Aprīkojums

Astoņas biežāk pieļautās kļūdas, lietojot termālās ierīces. Kā no tām izvairīties?0

Foto: Linda Dombrovska

Raksts tapis sadarbībā ar Pulsar Latvija

Jau vairākus gadus medības vai cita veida izbraucieni uz mežu ir kļuvuši neiedomājami bez Pulsar termālo ierīču klātbūtnes. Ilgstoši tās lietojot, uzklausot kolēģu pieredzi un skaidrojot citiem, kā šos rīkus izmantot efektīvāk, ir gluži vai izveidojies saraksts ar ieteikumiem, kā darīt labāk un no kā vajadzētu izvairīties.

Neizvēlas atbilstošu attēla palielinājumu

Gaides medības ar termālo tēmēkli tumsā ir efektīvas un interesantas, taču ir nianses, kuras ir svarīgi ievērot, kaut arī pašā sākumā tās varētu šķist pašsaprotamas vai nesvarīgas. Pastāv apstākļu kombinācija, kas gaides medībās ir kā īsākā taciņa uz šāvienu garām labākajā gadījumā vai daudz sliktāk – ievainotu dzīvnieku. Tas ir, tumsa, ne pārāk labi pazīstama medību vieta, piemēram, viesmedībās, neesošs tālmērs un… pārāk liels attēla palielinājums. Protams, ir svarīgi jebkuros apstākļos pārliecināties, vai šāviens ir drošs, taču, esot jaunā vietā, ne vienmēr ir zināms precīzi, cik metru ir līdz piebarošanas vietai, mežmalas lielajai eglei vai kādam citam atskaites punktam, un tumsā attāluma izjūta mēdz būt maldinoša. Pavisam stipri galvu var sajaukt uz nedaudz lielāku palielinājumu, nekā ierasts, iestatīts tēmēklis, un dzīvnieks tādēļ šķiet tuvāk, nekā patiesībā ir. Testējot Pulsar Thermion XL50, sanāca vērot dzīvnieku, kas pirmajā mirklī šķita esam ne tālāk kā 70 metru distancē. Tā kā tēmēklim attēla kvalitāte ir fantastiska un dzīvnieka siluets šķiet ļoti detalizēts arī ar nedaudz lielāku attēla palielinājumu, prāts attālumu noteica pavisam neprecīzi. Par laimi, ierīcē ir iebūvēts tālmērs, ar kura palīdzību izdevās izmērīt patieso distanci – 220 metri.

Izvērtējot dzīvnieka attālumu ar acumēru, jāņem vērā attēla palielinājums.
Foto: Emīlija Mariševa

Aizmirst par smalkajiem, neredzamajiem zariņiem

Termālajam spektram, salīdzinot ar digitālo attēlu, piemīt neliels mīnuss – mazi zariņi, zāles kušķi var palikt nepamanīti, ja dzīvnieks stāv aiz tiem. Šķiet, ka mērķis ir ideāli redzams un atpazīstams, taču patiesībā priekšā ir smalki šķēršļi, kas var kritiski mainīt lodes trajektoriju. Reiz gadījās būt blakus medniekam, kas tumsā raidīja šāvienu uz nokultā labības laukā stāvošu jenotsuni. Pēc pirmā šāviena dzīvnieks nedaudz salēcās, bet uzreiz visai izbrīnīts sāka ošņāt apkārtni, manāmi pārsteigts par pēkšņā trokšņa avotu. Otrais šāviens jenotsuni necik vairs nepārsteidza, un, acīmredzami sveiks un vesels, tas it kā pieklājības pēc pakāpās vien dažus metrus nostāk no notikuma vietas. Vēlāk, apskatot šāviena vietu, atklājās daži lodes ceļā bijušie nokaltušie stublāji un zāles kušķi, kas ir tieši tik smalki, lai termālais attēls tos neparādītu, toties tieši tik traucējoši, lai vītņstobra lode novirzītos. Lai no šādām situācijām izvairītos, var ņemt palīgā tālmēru, kas ir iebūvēts ļoti daudzās Pulsar ierīcēs. Ja tālmēra mērījums šķiet aizdomīgi tuvs, pastāv iespēja, ka lāzera stars ir atsities pret kādu šķērsli, kas ir priekšā mērķim.

