Aprīkojums

Kā izvēlēties sev piemērotāko optisko tēmēkli? Stāsta šaušanas sporta entuziasts Juris Kušķis0


Vector Optics piedāvā dažādus risinājumus dzinējmedībām dažādās cenu kategorijās.
Vector Optics piedāvā dažādus risinājumus dzinējmedībām dažādās cenu kategorijās.
Foto: Linda Dombrovska

Viens no populārākajiem optisko tēmēkļu veidiem, ko lieto Latvijā, ir dažādu zīmolu 3–12×56 optiskie tēmēkļi. Tie tiek izmantoti gan gaides, gan arī dzinējmedībās gluži vienkārši tāpēc, ka tā ir samērā universāla kombinācija. Nu sākusies dzinējmedību sezona un ir iespēja pievērsties tieši šim medību veidam. Protams, var ļoti sekmīgi medīt arī ar universālu optisko ierīci, bet konkrētam medību veidam paredzētie tēmēkļi sniedz papildu komfortu.
Angelarms.eu radītājs Juris Kušķis stāsta par dažādiem aspektiem, izvēloties tēmēkli, kas paredzēts dzinējmedībām.

Vai iespējams universāls risinājums

Tradicionāli tiek piedāvāta dzinējmedību optika ar rādītājiem 1–4×24 vai 1–6×24. Ar palielinājumu 1x ļoti sekmīgi šo tēmēkli var izmantot medībās ar dzinējiem, kā arī, protams, medībās uz gaidi, izmantojot šo tēmēkļu maksimālo palielinājumu. Juris Kušķis teic, ka jebkurā gadījumā palielinājumu 1x neizmantos, lai šautu uz mērķi, kas atrodas tālā distancē. Viņš stāsta, ka mednieki mēdz izvēlēties tēmēkļus ar parametriem 3–12×56 tieši tā iemesla dēļ, ka 56 mm izejošā lēca nodrošina lielāku gaismas caurlaidību, līdz ar to ir lielāka un labāka iespēja šādu tēmēkli izmantot arī gaides medībās.
Ne vienmēr gaismas caurlaidība optiskajam tēmēklim ir atkarīga tikai no izejošās lēcas diametra. Tas ir lielā mērā salīdzināms lielums, ja visi pārējie parametri tēmēkļiem ir vienādi. Tas, cik daudz gaismas tēmēklis laiž cauri, ir lielā mērā atkarīgs tieši no lēcu kvalitātes. Piemēram, ir iespējama situācija, kad 1–6×24 tēmēklis ar ļoti kvalitatīvām lēcām krēslas apstākļos rādīs labāk nekā tēmēklis ar sliktas kvalitātes lēcām un parametriem 3–12×56. Tāpat no svara ir arī konkrētā tēmēkļa optiskās sistēmas parametri. Piemēram, Vector Optics Continental tēmēkļu sērijai ir ED lēcas un augstas kvalitātes vācu optiskā sistēma. Ja salīdzina divas šā zīmola optiskās ierīces, piemēram, 1–6×24 un 3–15×56, jāsecina, ka tēmēkļu izejošās lēcas izmēram ir nozīme, jo šajā gadījumā pirmais tēmēklis krēslā tiešām rādīs sliktāk. Tāpat arī, ja ir vienādas lēcas un arī vienādas optiskās sistēmas, tēmēklis ar 56 mm lēcu noteikti krēslā strādās labāk nekā tēmēklis ar 50 mm lēcu, jo šajā situācijā 6 mm tiešām ir nozīme. Jāpievērš uzmanība ne tikai lēcas izmēram, bet arī lēcu un optiskās ierīces sistēmas kvalitātei. Piemēram, ED lēcas Vector Optics Continental tēmēkļu sērijai nodrošina vairāk nekā 90% gaismas caurlaidību, kas ir tāds pats rādītājs kā zināmākajiem pasaules optisko tēmēkļu zīmoliem.
Tāpat mūsdienās jau tiek piedāvāti tēmēkļi ar parametriem 1–8×24, kas nodrošina lielākas iespējas šos tēmēkļus lietot arī gaides medībās. Līdz ar to arī tiek iegūti divi bonusi – lielisks rīks dzinējmedībām ar papildu iespēju to pietiekami ērti izmantot gaides medībās.

