Pieredze

Kaspars Vaišļa. Entuziastisks briežu mednieks, turklāt ne tradicionālā mednieka izpratnē0


Kaspars Vaišļa ar savu norvēģu aļņusuņu meiteni Chanel.
Kaspars Vaišļa ar savu norvēģu aļņusuņu meiteni Chanel.
Foto: Sintija Dozberga

Kaspars Vaišļa ir mednieks jau trešajā paaudzē un kopš bērna dienām medī Jaunjelgavas pusē. Pats sevi dēvē par entuziastisku briežu mednieku, turklāt ne tradicionālā mednieka izpratnē, bet gan ar fotokameru, uzņemot fantastiskus kadrus briežu baura laikā. Bagātīgā medību pieredze Kasparam ļāvusi nonākt pie interesantiem secinājumiem un atziņām kā par pirmās medību pieredzes būtiskumu mednieka dzīvē, tā par pirmo ne tik veiksmīgi raidīto šāvienu, par mednieka psiholoģisko sagatavotību, par briežu selekcijas pamatprincipiem, spilgtākajiem iespaidiem medībās un visbeidzot par ģimenes mīluli – Norvēģijas aļņusuņu kucīti Posendorf Chanel.

Uz medībām ar autobusiem un vazikiem

Kaspars savas pirmās medības atceras jau no agras bērnības, kad kopā ar draugiem un pieredzējušiem medniekiem devies uz mežu. Tas bijis liels piedzīvojums, jo uz medībām kolektīvs braucis pat ar autobusiem un vazikiem, turklāt, kamēr vecie mednieki medīja, tikmēr jaunajiem censoņiem bijusi iespēja rīkoties ar medību nažiem, veidojot lokus, asinot spieķus un atbalsta kājiņas. Tomēr vairāk par visu jaunā mednieku paaudze gaidījusi brīdi, kad vecie mednieki medībās guvuši panākumus. Laikā, kad daļa mednieku cītīgi darbojušies dīrātavā, citi atļāvuši jaunajiem ar gludstobra ieročiem pavālēt pa čiekuriem vai pašaut imitētos mērķos.
“Es domāju, ka medības jau no paša sākuma jāuztver kā aizraujošs piedzīvojums un jaunietim jābūt pareizajā vecuma fāzē, lai tēvs, vectēvs vai krusttēvs spētu iepazīstināt ar medībām. Pirmā pieredze ir ļoti būtiska, tā nedrīkst būt traumējoša,” stāsta Kaspars.

Pirmoreiz pilntiesīga mednieka statusā – pacilātības sajūta par mednieka atbildību

Kaspara pieredze bijusi pozitīva un medības aizrāvušas tik ļoti, ka nav spējis vien sagaidīt pilngadību, lai oficiāli kļūtu par pilntiesīgu mednieku.
Kasparam bija 16. kalibra ierocis – vienstobrenīte, un viņš spilgti atceras savas pirmās medības ar šo ieroci. “Kas tā ir par sajūtu, kad vari pats būt pilntiesīgs mednieks un piedalīties medībās. Tās pirmās sajūtas, ka viens pats vari atrasties tornī un apzināti raidīt šāvienu, pat neskatoties uz to, ka tas bija nedaudz neveiksmīgs. Diemžēl tas āzītis pēc šāviena tomēr aizgāja. Šāviens tika raidīts apmēram 60–70 metru lielā attālumā, taču tajā laikā attālumu noteikt precīzi nemaz nebija iespējams, jo gluži vienkārši nebija tādu ierīču, kas to mērītu. Un neatkarīgi no visa, cik pacilāta bija sajūta, ka tev vienam ir piešķirta atbildība un tieši tev ir jāpieņem lēmums par to, kā rīkoties konkrētajā situācijā,” atzīst Kaspars.

Neveiksmīgs pirmais šāviens – pozitīva pieredze nākotnei

Pirmais ne tik veiksmīgais šāviens raisījis dusmas un licis daudz domāt par pieredzēto situāciju. Tikai pēc tam aizdomājies, ka šāviens bijis sasteigts, ka būtu varējis pagaidīt, kad āzītis pienāks par metriem desmit tuvāk, taču adrenalīns konkrētajā brīdī bijis milzīgs. Neskatoties uz to, trāpījums tomēr bijis un arī asinspēdas bijušas, kā rezultātā medības bijušas veiksmīgas. Savukārt nākamajās medībās pirmā pieredze tikusi ņemta vērā un katrs šāviens rūpīgi apdomāts.

