Aprīkojums

Kā izvēlēties sev piemērotāko optisko tēmēkli? Stāsta šaušanas sporta entuziasts Juris Kušķis0


Vector Optics piedāvā dažādus risinājumus dzinējmedībām dažādās cenu kategorijās.
Vector Optics piedāvā dažādus risinājumus dzinējmedībām dažādās cenu kategorijās.
Foto: Linda Dombrovska

Viens no populārākajiem optisko tēmēkļu veidiem, ko lieto Latvijā, ir dažādu zīmolu 3–12×56 optiskie tēmēkļi. Tie tiek izmantoti gan gaides, gan arī dzinējmedībās gluži vienkārši tāpēc, ka tā ir samērā universāla kombinācija. Nu sākusies dzinējmedību sezona un ir iespēja pievērsties tieši šim medību veidam. Protams, var ļoti sekmīgi medīt arī ar universālu optisko ierīci, bet konkrētam medību veidam paredzētie tēmēkļi sniedz papildu komfortu.
Angelarms.eu radītājs Juris Kušķis stāsta par dažādiem aspektiem, izvēloties tēmēkli, kas paredzēts dzinējmedībām.

Vai iespējams universāls risinājums

Tradicionāli tiek piedāvāta dzinējmedību optika ar rādītājiem 1–4×24 vai 1–6×24. Ar palielinājumu 1x ļoti sekmīgi šo tēmēkli var izmantot medībās ar dzinējiem, kā arī, protams, medībās uz gaidi, izmantojot šo tēmēkļu maksimālo palielinājumu. Juris Kušķis teic, ka jebkurā gadījumā palielinājumu 1x neizmantos, lai šautu uz mērķi, kas atrodas tālā distancē. Viņš stāsta, ka mednieki mēdz izvēlēties tēmēkļus ar parametriem 3–12×56 tieši tā iemesla dēļ, ka 56 mm izejošā lēca nodrošina lielāku gaismas caurlaidību, līdz ar to ir lielāka un labāka iespēja šādu tēmēkli izmantot arī gaides medībās.
Ne vienmēr gaismas caurlaidība optiskajam tēmēklim ir atkarīga tikai no izejošās lēcas diametra. Tas ir lielā mērā salīdzināms lielums, ja visi pārējie parametri tēmēkļiem ir vienādi. Tas, cik daudz gaismas tēmēklis laiž cauri, ir lielā mērā atkarīgs tieši no lēcu kvalitātes. Piemēram, ir iespējama situācija, kad 1–6×24 tēmēklis ar ļoti kvalitatīvām lēcām krēslas apstākļos rādīs labāk nekā tēmēklis ar sliktas kvalitātes lēcām un parametriem 3–12×56. Tāpat no svara ir arī konkrētā tēmēkļa optiskās sistēmas parametri. Piemēram, Vector Optics Continental tēmēkļu sērijai ir ED lēcas un augstas kvalitātes vācu optiskā sistēma. Ja salīdzina divas šā zīmola optiskās ierīces, piemēram, 1–6×24 un 3–15×56, jāsecina, ka tēmēkļu izejošās lēcas izmēram ir nozīme, jo šajā gadījumā pirmais tēmēklis krēslā tiešām rādīs sliktāk. Tāpat arī, ja ir vienādas lēcas un arī vienādas optiskās sistēmas, tēmēklis ar 56 mm lēcu noteikti krēslā strādās labāk nekā tēmēklis ar 50 mm lēcu, jo šajā situācijā 6 mm tiešām ir nozīme. Jāpievērš uzmanība ne tikai lēcas izmēram, bet arī lēcu un optiskās ierīces sistēmas kvalitātei. Piemēram, ED lēcas Vector Optics Continental tēmēkļu sērijai nodrošina vairāk nekā 90% gaismas caurlaidību, kas ir tāds pats rādītājs kā zināmākajiem pasaules optisko tēmēkļu zīmoliem.
Tāpat mūsdienās jau tiek piedāvāti tēmēkļi ar parametriem 1–8×24, kas nodrošina lielākas iespējas šos tēmēkļus lietot arī gaides medībās. Līdz ar to arī tiek iegūti divi bonusi – lielisks rīks dzinējmedībām ar papildu iespēju to pietiekami ērti izmantot gaides medībās.