Angelarms.eu radītājs, šaušanas sporta entuziasts Juris Kušķis.
Foto: Linda Dombrovska

Kas ir paralakse, un ko ar to darīt

Juris Kušķis norāda, ka medniekiem, kas neizprot paralakses darbības principus, labāk tomēr izvēlēties tēmēkļus, kas ir bez paralakses regulatora. Tēmēkļi ar rādītājiem 1–6, 1,5–9 vai 2–12 ir bez paralakses regulatora. Proti, arī dzinējmedību tēmēkļi būs bez šīs funkcijas. Paralakse parasti parādās tēmēkļiem ar parametriem 3–18. Medniekam, kurš izvēlējies tēmēkli ar paralaksi, ir jāsaprot, kā pareizi to regulēt. Uz paralakses regulatora tēmēklim parasti ir rakstīti cipariņi, un daudzi uztver šos ciparus kā metrus. Parasti gan tas cipars apzīmē jardus, nevis metrus, tādēļ tas nav tik viennozīmīgi. Visbiežāk paralakses regulators regulējas no noteikta attāluma, piemēram, 20 jardi vai arī metri, līdz bezgalībai. Un kā tad to bezgalību iespējams noregulēt? Cipari ir orientējoši, un Juris Kušķis iesaka ļoti lielu uzmanību tam nepievērst.

Pareizi iestādīt paralaksi nozīmē panākt, ka attēls ir ļoti skaidri redzams, bet ne vienmēr ar skaidrāko un labāko tēmēkļa attēlu ir pareizi iestādīta paralakse.

Jānofiksē ierocis, jānoregulē tā, lai bilde ir skaidra, un tad ir jāskatās abas asis – horizontālā un vertikālā. Vai tēmēšanas tīkliņa centrs attiecībā pret mērķi nemainās, ja tiek kustināta galva uz vienu vai otru pusi, augšā, lejā. Ja viss ir pareizi noregulēts, tēmēšanas tīkliņa centrs nemainīs atrašanās vietu. Tomēr jāņem vērā, ka pareizi iestādīta paralakse ne vienmēr atbildīs ideālai redzamībai, jo daudz kas ir atkarīgs no katra individuālās acs uztveres, proti, katram cilvēkam redze un uztvere ir atšķirīga. Kad mednieks vai sportists iepleco ieroci, tas ne vienmēr izdodas vienādi. Ja paralakse nav pareizi uzstādīta, tad katru reizi pēc ieplecošanas tēmēklis rādīs citādi, līdz ar to arī mainīsies šāviena vieta.

Ieteikumi medniekiem

Daudziem medniekiem nav iespējas iegādāties divus ieročus – vienu gaides medībām, otru dzinējmedībām – un viens ierocis jāizmanto dažādās medībās. Tādēļ arī mednieki meklē universālo tēmēkli praktiski visām dzīves situācijām. Viena iespēja ir izvēlēties platleņķa optisko tēmēkli ar maksimālo iespējamo palielinājumu, bet jāņem vērā – jo mazāks izejošās lēcas diametrs, jo sliktāka redzamība krēslā. Tādēļ arī tālākām distancēm attēls būs tumšāks. Krēslas apstākļos ar lielāku palielinājumu attēls būs tumšāks. Viens no risinājumiem, ko piedāvā Angelarms.eu, ir iespēja uz normāla gaides medībām paredzēta tēmēkļa, šajā gadījumā Vector Optics Continental 3–18×50, uzmontēt sarkanā punkta tēmēkli. Šo ideju Juris Kušķis aizguvis no taktiskās šaušanas, tādēļ tas noteiktās situācijās varētu būt risinājums. Viena gan piebilde! Ieteikums pirms tam noteikti pamēģināt izšaut skrejošās mežacūkas mērķī, lai saprastu labāk, kā tas strādā.

Uz Vector Optics Continental 3–18×50 uzmontēts mazs, zems un viegls sarkanā punkta tēmēklis. Kombinācija, ko var izmantot dzinējmedībās, bet ieteikums pirms tam noteikti pamēģināt izšaut skrejošās mežacūkas mērķī, lai saprastu labāk, kā tas strādā.
Foto: Linda Dombrovska

Galvenais secinājums – platleņķa optika nevar būt universāla, lai medītu tālākās distancēs, jo gaismas caurlaidība šīm ierīcēm ir ierobežota. Runājot par medību tēmēkļiem, nedrīkst aizmirst pareizi noregulēt tēmēšanas tīkliņa asumu – tīkliņš ir jāredz skaidri. Ja, skatoties tēmēklī, punktiņš ir izplūdis, noteikti jāpaskatās, vai ir noregulēts asums.