Vērojot staltbriedi, var apjaust, ka tas slēpjas zālē. Nianse – šī zāle realitātē vienmēr izrādās biezāka, nekā izskatās termālajā attēlā.
Foto: Emīlija Mariševa

Divi jauni dambriežu bullēni – termālajā attēlā labi redzami, bet patiesībā jūtas tik droši, jo ir zāles un zaru aizsegā.
Foto: Emīlija Mariševa

Neseko līdzi akumulatora uzlādes līmenim

Par Pulsar termālo ierīču akumulatora izturību sūdzēties nevar, jo pietiek pat garajam vasaras vakaram un visai naktij. Aukstumā, protams, lietošanas ilgums nedaudz samazinās, taču tik un tā ir pilnīgi pietiekams. Tomēr nekas nav mūžīgs, tādēļ pirms katras medību reizes ierīci būtu ieteicams pilnībā uzlādēt. Ja medības plānotas vairāku dienu garumā bez pieejas elektrībai, līdzi var ņemt vai nu jau iepriekš uzlādētus nomaiņas akumulatorus, vai arī portatīvo lādētāju ar vadu. Starp citu, gan monokli, gan tēmēkli ir iespējams lietot paralēli uzlādei. Jā, ierīcei pieslēgtais vads ir mazliet traucējošs, bet izmisuma brīžos tas ir labāk nekā nekas. Ticiet man, ir grūti aprakstīt to rūgti uzjautrinošo sajūtu, kad pēc ļoti ilgām vairāku dienu medībām beidzot izdodas sagaidīt rukšus, izvēlēties vienu, atdrošināt ieroci un… ieraudzīt, kā termālais tēmēklis ar pēdējiem spēkiem nodzēš ekrānu.

Ja nu medības ir ļoti ilgas, varbūt pat vairāku dienu garumā, termālās ierīces var uzlādēt arī ar līdzpaņemtu portatīvo lādētāju un USB-C vadu.
Foto: Emīlija Mariševa

Neiegaumē kontroles pogu un slēdžu izvietojumu

Pierodot pie Pulsar ierīču intuitīvā pogu izvietojuma, pats grūtākais ir apgūt, kā savām ierīcēm pogas ir izvietojis cits ražotājs. Kad gribas ātri uzsākt filmēšanu, pēkšņi svešā ierīce atver iestatījumu izvēli, sāk kalibrēties vai maina palielinājumu. Kamēr atrodi īsto pogu, moments jau ir beidzies un video izpaliek. Nemēģinu apgalvot, ka citi ražotāji nespētu izveidot intuitīvu kontroles sistēmu, drīzāk to, ka bieži rīkojamies, ieradumu vadīti. Pirms doties ar jaunu termālo ierīci uz medībām, it īpaši tumsā, ir svarīgi jau laikus mājās izpētīt un vismaz aptuveni iegaumēt, ko dara katra poga: kur atrodas filmēšanas opcija, kur var mainīt spilgtumu, kura poga maina attēla palielinājumu. Tas noteikti aiztaupīs nepatīkamus mirkļus un ļaus ar ierīci darboties veiklāk, efektīvāk. Ritenis no jauna nav jāizgudro, un priecē tas, ka Pulsar, projektējot jaunas ierīces, lielākoties cenšas pogu novietojumu un funkcijas saglabāt iespējami nemainīgas. Līdz ar to, ikreiz paņemot rokās jaunu ierīci, var uzreiz rīkoties intuitīvi.

