt pie datora vai ārējā barošanas bloka.
Arī binokļa galvenie vadības principi aizgūti no ierastās dienas optikas. Okulāru asumu regulē, tos grozot tāpat kā parastajam binoklim. Ja okulāru izvietojums liekas par platu vai šauru, pietiek stingri saņemt tos pirkstos un pabīdīt sāniski. Termosensora asumu var parocīgi regulēt, bez piepūles grozot gredzenu uz binokļa objektīva (jo vairāk tādēļ, ka sensora asums termokameras lietošanas gaitā ir jāpieregulē bieži).
Pie XQ35 priekšrocībām pieminams vēl tas, ka šis binoklis ar vienu uzlādi darbojas ievērojami ilgāk nekā citas izmēģinātās Pulsar termālās iekārtas. Piemēram, tas pats Telos monoklis istabas temperatūrā spēj darboties 8,5 stundas, bet XQ35 – veselas 11. Tāpat kā abiem vecākajiem brāļiem, XQ35 ir tie paši divi akumulatori – viens no tiem ir iebūvēts, bet otrs ir nomaināms un pēc izskata visai atgādina gludstobra patronu. Vispirms binoklis barojas no nomaināmā akumulatora, bet pie iebūvētajām rezervēm ķeras tikai pēc tam. Turklāt akumulatoru iespējams nomainīt, pat neizslēdzot binokli – atliek nospiest pogu binokļa priekšpusē starp objektīviem, un akumulators izbīdās gluži kā patrona no patrontelpas.

Ieslēdzam

Jāatzīst, ja noliek blakus vienlaikus izmēģināto Pulsar Telos LRF XP50 monokli ar 640×480 pikseļu sensoru, kura NETD termālais jutīgums ir <18 mK, tad XQ35 binokļa attēla kvalitāte ir acīmredzami pieticīgāka. Tomēr, kaut arī attēls ir nedaudz miglaināks un trokšņaināks, praksē binoklis savu darbu dara tikpat labi. Savukārt binokulārais attēls liekas lielāks, labāk uztverams un tāds kā telpiskāks (cik nu telpiskumu vispār var attiecināt uz termokameras attēlu). Kā jau Pulsar ierasts, izvēlnes ir divas – mazā un lielā. Mazajā, ātrajā izvēlnē atrodama attēla spilgtuma, kontrasta un digitālā palielinājuma regulēšana. Lielajā izvēlnē ir viss pārējais, ieskaitot attēla krāsu režīmus, paša binokļa regulējumus un WiFi savienojumu. Pa izvēlnēm ceļo ar pogām, nospiežot tās īsi vai gari. Ar īso nospiedienu var kaut ko paņemt, bet ar garo – kaut ko ieslēgt, atslēgt vai pārslēgt. Patīkams sīkums – pieslēdzot Merger datoram ar USB kabeli, tiek uzlādēts arī iebūvētais akumulators (taču ne maināmais).
XQ35 spēj fotografēt un filmēt īsus videorullīšus garumā līdz piecām minūtēm, ko noglabā iebūvētajā 16 GB atmiņā un tālāk nogādā viedierīcē caur USB kabeli vai WiFi savienojumu. Vienīgi atkal jāsaka, ka dzīvais attēls binokļa ekrānā izskatās ievērojami labāk nekā uzņemtie foto, jo tie ir pavisam zemā izšķirtspējā un tikai 200–300 KB izmērā. Ir arī skaņas ieraksta funkcija (vienīgi tā jāieslēdz caur izvēlni) un iespēja izmantot Pulsar StreamVision 2 lietotni, kas sapāro binokli ar viedierīci. ja vēlas kontūras padarīt asākas, iespējams padarīt spilgtāku attēla kontrastu vai arī pamainīt sensora jutīguma līmeni (Amplification) no Normāls uz Augsts vai Ultra. Izvēloties Ultra, gan jārēķinās, ka attēls kļūs manāmi graudaināks.
Tāpat kā abiem vecākajiem brāļiem, arī XQ35 ir pietuvinājuma sensors (proximity sensor) – ērta iezīme, par ko nevaru vien beigt priecāties. Tas automātiski ieslēdz ekrānu, pieliekot binokli pie acīm, un izslēdz ekrānu brītiņu pēc tam, kad binoklis nolikts sānis. Tā krietni mazinās problēma, kad caur iekārtas okulāriem tumsā mirdz ekrāna gaisma, atklājot lietotāju. Nemaz nerunājot par iespēju ietaupīt enerģiju.