Briežu bauris 2022

Psiholoģiskā sagatavotība medībās – pamats tam, lai nepieļautu muļķīgas kļūdas

Kaspars ierosina jauno mednieku psiholoģisko sagatavotību veicināt ar došanos uz mežu ar fotokameru: “Dodoties uz mežu, ieroča vietā līdzi paņem fotokameru un brīdī, kad uz lauka iznāks briežu bullis – nofotografē to. Pēcāk mājās apskati buļļa ragus un pakonsultējies par to ar kādu pieredzējušu mednieku, piemēram, kolektīva vadītāju vai citiem grupas biedriem, lai saprastu, cik pareiza vai nepareiza būtu šāda buļļa nomedīšana. Emociju un adrenalīna līmenis ir stipri līdzīgs tam, kāds tas būtu mežā ar ieroci, taču rīkošanās ar kameru trenē spēju novērtēt pirms šāviena izdarīšanas. Protams, satraukums būs visos aspektos, bet tas palīdzētu būt psiholoģiski sagatavotākam šāviena brīdī.”
Stress un adrenalīns būs vienmēr un visās medību situācijās, tas nudien ir skaidrs, jo katra medību situācija ir atšķirīga un katra no tām ir īpaša. Jāsecina arī tas, ka atrašanās mežā ar fotokameru viennozīmīgi palīdzētu jaunajam medniekam izzināt meža platības, zvērus tajā, savaldīties dažādās stresa situācijās, palīdzētu kļūt daudz nosvērtākam un savaldīgākam brīdī, kad ieraugi skaistu briežu bulli.

Jau 15 gadus uz briežu bauri ar fotokameru

Līdz pat 2000. gadu sākumam Jaunjelgavas pusē diemžēl briežu bauris nenotika, jo briežu populācija šajā apvidū bija ļoti sliktā stāvoklī. Pēc 2000. gada populācija pamazām sāka atjaunoties un bija dzirdami pirmie buļļi baurojam. Vien 2007. gadā tika nomedīts pirmais briežu bullis. Kopš tā laika Kaspars uz mežu dodas ar fotokameru, un tas tiek darīts ar cēlu mērķi – atjaunot briežu populāciju, lai ik rudeni spētu baudīt krāšņu bauri.
“2007. gadā kolektīvs pieņēma lēmumu, ka atbilstoši situācijai drīkst medīt vienu bulli. Pirms tas tika izdarīts, biju nolēmis, ka došos mežā, lai konkrēto bulli nofilmētu, tad parādītu to kolektīva biedriem un kopā spētu izvērtēt, vai bullis ir medījams vai nav. Prakse medībās nav mainījusies līdz pat šim brīdim, joprojām medījam tikai vienu bulli. Populācija ir augusi, taču nav tā, ka buļļu būtu ļoti daudz,” stāsta Kaspars. Dodoties mežā ar kameru jau 15 gadus, Kaspars atklāj, ka izdevies nofilmēt arī kādu zelta trofejas bullis, taču šo gadu laikā otrreiz satikt vienu un to pašu bulli tomēr nav izdevies.

Spilgtākie iespaidi mežā

Ierocis un kamera medību laikā ir teju nesavienojamas lietas – vai nu viens, vai otrs, bet noteikti ne abi paralēli: “Brīdī, kad uz lauka iznāk briedis, vairs neatliek laika viņa novērtēšanai, ir jāiestata pareizie parametri, lai iznākumā uzņemtais vai uzfilmētais kadrs būtu satriecošs. Ja esi aizņemts ar kameras fokusu, asumu, krāsām, tad tobrīd neatliek laika brieža ragu vērtēšanai, kur nu vēl medībām. Taču to izdaru, atnācis mājās, kad pieslēdzos pie datora.”
Ar kameru Kaspars mežā pavada vairākas dienas: “Mēdz būt pat tā, ka pa tumsu iznāku no meža, palieku turpat pa nakti mašīnā, ceļos ap četriem no rīta, paklausos, kur apmēram tie brieži ir, un tad vēl tumsā dodos pie viņiem, lai jau ar pirmo gaismu uzņemtu fantastiskus kadrus.”

Kaspara Vaišļas atziņas par briežu selekcijas pamatprincipiem

Viss atkarīgs no briežu buļļu blīvuma platībās. Ja tie ir kādi 8–9 buļļi, kas bauro pa perimetru, tad var censties bauri saglabāt, izvērtēt šos buļļus, ideālā veiksmes variantā sezonas laikā mēģināt sastapt visus šos buļļus.
Apdomā, ko tu vēlies redzēt savās platībās ilgtermiņā un kāda ir tava loma mežā. Ja nākotnē savās platībās vēlies redzēt skaistus briežus, to populācijas pieaugumu un ik rudeni klausīties aizraujošu bauri, tad ne vienmēr ir jānospiež sprūda mēlīte.
Dodies uz bauri ar kameru, sastopot bulli pirmo reizi – nemedī to, bet uzņem foto un izvērtē buļļa ragu rotu, lai, sastopot bulli mežā otrreiz, būtu pārliecināts par šāvienu vai, tieši pretēji, buļļa saudzēšanu.
Pamatprincipu pamatprincips – nemedī visu pēc kārtas!