Divas ļoti dažādas Pulsar ierīces. Zilā poga vienmēr atbild par ieslēgšanu/izslēgšanu, bet lielās izvēles pogu visērtāk vienmēr atrast ar tausti, sačamdot līnijas, kas Axion dizainā ir izveidotas punktiņu veidā.
Foto: Sintija Dozberga

Aizmirst uzlikt aizsarggumiju

Aizsarggumija ir neliels aksesuārs, kas nāk komplektā gan daudziem monokļiem, binokļiem, gan arī tēmēkļiem un stiprinās pie okulāra lēcas. Novērošanas ierīču gadījumā tās galvenā funkcija ir samazināt apkārtējās gaismas daudzumu, kas nonāk acī un traucē attēla apskatīšanai. Šajā gadījumā, ja tās nebūs, nekas būtiski slikts nevar atgadīties. Taču, ja šo aizsarggumiju aizmirstas uzlikt tēmēklim, šāviena brīdī var gadīties pārsist pieri vai uzaci. Tā visbiežāk nebūs ne ierīces, ne montāžas vaina, bet gan paša neuzmanība un neapdomība. Skatoties parastā dienas tēmēklī, tā lēcas uzbūves īpatnības neļauj nejauši pielikt seju nedaudz tuvāk tēmēklim, kā paredzēts. Ja acs ir pārāk tuvu, tālu vai nobīdīta uz sāniem, attēls dienas tēmēklī pazūd. Savukārt termālajam vai digitālajam tēmēklim bilde tiek attēlota ekrānā, kam nav svarīgi, cik tālu acs atrodas. Neliela kļūda acs attālumā no tēmēkļa, un šāviena atsitiena brīdī tas var trāpīt pa seju. Lai tas nenotiktu, vienmēr izmanto aizsarggumiju, kas iekļauta tēmēkļa komplektā.

Sīkums, kas nav sīkums! Aizsarggumija tēmēklim pasargā ekrānu no pārgaismošanas un atsitienā neļauj tēmēklim skart šāvēja pieri.
Foto: Emīlija Mariševa

Izgudro sev neesošus aizliegumus

Lai arī jau vairākus gadus termālo tēmēkļu lietošana medībās ir atļauta, joprojām gana bieži jādzird no medniekiem aizdomu pilni jautājumi par to, vai ar šo ierīci dienas laikā drīkst medīt… Aiz daudzpunktes nosauciet jebkuru medījamo sugu. Medību likums paredz, ka par nelikumīgām medībām atzīst medīšanu, izmantojot siltumu uztverošos (termālos) tēmēkļus diennakts tumšajā laikā, izņemot mežacūku, lapsu un jenotsuņu medības. Tātad, ierobežojums attiecas tikai uz diennakts tumšo laiku, kas sākas divas stundas pēc saulrieta un beidzas divas stundas pirms saullēkta. Gaišajā laikā ar šiem tēmēkļiem atļauts medīt visas sugas, ko vien drīkst medīt konkrētajā laikā. Vienlaikus nedrīkst aizmirst arī Medību noteikumu prasību – medības ar ieročiem nav atļautas, ja dabiskais apgaismojums neļauj izšķirt mērķi, izņemot mežacūku, lapsu un jenotsuņu medības, ja tiek izmantoti mākslīgie gaismas avoti, nakts redzamības tēmēkļi vai siltumu uztveroši (termālie) tēmēkļi, atrodoties uz dabiska vai mākslīga paaugstinājuma, kura stāvēšanas vai sēdēšanas platforma nav zemāka par 2,5 metriem un dod iespēju veikt šāvienu uz leju.

Ievērojot normatīvajos aktos noteiktās prasības, ar termālo tēmēkli drīkst medīt ne tikai lapsas, jenotsuņus un mežacūkas.
Ievērojot normatīvajos aktos noteiktās prasības, ar termālo tēmēkli drīkst medīt ne tikai lapsas, jenotsuņus un mežacūkas.