Tur ārā

XQ35 izmēģināju vienlaikus ar Pulsar Telos LRF XP50 monokli un tādos pašos labvēlīgos apstākļos – decembra sākumā ar mīnusiem, kas krietni uzlabo siltuma signatūras kontrastu uz apkārtnes fona. Izsakoties īsi – Telos attēls gan ir labāks, taču XQ35 lietošanas ērtums to godam atsver, un gana labs, kā saka, vienmēr ir gana labs. Pulsar termālajiem attēliem vispār ir tieksme uz maigu, dabisku kontūru zīmējumu, bet attēla apstrādes algoritmi nepiemirst ne mērķa signatūru, ne fona detaļas.
Tumsā pēc pirmajiem sniegputeņiem dzīvnieki sāk atkal parādīties atklātās vietās. Metrus trīssimt tālāk krūmos guļ alnis, kas staipa galvu un grauž zarus, bet pēc tam uzslejas kājās un lēnām aiziet pāri sniegotajam tīrumam. Ragus gan neredz – varbūt nav vispār, varbūt jau nomesti, bet varbūt vienkārši attālums par lielu. Citā tīrumā pie meža sienas 960 metru attālumā manāmi gaiši plankumiņi, kas izskatās pēc mežacūkām. Lēnām tuvojoties, puskilometra attālumā pēc plankumiņu apveidiem, izkārtojuma un kustībām kļūst skaidrs, ka tas tik tiešām ir mežacūku bars, kas rakņājas sniegā pie grāvja. Vēl citviet tālu pāri pļavai pie paša meža ātri pārvietojas trīs sīkas, blāvas signatūras. Attālums krietni pārsniedz kilometru, tādēļ no tālmēra nav jēgas. Tie visdrīzāk ir vilki, kas pārbauda notiekošo pie turienes bebru dambja.

Secinājumi

Galvenie Merger LRF XQ35 trumpji ir relatīvi draudzīgā cena un binokulārās lietošanas ērtums, bet attēla kvalitāte, ja atklāti, par tādu cenu praksē ir laba diezgan. Piemetināsim vēl XQ35 iespaidīgo 11 stundu darbības ilgumu (istabas temperatūrā), pietuvinājuma sensoru, kas automātiski ieslēdz iekārtas ekrānu, un visbeidzot tālmēru, kas darbojas kā pulkstenis. Par trūkumiem… Ja attēla kvalitāte tomēr nozīmē vairāk, tad labāk izvēlēties Telos XP50 monokli, bet, ja finanses atļauj, – kādu no Merger sērijas vecākajiem brāļiem.

Parametri

Plusi un mīnusi
+ Kompakta, ērti lietojama binokļa forma ar parocīgām vadības pogām
+ Liels, labi uztverams binokulārais attēls ar plašu redzeslauku
+ Draudzīga cena un praksē gaužām pieņemama attēla kvalitāte
+ Pietuvinājuma sensors (proximity sensor), kas automātiski ieslēdz binokli, pieliekot to pie acīm
+ Ievērojams darbības ilgums ar vienu uzlādi – divu akumulatoru istabas temperatūrā pietiek 11 stundām
+ Ļoti parocīga termosensora asuma regulēšana, grozot gredzenu uz objektīva
+ Iebūvēts lāzera tālmērs, kas praksē sekmīgi darbojas pat 800–900 m attālumā
– Lielākā palielinājumā attēls kļūst izteikti miglains, kas nesekmē objekta atpazīšanu tālākās distancēs
– Attēla kvalitāte tomēr atpaliek no Pulsar monokļiem ar labāku sensoru par līdzvērtīgu cenu

Meža dzīvniekus vajag tikai medniekiem – Viesturs Arklons. “Šauj garām!” #185 epizode