Norvēģijas aļņusuns – sabiedrotais ikdienā un medībās

Norvēģijas aļņusuns Chanel

Nosvērta, domājoša, patstāvīga, drosmīga, jautra un ar stabilu psihi – tā varētu raksturot Kaspara norvēģu aļņusuni Chanel, kura Kaspara dzīvē ienāca pirms pieciem gadiem.
Pirms suņa iegādes Kaspars kādā žurnālā bija ieraudzījis rakstu par zviedru aļņusuņiem, kas ļoti uzrunājis. Viņš arī apzinājies, ka iegūt kucēnu no Skandināvijas valstīm būtu visai sarežģīti. Viennozīmīgi ideja par suņa iegādi urdījusi kādu laiku, līdz ieraudzījis sludinājumu, ka tepat Latvijā pieejami norvēģu aļņusuņu kucēni. Tajā brīdī jau bijis vienalga, jo izskats šiem suņiem šķitis līdzīgs zviedru aļņusuņiem, un Kaspars sapratis, ka ir gatavs kucēna iegādei. Viss noticis gaužām vienkārši, saprotot, ka mājas meklē pēdējais kucēns no metiena, Kaspars iekāpis mašīnā un, nevienam nesakot, aizbraucis kucēnam pakaļ.

Sākotnēji Kaspars pat nebija spējis apzināties, cik mīļi, draudzīgi ar bērniem un azartiski medībās ir šie suņi. Suņa raksturu un talantus iepazinis, augot kopā ar to. Chanel bija trīs mēnešu veca, kad nonāca Kaspara mājās, turklāt jau četru mēnešu vecumā tika sākta apmācība, ņemot viņu līdzi medībās, kur tika iemācīta iet brieža asinspēdas. Tas pat šokējis, jo sākotnēji nav ticējis, ka kucēns spēj apgūt un realizēt savas maņas tik agrīnā vecumā.

Chanel ir tikpat azartiska medniece kā Kaspars, un abi kopā piedzīvojuši neaizmirstamas medību situācijas, kas bijis pārbaudījums kā sunim, tā saimniekam. Kā vienu no spilgtākajiem piedzīvojumiem Kaspars min atgadījumu dzinējmedībās, kad pašam nakti nācies pavadīt mašīnā blakus purvam, jo dzinējmedību laikā Chanel pacēlusi aļņu bulli, ko centusies noturēt 24 stundas, iedzenot to purvā. Katru mēģinājumu pieiet tuvāk alnim un centienu atsaukt suni Chanel uztvērusi kā mudinājumu medīt, kas savukārt bulli iedzinis tālāk purvā. Medības bija grūtas, taču rezultātā ļoti veiksmīgas. Līdz ar pirmo gaismu, izpētot karti un suņa atrašanās vietu, izmantojot suņu kaklasiksnu Huntlock, tika rasta stratēģija, kā pieiet alnim un šīs medības beigt. Tā nu Chanel tikusi pie atmiņām bagātas aļņa trofejas.

Chanel ne vien ir lieliska medniece aļņu medībās, bet arī savas darba prasmes lieliski izmanto briežu un mežacūku medībās. Kaspars pat iemācījis Chanel iet pa vilka asinspēdām, kas liecina vien par to, cik suns ir uzticīgs saimniekam, spējīgs savās darba gaitās un lielisks kompanjons medībās. Norvēģu aļņusuns ir apveltīts ar ļoti asu prātu, un konkrētajā situācijā saimnieks lika sunim saprast, ka ir jāiet asinspēdas neatkarīgi no tā, kādas tās ir, ka saimnieks visu laiku būs līdzās un vajadzības gadījumā pasargās.

Gaļa! Sarežģītākais medību veids un foršas jaunas tradīcijas. “Šauj garām!” #205 epizode

Abonē 2024. gadam. DĀVANĀ KALENDĀRS un iespēja laimēt karabīni CZ 457 THUMBHOLE .22 LR 1/2x20UNF no SIA “Ieroči”. Akcijas periods 1.10.-23.12.2023. Loterijas atļaujas Nr. 7861.

👉 Abonē 2024 gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2023 gadam ar 3 pielikumiem.

Novembra numurā par drošību – nav nekā svarīgāka!