Izvēlas pārāk lielu ekrāna spilgtumu

Attēla spilgtums var šķist vien dekoratīvs sīkums, taču, medījot mijkrēslī, tam ir diezgan liela nozīme. Ja termālā monokļa spilgtums ir uzstādīts pārāk augsts, tas apžilbina tik ļoti, ka acs uz mirkli gandrīz vai kļūst akla. Tas var būt īpaši nepatīkami brīdī, kad gatavojies veikt šāvienu ar dienas tēmēkli. Lai tas nenotiktu, ir svarīgi spilgtumu noregulēt tā, lai tas netraucētu, un, gatavojoties šāvienam, monokli labāk nelikt pie tās acs, kas lūkojas tēmēklī. Šo problēmu nosacīti spēj atrisināt termālais binoklis, piemēram, kāds no Pulsar Merger sērijas. Proti, tajā lūkojoties, abas acis vienlaicīgi saņem vienādu gaismas daudzumu. Ja to noregulē pareizā daudzumā, apžilbuma efekts nav tik izteikts un traucējošs.

Laba kombinācija, medījot mijkrēslī, ir dienas tēmēklis un termālais binoklis, kam, pieregulējot pareizu spilgtumu, acis saņem vienādu gaismas daudzumu un apžilbuma efekts ir mazāk traucējošs.
Foto: Emīlija Mariševa

Liekot somā, aizmirst ierīci izslēgt

Saistītie raksti

Gadīties var visādi – aizmirst izslēgt, nejauši nepaturēt izslēgšanas pogu pietiekami ilgi, lai ierīce izslēgtos. Lai arī kurš no variantiem tas būtu, medībās tas var sagādāt nepatīkamu pārsteigumu. Šī iemesla dēļ ir vienmēr vērts pirms likšanas somā vēlreiz ielūkoties ierīces ekrānā, lai pārliecinātos, vai tā tiešām ir izslēgusies. Atsevišķām Pulsar ierīcēm ir pieejama ļoti noderīga vibrējošo pogu funkcija, kas ļauj taktili pārliecināties, vai vēlamā darbība ir notikusi. Dažām ierīcēm, piemēram, Axion, uz korpusa ir lampiņa, kas ļauj sekot līdzi aktivitātes statusam un brīdina arī par akumulatora stāvokli. Tāpat arī ierīces iestatījumos ir iespējams aktivizēt funkciju, ka pēc noteikta laika ierīce izslēdzas pati, ja vien tā netiek lietota.

Ekstrēmās medības! Kārtīgam medniekiem jābūt sunim un termokamerai! Video bloga #94 epizode