Eye relief jeb attālums līdz acs zīlītei

Pieliekot optisko tēmēkli, jāuzmanās, lai tas nebūtu pārāk tuvu acij, jo tad šāviena brīdī vārda vistiešākajā nozīmē ir iespējams iegūt pat ļoti smagas traumas – pārsistu aci, pieri, uzaci. It īpaši, ja darbojamies ar lielajiem kalibriem. Tas gadās gan iesācējiem, gan arī pieredzējušiem šāvējiem un medniekiem. Eye relief medību tēmēklim nosaka to, cik komfortabli redzi caur optisko tēmēkli. Pareizi noregulējot, svarīgi ir tas, kā redzi attēlu. Skatoties sliktākas kvalitātes optiskajā tēmēklī, būs redzams izteikts melns riņķītis gar attēla malām, kas reāli samazina redzeslauku. Labas kvalitātes tēmēklī komfortablā attālumā no acs, kad noregulēti visi parametri, attēls būs skaidrs, dzidrs un bez melnām malām. Eye relief nedrīkst būt ne par tālu, nedz arī pārāk tuvu. Ja ir par tuvu, tas var beigties patiešām bēdīgi. Nekas nedrīkst traucēt skatīties caur tēmēkli, un attēlam ir jābūt labam un dzidram. Atceries – ja tēmēklī redzi tumšu pusmēnesi, tātad ierocis nav pareizi ieplecots un noteikti nevajag raidīt šāvienu! Tas ir ļoti svarīgi!

Distance, kurā var droši medīt ar platleņķa tēmēkli

Tas ir ļoti individuāls jautājums – kā katrs to redz. Ja redzi ar aci un vari notēmēt, tad, visticamāk, šāviens būs sekmīgs, ja viss tiks izdarīts pareizi. Pats svarīgākais, lai dzīvnieks tiktu nomedīts ātri, sagādājot tam pēc iespējas mazāk ciešanu. Juris Kušķis uzskata, ka platleņķa vai sarkanā punkta tēmēkļa optimālā distance ir aptuveni simt metru.
Bet, runājot par platleņķa tēmēkli un sarkano punktu, viss atkarīgs no tā, cik liels ir sarkanais punkts tēmēklī. Svarīgs ir punkta izmērs, ko daži ražotāji arī izsaka MOA mērvienībās. Ir kāda nianse – skatoties uz mērķi caur tēmēkli, jo tālāk atrodas dzīvnieks, jo vairāk sarkanais punkts to aizēnos, tātad – jo tālāk mērķis atrodas, jo grūtāk būs notēmēt. Jo lielāks sarkanais punkts, jo grūtāk būs tālākā distancē mērķi ieraudzīt un vēl grūtāk precīzi notēmēt. Svarīgi ir atrast līdzsvaru, jo arī pavisam smalku punktu būs grūti ieraudzīt, it īpaši dienas apstākļos.

Vector Optics Continental 1–6×24 SFP

Vector Optics Continental 1–6×24 SFP
Publicitātes foto

Saistītie raksti

– 90% gaismas caurlaidība
– Piemērots medībām arī krēslas apstākļos
– 30 mm centrālā caurule
– Tēmēšanas tīkliņš atrodas otrajā fokālajā plaknē
– Garantēta triecienizturība visiem Latvijā atļautajiem medību kalibriem
– Medībām, sporta šaušanai, piemēram, skrejošā mežacūka
– Piedāvā Angelarms.eu
– Cena 359 eiro

Video ekstra #25. Kā izvēlēties optisko tēmēkli? Stāsta veikala Angelarms pārstāvis Juris Kušķis