Angelarms.eu radītājs, šaušanas sporta entuziasts Juris Kušķis.
Foto: Linda Dombrovska

Kas ir paralakse, un ko ar to darīt

Juris Kušķis norāda, ka medniekiem, kas neizprot paralakses darbības principus, labāk tomēr izvēlēties tēmēkļus, kas ir bez paralakses regulatora. Tēmēkļi ar rādītājiem 1–6, 1,5–9 vai 2–12 ir bez paralakses regulatora. Proti, arī dzinējmedību tēmēkļi būs bez šīs funkcijas. Paralakse parasti parādās tēmēkļiem ar parametriem 3–18. Medniekam, kurš izvēlējies tēmēkli ar paralaksi, ir jāsaprot, kā pareizi to regulēt. Uz paralakses regulatora tēmēklim parasti ir rakstīti cipariņi, un daudzi uztver šos ciparus kā metrus. Parasti gan tas cipars apzīmē jardus, nevis metrus, tādēļ tas nav tik viennozīmīgi. Visbiežāk paralakses regulators regulējas no noteikta attāluma, piemēram, 20 jardi vai arī metri, līdz bezgalībai. Un kā tad to bezgalību iespējams noregulēt? Cipari ir orientējoši, un Juris Kušķis iesaka ļoti lielu uzmanību tam nepievērst.

Pareizi iestādīt paralaksi nozīmē panākt, ka attēls ir ļoti skaidri redzams, bet ne vienmēr ar skaidrāko un labāko tēmēkļa attēlu ir pareizi iestādīta paralakse.

Jānofiksē ierocis, jānoregulē tā, lai bilde ir skaidra, un tad ir jāskatās abas asis – horizontālā un vertikālā. Vai tēmēšanas tīkliņa centrs attiecībā pret mērķi nemainās, ja tiek kustināta galva uz vienu vai otru pusi, augšā, lejā. Ja viss ir pareizi noregulēts, tēmēšanas tīkliņa centrs nemainīs atrašanās vietu. Tomēr jāņem vērā, ka pareizi iestādīta paralakse ne vienmēr atbildīs ideālai redzamībai, jo daudz kas ir atkarīgs no katra individuālās acs uztveres, proti, katram cilvēkam redze un uztvere ir atšķirīga. Kad mednieks vai sportists iepleco ieroci, tas ne vienmēr izdodas vienādi. Ja paralakse nav pareizi uzstādīta, tad katru reizi pēc ieplecošanas tēmēklis rādīs citādi, līdz ar to arī mainīsies šāviena vieta.

Ieteikumi medniekiem

Daudziem medniekiem nav iespējas iegādāties divus ieročus – vienu gaides medībām, otru dzinējmedībām – un viens ierocis jāizmanto dažādās medībās. Tādēļ arī mednieki meklē universālo tēmēkli praktiski visām dzīves situācijām. Viena iespēja ir izvēlēties platleņķa optisko tēmēkli ar maksimālo iespējamo palielinājumu, bet jāņem vērā – jo mazāks izejošās lēcas diametrs, jo sliktāka redzamība krēslā. Tādēļ arī tālākām distancēm attēls būs tumšāks. Krēslas apstākļos ar lielāku palielinājumu attēls būs tumšāks. Viens no risinājumiem, ko piedāvā Angelarms.eu, ir iespēja uz normāla gaides medībām paredzēta tēmēkļa, šajā gadījumā Vector Optics Continental 3–18×50, uzmontēt sarkanā punkta tēmēkli. Šo ideju Juris Kušķis aizguvis no taktiskās šaušanas, tādēļ tas noteiktās situācijās varētu būt risinājums. Viena gan piebilde! Ieteikums pirms tam noteikti pamēģināt izšaut skrejošās mežacūkas mērķī, lai saprastu labāk, kā tas strādā.

Uz Vector Optics Continental 3–18×50 uzmontēts mazs, zems un viegls sarkanā punkta tēmēklis. Kombinācija, ko var izmantot dzinējmedībās, bet ieteikums pirms tam noteikti pamēģināt izšaut skrejošās mežacūkas mērķī, lai saprastu labāk, kā tas strādā.
Foto: Linda Dombrovska

Galvenais secinājums – platleņķa optika nevar būt universāla, lai medītu tālākās distancēs, jo gaismas caurlaidība šīm ierīcēm ir ierobežota. Runājot par medību tēmēkļiem, nedrīkst aizmirst pareizi noregulēt tēmēšanas tīkliņa asumu – tīkliņš ir jāredz skaidri. Ja, skatoties tēmēklī, punktiņš ir izplūdis, noteikti jāpaskatās, vai ir noregulēts asums.