Saistītie raksti


Abonē žurnālu Medības 2024. gadam

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Klausies!
Tālšaušanas un munīcijas lādēšanas noslēpumi. Šauj garām! dalībniekiem #43
Ekskluzīvi 5 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Labāk medīsim mežā, nevis uz ceļa!
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Klausies!
Mednieki ir “melnie kretīni” un daba ir jāsargā! “Šauj garām!” #231 epizode
Ekskluzīvi 4 dienas
Indulis Burka
Aprīkojums
Ietaupi! Kā Thermacell gāzes baloniņu uzpildīt atkārtoti?
Ekskluzīvi Nedēļa
Kate Šterna
Pieredze
Lūsis Valkas centrā no pagalma nolaupa ģimenes mīluli. DAP iesaka to tišināt prom! Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 7. maijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Eksperimentējam. Dzinējmedību pret individuālo medību tēmēklis, šaujot uz skrejošo mērķi
Ekskluzīvi 3. maijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad lēmumus pieņem nekompetenti cilvēki. Arnis Muižnieks. “Šauj garām!” #229 epizode
Ekskluzīvi 1. maijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Daži praktiski padomi! Kas jāievēro, uzstādot meža kameru, lai nebūtu gļuku
Ekskluzīvi 29. aprīlis, 2024
ME
Medības
Virtuve
No medījuma jāpagatavo pilnīgi viss! Sirsnīgie salāti – mednieku rasols. No dabas līdz galdam #5
Ekskluzīvi 26. aprīlis, 2024
ME
Medības
Pieredze
Mēģināt trāpīt 800 metros. Vienoti valstij un nakts šaušana ar Pulsar Latvija. Video bloga #78 epizode
Ekskluzīvi 25. aprīlis, 2024
ME
Medības
Klausies!
Ja tu gribi sačakarēt kolektīvu, sadali to grupās! Artūrs Surmovičs “Šauj garām!” #228 epizode
Ekskluzīvi 24. aprīlis, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Kā piešaut nakts redzamības tēmēkli Pard DS35 70 LRF. Stāsta Armands Reķis
Ekskluzīvi 18. aprīlis, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad gar medību tornīti brauc kaila dāma uz divriteņa… “Šauj garām!” #227 epizode
Ekskluzīvi 17. aprīlis, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Kad peld ne tikai bebrs, bet arī mednieks…Testējam bebru medību komplektu
Ekskluzīvi 11. aprīlis, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad beidzot varēs naktī sākt medīt briežus? “Šauj garām!” #226 epizode
Ekskluzīvi 10. aprīlis, 2024
ME
Medības
Pieredze
“Tickless” ultraskaņas ērču atbaidītāja noslēpums – kā nomainīt bateriju
Ekskluzīvi 9. aprīlis, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Jaudīga meža kamera, kas derēs ne tikai mežā. NITEforce Live-Cam PRO 4G
Ekskluzīvi 5. aprīlis, 2024
ME
Medības
Klausies!
Mednieki jāsoda ar lielākiem sodiem? Haralds Barviks “Šauj garām!” #225 epizode
3. aprīlis, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Reāls piecu binokļu tests. Pirmais iespaids un komentāri
Ekskluzīvi 25. marts, 2024
LD
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Mednieka soma. Vai kamera attaisno cerības? Zeiss Secacam 7
Ekskluzīvi 25. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Zaļais kurss atgādina komunismu! Juris Lazdiņš “Šauj garām!” #223 epizode
Ekskluzīvi 20. marts, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Bebru lamatas, nažu komplekts un munīcija! SIA Ieroči jaunumi martā
Ekskluzīvi 18. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Nodarbības suņa prātam? Intelektuālā slodze un apmācība. Sarunas par suņiem #16
Ekskluzīvi 14. marts, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Saskatīt stirnāža siltās paduses. Testējam Pulsar Thermion 2 LRF XL50
Ekskluzīvi 14. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad esi izaudzis mednieku veikalā uz letes. “Šauj garām!” #222 epizode
Ekskluzīvi 13. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Kāda ir pirmā komanda, kas jāiemāca sunim? Kontakts
Ekskluzīvi 12. marts, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Aprīkojums medniekiem. Visa pasaule smilšu graudiņā (pulkstenī)
Ekskluzīvi 11. marts, 2024
ME
Medības
Pieredze
Video! Kā uzmontēt sarkanā punkta tēmēkli uz bises: uzmontēšana, piešaušana, treniņi
Ekskluzīvi 9. marts, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Attālajā Vaiņodē InfiRay prezentē jaunāko produkciju!
Ekskluzīvi 8. marts, 2024
ME
Medības
Klausies!
Ja čaulītes kabatā nevis seifā – visticamāk, esi pārkāpējs! “Šauj garam!” #221 epizode
Ekskluzīvi 6. marts, 2024

Lasītākie