Lasi un abonē žurnālu Medības arī nākamgad!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Aprīkojums
Naži, multitūļi, asināmās iekārtas. Kā izvēlēties vispiemērotāko? Video bloga #44 epizode
Ekskluzīvi 4 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Pulsar Digisight ULTRA N455 LRF. No iepakojuma līdz šautuvei
2 dienas
ME
Medības
Klausies!
Par negadījumiem ar aļņiem, to ēdienkarti un malto gaļu. “Šauj garām!” 103. epizode
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Pieredze
Alfa plēsējs. Vilku darbi un nedarbi. Uzbrukumi Drustos, vilku klātbūtnes pazīmes Krišjāņos
Ekskluzīvi 24. novembris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par diennakts tumšo laiku un Aigara Rumberga dzīves pieredzi. “Šauj garām!” #100 epizode (ar kūku)
Ekskluzīvi 10. novembris, 2021
ME
Medības
Virtuve
No meža līdz pelmeņiem. Bujums atvieglo mednieka dzīvi. Video bloga #42 epizode
Ekskluzīvi 4. novembris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par atbildīgo un apmācīto personu, par to, ko redzam. “Šauj garām!” #99 epizode
Ekskluzīvi 3. novembris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Vai mājsēde ir godīga, par videi draudzīgu karabīni, dzīvajiem burgeriem. “Šauj garām!” #98 epizode
Ekskluzīvi 27. oktobris, 2021
ME
Medības
Aprīkojums
Mežacūku medības ar Pulsar Digisight Ultra N455 LRF
Ekskluzīvi 26. oktobris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Lāči ar netipisku uzvedību izšķirti un nogādāti uz mežu masīviem
18. oktobris, 2021
ME
Medības
Aprīkojums
Video ekstra #25. Kā izvēlēties optisko tēmēkli? Stāsta veikala Angelarms pārstāvis Juris Kušķis
Ekskluzīvi 12. oktobris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Mēneša personība. Intervija ar aktieri un mednieku Juri Hiršu
Ekskluzīvi 8. oktobris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Kur tiek lemts kā medīsim, par medībām Ungārijā un staltbriežu piebaurošanu. Šauj garām! #95 epizode
Ekskluzīvi 6. oktobris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Jānis Baumanis “Dzinējmedībās īpašus izņēmumus nevakcinētajiem mēs nelūgsim”
Ekskluzīvi 9. oktobris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par gumijas lodēm, viena lietojuma ieročiem un dzeltenām vestēm. “Šauj garām!” #96 epizode
Ekskluzīvi 13. oktobris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par dzīvnieku godināšanu un medību tradīcijām. “Šauj garām!” #94 epizode
Ekskluzīvi 29. septembris, 2021
ME
Medības
Aprīkojums
Jaunums Latvijā. Termokamera Conotech Tracer 35 LRF. Mēra un filmē
Ekskluzīvi 23. septembris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par medību vadītāju pienākumiem un tiesībām. “Šauj garām!” #93 epizode
Ekskluzīvi 22. septembris, 2021
Indulis Burka
Pieredze
Atis Kalniņš: “Paliec tur, kur tu pirmo reizi pieņem lēmumu!”
17. septembris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Mēneša personība Uģis Dronka. “Ja ir vēlme šaut, jābrauc tik uz šautuvi!”
11. septembris, 2021
ME
Medības
Virtuve
Medījuma sadalīšana un vakuumošana. Video bloga #38 epizode
Ekskluzīvi 10. septembris, 2021
ME
Medības
Virtuve
Recepte. Retā delikatese aļņa lūpa
Speciālreportāža 9. septembris, 2021
ME
Medības
Klausies!
Par medniekiem pālī, baura taurēm un Medību likumu. “Šauj garām!” #91 epizode
8. septembris, 2021
Kate Šterna
Pieredze
Otrajās medībās Braslavā satiek lāci. Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 6. septembris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Lietuvā policisti pārbiedē alni, kas saplēš stiepļu žogu un iemūk mežā
Speciālreportāža 5. septembris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Alojas novadā novēro lūsi. Aculiecinieka video
Speciālreportāža 3. septembris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Konservbundža un striķis. Uztaisi aļņu mānekli pats
Speciālreportāža 2. septembris, 2021
ME
Medības
Pieredze
Trofeju meistars Toms Poškus. Video ekstra #23
Speciālreportāža 31. augusts, 2021
ME
Medības
Pieredze
Trofeju meistara Jāņa Abizāra padomi kuiļa ilkņu apstrādei. Praktiski padomi
Speciālreportāža 26. augusts, 2021
ME
Medības
Klausies!
Sarkanie punkti, šaušanas kāmasūtra un zaļie mednieki. “Šauj garām!” #89 epizode
25. augusts, 2021

Lasītākie