Žurnāla Medības jūnija numurā lasi par komercmedībām

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Pieredze
Mazāk letālu negadījumu medībās Eiropā: Gudrākas medības, drošākas medības. Mēs, mednieki #1
Ekskluzīvi 22 stundas
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Vai 205 metros var saskatīt buka ragu pērlītes? Binoklis ar attēla stabilizatoru
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Klausies!
Groza Medību likumu un kopmromiss, kurā neapmierināti ir visi! “Šauj garām!” #290 epizode
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Pieredze
Ekstrēmās medības! Kārtīgam medniekiem jābūt sunim un termokamerai! Video bloga #94 epizode
Ekskluzīvi 5 dienas
ME
Medības
Virtuve
Briežu vairāk nekā odu, odi kož acis ārā un gatavojam mežacūkas sautējumu. No dabas līdz galdam #19
Ekskluzīvi Nedēļa
ME
Medības
Aprīkojums
Nakts tēmēklis 399 eiro, jaunās paaudzes termotēmēkļi un ērti apģērbi. Video blogs #93 epizode
Ekskluzīvi 26. jūnijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kā izvēlēties, trenēt un nesajukt prātā? Medību suņi bez filtriem! “Šauj garām!” #289 epizode
Ekskluzīvi 25. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Lācis atkal atgriežas Viļņā. Eksperti ir ļoti noraizējušies
Ekskluzīvi 20. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Lūsis pagalmā ķer kaķi, lāči gandrīz kāpj laivā, bet vilks kaitina alni. Meža ziņas #11
Ekskluzīvi 20. jūnijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Tuvcīņa ar kuili uz dzīvību un nāvi, un trīs vilki vienā vakarā! “Šauj garām!”#288 epizode
Ekskluzīvi 18. jūnijs, 2025
Sintija Dozberga
Pieredze
Iestādes brīvdienās, iedzīvotāji šokā, mednieki ceļ trauksmi. Lācis Viļņā. Meža ziņas #10
Ekskluzīvi 17. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Alkohols medībās, ieroču pārvadāšana, divos naktī ar stīvu briedi. Pajautā medību inspektoram
Ekskluzīvi 16. jūnijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO! Rusan gredzeni termālajām uzlikām: stacionārais un noņemamais
Ekskluzīvi 16. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Pajautā medību inspektoram! Droni un novērošanas shēmas, medības ar naktiniek un svešās platībās
Ekskluzīvi 12. jūnijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kā tikt pie smadzeņu satricinājuma un trāpīt mērķī divos kilometros? “Šauj garām!” #287 epizode
Ekskluzīvi 11. jūnijs, 2025
Indulis Burka
Pieredze
Dzīvnieku mazuļu glābšanas epidēmija. Glābējs vai bērnu zaglis?
Ekskluzīvi 9. jūnijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Kad nogalināt nedrīkst, bet pautus nogriezt gan vajadzētu! “Šauj garām!” #286 epizode
Ekskluzīvi 4. jūnijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Izdevusies stirnāžu sezonas atklāšana. Liela nozīme ir tēmēklim
Ekskluzīvi 3. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Pajautā medību inspektoram! Whatsapp grupas nodevēji, kad gaidīt inspektoru, torņu mērītāji
Ekskluzīvi 2. jūnijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Optikas, kalibri un klusinātāja ietekme – tālšaušana ar Aivaru Bundzēnu. Praktiskais semnārs #56
Ekskluzīvi 2. jūnijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Kad čomi uzmet, bet mežacūkas kāp tornī un tēmēkli aizmirsti auto. Video bloga #92 epizode
Ekskluzīvi 30. maijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Šaušanas tehnika, ballistika un treniņi ar Aivaru Bundzēnu. Prakstiskais seminārs #55
Ekskluzīvi 29. maijs, 2025
Indulis Burka
Pieredze
Foto un video! Labākajiem šāvējiem cepures vienos caurumos! Atskats uz Mednieku līgas 3.posmu Rēzeknē!
Ekskluzīvi 29. maijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Mednieku kabatās palika 400k eiro. Haralds Barviks un Juris Buškevics. “Šauj garām!” #285 epizode
Ekskluzīvi 28. maijs, 2025
ME
Medības
Virtuve
Savādi rituāli ar asinīm, kā pazust ar asinspēdu suņiem un lapsas kotletes. No dabas līdz galdam #18
Ekskluzīvi 27. maijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Distances, atbalsti, kalibri un efektivitāte. Stāsta Aivars Bundzēns. Praktiskais seminārs #54
Ekskluzīvi 27. maijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Limitu atcelšana un sadarbības memorands. Medību saimniecības aktualitātes
Ekskluzīvi 22. maijs, 2025
ME
Medības
Klausies!
Solis pret medniekiem, labāk domāt bonusa sistēmu! “Šauj garām!” #284 epizode
Ekskluzīvi 21. maijs, 2025
ME
Medības
Pieredze
Rezultātu var sasniegt sadarbojoties ar medniekiem. Briežu postījumu apjoms Saldus novadā samazinās
Ekskluzīvi 20. maijs, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
WOW efekts pirmo reizi ieskatoties. Neparastas formas optiskais binoklis ar attēla stabilizāciju
Ekskluzīvi 19. maijs, 2025

Lasītākie