Medības ar Pielikumiem + e-izdevumi + LASI.LV | e-žurnāls Mednieks/Makšķernieks

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Virtuve
No medījuma jāpagatavo pilnīgi viss! Sirsnīgie salāti – mednieku rasols. No dabas līdz galdam #5
Ekskluzīvi 2 dienas
ME
Medības
Pieredze
Mēģināt trāpīt 800 metros. Vienoti valstij un nakts šaušana ar Pulsar Latvija. Video bloga #78 epizode
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Klausies!
Ja tu gribi sačakarēt kolektīvu, sadali to grupās! Artūrs Surmovičs “Šauj garām!” #228 epizode
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Kā piešaut nakts redzamības tēmēkli Pard DS35 70 LRF. Stāsta Armands Reķis
Ekskluzīvi 18. aprīlis, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad gar medību tornīti brauc kaila dāma uz divriteņa… “Šauj garām!” #227 epizode
Ekskluzīvi 17. aprīlis, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Kad peld ne tikai bebrs, bet arī mednieks…Testējam bebru medību komplektu
Ekskluzīvi 11. aprīlis, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad beidzot varēs naktī sākt medīt briežus? “Šauj garām!” #226 epizode
Ekskluzīvi 10. aprīlis, 2024
ME
Medības
Pieredze
“Tickless” ultraskaņas ērču atbaidītāja noslēpums – kā nomainīt bateriju
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Jaudīga meža kamera, kas derēs ne tikai mežā. NITEforce Live-Cam PRO 4G
Ekskluzīvi 5. aprīlis, 2024
ME
Medības
Klausies!
Mednieki jāsoda ar lielākiem sodiem? Haralds Barviks “Šauj garām!” #225 epizode
3. aprīlis, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Reāls piecu binokļu tests. Pirmais iespaids un komentāri
Ekskluzīvi 25. marts, 2024
LD
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Mednieka soma. Vai kamera attaisno cerības? Zeiss Secacam 7
Ekskluzīvi 25. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Zaļais kurss atgādina komunismu! Juris Lazdiņš “Šauj garām!” #223 epizode
Ekskluzīvi 20. marts, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Bebru lamatas, nažu komplekts un munīcija! SIA Ieroči jaunumi martā
Ekskluzīvi 18. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Nodarbības suņa prātam? Intelektuālā slodze un apmācība. Sarunas par suņiem #16
Ekskluzīvi 14. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Saskatīt stirnāža siltās paduses. Testējam Pulsar Thermion 2 LRF XL50
Ekskluzīvi 14. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad esi izaudzis mednieku veikalā uz letes. “Šauj garām!” #222 epizode
Ekskluzīvi 13. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kāda ir pirmā komanda, kas jāiemāca sunim? Kontakts
Ekskluzīvi 12. marts, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Aprīkojums medniekiem. Visa pasaule smilšu graudiņā (pulkstenī)
Ekskluzīvi 11. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Video! Kā uzmontēt sarkanā punkta tēmēkli uz bises: uzmontēšana, piešaušana, treniņi
Ekskluzīvi 9. marts, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Attālajā Vaiņodē InfiRay prezentē jaunāko produkciju!
Ekskluzīvi 8. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Ja čaulītes kabatā nevis seifā – visticamāk, esi pārkāpējs! “Šauj garam!” #221 epizode
Ekskluzīvi 6. marts, 2024
ME
Medības
Uncategorized
VIDEO. Lauksaimnieki un mežsaimnieki sagaida Siliņu pie Ministru kabineta
5. marts, 2024
LD
Linda Dombrovska
Pieredze
Kad ej pa suņa atstātajām asinspēdām jeb Neskrieniet uzreiz pakaļ medījumam!
Ekskluzīvi 5. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Top pieci Vector Optics tēmēkļi lapsu medībām. Iesaka Juris Kušķis
Ekskluzīvi 4. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Ģērbjam lapsu mednieku no galvas līdz kājām. Kā saģērbties medībām ziemā? Iesaka Armands Reķis
Ekskluzīvi 4. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Stirna, glābjoties no vilkiem, ieskrien pagalmā. Bet tas nav šķērslis plēsējiem! Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 1. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Lielākā nozares izstāde pasaulē Shot Show! Arvida Baumaņa un Dāvja Zaubes iespaidi
Ekskluzīvi 1. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
129 lāči un saudzējamie šakāļi! Kā sevi pasargāt mežā? “Šauj garām!” #220 epizode
Ekskluzīvi 28. februāris, 2024
ME
Medības
Pieredze
Četri veidi, kā ielikt bebru lamatas. Praktiskais seminārs #37
Ekskluzīvi 26. februāris, 2024

Lasītākie