Eye relief jeb attālums līdz acs zīlītei

Pieliekot optisko tēmēkli, jāuzmanās, lai tas nebūtu pārāk tuvu acij, jo tad šāviena brīdī vārda vistiešākajā nozīmē ir iespējams iegūt pat ļoti smagas traumas – pārsistu aci, pieri, uzaci. It īpaši, ja darbojamies ar lielajiem kalibriem. Tas gadās gan iesācējiem, gan arī pieredzējušiem šāvējiem un medniekiem. Eye relief medību tēmēklim nosaka to, cik komfortabli redzi caur optisko tēmēkli. Pareizi noregulējot, svarīgi ir tas, kā redzi attēlu. Skatoties sliktākas kvalitātes optiskajā tēmēklī, būs redzams izteikts melns riņķītis gar attēla malām, kas reāli samazina redzeslauku. Labas kvalitātes tēmēklī komfortablā attālumā no acs, kad noregulēti visi parametri, attēls būs skaidrs, dzidrs un bez melnām malām. Eye relief nedrīkst būt ne par tālu, nedz arī pārāk tuvu. Ja ir par tuvu, tas var beigties patiešām bēdīgi. Nekas nedrīkst traucēt skatīties caur tēmēkli, un attēlam ir jābūt labam un dzidram. Atceries – ja tēmēklī redzi tumšu pusmēnesi, tātad ierocis nav pareizi ieplecots un noteikti nevajag raidīt šāvienu! Tas ir ļoti svarīgi!

Distance, kurā var droši medīt ar platleņķa tēmēkli

Tas ir ļoti individuāls jautājums – kā katrs to redz. Ja redzi ar aci un vari notēmēt, tad, visticamāk, šāviens būs sekmīgs, ja viss tiks izdarīts pareizi. Pats svarīgākais, lai dzīvnieks tiktu nomedīts ātri, sagādājot tam pēc iespējas mazāk ciešanu. Juris Kušķis uzskata, ka platleņķa vai sarkanā punkta tēmēkļa optimālā distance ir aptuveni simt metru.
Bet, runājot par platleņķa tēmēkli un sarkano punktu, viss atkarīgs no tā, cik liels ir sarkanais punkts tēmēklī. Svarīgs ir punkta izmērs, ko daži ražotāji arī izsaka MOA mērvienībās. Ir kāda nianse – skatoties uz mērķi caur tēmēkli, jo tālāk atrodas dzīvnieks, jo vairāk sarkanais punkts to aizēnos, tātad – jo tālāk mērķis atrodas, jo grūtāk būs notēmēt. Jo lielāks sarkanais punkts, jo grūtāk būs tālākā distancē mērķi ieraudzīt un vēl grūtāk precīzi notēmēt. Svarīgi ir atrast līdzsvaru, jo arī pavisam smalku punktu būs grūti ieraudzīt, it īpaši dienas apstākļos.

Vector Optics Continental 1–6×24 SFP

Vector Optics Continental 1–6×24 SFP
Publicitātes foto

– 90% gaismas caurlaidība
– Piemērots medībām arī krēslas apstākļos
– 30 mm centrālā caurule
– Tēmēšanas tīkliņš atrodas otrajā fokālajā plaknē
– Garantēta triecienizturība visiem Latvijā atļautajiem medību kalibriem
– Medībām, sporta šaušanai, piemēram, skrejošā mežacūka
– Piedāvā Angelarms.eu
– Cena 359 eiro

Video ekstra #25. Kā izvēlēties optisko tēmēkli? Stāsta veikala Angelarms pārstāvis Juris Kušķis

Nemainīga tradīcija abonējot žurnālu Medības: Laimē ieroci no SIA Ieroči

Abonē šeit:
12 numuri + 3 pielikumi
12 numuri bez pielikumiem

Oktobra numurā par to kā legalizēt medījumu

Saistītie raksti

Abonē žurnālu Medības 2024. gadam

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Ar pamatīgu šaušanos supermedniekā! 15 reizi notiek Purnavu muižas kauss 2024
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Pieredze
Kokneses klubu šaušanas mači!. Kāpēc vajadzīgi? “Šauj garām!” reģionālās ziņas no Kokneses
Ekskluzīvi 2 dienas
ME
Medības
Pieredze
Vieglākais veids, kā iemācīt sunim komandu “Guli”! Medību suņu apmācība
Ekskluzīvi 14. jūnijs, 2024
Sintija Dozberga
Virtuve
Gatavojam spiedienkatlā. TOP 11 šefpavāra ieteikumi, kā ātri pagatavot bagātīgu meža zupu
Ekskluzīvi 14. jūnijs, 2024
Emīlija Mariševa
Aprīkojums
Termiķis, kam ekrānā jābūt paziņojumam Don’t use while driving*
Ekskluzīvi 10. jūnijs, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
TESTS! Termotēmēklis ar 60 mm lēcu! THERMTEC Ares 360 LRF 384×288
Ekskluzīvi 8. jūnijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Viedoklis. Kad medniekam jāiesper pa d… un jādod pumperniķelis, lai sāktu kustēties
Ekskluzīvi 7. jūnijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Ja ne labākie baurošanā, tad labākie staltbriežu trofeju novērtēšanā! Reportāža
Ekskluzīvi 5. jūnijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Labais tonis ir teikt, ka daba iet bojā! Māris Liopa “Šaujam garām!” #234 epizode
Ekskluzīvi 5. jūnijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Liels vējš un attālums netraucē, ja jānomedī zelta āzītis. Mednieka dienasgrāmata #27
Ekskluzīvi 3. jūnijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Ar InfiRay E3 MAX V3 uz Leiputriju! Iespaidi par termokameru pēc gadu ilgas lietošanas
Ekskluzīvi 3. jūnijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Pirmie iespaidi Vector Optics binoklis! Vai ir tā vērts?
Ekskluzīvi 31. maijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Aktuālie sezonas gadžeti! Pret odiem, svilpes, termoierīces un stāsts par lāčiem
Ekskluzīvi 31. maijs, 2024
ME
Medības
Virtuve
Ja apnicis šašliks, super ātrie burgeri vasaras ballītei! No dabas līdz galdam #6
Ekskluzīvi 30. maijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Situācija ir depresīva un skumja! Saruna ar Jāni Baumani. “Šauj garām!” #233 epizode
Ekskluzīvi 29. maijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Pēc šāviena turpini strādāt tā, it kā šāviens nav bijis! Šaušanas seminārs bērniem Mārkulīčos
Ekskluzīvi 28. maijs, 2024
ME
Medības
Pieredze
Uzmanību, suņu saimniek! Pat neliela brūce var būt dzīvībai bīstama
Ekskluzīvi 24. maijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Iegādājoties termoierīci, dāvanā meža kamera 189 eiro vērtībā. GPSPRO jaunumi maijā
Ekskluzīvi 23. maijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad 95% gadījumu pats traucē ierocim izšaut precīzi! “Šauj garām!” #232 epizode
Ekskluzīvi 22. maijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Tālšaušanas un munīcijas lādēšanas noslēpumi. Šauj garām! dalībniekiem #43
Ekskluzīvi 14. maijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Labāk medīsim mežā, nevis uz ceļa!
Ekskluzīvi 16. maijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Mednieki ir “melnie kretīni” un daba ir jāsargā! “Šauj garām!” #231 epizode
Ekskluzīvi 15. maijs, 2024
Indulis Burka
Aprīkojums
Ietaupi! Kā Thermacell gāzes baloniņu uzpildīt atkārtoti?
Ekskluzīvi 12. maijs, 2024
Kate Šterna
Pieredze
Lūsis Valkas centrā no pagalma nolaupa ģimenes mīluli. DAP iesaka to tišināt prom! Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 7. maijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Eksperimentējam. Dzinējmedību pret individuālo medību tēmēklis, šaujot uz skrejošo mērķi
Ekskluzīvi 3. maijs, 2024
ME
Medības
Klausies!
Kad lēmumus pieņem nekompetenti cilvēki. Arnis Muižnieks. “Šauj garām!” #229 epizode
Ekskluzīvi 1. maijs, 2024
ME
Medības
Aprīkojums
Daži praktiski padomi! Kas jāievēro, uzstādot meža kameru, lai nebūtu gļuku
Ekskluzīvi 29. aprīlis, 2024
ME
Medības
Virtuve
No medījuma jāpagatavo pilnīgi viss! Sirsnīgie salāti – mednieku rasols. No dabas līdz galdam #5
Ekskluzīvi 26. aprīlis, 2024
ME
Medības
Pieredze
Mēģināt trāpīt 800 metros. Vienoti valstij un nakts šaušana ar Pulsar Latvija. Video bloga #78 epizode
Ekskluzīvi 25. aprīlis, 2024
ME
Medības
Klausies!
Ja tu gribi sačakarēt kolektīvu, sadali to grupās! Artūrs Surmovičs “Šauj garām!” #228 epizode
Ekskluzīvi 24. aprīlis, 2024

Lasītākie